Им верувате ли на психолозите?

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Абе чудни луѓе сме ние Македонците..Не можиме да разликваме Психијатар од Психолог..Психологот нема врска со психијатар..Психилогот е да те исслуша, да ти дај совет..Психологот е добар познавач на човечката психа, додека психијатар е СОСЕМ друга професија..Психијатарот е лекар, т.е лекар-специјалист за душевни болести..Знам личности шо оделе на психолог, реши одредени проблеми кои ги имаше..(и јас имам одено, и искрено многу ми помогна..'Те тера' да ги искажиш сите потиснати чувства кој долго време си ги потискал длабоко во себе, те тера да размислиш и да ги согледаш работите и од друг агол, а не само од твојот..)
Кај нас е таков македонскиот менталитет шо, луѓето си мислат дека ако одиш на психолог, си ненормален, ти фали нешто или не знам шо..А то воопшто не е така.


Абе психолог треба да е исклучиво високо интелегентна личност, шо има подлабока и покомплицирана перцепција во животот. Значи треба да има безрезервно рабирање без никакви предрасуди, да не е воопшто искомплексиран. И шо е најважно да има стекнато големо животно искуство и да располага со богат вокабулар.

За да ги исполнува овие критериуми, треба да е нешто близу идеален човек. Со оглед на тоа што неопходно е психологот да биде попаметен од пациентот, не вервам на никој психолог поради тоа што мислам дека сум попаметен од сите. Па третманот ќе добие сигурно контра ефект. :baeh:
Имаш ојдено за да кажваш?
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
53
Поени од реакции
5
aj nemojte nisto loso za psiholozite pls oti i jas ke sum eden den(po 4 god):)
a kako so mozam uste od sega da vidam na nekoj tuka so ostavale komentari i poveke od ocigledno e deka mu treba psiholog.
ne se luti ako se pronajde vo komentarov:)
a deka treba eden psiholog da ima videno i iziveano mnogu treba taka si e ne velam ne
p.s samo ako nekoj mi dojde na sovetuvajne po 4 god
p.p.s mislam na tie sto tuka kazuvaat deka se protiv sovetuvajna kaj psiholozite i slicno
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Имаш ојдено за да кажваш?

Немам, ама јас сум инаетчија и не прифаќам туѓо размислување. Мислам дека знам шо ме мачи и сигурен сум дека психолого од два муабети нема подобро од мене да ја познава мојата психа. Колку сака книги нека е начитан, не можи тој мене да ме разбира подобро од шо се разбирам себеси. Можи само да ме нервира ако ми се прај паметен нема шанси да ми помогни, ова одговорно го тврдам.

И не мешам психијатар и психолог, психијатар е веќе за патолошки случаи.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223

Немам, ама јас сум инаетчија и не прифаќам туѓо размислување. Мислам дека знам шо ме мачи и сигурен сум дека психолого од два муабети нема подобро од мене да ја познава мојата психа. Колку сака книги нека е начитан, не можи тој мене да ме разбира подобро од шо се разбирам себеси. Можи само да ме нервира ако ми се прај паметен нема шанси да ми помогни, ова одговорно го тврдам.

И не мешам психијатар и психолог, психијатар е веќе за патолошки случаи.
Никој не ти се прај паметен, ниту пак ти кажва шо да прајш и како да прајш..Едноставно те прашва, и со прашањата негови те изнудва да се отвориш ти..Ниту напиња, ниту се прај дека е начитан..Едноставно, треба да одиш и да видиш како е пред да кажваш..
А за то со психијатарот и психологот, не беше за тебе..Општо беше..Оти гледам постој наназад кажват нешто безвеза
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Добро бе ќе одам, ама ако сака некој психолог да волонтира за муфте. Пари да му давам јас на некој за во уше да се претвори не мислам. Плус шизофреник тежок сум па секогаш имам кој да ме сослуша.

П.С. Не ми прај форес ми се ој сеа на психолог.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Да одиш да ти кажам право..Јас ќе ти најдам за муфте беее боооо(К*Р да е, муфте да е..):):)
Сори за оффтопик ама овај горе со неговите постој ме тера да пишаМ!:)
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Абе ќе го земам на душа чоеко, ќе го расплачам сигурно место јас тој ќе почни да се отвара. Ќе се откажи и од професија и од се, ќе замини негде во манастир душевно да се изземе.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.311
Поени од реакции
46.061
Едини пример со психолог што можам да го изнесам е школскиот кај кого имав идено.Неподносливо досадно женче напорна до коска,,глуми некоја вонсериска начитаност, како се знае и за се е свесна а сама не знаеше што збори,и никогаш немаше решено некој проблем на било кого такада судејки по неа без други искуства не би рекол дека ги бива многу-многу луѓето од таа струка :toe:,
Психијатар е ваљда нешто покомплицирано како онаа од Сопранови што стана по улава и од Тони Сопраноsd
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Абе ќе го земам на душа чоеко, ќе го расплачам сигурно место јас тој ќе почни да се отвара. Ќе се откажи и од професија и од се, ќе замини негде во манастир душевно да се изземе.

АЈ ГИВ АП!Кај мом со тебе да се расправам..Јас едно ти друго..Беј таму, ни психолог, ни психијатар ни ништо тебе не те спасва..:):)
Пак сори за офф топик


Едини пример со психолог што можам да го изнесам е школскиот кај кого имав идено.Неподносливо досадно женче напорна до коска,,глуми некоја вонсериска начитаност, како се знае и за се е свесна а сама не знаеше што збори,и никогаш немаше решено некој проблем на било кого такада судејки по неа без други искуства не би рекол дека ги бива многу-многу луѓето од таа струка :toe:,
Психијатар е ваљда нешто покомплицирано како онаа од Сопранови што стана по улава и од Тони Сопраноsd
Абе Пејо, зависи од чоек, од карактер..Не се сите добри во професите..Ете јас кај шо одев, ептен се погоди..Така да, не можиш да кажваш..И има некој забегани, ама има и некој шо ептен ќе ти се најдат
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Абе Пејо, зависи од чоек, од карактер..Не се сите добри во професите..Ете јас кај шо одев, ептен се погоди..Така да, не можиш да кажваш..И има некој забегани, ама има и некој шо ептен ќе ти се најдат
Така е. Јас мислам дека за еден психолог е најбитно да ги има следните карактеристики: Пред се да е изразито разумна личност во смисла добро да резонира, да е талентиран логичар, да е прониклив и перцептивен. Овие особини треба да ги поседува еден психолог за да биде добар и за да може да му се верува. Во спротивно е многу штетен по домашниот буџет.
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Така е. Јас мислам дека за еден психолог е најбитно да ги има следните карактеристики: Пред се да е изразито разумна личност во смисла добро да резонира, да е талентиран логичар, да е прониклив и перцептивен. Овие особини треба да ги поседува еден психолог за да биде добар и за да може да му се верува. Во спротивно е многу штетен по домашниот буџет.
Ова е се супер, потребно за да психологот му помогне на пациентот. Инаку, психолозите несмеат да му кажат на пациентот што да прави, ниту да му го решат проблемот.
Целата негова задача е да го наведе пациентот да размисли поопширно и да го најде самиот тој решението на проблемот. Да го наведува со своите прашања кон одговорот кој самиот неможе да го изнајде. Е сега кај нас што глумат психолози, тоа е друго.
Значи, не им верувам.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.718
Поени од реакции
22.242
Психолог-Личност којшто наплаќа за да ти го каже она што ти реално не сакаш да си го признаеш.
Реално психологот претставува твојата трезна рационална анти-субјективистична страна. Луѓето како его-створења научени се за проблемите да ги обвинуваат другите да бараат сосем трети причини или четврти решенија. Бидејќи нормало самите тие си се вмешани во своите проблеми на проблемот му пристапуваат ирационално. Доклоку ги изолираат емоциите и пристрасностите и ги согледаат голите факти ќе биде лоциран и проблемот и решението. Дали да им се верува? Зависи од самиот психолог и неговиот морал. Може да си поигра со твојот мозок да те навлече на сесии со цел да профитира а може и реално и искрено да пристапи кон решение.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Da veruvash na psiholog ti e isto kako da veruvash na meteorolog.
Kolku veruvate vo prognozata za vremeto i kolku e taa tochna tolku e tochna i prognozata/dijagnozata od psiholog! :wink:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Kakva nesoodvetna sporedba! Jas na meteroolozite im veruvam zaradi tochnosta vo predskazhuvanjata, no na kvazi-nauchnite mentalni mastrubacii na psiholozite - ne!

Ako se bara logika, kompleksnost i dlabochina vo razmisluvanjeto, itn. togash MNOGU podobro e da se razgovara so filozof. Plus, nema potreba nekoj da naplakja zaradi navodnoto moe "nepriznavanje" na odredeni raboti ili sostojbi. Toa se teshki gluposti.

Da se nadovrzam na primerot shto go dade Itar Pejo so uchilishniot psiholog: imashe edna budala koja shto doagjashe na forumov do pred godina dena so slichen pristap deka demek znae se' i/ili deka e "objektivna" i pomaga bidejkji e terapevt -- pretpostavuvam istata ima i pedofilski sklonosti -- no fala Bogu ne go true virtuelniov prostor povekje vrz osnova na tendenciozni psiholoshki stavovi.

Inaku psihologijata na nachin na koj se praktikuva e sekularna zamena za religionzoto "iskupuvanje" (kako vo Katolichkata crkva) i stanuva navistina patetichna.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Tochna vremenskata prognoza? uffff:kesa:
Muabetot mi beshe deka i dushata kako i vremeto ne zavisi od eden faktor ili od nekolku t.e. nabroiva kolichina faktori. Prognoza e prognoza i ako kaj psiholozite se vika dijagnoza ama ne e taka, toj nemoze so sigurnost da kaze kakov si i kakov si bil/bidesh. Taka da ne mozesh da ja opredelish tochno, i nivnite pravila vo golem del od sluchaite ne se soodvetni za momentot. Ovde ne sakam da kazam deka non-stop greshat, moze da ti dadat dosta korisni soveti i ednite i drugite.
Da duvnam malku vetar vo oblacive da provedri! Moze? hehe!:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom