Има ли пилоти на форумот?

Duffy Duck

Pilot Lovac
Член од
12 мај 2006
Мислења
196
Поени од реакции
10
Commercial Pilot License - неколкупати спомнато на темава. Во случај и тоа да не ти е јасно, значи дозвола за летање со патнички авиони.
CPL не значи дека можеш да леташ патнички авиони ... CPL значи дека можеш да работиш како пилот, а дали патнички или спортски авиони нема врска ... :wink:
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
мене ме интересира колку пари кошта една груба пресметка за да земеш PPL.фала однапред:helou:
 
Член од
14 јуни 2007
Мислења
105
Поени од реакции
6
мене ме интересира колку пари кошта една груба пресметка за да земеш PPL.фала однапред:helou:
За аероклуб куманово за PPL ти требаат 45 часови летње а еден час е 125 евра и плус тоерија (незнам колку часови точно) тоа беше некаде околу 600 евра.
А за CPL ти требаат вкупно 200 часа летање(вклучувајќи ги и тие од PPL) плус теорија која е релативно поскапа од таа за PPL - сите обуки се вршат на ЦЕСНА.
А за пилот во компанија тербаат уште некои "ситници" и вкупно одприлика кошта околу 40 000 евра.
p.s. Информацииве ми се лично од преседателот на аероклубот Љупчо Стаменковски

Не се организираат веќе, за жал :nesum:

Се организираат сеуште панормаски летови над кој дел од македонија сакаш и чинат (мислам) 160 евра од сат (оваа цена е за аероклуб скопје)
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
7
Поени од реакции
1
ne sum pilot ama da se pofalam deka dedo mi bil pilot vo bivsa JNA, pa i mene mi e golema zelba da stanam pilot :D ae ke mu odrzam nekoc cas na PC na dedo mi taman ke zarabotam nekoj dinar ke mu naplatam pa ke se regitrira covekot :D inace ne se zezam stvarno e bivs pilot :) imam dokazi ako ne veruva nekoj :D
 
Член од
12 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
30
Ај ај прекини да се фалиш божееее и шо ако бил пилот важно ти нема да бидиш:nenene::baeh:
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
7
Поени од реакции
1
aa ama numu ti da mi recis oti nes cudna si u posledno vreme :smir:
 
Член од
2 јануари 2010
Мислења
48
Поени од реакции
6
Ajde uste eden pilot vo pokusaj da se prijavi na forumot :helou:!!!
CPL/IR vo tek. So mala pauza poradi normalno,finansiski pricini!!! POzz do site. Prasajte za B737 i za A320. Ako znam nesto ke vi kazam.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Kako stojat rabotite so UL dozvola za letanje...edno vreme Nebojsa na Stenkovec praese takva obuka...kako e sega..postoi li vo Makedonija dozvola za UL???
 
Член од
2 јануари 2010
Мислења
48
Поени од реакции
6
Pozdrav za Astralavista!!!:salut:
UL dozvola???? Ja iskreno prvpat slusam za toa!!! Sto e UL???
Vo makedonija ne postoi centar za obuka na piloti so ovlastuvanja. Pocna Skopje Air,no za zal,Duffy e clen na forumot moze da kaze sto kako,ne prodolzija posle nesrekata. A za aero klubovite stvarno ne znam nisto,ja vo makedonija nemam letano.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.257
Поени од реакции
4.862
Ок ај и јас да прашам.

Каде денес можеш да станеш пилот во Македонија? (пошто не се разбирам многу од лиценци и сл.). Нешто слушнав пред 5-6 дена дека ќе имало нова школа, организирано од државата или сл, не разбрав добро.
Колку чини?
Каде би се одржувале часовите?
Извинете, ама не се разбирам многу од тоа со каков авион треба да почнеш и сл. а имам голема желба за летање.
 
Член од
2 јануари 2010
Мислења
48
Поени од реакции
6
Human!!! Treba da imas pari i da ne gi zalis!!! A skolo ima vo Belgrad,ima vo Vrsac,ima vo Bugarija.... Pari samo treba!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom