Информатика

Xokaido

WaRrIoR_FoR_Life
Член од
5 април 2006
Мислења
131
Поени од реакции
1
Koj fakultet, onoj vo Skopje ili onoj vo Bitola Mi rekoa deka na onoj vo Sk ima sekoja godina matematika, a na onoj vo Bt samo prva godina.A po sto ja ne sum mnogu po matematikata i taka.
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
Епа оди на тој во Битола.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Информатика без математика не оде....јас учам во Европски универзитет-софтверско инженерство и имаме математика прва и втора година....(чиста математика) а другите години имаме предмети кои се многу поврзани со неа. Ако ти рече некој дека има факултет по информатика кај што има математика само прва год те ЛАЖЕ. Има речиси сите години.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Xokaido напиша:
Koj fakultet, onoj vo Skopje ili onoj vo Bitola Mi rekoa deka na onoj vo Sk ima sekoja godina matematika, a na onoj vo Bt samo prva godina.A po sto ja ne sum mnogu po matematikata i taka.
Srce moe, poslusaj me postar sum poveke znam :star: .
Trk na UKIM, Filozofski fakultet, Institut za Sociologija. 30 ispiti, lezerna atmosfera, dobri koleski ubavo bife. A od matematika nema ni m.
Tamu profesorite i den denes mislat deka 9+6=14, a ustvari e 16.
Poslusaj me ijavi mi za 4 godini sto stori.
ke mi zablagodaruvas.
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Xokaido напиша:
Koj fakultet, onoj vo Skopje ili onoj vo Bitola Mi rekoa deka na onoj vo Sk ima sekoja godina matematika, a na onoj vo Bt samo prva godina.A po sto ja ne sum mnogu po matematikata i taka.
Друже ја сум на Информатика на Технички Факултет у Битола и ти кажувам дека само во 1-ва година се учи математика, сите предмети се едно семестрални.
Пр. математика 1 учиш во прв семестар, математика 2 во втор семестар и толку нема веќе математики.

За повеќе информации еве ти линк... http://www.ti-tfb.net
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Така нешто слично е и на ПМФ во Скопје само што во вториот семестар имаш и Конечна математика
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Да да и овде има Конечна математика ама во 5-ти семестар мислам, ама изборен е.
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Ne ne,postojat 3 godisni studii na PMF koi se baziraat na samofinansiranje i opfakaat dva smera. Internet i mobilni tehnologii i Administratiranje mrezi vo niv ima 3 predmeta Matematika i toa vo prviot semestar ima Matematika 1 a vo vtoriot Matematika 2 i Konecna matematika
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
па оди на тој во битола а јас сум во пмф и тоа 100% зашто сакам мн пц и зш тоа што ме интересира да не го усовршам
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Gorco напиша:
Оф топик, зошто не го ставите сајтот под http://www.tfb.uklo.edu.mk/ , како што е http://ii.pmf.ukim.edu.mk ?
Бидејќи темава е за Информатички смер. А и башка сајтот на ТФБ е многу сиромашен со информации, никој не го update-ува, дури и не се замараат за сајтот, многу често серверите паѓаат.

А додека сајтот ti-tfb.net го надгледуваат одговорните за смерот Информатика, и донекаде се грижат за додавање нови информации и податоци што би му требале на еден студент.

П.С. Само едно не чини, тоа што не ставаат годишен распоред на испити на сајтот, и јас треба да идам на факултет за да видам кога имам испит или пак да терам некој колега да види и да ми каже.
А друга ствар што е многу добра е тоа што гледам на сајтот има Online пријавување на испити, само што уште не работи тој модул. А дали ќе проработи господ знае.

Нема одговорни кои би се грижеле секојдневно за сајтот на ТФБ, и сајтот да добие солиден дизајн. По тоа се гледа колку е факултетот заинтересиран за нивниот сајт. Жално.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
vodkamixx напиша:
А додека сајтот ti-tfb.net го надгледуваат одговорните за смерот Информатика, и донекаде се грижат за додавање нови информации и податоци што би му требале на еден студент.
Не мислев на содржината, туку за под-доменот.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Gorco напиша:
Не мислев на содржината, туку за под-доменот.
Епа баш поради тие причини што серверите на www.tfb.uklo.edu.mk не се стабилни. Техничка информатика си има посебен домен и сервер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom