Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
28 септември 2014
Мислења
970
Поени од реакции
1.373
Здраво дечки.
Ме интересира ако направиш нарачка на AliExpress и потоа ја откажеш, дали ќе ти ги вратат парите.
Јас денес пробав да откажам нарачка и едно 3 мин. ми викаше awaiting cancelation и нарачката ја снема, но не ми кажа дали ми ги врати парите.
Вие што мислите?
Јас мислам дека ова зависи после колку време од нарачката си ја откажал. Доколку веќе е испратена не би требало да ти ги вратат парите, но доколку е истиот ден и не си добил потврда за shipping на маил најверојатно ке ти ги пуштат парите назад.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Јас мислам дека ова зависи после колку време од нарачката си ја откажал. Доколку веќе е испратена не би требало да ти ги вратат парите, но доколку е истиот ден и не си добил потврда за shipping на маил најверојатно ке ти ги пуштат парите назад.
Ја откажав нарачката за помалце од саат време од кога ја нарачав, затоа и прашувам
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво, дечки.
Свесен сум дека прашањево не е баш за форумов но, неможам да најдам активен форум за ова...
Во последно време само разгледувам по сајтовиве за домени(Domain.com Hosgator, Epik итн.). Ме интересира кога одкупуваш домен дали мора да се одкупи само за одреден период(на пример 2 год.) или има и начин да се купи засекогаш?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Здраво, дечки.
Свесен сум дека прашањево не е баш за форумов но, неможам да најдам активен форум за ова...
Во последно време само разгледувам по сајтовиве за домени(Domain.com Hosgator, Epik итн.). Ме интересира кога одкупуваш домен дали мора да се одкупи само за одреден период(на пример 2 год.) или има и начин да се купи засекогаш?
Нема начин да се купи засекогаш. Секој сервис различно нуди, некои имаат и 5, 10 години.
У секој случај има и опција автоматски да ти се обновува по истекот и да ти наплати оф корс.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Нема начин да се купи засекогаш. Секој сервис различно нуди, некои имаат и 5, 10 години.
У секој случај има и опција автоматски да ти се обновува по истекот и да ти наплати оф корс.
Што мислиш, кој домен сајт нуди јадобри понуди? Знам многу ги фалат HostGator и Epik.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Во последно време особено со онлајн учењево ми треба добар интернет, а мојов обичен(кабелски) интернет едноставно не е добар. Мн другари ми викаат да платам за оптички интернет. Што мислите, дали вреди или има подобри опции?
 
Член од
30 април 2019
Мислења
17
Поени од реакции
8
Da li ima neka dobra dusa, koja ima baze od MaxMind, treba mi baza za ISP, najbolje ako ima neko .mmdb ali moze i .dat da mi javi PM?

Hvala ljudi unapred!
 
M

Macedon1um

Гостин
Иам послаб постар пц па секој програм плус ми го успорува, во случајов сакам да го избришам касперски (антивирус) бидејки нод некако подобро ми вози на компјутеров. Е сега проблемот е што никако не можам да го избришам, прек cpanel programs дава "This action is only valid for products that are currently installed" кажува како да е веќе избришан а не е се стартува со секое уклучување на компјутер. Пробав да го избришам и преку некои други програми и пак не сака

Предлог решение ?
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
970
Поени од реакции
1.373
Иам послаб постар пц па секој програм плус ми го успорува, во случајов сакам да го избришам касперски (антивирус) бидејки нод некако подобро ми вози на компјутеров. Е сега проблемот е што никако не можам да го избришам, прек cpanel programs дава "This action is only valid for products that are currently installed" кажува како да е веќе избришан а не е се стартува со секое уклучување на компјутер. Пробав да го избришам и преку некои други програми и пак не сака

Предлог решение ?
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
354
Поени од реакции
153
Иам послаб постар пц па секој програм плус ми го успорува, во случајов сакам да го избришам касперски (антивирус) бидејки нод некако подобро ми вози на компјутеров. Е сега проблемот е што никако не можам да го избришам, прек cpanel programs дава "This action is only valid for products that are currently installed" кажува како да е веќе избришан а не е се стартува со секое уклучување на компјутер. Пробав да го избришам и преку некои други програми и пак не сака

Предлог решение ?
Касперски има алатка за uninstall, се викаше kav remover мислам.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки, едно кратко прашање.
Вчера земав го променив дефолт DNSот што ми го зададе Телекабел со тој на Google(8.8.8.8). Приметив мала разлика, незнам дали мене ми се причинува но ко поспоро да отвара домени со .mk и сл. Дајте предлог за брз DNS, дали да наместам странски DNS или некој од нашиве?
Кој DNS сервис го имате вие и дали географската положба влијае врз изборот на DNS?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Здраво дечки, едно кратко прашање.
Вчера земав го променив дефолт DNSот што ми го зададе Телекабел со тој на Google(8.8.8.8). Приметив мала разлика, незнам дали мене ми се причинува но ко поспоро да отвара домени со .mk и сл. Дајте предлог за брз DNS, дали да наместам странски DNS или некој од нашиве?
Кој DNS сервис го имате вие и дали географската положба влијае врз изборот на DNS?
Domain Name Server, генерално секој провајдер си има свои опслужувачи кој се сетираат по дифолт. Ако имаш проблем најчесто се иде или со тие на google што си ги пробал или со OpenDNS.
Имаа телекабел проблем пред некој ден со нивните DNS па мораше да се стави привремено други али средено е тоа.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Domain Name Server, генерално секој провајдер си има свои опслужувачи кој се сетираат по дифолт. Ако имаш проблем најчесто се иде или со тие на google што си ги пробал или со OpenDNS.
Тоа знам, и си имав под дефолт ставено. Него сакав да пробам со подобар DNS. Направив дијагноза за најбрзи DNSси во моја околина, најбрз беше од CloudFare(1.1.1.1), Quad9(9.9.9.9), како и Google(8.8.8.8). Се мислам дали рутерот да го конфигурирам и да го наместам на CloudFare DNS, навидум можело да има приметлива разлика во брзина на сурфање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom