Им верувате ли на психолозите?

Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Времето е се` подинамично, а и се` поисполнето со искушенија и предизвици. Се менуваат вредностите, се менува начинот на живеење, се бара многу повеќе напор и напрегање. Нашиот мозок не секогаш може тоа да го издржи и да му одолее на тој притисок. Понекогаш, чувствуваме дека имаме проблем (па, дури и самите со себеси) кој не може да се реши тука-така, зашто не е од физичка природа ниту зависи од некој друг или нашата околина.

Потребна ни е помош, но не од психијатар, зашто сме „забегале” и треба да пиеме апчиња, ами од човек кај кој ќе одиме и ќе му ги раскажеме нашите проблеми, а тој ќе ни даде совет. Тоа би требало да биде психологот.

Им верувате ли на психолозите? Би отишле ли кај нив? Можете ли со нив да направите муабет како со најдобиот другар, а тој да ви даде стручен и издржан совет? Сте биле ли некогаш? Би отишле ли?

Лично, немам предрасуди. Можеби ја имам (не)среќата да имам пријатели од таа бранша, па да ги „искористам” и професинално, но до сега немам отидено да побарам „стручна” помош. Пак ќе речам - можеби искористувајќи ги моите другари на кои тоа им е професија. Сепак, не би се колебал некогаш да отидам, иако единствениот момент и елемент кој би ме ставил на мисла е нашиот менталитет (сељачки коментари од типот: „полудел, оди по психолози да го средат”, кои само додатно би ме изнервирале, не дека ми е гајле за нив), но многу повеќе неверувањето во стручноста на некои кои залутале таму, а кои утре може да ме раскажуваат и да не ја почитуваат дискрецијата на клентот.

Какво е вашето мислење и евентуалните искуства?
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Има луѓе кога ќе слушнат дека си бил кај психолог те прават ненормален. И мене ме нервираат таквите сељачки коментари, бог да чува!
Многу пати сум имала желба да разговарам со некој кој само ќе ме слуша, па ќе си направи муабет со мене, ќе ми олесни со своите коментари. Ако сум сигурна дека дискрецијата е почитувана, ако психологот си ја врши доследно работата - би отишла, зошто да не? Сум разговарала со психолог и многу ми помогнал да ми излезат некои чувства на површина, едноставно ме насочи и сега кога ќе дојде наредна ситуација, во која претходно не знаев што да правам, многу добро знам како да се однесувам и кој чекор да го направам. Воопшто не ми е тешко да разговарам со таква личност, напротив, се опуштам и оставам да тече разговорот.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
JAs sum bil i i kazav na drugar se iznasmea mislel deka sum bil vo bardovci?
 
Член од
6 јули 2006
Мислења
117
Поени од реакции
8
moe iskustvo
majka mi e psiholog i nie postojano za nesto sto ne maci zboruvame so nea ama majka da ti bide psiholog e tesko zosto celo vreme nesto demek te analizira i ti naogja problemi i ti postojano si so nekoi problemi (vise pomisluvam deka stvarno sum freack) ona vazno ke ti gi najde i taka mora da bide a ne moze da sfati deka ti vrijat bubackite uste i si tvrdoglav itn. najgadno e toa sto ona misli deka e najpametna i nikoj ne moze da ja ubedi i da gresi jas mislam deka psiholozite se dobra rabota se dodeka ne gi zapoznaes podobro, da se ispraznis na nekoj koj moze da ti pomogne psiholog, psihijatar i da ne go gledas mnogu cesto zosto ako e taka tolku ke se digne so ke misli deka stvarno ti vlegol vo psihata i bara orden za toa. Psiholozite se samo obicni lugje sto naucile na koj nacin da ragovaraat so lugeto koi ke im se doverat a onie koi stvarno ja proucuvaat vistinski psihata na covekot se psihoterapeuti. Denes vistinski psihoterapeuti se onie koi navistina se posveteni na rabotata i koga ke gi vidis ti vlevaat samodoverba i se stvarno uspesni vo toa sto go pravat kaj nas ne sum slusnala da ima takvi iskreno povekjeto ucat psihologija samo zoso toa im e onaka lesno i interesno a ucat i dosta luge sto ne gi biva a i zavrsile.
A sosema e pogresno toa sto ako odis na psiholog e lud luge u koj svet ziveete da odis da pobaras mislenje od psiholog e stvarno dobro posle razgovot i samiot si razmisluvas za sebe.

VAZNO: ako se odlucite da odite na psihijatar gledajte da ne bide vo klimaks opasno e da ne dojdes do zbor i kojznae sto ke ti kaze
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Сум била 2-3 пати на психолог кога имав проблеми дома, и доста ми помогна побрзо да се разреши ситуацијата...Не е тоа како шо мислат доста луѓе само лудите и пореметените идат на психолог. Напротив доста помага, барем мене доста ми помогна да си ја разбистрам главата.
 

skorpija^m

seven & seven
Член од
5 мај 2006
Мислења
492
Поени од реакции
4
Не ме интересираат такви работи, и не планирам некогаш да посетам психолог. Си имам зацртано дека сам ако не си помогниш , тешко некој друг да ти помогни , без разлика дека психолозите се луѓе што МОРААТ да ти помогнат , зато шо тоа го прават за пари. Не велам дека не треба да се оди, напротив, како што читам има доста што одат на психолог, тоа е нивно право.
 

marga_k

HONEY
Член од
6 март 2006
Мислења
347
Поени од реакции
5
:toe: NE SUM BILA NA PSIHOLOG MEGUTOA AKO NEKOJ CUSTVUVA POTREBA TREBA DA ODI,RAZGOVOROT MISLAM DEKA MNOGU POMAGA.TOA NA ZAPAD E NORMALNA RABOTA A KAJ NAS VO PROSTA SREDINA E SRAMOTA.BEZ RAZLIKA KAKO I DA E JAS MISLAM DEKA COVEK SAM NAJMNOGU MOZE DA SI POMOGNE I DA SI E SAM NA SEBE PSIHOLOG.AKO SAM NEMOZE TOGAS NEMOZAT NI 100 PSIHOLOZI DA MU POMOGNAT



Забелешка од модераторот: Гледаме и со мали букви, не мора цел пост со големи да го пишуваш.
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
Onie sto imaat navistina kratok spoj u glaata,nikogas nema da gi nateras da se lecat,da posetat psih ijatar/terapeft i TOA E FAKT!Taka da site onie sto bile na takvo nesto kao psihijatar i sl.spored mene postapkata im ja smetam za mnogu normalna.Tie luge imaat pogolemi i teskoizdrzlivi problemi i sakaat da bidat islusani,poinaku od ona prijatelsko "Se ke se sredi ,Ke vidis",ponekogas da se najde korenot na problemite i sl.Licno jas bi posetila vo kraen,epten najlos slucaj,zatoa sto ke bidam najzadovolna koga posle dozdot ke dojde sonce koe JAS sum go dovleckala,pa i od petni zili da se macam.Zadovolstvoto e najdobro!Inaku predpocitam koga ke si navlecam problem da go resavam postepeno i opusteno(NAJVAZNO),a sekogas zemajte ja v predvid meditacijata,smiruva neverojatno!Ne deka sum imala nekekvi problemi,naprotiv so toa sto nemav problemi si go navlekov najgolemiot problem,bez koranja,poteklo i slicno,a togas e najtesko.Svakas deka ne e samo glupav,nezrel,tinejgerski tuku nesto poseriozno,dodeka drugite ti velat "I jas mislev taka na tvoe godiste",se dodeka ne pocnes da stanuvas nevroticna,da se cesas po veni ko idijot i da gi gleas site ko od grobista izlezena,pa da te narecat ludaca i se taka po red:)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Им верувате ли на психолозите?
NIKOGASH i ZA NISHTO! Edinstvena "profesija" sto bi ja izbrishal bez pardon zaradi nacinot na koj se praktikuva!

Dokolku se raboti za depresija, potrebno e da razgovarash so neuro-psihijatar (so klinichki pristap kon problemot) iako mozhe i so drugi iskusni lica. Depresijata se manifestira pri snimanje na elektro-magnetnite branovi na mozokot - imeno pretstavuva dupka na skenot. I da, disbalansot vo hemiskite elementi vo mozokot se balansira so pienje medikamenti.

Srekjno i pozdrav,
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Мисирков, интересно гледање на работите. Не ги бранам психолозите, дури на моменти го делам и твоето мислење, но чисто за публика едно прашање (да им биде поинтересно :)): не мислиш ли дека некои состојби на умот можат да се „излечат” без медикаменти, односно со разговор и преку совет од некој кој со „ладна глава”, незасегнат од твојот проблем, ќе те сослуша и ќе се обиде да ти помогне?
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Misirkov напиша:
NIKOGASH i ZA NISHTO! Edinstvena "profesija" sto bi ja izbrishal bez pardon zaradi nacinot na koj se praktikuva!

Dokolku se raboti za depresija, potrebno e da razgovarash so neuro-psihijatar (so klinichki pristap kon problemot) iako mozhe i so drugi iskusni lica. Depresijata se manifestira pri snimanje na elektro-magnetnite branovo na mozokot - imeno pretstavuva dupka na skenot. I da, disbalansot vo hemiskite elementi vo mozokot se balansira so pienje medikamenti.

Srekjno i pozdrav,
Kako se praktikuva?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Thief напиша:
Мисирков, интересно гледање на работите. Не ги бранам психолозите, дури на моменти го делам и твоето мислење, но чисто за публика едно прашање (да им биде поинтересно :)): не мислиш ли дека некои состојби на умот можат да се „излечат” без медикаменти, односно со разговор и преку совет од некој кој со „ладна глава”, незасегнат од твојот проблем, ќе те сослуша и ќе се обиде да ти помогне?
Да за тоа постојат пријателите. Потребата за одење кај `стручни` лица е измислена работа од запад, каде вистински пријателства ретко да постојат, а секој човек понекогаш сака маката да си ја сподели со некого. Па вака плаќаш за пријателски совет.
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
Никола напиша:
Да за тоа постојат пријателите. Потребата за одење кај `стручни` лица е измислена работа од запад, каде вистински пријателства ретко да постојат, а секој човек понекогаш сака маката да си ја сподели со некого. Па вака плаќаш за пријателски совет.
Dvajca prijateli,najcesto stanuvaat luge koi imaat isti ili slicni gledista i stavovi(inaku bi se ubile vo dokazuvanje sekoj so svoja teorija),sudejki spored toa ako e prijatelstvoto taka vistinsko,slusatelot (prijatelot)bi se soziveal neverojatno i bi socuvstvuval i ne bi mozel da mu pomogne ili da go nasoci kon vistinskiot odgovor,zaradi potrebeta da se ima ladna glava i smirenost,opustenost pri resavanje na problem,pronaoganje izlez od bezizlezna situacija.Togas treba opustenost,koncentracija,a ne opsednatost od gnev,nestrplivost i staf...
Ako vo sprotivno ne se vistinski prijateli so fajde ima i da e so ladna glaa koa sepak vo mislite mu se siti na nesrekata.:toe:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Lucifer напиша:
Dvajca prijateli,najcesto stanuvaat luge koi imaat isti ili slicni gledista i stavovi(inaku bi se ubile vo dokazuvanje sekoj so svoja teorija),sudejki spored toa ako e prijatelstvoto taka vistinsko,slusatelot (prijatelot)bi se soziveal neverojatno i bi socuvstvuval i ne bi mozel da mu pomogne ili da go nasoci kon vistinskiot odgovor,zaradi potrebeta da se ima ladna glava i smirenost,opustenost pri resavanje na problem,pronaoganje izlez od bezizlezna situacija.Togas treba opustenost,koncentracija,a ne opsednatost od gnev,nestrplivost i staf...
Ako vo sprotivno ne se vistinski prijateli so fajde ima i da e so ladna glaa koa sepak vo mislite mu se siti na nesrekata.:toe:
Не ги познавам твоите пријатели и твојот однос кон нив, но јас кон моите сосема трезвено, реалистично, прагматично и со желба за најдобро се однесувам.
Не се согласувам дека пријателите имаат слични ставови. Или дека би се убиле со расправање.
Напротив, живи сме и здрави и различните видувања ни овозможуваат саглам муабет.
Инаку да, рандом човек сретнат по улица може да ти даде неверојатен совет, онака зен да ти дојде, да те просветли, со едноставноста на решението најчесто.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Бидејки јас никому не му верувам, следствено на тоа, не им верувам ни на психолозите, и никогаш не би побарал помош. На волкот му е дебел вратот оти сам си ги коле овците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom