Иницијатива за закон за забрана на финансирање на невладини организации, од НАДВОРЕШНИ спонзори

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.090
Поени од реакции
21.727
Да, ама во првиот момент кога актуелната влада ќе направи нешто што не во интерес на надворешните газди на тие НВО-а, истиве ќе се свртат против нив. Како што се свртеа против претходната влада, иако на времето беа нивни големи подржувачи (против сегашниве).

Не дека очекувам актуелната власт да направи нешто против интересите на надворешните газди, ама останува да се надевам, нели? :(
Можи ама прво ке треба да напуштат владини функции. Не оди тоа туку така, туку ќути сега барем нема убиства, нема корумпирано судство, не умираат дечиња, воздухот чист стакло, нема жалопојни статии како некој заминал од тука во ветената земја и се како е таму супер. Што би рекле се е во ред и затоа нема потреба од нив повеќе ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.378
Епа затоа Владе, е потребен еден ваков закон - за забрана на финансирање на невладини организации од НАДВОРЕШНИ спонзори. Сега кога се смени (ја сменија) власта, и нема изговор за менување на власт - тапоглавците кои беа против ваква иницијатива, можеби ќе разберат колку е потребна.

Зборам за тапоглавците кои немаат директен интерес од НВО-оата, секојдневните заглупени луѓе кои се навивачи и симпатизери на партиите. За тапоглавците кои работат во невладините организации, за нив нема надеж, тие се платени и купени. Тие секогаш ќе цицаат послушно, и ќе објаснуваат колку им е вкусно.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
http://telma.com.mk/vesti/gragjanskiot-sektor-bara-budzhetot-da-se-kroi-pod-nivna-lupa

Мала група на усмрдени, дегенерични гниди кои се упикани ко бубашваби по приватно финансирани НВОа кој никој не ги гласал за да имаат влијание на било каква политика,
бара буџетот да се кроел под нивна лупа!
Повторувам: нивна лупа.

Не треба да се затворат само НВОата, треба да се затворат и паразитите што работат за нив, и да се осудат на тешка физичка работа.
Тоа ќе им биде првата вистинска работа што ја работеле во животот.
Гниди гадни.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.378
Па тие СЕ ВНАТРЕ во владата. Не буџетот да биде под нивна лупа, туку тие активно учествуваат кроење на буџетот. Царовска директно од Хера невладина организација и држење плакати „rapefugеes welcome“, се премести во влада... Истата работа, поголема плата и бенефиции. Само што сега ние ќе ја плаќаме, а не Сорос.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Па тие СЕ ВНАТРЕ во владата. Не буџетот да биде под нивна лупа, туку тие активно учествуваат кроење на буџетот. Царовска директно од Хера невладина организација и држење плакати „rapefugеes welcome“, се премести во влада... Истата работа, поголема плата и бенефиции. Само што сега ние ќе ја плаќаме, а не Сорос.
Затоа е најдобро да се донесе нов закон за мигранти. Се согласуваш?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.723
Поени од реакции
12.153
Насловот треба да се смени ако сакаме пореална слика за кој што и од каде е финансиран. Дали се владини или не, не е битно. Ниту е битно дали се од надвор или однатре финансирани, доколку вршат криминал или работат против држава. Битно е кој ги финансира и со која цел. Ако е тоа целта на темава. Ако не, веројатно целта главно се соросоидите.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.378
Почнува да се шири праксата на забрана за финансирање на предавници од странство:

Автоматски споено мислење:

Во Грузија спремаат нешто слично, ако успеат да се изборат со квинслинзите.

 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
719
Поени од реакции
2.374
Од услови за невладини организации,само 6 невладини организации исполнуваат услов да се наречат невладини организации,другите се боранија .
ја доделува независен одбор, а процесот вклучува многу детални проверки на политиките, практиките и работата на организациите
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.378
Од услови за невладини организации,само 6 невладини организации исполнуваат услов да се наречат невладини организации,другите се боранија .
ја доделува независен одбор, а процесот вклучува многу детални проверки на политиките, практиките и работата на организациите
ОК и ова е нешто ама без соодветен закон за забрана на финансирање на невладини организации, од НАДВОРЕШНИ спонзори, реално ништо не правиме. Можат да менуваат власт овде кога сакаат, 100% ја контролираат надворешната и внатрешната политика, и сето тоа е на штета на нас мнозинството.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom