Има ли некој што е над Господ?

Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Се правиш дека си ми портпарол, или што?

Незнам која е причината поради која не ги читаш моите постови така како што се напишани, но знам дека јас напишав „граница“ а не „граници“. А за разликата помеѓу еднина и множина ќе си ја прашаш учителката што ти предавала од прво до четворто оддделение, или некој друг, не мене.
А за тоа дали има разлика помеѓу нешто без апсолутно никакви граници и нешто без граници...ќе одговорам, само, да прашам на уште колку луѓе си портпарол, т.е. кои сте вие за кои што овие два термина немаат разлика помеѓу нив.
Не ти се правам портпарол, но гледам дека скоро со сите кои пишуваат на темата ти се контраш. А за тоа дали е граница или граници не гледам некоја разлика кога станува збор за темава.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Не ти се правам портпарол, но гледам дека скоро со сите кои пишуваат на темата ти се контраш. А за тоа дали е граница или граници не гледам некоја разлика кога станува збор за темава.
И каква врска со предметот на темава има тоа што повеќето членови на форумов не се согласуваат со мене?
Кое дали е граници или граница? Тоа што јас го постирав?
Зошто не ја гледаш?
Затоа што не постои или затоа што не сакаш да ја видиш?

И те молам, во иднина трудисе да се изразуваш еднозначно, затоа што во спротивно, твојот пост отвора мн повеќе прашања одколку одговори.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Баш така.Каков е тој Бог кој не е над се?

Мики,јас не реков не постои Господ,Алах,Буда....
Реков дека луѓето пред 2000 години сето она кое не можеле да си го објаснат го препишувале на Бог.Сега знаеме како настануваат громовите и Бог не мава по нас со громчиња.
И навистина е глупаво да барам нешто над Бог.
Бог рекол следете ме мене и никој друг.Барајќи нешто над Него,е антихристијански нели?

Не се работи само за периодот од пред 2000 г , туку и ден-денес сите нешта доаѓаат од Бога-и громовите, и бурите и торнадата.
Научното толкување за создавањето на громот не го исклучува Божјото постоење и Неговата промисла за Светот. Тоа што паганите им припишувале нешто на нивните богови е една работа. Во времето од Стариот Завет, Израилот (јудеите) биле одбран народ Божји, Кој на јудеите им се обраќал преку поединци-пророци, опоменувајќи ги за нивното застранување од волјта Божја. Во Новиот Завет, Бог лично и персонално стана дел од човековата реалност и историја.

И би било погрешно да кажеме дека денес, кога наводно знаеме како се создава громот, Бог не ни е потребен за да ни ја објасни и таа појава.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Не се работи само за периодот од пред 2000 г , туку и ден-денес сите нешта доаѓаат од Бога-и громовите, и бурите и торнадата.
Научното толкување за создавањето на громот не го исклучува Божјото постоење и Неговата промисла за Светот. Тоа што паганите им припишувале нешто на нивните богови е една работа. Во времето од Стариот Завет, Израилот (јудеите) биле одбран народ Божји, Кој на јудеите им се обраќал преку поединци-пророци, опоменувајќи ги за нивното застранување од волјта Божја. Во Новиот Завет, Бог лично и персонално стана дел од човековата реалност и историја.

И би било погрешно да кажеме дека денес, кога наводно знаеме како се создава громот, Бог не ни е потребен за да ни ја објасни и таа појава.
taka e, se doaga od Boga i cunami, i katastrofalnite zemjotresi i smrtta i tumorite, rakovite leukemija i trista bolestini.Seto zlo doaga od Bog!
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
506
Поени од реакции
25
Мики,имаме еден проблем тука.Научното објаснување за громовите и нивното настанување ја исклучува тезата за Божјото влијание кај нив.Истото тоа научно објаснување вели дека Бог не е крив ни за цунамито ни за катастрофалните земјотреси...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики,имаме еден проблем тука.Научното објаснување за громовите и нивното настанување ја исклучува тезата за Божјото влијание кај нив.Истото тоа научно објаснување вели дека Бог не е крив ни за цунамито ни за катастрофалните земјотреси...
Тоа ти го велиш.
Научното објаснување е така устроено, како да сака нешата да ги објасни на начин и со речник, кој го исклучува Божјото постоење. Научните објаснува се само обид нештата да се објаснат рационално, на начин прифатлив за човековиот разум, што незначи дека по автоматизам, Бог не постои.
Бог не е крив за цунамито, велиш...Па и јас велам дека Он не е крив, туку е крив родот човечки, кој со своето однесување постојано го предизвикува гневот Божји кон човекот. Цунамито, земјотресите, вулканските ерупции, епидемиите, се веќе познати како изрази на Божјиот гнев и казна кон човекот уште во Стариот Завет.
Една молитва, која се чита на вечерните богослужби, вели вака: „..погледнуваш кон горите и тие чадат...„ (се мисли на вулканите). А тоа е запишано уште во старозаветните псалми.
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Над господ е секој оној што живее еден кат над него.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
170
Поени од реакции
20
Е,чудни се Божјте патишта...А,што е Господ?Светлина која неможеме ниту да ја замислиме,енергија,љубов,а секој кој во себе има љубов ќе знае дали има некој над Господ...се разбира(по мое верување)не.
 

^ Ghost Rider ^

Biker Boy
Член од
27 октомври 2008
Мислења
372
Поени од реакции
8
abre so ja tupite,ednostavno nema nekoj sto e nad nego i gotovo a toj sto ne veruva do 2020 da mu objasnuvas dzabe e zakoraveno srce
 
Б

Бат Елохим

Гостин
nad Gospod e samo coveckata volja! Samo taa planina Bog ne moze da ja pomesti. (valjda....):cuc:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
A be kakvi tornada doagaat od bog alooooooooo :tapp:
e ova se definitivno zaostanati sfakanja za hristijanstvoto.... breeee
 
Член од
8 јуни 2008
Мислења
189
Поени од реакции
2
Точно:).Се согласувам, кај што господ не постои па уште некој над него...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom