Инџилот

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Интересно ..
Можно е да има врска со денешната Библија?
Нема никаква врска ,ако сакате и ако дискусијата оди во добра насока ке образложам зошто .

Христијаните велат дека Исус проповедал Инџил (Евангелие), а дека евангелистите ја запишале таа Исусова порака (и тоа не еден, туку четворица од нив). Христијаните имаат најдено стотици рани ракописи од нивниот постоечки Инџил, ракописи кои датираат од само неколку децении после Исусовата смрт, а имаат вкупно околу 25.000 ракописи кои биле во употреба од 1ви до 4ти век. Сите овие христијански ракописи, со мали незначителни варијации, се идентични со евангелијата кои ние денес ги имаме во Новиот Завет.
значи христијаните имаат една педантна историска документираност на објавата т.е. пораката што ја проповедал Исус.

Но што е со мистериозната исламската книга "Инџил" за која што муслиманите тврдат дека му била објавена на Иса? Зарем е можно така без трага да исчезне од историјата таа Аллахова објава? Се знае ли барем кога исчезнала? Имало ли период кога била присутна во историјата? Може ли да се рече дека постоела барем од 1 до 2 век? Или од 4 до 5? Или пак постоела само додека постоел Иса, па потоа тој си ја земал при Неговото заминување кај Аллах?
Зарем е можно да нема никаква трага во историјата од оваа мистериозна "Аллахова објава"?
болдираното кажува се
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Нема никаква врска ,ако сакате и ако дискусијата оди во добра насока ке образложам зошто .
Зошто да не би одела .. слободно образложи ...
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
PHP:
Христијаните велат дека Исус проповедал Инџил (Евангелие), а дека  евангелистите ја запишале таа Исусова порака (и тоа не еден, туку  четворица од нив). Христијаните имаат најдено стотици рани ракописи од  нивниот постоечки Инџил, ракописи кои датираат од само неколку децении  после Исусовата смрт, а имаат вкупно околу 25.000 ракописи кои биле во  употреба од 1ви до 4ти век. Сите овие христијански ракописи, со мали  незначителни варијации, се идентични со евангелијата кои ние денес ги  имаме во Новиот Завет.
значи христијаните имаат една педантна историска документираност на  објавата т.е. пораката што ја проповедал Исус.


Indzilot postoel i bil vo Upotreba se dodeka Hristijanstvot ne skrsna od Patot se dodeka Hristijanstvoto bese monotesiticka religija do togas a spored toa sto samiot si go napisal znaes za koj peripod mislam


--- надополнето ---

Nego Pope(Corbadzija) da te prasam nesto mozje vo vrska so Popovite
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Indzilot postoel i bil vo Upotreba se dodeka Hristijanstvot ne skrsna od Patot se dodeka Hristijanstvoto bese monotesiticka religija do togas a spored toa sto samiot si go napisal znaes za koj peripod mislam
Навистина не знам за кој период мислиш и љубопитен сум да дознаам до кога траел тој период кога Инџилот постоел и бил во употреба?
Еве веќе втора страна од темава започнавме, а сеуште не видовме година кога Инџилот го снемало, ниту приближна година, ниту век, ниту приближен век. Се што прочитавме се само нагаѓања, шпекулации, еден мисли вака, друг така, никаков историски податок околу Инџилот.

Еве, на пример, дали Инџилот постоел после 4 век?
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
nie muslimanite cvrsto veruvam deka originalnite knigi tora i indzil sto mu se objaveni na mojsej i na isa .a.s se izgubeni pred pojavata na muhamed a.s , i deka od niv vo ova vreme imame samo 2 istoriski knigi vo koi se zapletkani vistinskite i lazni predanija, i ne velime deka tie bea socuvani do pojavata na muhamed /a.s. i deka nivnoto iskrevyvanje nasledi po toa .a sto se odnesuva na poslanijata na pavle tie se vo osnova ne prifatlivi bideikii nie muslimanite go smetame za eden od lazlivcite koi se pojavile vo 1 vek cija negova zadaca bila iskrivi verata na isus , a apostolite se ucenici na isus i negovi iskreni sledbenici, nie veruvame deka tie bile pobozni no ne veruvame deka bile verovesnici, nivnite zborovi za nas se zborovi na vredni ucenici koi se obiduvale samostojno da resat verski prasanja a podlozeni bile na gresenje.
torata i indzilot za nas muslimanite e nebesna kniga toa go potvrduva i kuran
I NIE NA MUSA MU DADOVEM KNIGA,,,,,,,
I NIE MU DADOVEM INDZIL,,,,,,,
znaci slobodno mozeme da kazeme deka nie muslimanite veruvame deka ovie istoriski knigi i poslanija na stariot i novieto zavet poznati kako sveto pismo ne se tevrat i indzil koi se spomnuvaat vo cesniot kuran i ne treba da se smetaat za vistiniski i bozestveni.
ke navedam eden primer;
vo denesen priznat tevrat ili tora ne postoi nitu edno mesto kade pisuvacot govori za sopstveni sostojbi koi licno gi videl so svoi oci tuku naprotiv site izrazi svedocat deka mojsej nee avtorot i deka ova kniga tora e samo predanie i prikazna megu evreite ,
ona stoe e po mislenje na pisuvacot bozji govor napred stavil ;I GOSPOD REKOL; a ona sto smetal deka e zbor na mojsej toj vovel MOJSEJ REKOL;
znaci od ovde se gleda deka pisuvacot na mojsej govorel vo forma na treto lice
pr;
i mojsej se kacil;;;
i gospod mu rekol;;;;
i tamu mojsej umrel;;;;;
da e denesniot tevrat ili tora objava na mojsej bi se govorelo vo prvo lice ova e dokaz deka ovaa kniga tora nee objava na mojsej istoto i vo novieto zavet hristijanite ne poseduvaat celosen lanec na prenositeli na knigite ovie knigi se prepolni so ispravki i greski napraveni namerno i nenanerno ,

sekoe predanie sto se naoga vo denesite stariot i noviot zavet , koi se slagaat so csniot kuran za nas e prifatlivo i veruvamne vo toa a sekoe predanie koe go oosporuva cesniot kuran za nas e neprifatlivo i toa predane go otvrlame ,
vozviseniot Allah vo sura el- maida 48 veli;

a tebe ti objavivme kniga sama vistina da i potvrdi knigite pred toa objaveni i nad niv da demne'
znaci kuran kerim e cuvar na predhodniote knigi i toj kon niv e iskren ja obelodenuva i podrzuva vistinata vo niv a lagata ja iznesuva na videlina i ja otvrla.

site sto se sledbenici na islamot , MUSLIMANI, SE SLAGAAT DEKA vistinskiot tevrat i indzil objava na mojsej i na isus ne se onie sto se nasloveni kako star i nov zavet... bideiki pod toa ime ne se objaveni vo cesniot kuran zatoa sto torata i evagelieto imaat mnogu razlicni verzii a bog objavil samo edna tora na mojsej i samo eden indzil na isus .




 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
nie muslimanite cvrsto veruvam deka originalnite knigi tora i indzil sto mu se objaveni na mojsej i na isa .a.s se izgubeni pred pojavata na muhamed a.s
Ако Тевратот и Инџилот се изгубени пред појавата на Мухамед, тогаш зошто Мухамед им рекол да се придружуваат нив?

" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено од Господарот ваш."
(Сура 5:68, Кyран)

Како е можно следбенците на Книгата да се придржуваат до изгубени книги?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Ако Тевратот и Инџилот се изгубени пред појавата на Мухамед, тогаш зошто Мухамед им рекол да се придружуваат нив?

" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено од Господарот ваш."
(Сура 5:68, Кyран)

Како е можно следбенците на Книгата да се придржуваат до изгубени книги?

Многу лесно! Со читање на Кур'анот. Во него е содржан и Тевратот и Инџилот. Нивната вистинска форма и порака. Онаа иста порака која што многумина христијански свештеници и еврејски рабини ја прифатиле тогаш, а и денес.... а богами и утре.:toe:

Ајетот кој си го цитирал многу јасно во неговата завршница упатува на Кур'анот.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Многу лесно! Со читање на Кур'анот. Во него е содржан и Тевратот и Инџилот. Нивната вистинска форма и порака. Онаа иста порака која што многумина христијански свештеници и еврејски рабини ја прифатиле тогаш, а и денес.... а богами и утре.:toe:

Ајетот кој си го цитирал многу јасно во неговата завршница упатува на Кур'анот.
Здраво Омер ел Фарук, би сакала само да те прашам како Мухамед вели дека треба да се признаваат сите други пратеници и божји книги, а тој негира се она што е напишано во Библијата? Зарем библијата е целосно измислена?Или Мухамед е малку тука контрадикторен?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Здраво Омер ел Фарук, би сакала само да те прашам како Мухамед вели дека треба да се признаваат сите други пратеници и божји книги, а тој негира се она што е напишано во Библијата? Зарем библијата е целосно измислена?Или Мухамед е малку тука контрадикторен?
Здраво radica! Мухаммед а.с. јасно става поента во неговото доставување на Божјата порака кон чистиот монотеизам. И никогаш и никаде ниту тој, а ниту некој муслиман рекол дека Библијата е целосно изменета (не, измислена). И самите најголеми христијански апологети свесни се дека Библијата не е ништо друго туку преписи од преписи од преписи. И многу нешта се одземани и додавани во неа. Конкретно во Новиот Завет е вметната идејата за Тројството кое што во никој случај не кореспондира со вистинската Исусова порака и со чистиот Монотеизам, т.е. верувањето во Едноштвото Божје.

Објавата која ја примал Исус од Бога е чиста, монотеистичка, јасна, недвосмислена....за разлика од она што денес ни го сервира некој друг во Исусово име. Таа Исусова објава која ја примал од Бога, единствено може да се најде и прочита како што треба во Кур'анот.:)
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Навистина не знам за кој период мислиш и љубопитен сум да дознаам до кога траел тој период кога Инџилот постоел и бил во употреба?
Еве веќе втора страна од темава започнавме, а сеуште не видовме година кога Инџилот го снемало, ниту приближна година, ниту век, ниту приближен век. Се што прочитавме се само нагаѓања, шпекулации, еден мисли вака, друг така, никаков историски податок околу Инџилот.

Еве, на пример, дали Инџилот постоел после 4 век?
Od koga pocnuva trojstvoto togas se gubi Indzilot a ti znaes koga pocnuva trojstvoto mislam deka na Nikejskiot sobor
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Od koga pocnuva trojstvoto togas se gubi Indzilot a ti znaes koga pocnuva trojstvoto mislam deka na Nikejskiot sobor
Никејскиот собор нема врска со Тројството, но батали сега тоа, да не бегаме од темата.
Ако Инџилот е изгубен за време на Никејскиот собор (325 година), тогаш како е можно Мухамед во 7ми век да повикува следбениците на книгата да се повикуваат на веќе 4 века изгубениот Инџил?

" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено од Господарот ваш."
(Сура 5:68, Кyран)

Како е можно следбенците на Книгата да се придржуваат до изгубени книги? Зошто Мухамед им велел да се придржуваат до овие книги ако тие не постоеле во 7 век?
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Здраво radica! Мухаммед а.с. јасно става поента во неговото доставување на Божјата порака кон чистиот монотеизам. И никогаш и никаде ниту тој, а ниту некој муслиман рекол дека Библијата е целосно изменета (не, измислена). И самите најголеми христијански апологети свесни се дека Библијата не е ништо друго туку преписи од преписи од преписи. И многу нешта се одземани и додавани во неа. Конкретно во Новиот Завет е вметната идејата за Тројството кое што во никој случај не кореспондира со вистинската Исусова порака и со чистиот Монотеизам, т.е. верувањето во Едноштвото Божје.

Објавата која ја примал Исус од Бога е чиста, монотеистичка, јасна, недвосмислена....за разлика од она што денес ни го сервира некој друг во Исусово име. Таа Исусова објава која ја примал од Бога, единствено може да се најде и прочита како што треба во Кур'анот.:)
Тоа значи дека сите цитати од Библијата во кои Исус го спомнува Тројството се така едноставно додадени?
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Никејскиот собор нема врска со Тројството, но батали сега тоа, да не бегаме од темата.
Ако Инџилот е изгубен за време на Никејскиот собор (325 година), тогаш како е можно Мухамед во 7ми век да повикува следбениците на книгата да се повикуваат на веќе 4 века изгубениот Инџил?

" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено од Господарот ваш."
(Сура 5:68, Кyран)

Како е можно следбенците на Книгата да се придржуваат до изгубени книги? Зошто Мухамед им велел да се придржуваат до овие книги ако тие не постоеле во 7 век?
TI kazja Omer so pojava na Kuranot se pojavi i Indzilot pak posto Kuranot ne e nisto novo nego vo nego se sobrani prethodnite Bozji objanvi Tevrat,Indzil, Zebun i da od 4ti vek vie ste mnoguboshci
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
TI kazja Omer so pojava na Kuranot se pojavi i Indzilot pak posto Kuranot ne e nisto novo nego vo nego se sobrani prethodnite Bozji objanvi Tevrat,Indzil, Zebun i da od 4ti vek vie ste mnoguboshci
Го прочитав тоа, но толку несериозно и смешно ми звучеше, што мислев дека е шала и затоа го прескокнав :) Во Кyранот неколку пати се спомнуваат Инџилот и Тевратот и секаде се спомнуваат како посебни книги. Нема никаква индикација дека тие биле вкоричени во Кyранот. Но, ве разбира, што друго би одговориле на ова прашање :)
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Го прочитав тоа, но толку несериозно и смешно ми звучеше, што мислев дека е шала и затоа го прескокнав :) Во Кyранот неколку пати се спомнуваат Инџилот и Тевратот и секаде се спомнуваат како посебни книги. Нема никаква индикација дека тие биле вкоричени во Кyранот. Но, ве разбира, што друго би одговориле на ова прашање :)
Pa valjda ti nemislis deka Gospod vo sekoja objava ke pisuva nesto novo tie se obajvite od pocetok do kraj na edno isto povikuvaat Eden e gospod od Pocetok na kraj i eden e avtor na tie knigi ti si smesen:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom