Информатика

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Не е поентата да фаворизирам нешто. Учење информатика е мноооогу општ поим. Ако човек сака да се преориентира према нешто поконкретно, секогаш има различни избори.

Никола, Ако учиш програмирање а да си немаш појма од електроника и електротехника, ќе биде од тебе само еден третокласен програмер, чест во нашиве краеви. Со денешниве high-level визуелни програмски јазици, и мало дете може да научи да направи класични програми.

Јас велам програмирање, али во смисол: драјвери, комуникации, ниско-степенско програмирање, оперативен систем, услужни програми и да не речеам асемблер. А ако не знаеш електротехника или како всушност функционира компјутерот, иди веднаш на Access и прави визуелни квази програми.

А инаку се си треба, и физика и математика а посебно електротехника.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
HsIlOmEdUs напиша:
Не е поентата да фаворизирам нешто. Учење информатика е мноооогу општ поим. Ако човек сака да се преориентира према нешто поконкретно, секогаш има различни избори.

Никола, Ако учиш програмирање а да си немаш појма од електроника и електротехника, ќе биде од тебе само еден третокласен програмер, чест во нашиве краеви. Со денешниве high-level визуелни програмски јазици, и мало дете може да научи да направи класични програми.

Јас велам програмирање, али во смисол: драјвери, комуникации, ниско-степенско програмирање, оперативен систем, услужни програми и да не речеам асемблер. А ако не знаеш електротехника или како всушност функционира компјутерот, иди веднаш на Access и прави визуелни квази програми.

А инаку се си треба, и физика и математика а посебно електротехника.
Не, тоа е мислењето кое е фаворизирано и наметнато од страна на професорите таму, кои ќе останат без работа ако факултетот се преорентира и стане навистина факултет за информатика, каде ќе се учат нови технологии, нови проограми, нови принципи. За да се започне со реформата како прво е нужна елеминација на фосилниот кадар, и се разбира нови компјутери кои ќе бидат цело време на достап на студентите. Навистина е неверојатно, да се учи информатика, без компјутери.
Уште еднаш да повторам електроника и слични предмети немаат абер со информатика и треба да бидат заменети со поасолни предмети, но за тоа да се случи треба да се промени голем дел од наставниот кадар.
нема потреба од електроника за научување на основите на копмпјутерите. Место електроника или електротехника, на запад постои предмет кој се вика компјутерска архитектура. Таму студентите добиваат можност да се запознаат со градбата на компјутерите, малку асемблер и малку осет што бинарно значи.
Нема зошто да малтретираш луѓе со тоа каде база е каде емитер и каде колектор е.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Баш ме интересира дали на етф изучуваат web програмирање.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Грешка грешка оооооо грешка.

Јесте да има фосилирани професори, али сепак, на ИКИ кадарот воопшто не е таков. Програмата е во согласност со ЕКТС, така да нема застарени предмети и некои тотално непотребни глупости.

А баш за електрониката да ти посочам нешто. Не зборам за линеарна електроника па да се замараш со појачала, радиа и слични глупости. Земај во предвид предмети како Дигитална Електроника, Компјутерска Електроника, Дискретни Автомати, Дискретна Математика, Компјутерски периферии, комуникациони технологии и што ли уште не. Од ова е произлезен самиот компјутер ти се молам.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
deXterche напиша:
Баш ме интересира дали на етф изучуваат web програмирање.
Да, интернет програмирање, мрежно програмирање,мобилни мрежи, WAN мрежи.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
HsIlOmEdUs напиша:
Грешка грешка оооооо грешка.

Јесте да има фосилирани професори, али сепак, на ИКИ кадарот воопшто не е таков. Програмата е во согласност со ЕКТС, така да нема застарени предмети и некои тотално непотребни глупости.

А баш за електрониката да ти посочам нешто. Не зборам за линеарна електроника па да се замараш со појачала, радиа и слични глупости. Земај во предвид предмети како Дигитална Електроника, Компјутерска Електроника, Дискретни Автомати, Дискретна Математика, Компјутерски периферии, комуникациони технологии и што ли уште не. Од ова е произлезен самиот компјутер ти се молам.
Ти во иднина ќе програмираш или процесори ќе дизајнираш?
Треба повеќе да се обрне внимание кон реалноста и она кое ќе му користи на завршениот студент. Кога ќе завршиш факултет треба да бидеш спремен да работиш и да креираш нешто, не да ти треба година две да влезеш во колосек за да го правиш она кое се бара.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
а што поточно се бара на пазарот????
Секој факултет ќе те научи на теорија на програмирање и некои кратки практични работи. Ако се нема лична иницијативна и пракса, се е џабе. Кој ти вели дека ќе добиеш диплома у рака и одиш да создадеш нов офис. Заблуди на исфураните програмерчиња како тебе.
Овие класични побарувања што ги има денес во скоро време ќе исчезнат. Верувај ќе снема потреба од одржувачи на база на податоци и создавачи на класични програми, затоа што на сето тоа ќе се достигне некој врв и презафатеност на пазарот.
Прифаќањето на новите технологии и тазе побарувањата се тие што требат.
сепак, не зборувам за македонија.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
HsIlOmEdUs напиша:
а што поточно се бара на пазарот????
Секој факултет ќе те научи на теорија на програмирање и некои кратки практични работи. Ако се нема лична иницијативна и пракса, се е џабе. Кој ти вели дека ќе добиеш диплома у рака и одиш да создадеш нов офис. Заблуди на исфураните програмерчиња како тебе.
Овие класични побарувања што ги има денес во скоро време ќе исчезнат. Верувај ќе снема потреба од одржувачи на база на податоци и создавачи на класични програми, затоа што на сето тоа ќе се достигне некој врв и презафатеност на пазарот.
Прифаќањето на новите технологии и тазе побарувањата се тие што требат.
сепак, не зборувам за македонија.
Бате ќе ми дојдеш на испит на ЕТФ, па ќе се видиме:)
Ќе видиме колкави ти се познавањата...
Тоа што можам да ти гарантирам е дека од овој факс ќе излезеш тотално некомпететнет и неспособен да фатиш било која работа, ако како што и самиот кажа не се заинтересираш сам да се надоградиш..
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
И конечно да се согласам. Само што би надополнил дека не е ова само на ЕТФ туку и на сите УКИМ-based факултети. Имам колеги кои имаат поцврсти десетки од моите на програмирање, а сепак не знаат да напишат програма за два и два. Чудесии.
Сепак пак би кажал. Огромните знаења од електрониката се мноооогу корисни за програмирањето.
Во еден пост, ај да не рекламирам други сајтови, беше наведено дека вистински програмери се тие што ги создале програмските јазици. Сите останати користат само виртуелна околина за создавање на програми. Малце е претерано, али има вредност.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
HsIlOmEdUs напиша:
И конечно да се согласам. Само што би надополнил дека не е ова само на ЕТФ туку и на сите УКИМ-based факултети. Имам колеги кои имаат поцврсти десетки од моите на програмирање, а сепак не знаат да напишат програма за два и два. Чудесии.
Сепак пак би кажал. Огромните знаења од електрониката се мноооогу корисни за програмирањето.
Во еден пост, ај да не рекламирам други сајтови, беше наведено дека вистински програмери се тие што ги создале програмските јазици. Сите останати користат само виртуелна околина за создавање на програми. Малце е претерано, али има вредност.
Види јас го поминав целиот тој пат и не гледам како знаењата од електрониката имаат некое влијание врз мојата кариера.
Да оценките не го рефлектираат практичното знаење, али сепак она кое ќе го научиш на ЕТФ ќе биде борба со себе си, селекција, градење на карактер.
Тоа е исто важно. Ако успееш на време да дипломираш, сигурно ќе успееш да се снајдеш понатаму:)
Штом си поминал низ таква иницијација, наоѓањето на работа и извршувањето на обврските таму ќе ти изгледаат како одмор, во споредба со она кое си го преживеал.
п.с. никој не се се рамни со врвните програмери, нема потреба од тоа..
 
Член од
10 август 2006
Мислења
178
Поени од реакции
2
ej i ja se slagam so NIKOLA sto kje se trujam so automatiki i elektroniki.ubavo vika deka na asalen fakultet si postoi KOMPJUTERKSA ARHITEKTURA.so em zabole mene 1 ili vtora orbitalna brzina ili kako i da se vikase(FIZIKA)a ucam programer da bidam.e sea ne deka ja neso na TOP faks sum(SHTULOV)ali ipak bolje nego na ETF jebote.tamo ima faci od tipot na jani makraduli so se profesori po 200 predmeti i u isto vreme i pratenici,pa od kaj toj ima vreme za 2 raboti mesta,posle toa kje im zakazue ispiti u nedela u 10 saat navecer.
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Na site sho jadete la*na za ETF, toa e edinstveniot priznat fakultet shirum svetot od site firmi i univerziteti. Na mnogu univerziteti so diplomata od elektro imate status na master of science. So diplomata od PMF, Bitolskiot, Shtul, FON i tn. mozhete da si go izbrishete ulezhaniot debel i mrsen posran gaz. Shtul, FON i Aleksandrija ne gi esapam za fakulteti, tamu i retardiranite mozhat da polozhat i da stanat asistenti i profesori.
"Boj ne bie ljuto oruzhje, vech srce u junaka". Onoj koj sho saka da nauchi, ne cheka nekoj znaenjeto da mu go prefrli so inka na fakultet. Jas sum na visoka struja na ETF pa sepak znam povekje od 90% moi kolegi shto se i diplomiraa na informatika na ETF i na bilo koj fakulet.
Fizika ne treba, no elektronika e neophodna za sekoj informatichar.
Informatikata kako nauka e neproduktivna i nekorisna sama po sebe ako ne e primeneta vo nekoja oblast, isto kako i matematikata.
Informatichari sho znaat samo da programiraat se efitna rabotna sila i nisho povekje. Gi ima da gi rinesh so lopati, a vo Indija rabotat 250-300 chasa mesechno za $100.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
gOJDO напиша:
Informatichari sho znaat samo da programiraat se efitna rabotna sila i nisho povekje.
Се глеа дека си од ЕТФ !!!! Само од таму можат да излезат вакви морони!!!

Го докажуваш спротивното - Јаков

Програмери се ефтина работна сила, а!? :aplauz: :aplauz: :tapp: :tapp: :vozbud: :vozbud: :poss: :poss:

П.С. Нека извинат чесните исклучоци од ЕТФ... има и од таму излезено јак кадар.. али претежно се дебили коишто дркаат на Никола Тесла и мислат дека знаат се поврзано со електроника пошто знаат што е дискретен сигнал !
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
izvini dechki, ti mora da si redoven profesor na Lomonosov ili na MIT, shom se najde kompetenten da zborish za MENE i za kadrite od ETF?

PROGRAMERITE sho znaat samo da progrmiraat SE EVTINA RABOTNA SILA.
Za mene 250 evra mesechno e mizerna plata, a toa e uspeh za eden diplomiran informatichar vo zemjava.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
gOJDO напиша:
izvini dechki, ti mora da si redoven profesor na Lomonosov ili na MIT, shom se najde kompetenten da zborish za MENE i za kadrite od ETF?

PROGRAMERITE sho znaat samo da progrmiraat SE EVTINA RABOTNA SILA.
Za mene 250 evra mesechno e mizerna plata, a toa e uspeh za eden diplomiran informatichar vo zemjava.
Дан сакаш кога ќе дипломираш да те чекаат од Microsoft и веднаш да те стават во нивните редови со $ 1 000 000 годишна плата. НЕЕЕ бе, ќе го испотиш малце га*от за да ја добиеш таа плата, мораш да се докажеш некаде дека си квалитетен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom