Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.421
Поени од реакции
2.767
Ми треба совет од некој што разбира за рутери. Имам Linksys E900 и ми нудат да ми дадат Linksys WRT610n кој е постар модел. Може ли некој да ми каже што е подобро да останам на сегашниот или?
Мислам дека тој WRT610N е dual Band, oдносно подржува и 5Ghz Band, а другиот ти е само 2.4Ghz. Инаку кој ти нуди? Тој WRT610N е поволен или нов, само постар по година на производството?
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.421
Поени од реакции
2.767
Ми треба совет од некој што разбира за рутери. Имам Linksys E900 и ми нудат да ми дадат Linksys WRT610n кој е постар модел. Може ли некој да ми каже што е подобро да останам на сегашниот или?
Мислам дека тој WRT610N подржува и 5Ghz Band, а другиот 2.4Ghz. Инаку кој ти го нуди? Ти го нуди поволен или целосно нов???
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Мислам дека тој WRT610N подржува и 5Ghz Band, а другиот 2.4Ghz. Инаку кој ти го нуди? Ти го нуди поволен или целосно нов???

Малку користен е ми го дава еден другар.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.421
Поени од реакции
2.767
Малку користен е ми го дава еден другар.
Па некако појак ми изгледа тој WRT610N. Али пак, како сакаш, се се сведува на своите лични вкусови и барања. Види подетално на Гугл или на страната на Linksys, и спореди ги...
 
Член од
18 јуни 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво, од вчера вечерта не можам да пристапам на YouTube со firefox иако претходно работеше без проблем.... со оглед дека firefox ми е default браузер. Со chrome и explorer нема проблем. Чаре?

YoutTube ми го прикажува вака (тоа m.youtube претпоставувам дека е мобилна верзија?):



Кога ќе кликнам на некое видео, ми го прикажува ова:

 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Здраво, од вчера вечерта не можам да пристапам на YouTube со firefox иако претходно работеше без проблем.... со оглед дека firefox ми е default браузер. Со chrome и explorer нема проблем. Чаре?

YoutTube ми го прикажува вака (тоа m.youtube претпоставувам дека е мобилна верзија?):



Кога ќе кликнам на некое видео, ми го прикажува ова:

Ко што гледам ова ти е мобилната верзија на јутуб ,тоа да не ти е проблемот , ај види ова
https://www.youtube.com/watch?v=Hr2u2-gCI_g
 
Т

Триптико

Гостин
Здраво, од вчера вечерта не можам да пристапам на YouTube со firefox иако претходно работеше без проблем.... со оглед дека firefox ми е default браузер. Со chrome и explorer нема проблем. Чаре?

YoutTube ми го прикажува вака (тоа m.youtube претпоставувам дека е мобилна верзија?):



Кога ќе кликнам на некое видео, ми го прикажува ова:

Избриши целосно историја. Колачиња, страници...
 
Член од
18 јуни 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Преинсталирав пак firefox-от, и после еден саат чепкање по сетинзите излезе дека е проблем со Java-та и Flash-от.
Сеуште ми јавува некој проблем со последните верзии од овие апликации, но сега барем работи YouTube-от. Не ми е форматиран одамна компјутеров, па тоа ќе го направам во најскоро време.

Благодарам во секој случај.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.421
Поени од реакции
2.767
Преинсталирав пак firefox-от, и после еден саат чепкање по сетинзите излезе дека е проблем со Java-та и Flash-от.
Сеуште ми јавува некој проблем со последните верзии од овие апликации, но сега барем работи YouTube-от. Не ми е форматиран одамна компјутеров, па тоа ќе го направам во најскоро време.

Благодарам во секој случај.
Мислам дека YouTube го исклучија веќе flash Player за видеата, само HTML5 ќе користат...
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Преинсталирав пак firefox-от, и после еден саат чепкање по сетинзите излезе дека е проблем со Java-та и Flash-от.
Сеуште ми јавува некој проблем со последните верзии од овие апликации, но сега барем работи YouTube-от. Не ми е форматиран одамна компјутеров, па тоа ќе го направам во најскоро време.

Благодарам во секој случај.
Се извинувам, ама ме мрзеше да преведувам
On the left hand side of the youtube screen , near the bottom, it will give you the option to view in desktop mode.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.658
Ненајдов соодветна тема па ќе пишем овде

Ако има некој што се разбира доволно од snapchat нека ме контактира по пп.
 
Член од
25 април 2012
Мислења
443
Поени од реакции
580
Позз дечки. Имам едно прашање до корисниците на интернет од Тотал Тв. Сакам да склучам договор со нив пред се за телевизија, се мислам дали да земам и интернет зошто немам дали им е брз и стабилен интернетот. Ако има некој искуство со нивниот интернет нека сподели инпресии. Фала однапред.
 
Член од
2 март 2013
Мислења
10
Поени од реакции
0
Имам TP-Link WN721N порано ми беше брз и добар интернетот сега овие денови многу е бавен интернетот а не сум го местел узб то па решив да купам нов и ако може да ми предложете каков да земам да фаќа подобар сигнал и побрза да биде мрежата.
http://set.com.mk/Computers-IT/Network-equipment/TP-LINK-TL-WN722N-150Mbps-Wireless-Lite-N-High-Gain-USB-Adapter28313
http://set.com.mk/Computers-IT/Network-equipment/TP-LINK-TL-WN821N-300Mbps-Wireless-N-USB-Adapter28306
http://set.com.mk/Computers-IT/Network-equipment/TP-LINK-TL-WN822N-300Mbps-High-Gain-Wireless-N-USB-Adapter28359 ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom