Илуминати

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Арно не си отворил нова тема за тоа
 

Sapphire

Persona non grata
Член од
30 јануари 2011
Мислења
935
Поени од реакции
1.559
Колку само книги испрочитав, документарци изгледав... прочепкав низ интернет и буквално све ми се измеша...
ама не знам зошто толку ме фасцинираат овие луѓе кога можеби и воопшто не постојат.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Колку само книги испрочитав, документарци изгледав... прочепкав низ интернет и буквално све ми се измеша...
ама не знам зошто толку ме фасцинираат овие луѓе кога можеби и воопшто не постојат.
У која смисла те фасцинираат?
 
Член од
10 јуни 2012
Мислења
129
Поени од реакции
23
Колку само книги испрочитав, документарци изгледав... прочепкав низ интернет и буквално све ми се измеша...
ама не знам зошто толку ме фасцинираат овие луѓе кога можеби и воопшто не постојат.
veke ne postojat...
 

Mr.Tasev

Расад за лопате
Член од
30 ноември 2008
Мислења
271
Поени од реакции
76
едноставно кажано тие се продолжена рака на ѓаволот
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.491
Поени од реакции
2.383
Можеби некој напишал, не прочитав сè на темава, ама за тоа со "Ангели и Демони" и што спомнуваат Илуминатите немаат врска некои работи, ако не и повеќето. Во книгата се спомнува дека и Галилео Галилеј бил илуминат, а не бил. Незнам за Кодот на Да Винчи, сè уште не сум ја прочитал, за тоа колку се спомнуваат Илуминатите.
 
Член од
10 јуни 2012
Мислења
129
Поени од реакции
23
Можеби некој напишал, не прочитав сè на темава, ама за тоа со "Ангели и Демони" и што спомнуваат Илуминатите немаат врска некои работи, ако не и повеќето. Во книгата се спомнува дека и Галилео Галилеј бил илуминат, а не бил. Незнам за Кодот на Да Винчи, сè уште не сум ја прочитал, за тоа колку се спомнуваат Илуминатите.
Илуминатите беа ред кој не постои веќе 300 години ,беа формирани во Баварија од страна на Адам Вејсхафт и се залагаа воглавно за секуларизација на државата(одделување на државата од црквата) и баш поради тоа беа прогонети ,измачувани ,убивани.Колку за илустрација Херман Хесе беше Илуминат(потврдена информација).Поради нивното огромно знаење се нарекуваа Илуминати(просветлени) и секогаш науката ја ставаа пред религиските догми .Илуминати во модерно време не постојат ,можеби постои одредена организација со исто име и исти идеали како старата ,но нема врска со нов поредок(измислен) ,владеење од сенка и сл.
едноставно кажано тие се продолжена рака на ѓаволот
Така велеа и они кои ги убиваа,дека ги убиваат бидејќи се поклоници на ѓаволот и ги доведуваат во прашање религиските догми.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
едноставно кажано тие се продолжена рака на ѓаволот
Исто како и Џордано Бруно, исто како и стотици иладници жени запалени живи на клада, исто како и Маите и Ацтеките.....итн, итн. Сите биле продолжена рака на ѓаволот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.355
Поени од реакции
79.184
...исто како и Маите и Ацтеките.....
кои, патем кажано, вадеа срца на десетици живи луѓе, дневно, на сред "плоштад" за да не им падне небото врз глава.
 
Член од
10 јуни 2012
Мислења
129
Поени од реакции
23
Потврдена како? Хесе се раѓа 90 години по престанокот на постоњето на Илуминатите.
Ти благодарам на исправка ,грешна информација сум пронашол.Сега баш проверив.А исто така сум наслушнал за Гете ,дали можеби имате некоја информација околу тоа ?
Како и да е некој бессрамно го користи името на Илуминатите за да прави пари преку своите фикции и теории на заговор.
нивната моќ и начинот на кој функционираат и ги исполнуваат своите замисли.
Со оглед на тоа дека не постојат веќе 300 години ,не функционираат веќе :cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
кои, патем кажано, вадеа срца на десетици живи луѓе, дневно, на сред "плоштад" за да не им падне небото врз глава.
Маите и Ацтеките биле меѓу најнапредните цивилизации кој воопшто постоеле, нивните градби, познавањето на астрономијата, прецизните календари, огромните градови.....сигурно не биле производ на дебили кој мислат дека небото ќе им падне на глава.
Но тоа е веќе друга тема.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.355
Поени од реакции
79.184
Маите и Ацтеките биле меѓу најнапредните цивилизации кој воопшто постоеле, нивните градби, познавањето на астрономијата, прецизните календари, огромните градови.....сигурно не биле производ на дебили кој мислат дека небото ќе им падне на глава.
Но тоа е веќе друга тема.
Ах, извини, не било за небото да не падне, туку сонцето за да продолжи да се движи. Е тоа е јако напредно, по 20.000 годишно, а не како Христијаните назадни.


ах, забораив дека треба да ги жалиме и дека политички некоректно е да се збори за човечките жртвувања, кои биле добар ден во нивната религија.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ах, извини, не било за небото да не падне, туку сонцето за да продолжи да се движи. Е тоа е јако напредно, по 20.000 годишно, а не како Христијаните назадни.


ах, забораив дека треба да ги жалиме и дека политички некоректно е да се збори за човечките жртвувања, кои биле добар ден во нивната религија.
Веќе реков дека тоа е друга тема која нема врска со оваа. Една лудост не оправдува друга, Маите биле првачиња во споредба со инквизицијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom