Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Како во Нодот да наместам ФБ да го блокирам, да не го отвара ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Вака имам едно прашање дали е возможно да го гледам трансферот на податоци преку LAN во bytes наместо во packets а од опрема е следната: (Windows XP SP3, Realtek RTL8139/810x Family Fast Enthernet NIC, Linksys Wireless-G Home Router WRT54GH, и нет од ONE преку DSL-modem).Благодарам однапред.
Od drajverot za LAN kartata zavisi toa.
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;296669
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Ај некој ако знае нека ми кажи во што можи да е проблемов. Лаптопот полкажува дека има интернет, а неможи да се конектира на ниедна страница покажува дека има некаков прекин на врската. Иначе интернетот е преку модем и рутер.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Нема врска ова. Само ќе си инсталираш NetLimiter или некоја слична програма и ќе ти кажува точно за секоја LAN / WLAN / WAN конекција, која колку трансфер извршува.
Ima vrska poso uopste ne stana zbor za instaliranje bilo sto, tuku sto mu ispisuva vo Network Status packets ili bytes, misli deka so regedit se menja toa.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Ме интересира дали има некој проблем со МСН страната, неможам да си проверам е-маил, не се отвара воопшто кога ќе стиснам Sign in? многу чудно мака мачам месец дена.:unsure:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Ме интересира дали има некој проблем со МСН страната, неможам да си проверам е-маил, не се отвара воопшто кога ќе стиснам Sign in? многу чудно мака мачам месец дена.:unsure:
Apdejtiraj si go Windowsot potocno Net Frameworkot
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Дали некој може да ми каже некоја страница каде што би можела да најдам - Што е помеѓу поновите достигувања во врска со брзините во нашата земја ( некоја табела со споредби за брзините во претходните години - колку се повеќе и повеќе е брз интернетот, лимитот за симнување е поголем и сл.), во земјите во странство, нови техники на користење на интернет во домовите, како на пример: поставување на бежични рутери во домовите и пренесување на кабелскиот интернет од локалниот провајдер низ сите компј. уреди дома.....
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Apdejtiraj si go Windowsot potocno Net Frameworkot
Каква врска има .Net framework или воопшто Windows со отворање на веб страница?
--- надополнето: 11 јануари 2012 во 08:47 ---
Дали некој може да ми каже некоја страница каде што би можела да најдам - Што е помеѓу поновите достигувања во врска со брзините во нашата земја ( некоја табела со споредби за брзините во претходните години - колку се повеќе и повеќе е брз интернетот, лимитот за симнување е поголем и сл.), во земјите во странство, нови техники на користење на интернет во домовите, како на пример: поставување на бежични рутери во домовите и пренесување на кабелскиот интернет од локалниот провајдер низ сите компј. уреди дома.....
Таа тема е често обработувана во наши списанија, но и во списанија од неколку соседни земји. Побарај по нивните сајтови или директно од нив, па истите дополни ги со актуелни податоци кои генерално можеш да ги најдеш по сајтовите на провајдерите или по нивни извештаи за јавност и се тоа фино склопи го во еден преглед.
 
Член од
9 јануари 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ima vrska poso uopste ne stana zbor za instaliranje bilo sto, tuku sto mu ispisuva vo Network Status packets ili bytes, misli deka so regedit se menja toa.
А доколку може да се смени каде би требало да се направи смена на сетирањата ?
--- надополнето: 11 јануари 2012 во 13:07 ---
Ај некој ако знае нека ми кажи во што можи да е проблемов. Лаптопот полкажува дека има интернет, а неможи да се конектира на ниедна страница покажува дека има некаков прекин на врската. Иначе интернетот е преку модем и рутер.
А дали имаш заштита ставено на рутерот и дали имаш дозволено да конектираш други уреди освен PC-то преку кое ти е инсталиран рутерот ?
--- надополнето: 11 јануари 2012 во 13:19 ---
А доколку може да се смени каде би требало да се направи смена на сетирањата ?
Бидејќи имам видено кај луѓе што се на Кејблтел дека преносот им е прикажан во bites.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom