Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Ти треба линух рутерче значи крш машинче со две мрежни карти едната кон адсл другата кон внатрешната мрежа.Имаш по нетов готови скрипти што ке ти вршат нат доколку не се разбираш од ип таблес.Ќе ти треба и дхцп сервер и нормално програмче за traffic shaping.Јас користам cbq:)))
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Еве ви една скрипричка која што ја си ја напишав и работи на мојот Ubuntu без проблем за НАТ и рутирање!

ВАЖНО! eth0 e всушност адаптерот (мрежната) каде што влегува Интернетот!


#!/bin/sh

IPTABLES=/sbin/iptables

# written by moTaro_Рутирај Линуксшка кокошко
# Бриши ако има некој стари правила

$IPTABLES -F -t nat

# Пушти го више тој НАТ аман
$IPTABLES -A POSTROUTING -t nat -o eth0 -j MASQUERADE

# Форвардирај ми ги пакетите што влагаат према мене
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward


good luck!
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Ух... А рутинг табелите? Или све тураш во еден сабнет?
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
пер, ја имам два компјутера дома :)

у едниот ми влага интернет, и го делам на жената !
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Епа супер, ондак ова нема проблем. Ни трафик шејпинг, ни рутинг табели, сите картици на еден сабнет... чисто. А Firewall?
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
неам PacketFilter, тоа ми е наредно што ќе ставам, и Squid. Да не се повторуваме со даунлоади во интерес на бандвидот
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
A кога застававте скрипти да турите уште некоја. Или ресурсче на интернет.
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
оди во програмирање, мисалм дека има
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Имам преземено филм од итернет во 24 делови. Секој дел е отприлика околу 27 мб. Моето прашање гласи дали има некој софтвер со кој ќе можам да ги спојам сите делови како еден фајл, и ако има како се прави тоа. Благодарам однапред.
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
NeroVision
DaViDeo конвертер
Клоне-то исто имногу други...

А во кој формат ти се деловите?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
123 напиша:
NeroVision
DaViDeo конвертер
Клоне-то исто имногу други...

А во кој формат ти се деловите?
ЗОТЕ

Деловите прво беа во RS па после јас користев Winrar за да ги декопресирам. И сега имам 24 делови кои можам да ги гледам посебно, само ми фали некоја алатка, ваљда ќе помогне некоја од овие што ги наброи кои ќе ги спојат сите делови како еден фајл.


П.С. можеш малце подетално да ми објасниш како се ракува со некоја од овие алатки?
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
44
ZOTE напиша:
ЗОТЕ

Деловите прво беа во RS па после јас користев Winrar за да ги декопресирам. И сега имам 24 делови кои можам да ги гледам посебно, само ми фали некоја алатка, ваљда ќе помогне некоја од овие што ги наброи кои ќе ги спојат сите делови како еден фајл.


П.С. можеш малце подетално да ми објасниш како се ракува со некоја од овие алатки?
Тотал Командерот не ти врши работа?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
vardarce напиша:
ЗОТЕ

Го пробав Ultra Video Joiner супер е програмчето само што не е бесплатно па ми ги спојува 50% од фајловите. Ми бара регистарски код нормално го добиваш ако го купуш. Па сега би те замолил ако го имаш регистарскиот код, нормално ако сакаш да ми го дадеш за да можам 100% да ги спојам фајловите. Иначе уште еднаш програмчето е супер. Благодарам однапред
 
Член од
2 ноември 2005
Мислења
85
Поени од реакции
1
Да не знае некоја програма да можам да поврзувам мп3 песни една со друга,да ги едитирам,да ги миксам??? Не само Неро.Фала однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom