Има ли некој што е над Господ?

Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Темава ја отварам пошо многу ме интересира дали има некој над Господ(во моќ).Кој го создал него??
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
274
Поени од реакции
5
HMmm... Dali ima nekoj nad mene? :nenene: :baeh:
sala na strana, stvarno ima nekoja logika ali.. pojma neam :zid: :toe:
 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
Hah... bidejki ne veruvam deka ima nekoj "nad mene", a i ne veruvam deka ima gospod, takada ne veruvam i deka ima i nekoj nad nego. Sekoj covek e sam za sebe.
 

+_Inception_+

Quantum
Член од
30 јануари 2005
Мислења
230
Поени од реакции
2
Malku ti e besmisleno prasanjevo, i ne samo toa, prasanjevo e nekako glupavo od prosta pricina sto prvo treba da znaes koj e toj sto tebe te sozdal (a toa ne go znaes), pa posle da se rasprasuvas za toa dali toj sto tebe te sozdal e sozdaden od nekoj drug...i ako prodolzis ponataka, narednoto prasanje bi bilo: dali toj sto ne sozdal nas e sozdaden od nekoj drug koj sto toj drug go sozadal nekoj drug...i se taka vo nedogled.
veruvam deka nema da dobies NIKOGAS odgovor na tvoeto prasanje :P
 

"Свршаваат само што ќе ме погледнат"

...а плус имам опасна техника
Член од
17 февруари 2007
Мислења
102
Поени од реакции
1
Infected напиша:
Malku ti e besmisleno prasanjevo, i ne samo toa, prasanjevo e nekako glupavo od prosta pricina sto prvo treba da znaes koj e toj sto tebe te sozdal (a toa ne go znaes), pa posle da se rasprasuvas za toa dali toj sto tebe te sozdal e sozdaden od nekoj drug...i ako prodolzis ponataka, narednoto prasanje bi bilo: dali toj sto ne sozdal nas e sozdaden od nekoj drug koj sto toj drug go sozadal nekoj drug...i se taka vo nedogled.
veruvam deka nema da dobies NIKOGAS odgovor na tvoeto prasanje :P
Токму така ова е во стилот штое е попрво Јајцето или кокошката?
Ако има некој над бог тогаш тој би бил Бог ако има некој над него....
Но тоа никогаш не можеш да го знаеш.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
ivaa напиша:
Temava ja otvoram poso mnogu mi interesira dali ima nekoj nad gospod(vo mok).Ako nekoj ne sozdal nas i e pomoken od nas(normalno),dali ima nekoj pomoken od gospod?????????????Koj go sozdal nego?????Cekam vasi mislenja
Драгаа, мислам дека не го капираш концептот на Бог (семоќниот). Сфаќаш, он ја држи власта? Тоа е финтата кај Бог.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Bada Bing! напиша:
Драгаа, мислам дека не го капираш концептот на Бог (семоќниот). Сфаќаш, он ја држи власта? Тоа е финтата кај Бог.
Се сложувам.Не дека баш верувам во Господ ама ако веќе верувам тогаш го прифаќам него како главен и нема никој над него.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
^ Ти ќе го сјебеше и ќе му продадеш радиокативни лижавчиња од Пакистан. Ти си итар сепак. Ете ти иваа го најдовме твојот кандидат. Нанкај безбедно. :P
 
Член од
14 август 2007
Мислења
93
Поени од реакции
0
Pa toj e Gospod, toj sozdal se:pos2:... a pred da pocne da sozdava se naokolu si se sozdal sam sebesi :baeh:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Е па тоа е финатат на религиите. Секоја религија сака да постигни таков ефект да веруваме нешто што е се поголемо и поголемо, особено па овие новите религии кои проникнуваат секој ден каживаат дека тие веруваат во некој друг бог кој е над овој бог и слична работа.
Господ е само создаден како основа на религијата ти можеш да веруваш во такви нешта ама нема да ги видиш никогаш ниту пак постојат во релноста.
Друго мислам нема што да се кажи на оваа тема.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.032
Поени од реакции
80.873
Temava ja otvoram poso mnogu mi interesira dali ima nekoj nad gospod(vo mok).Ako nekoj ne sozdal nas i e pomoken od nas(normalno),dali ima nekoj pomoken od gospod?????????????Koj go sozdal nego?????Cekam vasi mislenja
Дефинирај си го за себе Господ. Ако после тоа, ти личи дека може да има нешто над него, погрешна ти е дефиницијата, односно нешто што не е Господ ти така си го викаш.
 
Член од
3 август 2006
Мислења
92
Поени од реакции
1
Не постои такво нешто како господ. Господ преставува само персонификација на нешто што е многу покомплексно од што можат религиозните лугје да разберат. Тоа е само концепт кој одговара на нивниот досегашен духовен развиток. Секој човек ја има истата моќ како и господ така да како одговор на прашањето ако баш сакаме да персонифицираме нешто како господ би рекол дека сите луѓе се способни да бидат господ.............
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Е па веќе објаснав јас, нешто за тоа, ама ива како што гледам тешко можи да дај дефиниција за тоа, затоа побара мислење од другите, а не кажа што мисли таа.

BTw ова тема можи да оди во религија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom