Иницијатива за закон за забрана на финансирање на невладини организации, од НАДВОРЕШНИ спонзори

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.321
Поени од реакции
18.182
Долго време сакав да отворам ваква тема. Можеби требаше порано, ама подобро касно отколку никогаш. Мислам дека е крајно време да се почне една иницијатива за будење на свесноста, за потребата од донесување на закон за забрана на финансирање на невладини организации, од спонзори надвор од Македонија.


Повеќе од јасно е дека надворешното финансирање има за цел ширење на странски интереси во државата. Вакви забрани веќе постојат во некои држави.
Тоа што за мене ја прелеа чашата е последниов пример со преститутот Бранко Геровски, платеник на локалните испостави на бројните невладини организации на Џорџ Сорос, со последната колумна во која отворено повикува на федерализација на Македонија:

http://www.plusinfo.mk/mislenje/917/ajde-da-zboruvame-za-federacija-zoshto-da-ne
Ајде да зборуваме за федерација, зошто да не?!
Бранко Героски
Објавеново 13:58 08 ноември 2015

Приметете само (во целосниот текст од линкот), како преституткава го почнува уводот со инсинуации дека идејата за федерализација потекнува од трети страни, а неговово е само спонтано попатно размислување, со кое ликов заклучил дека федерализацијата е добра работа за нас.
Ова го кажува цел озбилен, како да предлогот за национално самоубиство е сосема нормален акт... „Ајде да зборуваме за национално самоубиство, зошто да не?!:cautious:


Ништо не правиме со ваквите продадени души, се додека не се донесе закон за забранување на финансирање на невладини организации, од спонзори надвор од државата. Крајно време е. После ваквите преститути нека повелат да го продаваат физичкиот газ позади МРТ. Е да, помала е заработувачката отколку од продавање на виртуелниот анус по медиумите - ама еј, нели сепак е истата работа. Или па можат да продолжат ама со волонтирање, да ја работат истата работа про боно, ако навистина веруваат во „каузата“ на разнебитување на Македонија.
Со оглед дека ми го имаш пријавено моето мислење на темава кај модераторите за да го избришат, а тие биле доволно интелегентни да го избришат сега да ти објаснам ЗОШТО ОВОЈ ЗАКОН НЕМА ДА ГО ПОСТИГНИ ПОСАКУВАНИОТ ЕФЕКТ.

Главниот начин накој работат западните манипулатори со интересите на одредена држава е преку ЕКОНОМСКИ АТЕНТАТОРИ.

Ти во суштина се угледни момци во костуми со еден куп пари во актовка, кои им идат право на владеачката елита и на фин начин пробуваат да ги корумпираат политичарите во земјата која е таргет.
Доколку не успеаат во тоа (иако најчето успеаваат), тогаш им даваат еден куп примамливи кредити и доколку земјата почни да заглавува во нив, а најчесто сиромашни земји со еден куп проблеми како нашава заглавуваат, тогаш кога земјата ќе заглави во гомна до гуша, започнуваат со уцените и купување или искористување на работите кои им биле посакувани во земјата која им била таргет.

Така да ако имаш грам мозок тогаш ќе сфатиш од сето ова дека нашата земја ќе биде во рацете на тие што наумиле.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Владата треба да ги укине сите "донации", затоа што со нив се легитимизира шерифувањето на западните амбасадори
и мешањето на странски држави во внатрешните работи на Македонија.
пример ако влада прими донација од Израел или Италија или Америка??
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.321
Поени од реакции
18.182
пример ако влада прими донација од Израел или Италија или Америка??
И јас предложив дека треба да и се укинат донациите на државата од странство, затоа што никој не дава џабе.

Ама некој паметен модератор ми го избришал мислењето.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.215
Поени од реакции
20.967
Национален интерес е никој да не збори ништо против владата, секој што ќе каже нешто лошо е најголемиот предавник и треба да му се укинат финансиите, без разлика каде и што работи.
Не само финансиите, туку и сендвичите. (y)
 
W

wicked_1

Гостин
Или тоа на пример Ванлок што си го има замислено во главата дека е национален интерес, сите треба да го земеме како појдовна точка?
Па од коа го предвиде успешно македонскиот Мајдан пред неколку месеци и уште неколку други епски предвидувања, сите се уверивме дека неговото е тАчно.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
И јас предложив дека треба да и се укинат донациите на државата од странство, затоа што никој не дава џабе.

Ама некој паметен модератор ми го избришал мислењето.
donac.jpg
Маме им словенечко, како сакаат преку сирачињата и болни деца да ни комадуваат шо и како да правиме!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.865
Али мене најјако ми е во воведниот пост, вика некои држави веќе имаат ваков закон. И си викам чекај да видам кои држави се тоа прво, бреј, Русија и Кина. Едни слободни држави. И престанав да читам надолу.
Како го кажа ова , како да станува збор за Папуа Нова Гвинјеа и Бурунду. Двете постојани членки на советот на безбедност со право на вето, едната најголема по територија , другата по жители и двете светски сили со моќ да ја креираат светската политика и да ја кројат судбината на помалите нации. Ептен неважни во секој случај. А колкав е демокртаскиот капацитет на другите слободни држави гледаме веќе 20 години. Едни демократии пичку матер.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.298
Поени од реакции
15.531
http://www.sos.org.mk/
И така 100тина деца ќе останат без дом, односно ќе живеат во полоши услови...

За да се уништи еден, ќе се уништат и други добри извори на финансирање (ИПА,УСАИД,СОС итн...) за општествено добри проекти...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.321
Поени од реакции
18.182
Прегледај го приврзокот 132705
Маме им словенечко, како сакаат преку сирачињата и болни деца да ни комадуваат шо и како да правиме!
Абе заебавај се ти, ама во повеќе земји во развој Мосанто им даваше бесплатни семиња на земјоделците за да садат ГМО.

Затоа и пишав дека треба да се забранат и донации на земјоделците, ама некој паметен модератор ми го избришал и тоа.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
http://www.sos.org.mk/
И така 100тина деца ќе останат без дом, односно ќе живеат во полоши услови...

За да се уништи еден, ќе се уништат и други добри извори на финансирање (ИПА,УСАИД,СОС итн...) за општествено добри проекти...
Македонија ќе се погрижи за македонските граѓани.[DOUBLEPOST=1447110555][/DOUBLEPOST]
Да сериозен сум.

Затоа прашувам каде е? Кој одлучил за тоа? Запишан ли е, гласан е негде, сите сме согласни за точките на национален интерес?
Кои се тоа сите за тебе?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.321
Поени од реакции
18.182
Македонија ќе се погрижи за македонските граѓани.[DOUBLEPOST=1447110555][/DOUBLEPOST]
Кои се тоа сите за тебе?
Стварно како, со олед дека немаме сол во очи да си фрлиме?
Да не почни да дели гратис бугарски пасоши?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.865
А чисто онака без задни намери ме интересира која е тежината на некоја невладина организација. Ја гласал некој, кој стои позади неа, која е нејзината одговорност.
Ај да речат опозициона организација како противтежа на легално избраните влади па и некако да проголтаме, ама невладина? Кој претставува таа, за чии интереси се бори и залага? Ама ако се наречат така и башка се финансираат од надвор тогаш многу лесно ( и со право ) можат да бидат квалификувани како организации кои работат против интересите на државата , а сите знаеме како таквите врват и во најголемите демократии. Вака НВО и крцкај си.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom