Интернет радио и телевизија (стримови, прашања, генерална дискусија...)

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.220
Поени од реакции
5.442
69e, 57e(raduga),10e,27,5w. tu sad verovatno nema,i reci mi jel može ccam da otvori, znam da cryptowork ne može, a šerovanje ide preko lokala, ali koje pakete otvaraju ccamovi i emulatori i koje imaš u dreamu,mada je of topic, a možda i nije jer se radi o TV kanalima,to više ništa nisam video,zadnje je nagra2/Digy paket.pojasni kako to radiš,Saško će zažmuri, ali sav postupak, možda nabavim ponovo sat. inače počeo sam sa Eutelsatom I/3 (13e), ni jedna Astra na e19,2 nije bila ni lansirana.
Сателитската телевизија е поим во умирање. Беше некогаш во експанзија пред 25 години, за тоа време технологијата едноставно ја прегази.
Моето искуство.
Уште кога интернет беше поим влегував во оние free data сервери. Од таму ми е првиот контакт со интернетот, успех беше да симнеш една песна од 3 минути за 1,5 час под услов некој друг да не се вклучи :). Сосем случајно најдов некој фајл Irdeto. Долго време стоеше така на ПЦ не ни знаејќи што може со тој фајл да се направи. Всушност тоа бил алгоритмот за Irdeto. На некој американски сат форум најдов некоја програма која лесно со неколку клика овој алгоритам го претвара во емулатор. Без никакво знаење направив емулатор за DM, SkyStar... за irdeto. ДМ-от сам го вчитува крајниот клуч, скајстарот преку vPlug.
Е тука почнуваат проблеми со полиција на врата. На време дознав, ископчени дримбокс скајстар и хард дискот и правец во комшии. Нов хард, на него само линукс и ништо друго, полиција ништо не може да најде. Некој ме пријавил за тоа што го направив. Заврши тогаш и сателитската телевизија за мене, едноставно опасно е.
Овие алгоритми самите компании Nagra, Viaccess, Conax... се шпиунираат меѓу себе и ги објавуваат, а со цел да се продаде нивниот производ. Чисто небо, а валкани играчи.
Сателитската беше поим и беше интересно се до појавата на појавување на cardsharing и ccam сервери. Дечките што знаеја да го пробијат алгоритмот на некој одреден начин на кодирање еноставно решија нивното знаење да се го уновчат, а тоа се cccam серверите. Толку од стелитска, прескап спорт е тоа, а CS тотално во поим ја уби. Единствено може во рурални средини каде пристапот до кабелска е низок.
Во Германија базните станици во поголемитe градови се преку сателит, потоа овие дистрибуираат преку кабел до корисниците. Всушност кабелските оператори се еден голем и легален "cccam" сервер :). Големи пари и големи играчи таму се вртат, ако некој како мене ситна риба се замеша таму, навистина е опасно.
Легни си на брашното, плати си интернет и кабелска и терај си работа :). А ова околу иптв, ако најдеш нешто плус од она што го имаш за гледање е добро. Ако не никому ништо, голема работа ако не сум гледал Sky DE ионака од германски разбирам само што значи зборот шајзе :pos:.
Од сателитска единствено би ми бил интересен начинот односно сигналот кој телевизиските куќи го дистрибуираат до една долина во Германија како uplink. Потоа од таму оди до сателит и како downlink кодиран до корисниците. Сигналот чист и некодиран, веројатно оди преку интернет до базната станица во Германија, тоа е интересно да се најде.
 
Член од
24 септември 2019
Мислења
2.478
Поени од реакции
3.756
prvo sky star2, pa sky star2 hd karticu koristim oko 25 godina, (prvu sam kupio zbog offline downloada) promenio sam par konfiguracija (one stare - koje zamenim sa novim - znaci bez ulaganja) i dan danas gledam zakljucane kanale, vrlo dobrog kvaliteta bez trzanja
Автоматски споено мислење:

zasto odustati od necega sto i danas koristi, ne kazem da treba kupovati novu opremu, ali bataliti staru, funkcionalnu, ne bih nikada
Автоматски споено мислење:

a sportski kanali npr. na 13e i na 30w rade besprekorno u realnom vremenu
 
Последно уредено:
Член од
7 февруари 2021
Мислења
477
Поени од реакции
681
ma naravno;=), ev da nebi se UBI-o zavrsavam diskusiju, sve 5.. najbolji si;)
p.s.: svemoguc je samo Bog i drugi put na slici 3 zakri ono zeleno N od UM02 karte mozda i bude uvjerljivo;=)
Ispratim ti par slika na PM da se utesis ,kada budem kuci,ako nista drugo barem sa slikama.Ako ne ispadne fiks pocni polako pisati pricu Bio jedno jedan Sky DE ili probaj sa ovim
 

Attachments

Член од
24 јули 2016
Мислења
2.456
Поени од реакции
4.009
prvo sky star2, pa sky star2 hd karticu koristim oko 25 godina, (prvu sam kupio zbog offline downloada) promenio sam par konfiguracija (one stare - koje zamenim sa novim - znaci bez ulaganja) i dan danas gledam zakljucane kanale, vrlo dobrog kvaliteta bez trzanja
Автоматски споено мислење:

zasto odustati od necega sto i danas koristi, ne kazem da treba kupovati novu opremu, ali bataliti staru, funkcionalnu, ne bih nikada
Автоматски споено мислење:

a sportski kanali npr. na 13e i na 30w rade besprekorno u realnom vremenu
Ti gledas tv u realnom vremenu,a ja zivim u realnom vremenu.Uskoro se selim na Zrce ima da rasturim ovo ljeto.Batalite vise te pinkove jedan je zivot sta buljit ko krava u plafon.
 
Член од
9 јануари 2018
Мислења
530
Поени од реакции
1.529
Ko je sad kralj sat tv?kralj dream-a?,ko iptv?nejasno skroz:P.
Uzdravlje naravno uzivajte u letu i uz iptv i uz sat.tv uz lepu zenu,devojku,tetu neku:Dkako god...pivo neko ili..
pozdrav za sve.
Автоматски споено мислење:

prvo sky star2, pa sky star2 hd karticu koristim oko 25 godina, (prvu sam kupio zbog offline downloada) promenio sam par konfiguracija (one stare - koje zamenim sa novim - znaci bez ulaganja) i dan danas gledam zakljucane kanale, vrlo dobrog kvaliteta bez trzanja
Автоматски споено мислење:

zasto odustati od necega sto i danas koristi, ne kazem da treba kupovati novu opremu, ali bataliti staru, funkcionalnu, ne bih nikada
Автоматски споено мислење:

a sportski kanali npr. na 13e i na 30w rade besprekorno u realnom vremenu
koristio dugo na PC skystar2 karticu (ima 15 god)sluzilo me exstra dobro radila otvarala sad ne znam kako to ide?...al dojadilo;)
 
Последно уредено:
Член од
7 февруари 2021
Мислења
477
Поени од реакции
681
Ko je sad kralj sat tv?kralj dream-a?,ko iptv?nejasno skroz:P.
Uzdravlje naravno uzivajte u letu i uz iptv i uz sat.tv uz lepu zenu,devojku,tetu neku:Dkako god...pivo neko ili..
pozdrav za sve.
Автоматски споено мислење:


koristio dugo na PC skystar2 karticu (ima 15 god)sluzilo me exstra dobro radila otvarala sad ne znam kako to ide?...al dojadilo;)
Iptv je buducnost ma koliko se to drugima dopadalo ili ne ,bez mnogo ulaganja i ogranicenja,sada je skoro svima pristupacan brzi net,ne zavisi ti od vremena jel jaka kisa ,sneg ili mali tanjir.
 
Член од
24 септември 2019
Мислења
2.478
Поени од реакции
3.756
Ti gledas tv u realnom vremenu,a ja zivim u realnom vremenu.Uskoro se selim na Zrce ima da rasturim ovo ljeto.Batalite vise te pinkove jedan je zivot sta buljit ko krava u plafon.
cim ti prestanes da se bavis iptv-om, i ja cu :D
Автоматски споено мислење:

gledate li tv album na forumu
Автоматски споено мислење:

EXIT 2022
exit 2022.png
 
Последно уредено:

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.220
Поени од реакции
5.442
Важи само за одреден дел од некои членови.
Прочитајте го првиот пост од темава:
Членот не смее да ги уништува темите на форумот со други информации кои не се поврзани со темата, лични муабети и слично. За се' што не е поврзано со темите на форумот, постојат приватните пораки.
Трпението ми е при крај, ако некои продолжат континуирано да ја уништуваат темава ветувам ќе бидат трајно банирани од форумот.

Благодарам.
 
Член од
7 октомври 2020
Мислења
271
Поени од реакции
388
U svakom slučaju iptv je u velikoj prednosti u odnosu na druge možeš gledati gdje hoćeš, ležiš u hladu lagano konzumiras pivo i gledaš iptv lagano uživanje.....
 
Член од
8 април 2017
Мислења
1.839
Поени од реакции
3.093
Uskoro stiže extra lista.. Sa full kanalima našim sport filmski.. Neće bit baš jeftina ali ni skupa.. Ali če sigurno bit kvalitetna..
Ja garantiram..
 

vlaono

счо имат
Член од
27 јуни 2009
Мислења
159
Поени од реакции
7
Jel neko zna twobrotherss.tk:8443 od gdje uzimaju kanale?
 
Член од
8 април 2017
Мислења
1.839
Поени од реакции
3.093
Nažalost neće se baš moći vući useri.. Bit će xui platforma sam full videotekom našom i bez dosadnih macova. Tako da tko bude uzeo gledat će na miru a možda nagovorim prijatelja da napravi i kakvu akciju
Автоматски споено мислење:

Jel neko zna twobrotherss.tk:8443 od gdje uzimaju kanale?
Znam ja haha.. Odavdje...
 

Attachments

Член од
24 септември 2019
Мислења
2.478
Поени од реакции
3.756
moze li mi neko reci, gde da skinem portable simple tv player koji i skenira
 

Kajgana Shop

На врв Bottom