Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Планирам да сменам провајдер, затоа што во последно време интернетот на Телекабел(кај мене и кај мн. луѓе што ги знам) е ненормално спор. Затоа ме интересира што мислите кој интернет провајдер во Македонија дава најбрз нет за добра цена?
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Здраво дечки.
Планирам да сменам провајдер, затоа што во последно време интернетот на Телекабел(кај мене и кај мн. луѓе што ги знам) е ненормално спор. Затоа ме интересира што мислите кој интернет провајдер во Македонија дава најбрз нет за добра цена?
Македонски Телеком/Неотел оптика ако имаш можност ти се прв избор.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки, пак јас :D
Пред вчера си симнав Tor Browser на Win10 и незнам зошто ми прави проблеми.

Го симнав на C:\Program Files\Tor Browser
Кога ќе го уклучам ви вели tor browser does not have permission to access the profile. На Stack Overflow велат да сум отишол на C:\Program Files\Tor Browser\Browser\TorBrowser\Data\Browser и да направам конфигурација, но потенцираат кој фајл и како.
Ако може некој искуство за ова да ми помогне?
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Дечки ми треба помош.
Решив рутерот што ми го дадоа од вип да го ставам во ходник за да ми фаќа домет во потребните простории.
Е сега, за го ставам во ходник морам да ставам кај заокруженото подолг кабел и да го пднесам во ходник, таков кабел имам.
Во ВИП за услуга за продолжување на кабелот само 2 м плус, ми бараат 499 ден, што ќе се случи ако им го извадам овој нивниот кабел и тука им го закачам мојот кабел кој веќе е подолг? D3378337-7633-4D93-A527-209AB306EAC8.jpeg
 

Attachments

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Дечки ми треба помош.
Решив рутерот што ми го дадоа од вип да го ставам во ходник за да ми фаќа домет во потребните простории.
Е сега, за го ставам во ходник морам да ставам кај заокруженото подолг кабел и да го пднесам во ходник, таков кабел имам.
Во ВИП за услуга за продолжување на кабелот само 2 м плус, ми бараат 499 ден, што ќе се случи ако им го извадам овој нивниот кабел и тука им го закачам мојот кабел кој веќе е подолг?Прегледај го приврзокот 272852
Слободно користи си го твојот кабел. Коаксијалец си е коаксијалец, што е битно чив е. Битно да има RG6 конектори за влез во сплитер/модем. Ако немаш конектори купи на пазарче по 6-7 денари се и монтирај си на твојот кабел.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Еден мој другар денес ми прати порака, имал проблем со интернетот, цитирам:
"da ne znae nekoj imam eden problem ne znam dali e ruterot ili laptopot sekogash koga kje go ukl laptopot snemuva internet i treba da go resetiram ruterot za da ima pak internet
btw internet snemuva na site uredi povrzani na ruterot"

Кога се поврзувал со лаптопот за рутерот снеемувало целосно нет, па морал да го ресетира рутерот. Овој проблем го немал со други уреди.
Ако некој знае што може да е проблемот нека каже?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Здраво дечки.
Еден мој другар денес ми прати порака, имал проблем со интернетот, цитирам:
"da ne znae nekoj imam eden problem ne znam dali e ruterot ili laptopot sekogash koga kje go ukl laptopot snemuva internet i treba da go resetiram ruterot za da ima pak internet
btw internet snemuva na site uredi povrzani na ruterot"

Кога се поврзувал со лаптопот за рутерот снеемувало целосно нет, па морал да го ресетира рутерот. Овој проблем го немал со други уреди.
Ако некој знае што може да е проблемот нека каже?
Шо рутер има?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
TP-Link, konkretniot model ne go znae
Автоматски споено мислење:


TP-Link, konkretniot model ne go znae
Дали проблемот настанал наеднаш, без никаква промена на лаптопот/рутерот или?
Нека напраи фабрички ресет на рутерот и нека преинсталира драјвери за мрежна и бежична на лаптопот.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Дали проблемот настанал наеднаш, без никаква промена на лаптопот/рутерот или?
Нека напраи фабрички ресет на рутерот и нека преинсталира драјвери за мрежна и бежична на лаптопот.
Лаптопот му бил скоро земен(гланц нов), али кога ќе го поврзел за рутерот мрежата паѓала(комплетно за сите уреди) и морал да го ресетира рутерот за да има пак WI-Fi.
Изглеа проблемот е најверојатно до лаптопот, затоа што никој друг уред не му правел тоа.
фала сепак царе.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Лаптопот му бил скоро земен(гланц нов), али кога ќе го поврзел за рутерот мрежата паѓала(комплетно за сите уреди) и морал да го ресетира рутерот за да има пак WI-Fi.
Изглеа проблемот е најверојатно до лаптопот, затоа што никој друг уред не му правел тоа.
фала сепак царе.
Нека реинсталира драјвери и нека проба кај некој комшија дали ќе му го бутне рутерот :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.939
хаха ќе му пренесам да го осакати нетот низ во цела зграда.
Нека смени рачно одбирање на каналите на рутерот.
Нека одбери рачно една по една фрекфенција и нека пробува да се закачува со лаптопот, да види дали на сите фрекфенции се случува истиот проблем.
Фактори рисет на целиот рутер на крај ако не бива ова.
Нека види кои фрекфенции ги поддржува лаптопот, а кои рутерот (2.4 Ghz беше стариот протокол, новиот е на 5Ghz, обично голем дел од новите уреди се на 5 или пак ги имаат 2те, а пак старите рутери најчесто поддржуваат само 2.4).
Нека се обиде да додаде дрѕг уред наместо лаптопот на рутерот (пример ако константно пред да го земе лаптопот имало 5 уреди, нека најде друг 6ти уред за да види дали е можеби проблемот до ограничување на максимален број на уреди кои може да се закачат едновремено на тој рутер).
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Нека смени рачно одбирање на каналите на рутерот.
Нека одбери рачно една по една фрекфенција и нека пробува да се закачува со лаптопот, да види дали на сите фрекфенции се случува истиот проблем.
Фактори рисет на целиот рутер на крај ако не бива ова.
Нека види кои фрекфенции ги поддржува лаптопот, а кои рутерот (2.4 Ghz беше стариот протокол, новиот е на 5Ghz, обично голем дел од новите уреди се на 5 или пак ги имаат 2те, а пак старите рутери најчесто поддржуваат само 2.4).
Нека се обиде да додаде дрѕг уред наместо лаптопот на рутерот (пример ако константно пред да го земе лаптопот имало 5 уреди, нека најде друг 6ти уред за да види дали е можеби проблемот до ограничување на максимален број на уреди кои може да се закачат едновремено на тој рутер).
Ќе му пренесам.
Јас памтам кога си земав нов рутер(Tenda_41Е940), ми даде опција во Tenda settings за 2.4GHz и 5GHz. Ги активирав и 2те, али на сите уреди дома не ми ја покажуваше конекцијата од 5GHz.
После пола ден скапување пред рутер, сватив дека уредиве мои не ја подржуваат таа фреквенција :LOL:
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Ме интересира ако направиш нарачка на AliExpress и потоа ја откажеш, дали ќе ти ги вратат парите.
Јас денес пробав да откажам нарачка и едно 3 мин. ми викаше awaiting cancelation и нарачката ја снема, но не ми кажа дали ми ги врати парите.
Вие што мислите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom