Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Т

Триптико

Гостин
Сакам да си ставам на близу ама еве другарка има и не е задоволна а има еден другар па е задоволен на бум да ставам незнам сликата на ТВ како ќе изгледа а на максТВ е совшена сликата.


Па, ти кажувам. Нив интернетот ги кошта 500 ден. Ти дај му на едниот 250 и користи го неговиот. Ако си задоволен, понатаму ќе ставиш. Не знаете да делите ресурси. Ништо не ви текнува.
 
Член од
7 август 2015
Мислења
66
Поени од реакции
42
Па, ти кажувам. Нив интернетот ги кошта 500 ден. Ти дај му на едниот 250 и користи го неговиот. Ако си задоволен, понатаму ќе ставиш. Не знаете да делите ресурси. Ништо не ви текнува.
Јас иам делено и кај нас уу маало такви работи не се баш сигурни
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Едно прашање,

Дали има опција да имам пример HDD од 1TB и да ми биде онлине достапен. Или поточно дискот да е како база на податоци само за дозволен пристап. Пример компанија има на повеќе места преставништва а тој диск да е како мрежен за сите. Дали нешто се зема IP фиксна се откупува или како оди тоа.

Или пак се откупува простор на сервер само што во овој случај сакам податоците да бидат на мој HDD не на некој сервер онлине.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Дечки ај ѕирнете што е фркава. Земав нов рутер и имав проблеми со инсталацијата. Кога ќе поврзам све, ми го дава следново:

Screenshot_27.png

Кога идам тоа diagnose ми вика дека све е океј, али не е, ништо не ми отвара. Успеав делумно да го решам проблемот со тоа што отидов во Set up a new connection or network и направив broadband connection. И еве го резултатот:

Screenshot_25.png

Screenshot_26.png

Како што гледате, има broadband конекција, али обичната уште не постои т.е кај неа пишува No Internet Access. Интернетот си работи океј, али ипак знам дека не треба да биде вака. Пример не ми ја отвара онаа страната http://192.168.1.1/ за да си ги направам подесувањата како што сакам, и да упалам wi-fi.

Направив и тоа во properties според прирачникот, али пак е џабе, еве како ми е моменталната состојба.

Screenshot_28.png

Што е работава?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Prvata slika LAN ti e ok WAN ne. Treba da podesis internet samo. Sto konekcija imas modem ADSL Cabelska?
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
@RickyLFC9

бриши тоа wan конекција. подесувањата за интернет конекција се прават во рутер. рутерот доделува локална адреса на компјутерот и си тераш.
влези во рутер ако не е адресата 192.168.1.1, види во упатство ( на кутијата од рутерот) која адреса е и внатре намести подесувања за адсл, кабелска или каква интернет конекција имаш.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Prvata slika LAN ti e ok WAN ne. Treba da podesis internet samo. Sto konekcija imas modem ADSL Cabelska?
Не се разбирам у ова, појма неам што имам. На One бев досеа, новиот рутер е Sinope568 + R4.

@RickyLFC9

бриши тоа wan конекција. подесувањата за интернет конекција се прават во рутер. рутерот доделува локална адреса на компјутерот и си тераш.
влези во рутер 192.168.1.1 или види во упатство која адреса е и внатре намести подесувања за адсл, кабелска или каква интернет конекција имаш.
Не ми ја отвара 192.168.1.1 страната мајке ми. Сто пати сум ја отварал, сеа не ми ја дава
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не се разбирам у ова, појма неам што имам. На One бев досеа, новиот рутер е Sinope568 + R4.


Не ми ја отвара 192.168.1.1 страната мајке ми. Сто пати сум ја отварал, сеа не ми ја дава
me zanima, odi start, run, cmd, pisi ipconfig i vidi sto ke ti dade kaj default gateway?
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
бриши конекците, рутерот има dhcp. автоматски доделува ип. во networking status на details или преку command prompt види gateway адреса, тоа ти е рутерот.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
me zanima, odi start, run, cmd, pisi ipconfig i vidi sto ke ti dade kaj default gateway?
Повеќе има, нз кое.

Screenshot_30.png

бриши конекците, рутерот има dhcp. автоматски доделува ип. во networking status на details или преку command prompt види gateway адреса, тоа ти е рутерот.
Ако оставам автоматски, ми го дава тоа што го оставив на првата слика.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
гаси интернет, ибриши wan конекција, па влези во рутер 192.168.1.1 и таму подеси wan pppoe конекција.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
гаси интернет, ибриши wan конекција, па влези во рутер 192.168.1.1 и таму подеси wan pppoe конекција.
Која е wan конекција и како се брише? Пошто ако тоа е broadband конекцијата, пробувам и не може да отвори никако, без или со неа.[DOUBLEPOST=1463151309][/DOUBLEPOST]Којкур сеа. Го извадив тој жолтиот ethernet кабел, го стаив у друго такво, нејќеше. Го вратив у првичното, и проработе... добро е сеа.

Којкур...
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Која е wan конекција и како се брише? Пошто ако тоа е broadband конекцијата, пробувам и не може да отвори никако, без или со неа.[DOUBLEPOST=1463151309][/DOUBLEPOST]Којкур сеа. Го извадив тој жолтиот ethernet кабел, го стаив у друго такво, нејќеше. Го вратив у првичното, и проработе... добро е сеа.

Којкур...
OK izbrisi broadband connection. Izbrisi istorija od browserot otvori 192.168.1.1 odi na wan konekcija i podesi go da bira PPP konekcija pocekaj i treba da ti pusti internet.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Све се среди само по себе сеа автоматски, фала на сите како и да е :)
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Може ли некако преку интернет (да не е фб бидејки е поголемо видеото од дозволеното) да пратам видео на друг, преку која опција, некаде да се уплоадира, па да се преземе ?

тенкс
 

Kajgana Shop

На врв Bottom