Инџилот

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
a za ova deka Isus ne e bog pa samiot mu zabelezuva na toj so go prasal nesto oslovuvajki go so O Uciteu dobar...a isus mu veli Zosto me velis za dobar, koga dobar e samo Gospod??? Jasno, ova e od Biblijata po jak dokaz zdravje od samiot Isus zabeleska ne me vikaj dobar posto dobar e samo Gospod!
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Jas kako tatko na dva sina,prakjam pismo od daleku(testament) ednata niva da se dade na edniot sin a drugata na drugiot.Pismoto doagja do edniot sin a toj go prepisuva i na mestoto stava deka vo testamentot sum napisal deka dvete nivi nego sum mu gi prepisal. Se ragaat vnuci,ednite nemaat nisto (bidejki ne nasledile) drugite imaat dve nivi i rabotaat. Jas,normalno,doznavam sto se slucilo i prakam novo pismo i pisuvam:
Hasane (vnukot od sinot koj nisto ne nasledil),evego ova pismo i znaj deka prativ porano edno pismo vo koe BESE (minato vreme,bidejki poveke ne e,bidna prepisano,ili vo slucaj da e sokrieno) napisano deka ednata niva mu pripagja na tatkoti a ednata na strikoti. Kazi im na bratucedite tvoi neka go sledat toa pismo.

Sto e vo ova ne razbirlivo ?
Неразбирливо е тоа што во новото писмо ти си му рекол на синот да се придржува до старото фалсификувано писмо:

" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил..."
(Сура 5:68, Кyран)

О верници, верувајте во Аллах, и во пејгамберот Негов и во Книгата која ја објави на пејгамберот Свој и во секоја книга која ја објави порано." (Сура Нисаа 4:136)

Значи, ако злобниот брат го изменил или го сокрил старото писмо, со цел нели да ги добие двете ниви, тогаш зошто ти во новото писмо да му велиш на обесправениот брат да се придржува до старото фалсификувано писмо? Зошто да му велиш да го верува старото фалсификувано писмо?

Неразбирливо е тоа што велиш дека злобниот брат ги променил твоите зборови во старото писмо, а во новото писмо велиш:

"Не може да има промена во зборовите на Аллах. " (Сура Јунус 10:64)
"Не постои никој кој може да ги промени зборовите на Аллах"
(Сура Ал Анам 6:34)
Истото го наоѓаме и во Сура Ќаф 50:28,29
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
corbadziio se edno istto prasanjee postavuvaas zarem ne ti objasnaav za toaa i vo vrskaa so taa suraa sto ni ja spominaas koee enjzinotto vistinsko znacenjee.
5 68 el- maide glasi ;
kazi; o sledbenici na knigata, vie ne ste nisto dodeka ne se pridruzuvate kon tevratot i kon indzilot i kon ona sto vie objaveno od gospodarot vas, ,,,,,,,,,.......

kaziim o MUHAMED.A.S! na evreite i na hristijanite vie nemaete nikakov udel vo verata se dodeka ne rabotite spored ona stoe objaveno vo tevratot i indzilot i spored ona sto vi dojde muhamed.s.a.v.s,, potoa prodolzuvaa
kuranot objavuvanjeto na kuranot do tebe kaj mnogu od sledbenicite na knigata samo ke go zgolemi nasilstvoto i negiranjeto , tie vsusnost ti zaviduvaat bidiiki Allah te isprati so ovaa konecna poraka vo koja se objasnati nivnite poroci , neka ne te zagrizuva o muhamed!toa sto smetaat deka gi laziz.

znacii se zboruvaa za sledneicite na knigata t.e evreite i hristijanite deka nese nisto dodeka ne se pridrzuvaat kon tevratot i indzilot , dodeka ne veruvate celoscno vo site knigi koi na vas vi se objveniod Allah ,dz.s. preku negovite verovesnici i dodeka ne go praktikuvatee ona sto sodrzi vo taa knigaa (tevrat i indzil)
a megu ona sto sodrzi vo niv e i veruvanjeto na muhamed.a.s., vo vasite knigi veli deka muhamed.a.s e ocekuvaniot verovesnik, potocno vaka veli;;

o slednenici na knigata evreii i hristijani zosto gi poreknuvate ajetite na allah objaveni na negovite verovesnici a koi se vo vasite knigi, vo niv stoi deka muhamed, e ocekuvaniot verovesnik i deka ona sto sto ke vi dojde e vistina vie ste svedoci na toa , no vie go negirate toaa,
vakticki go iskrivuvate ona stoe od boga . k*ran nas ni tvrdi deka vo vasite knigi postoi deka muhamed a ocekuvaniot verovesnik,, zosto toa go negirate i ja iskrivuvate nivnata sodrzina ; kade veli kaziim od muhamed ako veruvate vo ona sto vi go objavi allah togas zosto i porano gi ubivavte verovesnicite na allah.
nie navistina vi prativme pratenik za da svedoci protiv vaz isto onaka kako sto mu prativme pratenik na faraonot'73;15;
potoa surata prodilzuva
i veli ;
onie koi veruvaa i koi stanaa evrei i sabijci i hristijani koi veruvaa vo allah i vo denot suden i koi rabotea dobri dela ta ne ke stravuvaat i ne ke taguvaat!.
ovde stanuva zbor za onie koi veruvaa everie sabijci toa e narod koj ostanal vo svojata priridna religija , a nemaat utvrdena vera koja bi sledele, hristjanite tie se onie ko go sledat isa koi veruvaat celosno vo allah so toa sto go potvrduva ona sto mue objaveno na muhamed .a.s koi veruvaa vo sudniot den i koi rabotea dobro tie nema da se plasat od storaotitee na sudniot den i nema da taguvaat ,spasot ne znavisi od clenstvo ili odredena vesrka zaednica, tuku se bara pravo veruvanje ili iman'', a pravo veruvanje e ona koe e vo soglasnost, so bozjata objava, vo princip nema razlika megi verovesnicite, koga e vo prasanje iman ,posledniot verovesnik . muhamed.a.s gi poducuvase so istiod iman , so istoto veruvanje, koi i drugite verovecnici gi poducuvale, pred nego.
znaci corbadzio ovde ne stanuva zbor za denesnata biblija star zavet nov zavet tuku za onie koi se sledbenici na tevratot i indzilot da se pridrzuvaat do indzilot a takvi bile onie vo koi ti navedov gore koi imalo i evreii i sabijci i hristijani koi veruvale vo pravo veruvanje vo soglasnost so bozjata objava ,tie ne veruvale vo sin sveti duh ili potovno receno vo trojstvo , isus nee onoj kako sto go opisuvate koi se odalecivte od negovite ubeduvanja , koi integriraa protiv nego i negovata majka toje daleku od onie koi poveruvaa vo drug bog, a ne vo Allah dz.s. od onie sto na nego mu prepisuvaat drugar e mnogu daleku od onie koi veruvaa deka toj e ubien i raspnat.
i da vi bide jasno vie denesni hristijani i evrei ne ste sledbenici na tevratot i indzilot zasto;
tevratot i indzilot koi denes se naogaat vo raceete na lugeto ne se takvi kako sto gi ispratil Allah dz.s. preku verovesnicite mojsej i isus .a.s oviee knigi pretpelee izmeni zameni , adaptiranje i razni dodatoci i poradi ova pricina se polni so greski i protivrecnosti so naukata , prirodnata i logicna vistina vo ovie knigi ima povik za idolatrija , nacionalizam i potcenuvanje na bozjite verovesnici
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
el_kewser, не пишувај залудно за нешто што не си прашан, затоа што е многу веројатно никој да не ти ги чита разнобојните оф-топик текстови.
Одговори кратко и јасно на простото и преедноставно прашање:

Ако е вистина тоа што велите дека Инџилот бил менуван од христијаните или дека бил сокриен во времето на Константин Велики, тогаш зошто во Куранот пишува дека Алах преку Мухамед им вели на христијаните да се придржуваат до Инџилот? Како е можно да се придржуваш до сокриена книга? И зошто би се придржувал кога нели тој е променуван предходно? Зарем да се придржуваме до лага?

" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил..."
(Сура 5:68, Кyран)

А Мухамед има и заповед за вас муслиманите. Прочитај што вели:

О верници, верувајте во Аллах, и во пејгамберот Негов и во Книгата која ја објави на пејгамберот Свој и во секоја книга која ја објави порано." (Сура Нисаа 4:136)

Значи ти велиш дека Инџилот бил менуван од христијаните и веројатно сокриен во времето на Константин Велики, а Мухамед од друга страна 3 века подоцна вели да верувате во сите книги што Алах ги објавил предходно. Зошто Алах би ви заповедал да верувате во предходните книги ако знаел дека тие се изменети и неверодостојни? Зошто Алах би ви заповедал да верувате во предходните книги ако знаел дека тие се сокриени? Како може да веруваш во сокриена книга?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Corbadzija... zosto ne priznaes deka se e jasno ? Jasno i so Kur'anski Aeti ti napisav deka prethodno vo Istata sura vo prethodnite Aeti se spomnuva deka Indzilot e smenet-sokrien.
Primerot:

Jas kako tatko na dva sina,prakjam pismo od daleku(testament) ednata niva da se dade na edniot sin a drugata na drugiot.Pismoto doagja do edniot sin a toj go prepisuva (A ORIGINALOT GO SOKRIVA) i na mestoto stava deka vo testamentot sum napisal deka dvete nivi nego sum mu gi prepisal. Se ragaat vnuci,ednite nemaat nisto (bidejki ne nasledile) drugite imaat dve nivi i rabotaat. Jas,normalno,doznavam sto se slucilo i prakam novo pismo i pisuvam:
Hasane (vnukot od sinot koj nisto ne nasledil),evego ova pismo i znaj deka prativ porano edno pismo vo koe BESE (minato vreme,bidejki poveke ne e,bidna prepisano,ili vo slucaj da e sokrieno) napisano deka ednata niva mu pripagja na tatkoti a ednata na strikoti. Kazi im na bratucedite tvoi neka go sledat toa pismo (NE FALSIKUVANOTO,TUKUKU ORIGINALOT). A ova pismo (vo prodolzenie na Aetite stoi za Kur'anot) ti go prakjam kako cista vistina,da bdee nad niv. Im davam pottik,deka ne sum jas tolku los da ne im prepisam nistu,tuku gi potsekam deka vo pismoto bese napisano drugo a ne onaka kako sto strikoim im kazuva... neka go procitaat ona sto jas go prativ (vistinskoto)

Mnogu e normalno da se napise na ovoj nacin,bez razlika dali e izmeneto ili e sokrieno.

Na isti nacin stoi vo Kur'anot:

46. Poslije njih smo Isaa, sina Merjemina, poslali, koji je priznavao Tevrat prije njega objavljen, a njemu smo dali Indžil, u kome je bilo (minato vreme)uputstvo i svjetlo, i da potvrdi Tevrat, prije njega objavljen, u kome je takođe bilo(minato vreme) uputstvo i pouka onima koji su se Allaha bojali,

48. A tebi objavljujemo Knjigu, samu istinu, da potvrdi knjige prije nje objavljene i da nad njima bdi. I ti im sudi prema onome što Allah objavljuje i ne povodi se za prohtjevima njihovim, i ne odstupaj od Istine koja ti dolazi; svima vama smo zakon i pravac propisali. A da je Allah htio, On bi vas sljedbenicima jedne vjere učinio, ali, On hoće da vas iskuša u onome što vam propisuje, zato se natječite ko će više dobra učiniti; Allahu ćete se svi vratiti, pa će vas On o onome u čemu ste se razilazili obavijestiti.

Allah ni kazuva deka na Isaa a.s mu e objaven Indzil,vo koj BILO (bilo,nekogas) vidtina. Kur'anot e i za tebe,corbadzija,kolku sto e i za mene.... kako posledna objava od Allah,ako te interesira sto e vistinata i kako bilo i sto bilo,ke vidis. I koga ke otvoris ke vidis deka bilo sosema poinaku.... ti znaes za raznorazni evangelija po sekogo,no ne i po Isus. Vie do sega ste vo zabluda,bidejki veruvavte vo pogresni pisania i vo toj kontext Allah dz.s vi se obrakja sega vam (O sledbenici na knigata),Vistinata bese vo Indzilot,a ne vo Konstantinovata varijanta.... procitajtego praviot Indzil (smee da se kaze,bez razlika dali e na dofat ili ne),no sepak nema da vi bide od korist sega...,vo prodolzenie,sega go imate Kur'anot,Kniga sama vistina,koja bdee nad site porano.

Allah neka mi oprosti,jas kako si zedov za pravo da tefsiram. InsAllah Allah ke mi oprosti sto stapnav vamu iako ne sum dostoen.

Jas ako ti pratam pismo so ubavi zborovi a popat onoj preku kogo ti go prakjam prepise drugo a ona go sokrie moeto i napise grdi zborovi. Se srekjavame tuka i ti mi pisuvas isto taka loso i me obavestuvas za "moeto" loso pismo. Jas ti vikam deka takvo nesto ne sum ti napisal,naprotiv,jas ti prativ ubavo pismo... citaj go nego.


--- надополнето ---

I zatoa,vo ovaa posledna moja poraka,bidejki ja slusas licno od mene,treba da veruvas deka navistina nesum ti napisal jas takvo nesto i da veruvas deka navistina sum ti pratil pismo no so drugi zborovi a ne onaka kako sto ti prenele i ti prepisale. Ova ti go velam jas i ova neka bide kluc za se sto si dobil od porano.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
el_kewser, не пишувај залудно за нешто што не си прашан, затоа што е многу веројатно никој да не ти ги чита разнобојните оф-топик текстови.
Одговори кратко и јасно на простото и преедноставно прашање:

Ако е вистина тоа што велите дека Инџилот бил менуван од христијаните или дека бил сокриен во времето на Константин Велики, тогаш зошто во Куранот пишува дека Алах преку Мухамед им вели на христијаните да се придржуваат до Инџилот? Како е можно да се придржуваш до сокриена книга? И зошто би се придржувал кога нели тој е променуван предходно? Зарем да се придржуваме до лага?

" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил..."
(Сура 5:68, Кyран)

А Мухамед има и заповед за вас муслиманите. Прочитај што вели:

О верници, верувајте во Аллах, и во пејгамберот Негов и во Книгата која ја објави на пејгамберот Свој и во секоја книга која ја објави порано." (Сура Нисаа 4:136)

Значи ти велиш дека Инџилот бил менуван од христијаните и веројатно сокриен во времето на Константин Велики, а Мухамед од друга страна 3 века подоцна вели да верувате во сите книги што Алах ги објавил предходно. Зошто Алах би ви заповедал да верувате во предходните книги ако знаел дека тие се изменети и неверодостојни? Зошто Алах би ви заповедал да верувате во предходните книги ако знаел дека тие се сокриени? Како може да веруваш во сокриена книга?
bez razlikaa na toaa sto ne sum prasann imam obvrskaa da ja kazuvaam vistinattaa , zarem imaa poubaavo nesto da se zboruvaa sem vistinaataa , izgleda vistinataa te bolii,, no sekoj so svojaataa vera i veruvaanjee..

sto se odnesuvaa na toaa sto mi repliciraas priateelee ,,

vo taa suraa sto ja spomnuvaas ne se odnesuvaa na nas muslimanitee tuku na hristijanitee i evreitee..
zarem ne razbiraass,,,,,
sledbenici na knigaataa e uctivaa titulaa dadenaa na evreitee i na hristijanitee vo kuran kerim, nas nie naredeno evreitee i hristijanitee da gi povikuvaamee .'' o sledbenici na knigaataa''

znacii taa suraa sto ja spomnuvaas bi znacelloo;

o evreii i hristijani ,вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил..

dali se razbiraamee prietelcee ?

na primer toaa e i spomnatoo i vo kuran 3;64;

kazi o sledbenici na knigataa(evrei i hristijani)! dojdetee da se sobereme okolu eden zbor, zaednicki za nas i za vas, nikogo osven Allah(bog, jehova,) da ne obozavame, nikogo da ne smetame za ramen nemu i nikoj od nas da zeme drugi gospodari osven allah!, togas ako tiee ne se soglasat vie recetee;
bidete svedoci deka niee sme muslimani(pokorni kon bozjata volja)..

priatelce staVOT NA ISLAMOT E JASEN MUSLIMANOT NE TVRDI DEKA POSTOI RELIGIJA SAMA ZA SEBEESII NE e ISLAMOT SEKTA ILI ETNICKA RELIGIJA TAA E ISTATA RELIGIJAA PROPOVEDANAA OD STITE PREDHODNI PROROCI,, OVAA E VISTINAATAA KOJAA E UCENAA I OD ABRAHAAM I OD NUH I MOJSEJ I OD ISUSS I OD MUHAMED,,TAKOV DOKAAZ SE NAOGAA VO KURAN 42, 13


STO GALSI;
Allah vi propisa o lugee! verata sto ti ja objavi - o muhamed!- a toa e islamot pokoornosta na boga, so taa vera bese zadolzen i nuh, da raboti spored nea i da ja soopsti, i onaa sto im go ostavivme vo amanet na abraham, na mojsej, i na isus, da se vospostavi verata , edinstvoto , poslusnosta, na boga i obozavanjetosamo nego da ne se razedenuvaate vo verata sto vi ja narediv a za mnogu boscite e mnogu nepriatno ona kon sto gi povikuvaas, edinstvoto na boga i iskrenata oddadenost na ibadetot(molitva) na nemu , bog izbira za edinstvoto kogo saka od lugeto i go upravuva da raboti spored poslusnosta kon nego, na onoj koj mu se obraka.

kazetee im,, niee veruvamee vo Allah i vo onaa sto muee objaveno, i na ona sto mu bese objaveno na avram, i na ismail, i na isak , i na jakov, i na vnucite, i vo ona sto mue dadeno na mojsej, i na isus i vo onaa sto muee dadeno na site verovesnici, od nivniot gopsodar, niee ne praveemee nikakva razlikaa megu niv i niee sme na boga pokorni.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom