Изместени пршлени / крива кичма

Член од
15 јуни 2012
Мислења
56
Поени од реакции
4
Прашај го масерот, местач и шо ли не шо масира и мести, од Охрид, од Еразмо, има два грама школо, ама цар је. Оправа кичми, раце, пршлени, зглобој, понекад и фасада праи (ама кај него дома му или чешма за у ВеЦе, исто кај него дома му, ми кажа се жалеше), а иде и викенди Скопје, оит појче плаќаме. Име му забрајф, ако ми текне ќе го пишам.

А медицинско лице, ха lemme tellya 'bout медицински лица, лицу им јебем, ќе ме остаеја сакат и сјебан.
фала за советов ако ти текне име пиши а ја ќе се распрашам исто таака
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Дете сам се тренираше некој ментор нешто позади тебе?
Вежбање само паркур вежби без да зајакнеш мускулатура не бива.Каква ти е програмата и освен акробацииве вежбаш ли нешто друго?
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
92
Поени од реакции
53
Абе во ред е сето тоа местачи, масери, бајачки...
Ама во случајов е прашање само една ренген снимка. Не
знам што си чекал толку за да ја направиш. Не е ништо големо, неболи и не е скапо.
Кога ке имаш ренген слика ке имаш целосна слика кој пршлен, колку е изместен и најбитно: што треба да се превземит.
А да појдеш во Охрид во Св.Еразмо стручњаци се за тие работи.
Дап, св. Еразмо е најдобрата болница во Македонија од овој тип. Но за да појде таму треба некој да го пушти. Ренген снимка плус упут кај матичен. Плус дечково ако не е од околината на Охрид, ке треба да има доста сериозни проблеми со кичмата за да е упатен таму.

И Јас патам од проблеми со грбот, роден сум со крива кичма. Лекот за мене е физикална терапија и носење пластично елече. Можам да кажам дека само со физикалната терапија успеав да се излечам 90%, болки скоро и да немам. Но физикална терапија не е само да одиш и да вежбаш, туку ке си побараш да ти дадат и програма кои вежби да ги правиш дома.
 

beto10

Теле со визија
Член од
5 јануари 2009
Мислења
234
Поени од реакции
78
не само сакав да прашам што мислите за местачи , паметна ли работа е да отидам оти у прашање е кичма да не ме заебат уше толку ???
До сега 3-4 пати имам одено на местачи за блокиран прешлен и верувај ми има помогнато но пази за блокиран , е сеа изместен пршлен/кичма малку по осетлива тема е специјалист да те прегледа да ти каже е најубаво, и убаво ти кажаа сите членови тука најпаметно ти е што побрзо да се прегледаш , само од себе не минува ;)
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
56
Поени од реакции
4
Дете сам се тренираше некој ментор нешто позади тебе?
Вежбање само паркур вежби без да зајакнеш мускулатура не бива.Каква ти е програмата и освен акробацииве вежбаш ли нешто друго?
значи тогаш го вежбав паркур и многу добро ми одеше правев салто преку скали(максимум 6) наназад, и сите останати работи .. но од кога се повредив многу болки имам и денес моментално се занимавам со карате и кикбокс (во душа ми е тоа) арно ама кичмата ме кочи ..
ПС: ако вежбаш паркур или сакаш да почнеш свати ме - НЕ ПОЧИЊАЈ!!! и мене така старите ми викаа арно ама не слушав !!!
 
S

Stef Bachatero

Гостин
значи тогаш го вежбав паркур и многу добро ми одеше правев салто преку скали(максимум 6) наназад, и сите останати работи .. но од кога се повредив многу болки имам и денес моментално се занимавам со карате и кикбокс (во душа ми е тоа) арно ама кичмата ме кочи ..
ПС: ако вежбаш паркур или сакаш да почнеш свати ме - НЕ ПОЧИЊАЈ!!! и мене така старите ми викаа арно ама не слушав !!!
Секој спорт е добар ако го правиш правилно.Ги гледам момците на beyondmacedonia каналот и они имаат добра мускулатура и правилно вежбање и форма.Колку ти си се држел на тоа е дискутабилно и ако некоја повреда те повлекла од спортот и активностите не ме разбирај погрешно си го избрал погрешниот спорт.Немаш пасија кон него и пробај друг.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.118
Поени од реакции
4.623
Оди кај Туран на бесплатен преглед.Тој е најдобриот во Македонија и буквално нема никаква конкуренција моментално.Има студирано 8 години алтернативна медицина во Кина и после долги години државна работа отвори приватна ординација МЕДИКОЗ која се наоѓа помеѓу двете жолти згради на Сава Табак осигурување во Капиштец позади заводот за вработување односно лево на околу 150 метри од црквата Свети Јован.Дневно има по 200 луѓе од цела Македонија и работи максимум 3 саати во денот.На здрави луѓе што одат на местење поради незгодно кревање или оптеретување не зима пари а останатите што имаат посериозни проблеми ке ги чини од 50 евра па нагоре за целосно завршената терапија но наплатува откако ке ја заврши комплет целата работа.Освен обичните луѓе кај него во договорени денови одат и ВИП луѓе како амбасадори, конзули,министри,директори,бизнисмени и други влијателни луѓе во државава.Телефонот му е 070772892 работно време од 8 до 10 сабајле поради топлото време но во останатиот дел од годината кога се намалуваат температурите работи од 9 до 12 напладне.
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
56
Поени од реакции
4
Оди кај Туран на бесплатен преглед.Тој е најдобриот во Македонија и буквално нема никаква конкуренција моментално.Има студирано 8 години алтернативна медицина во Кина и после долги години државна работа отвори приватна ординација МЕДИКОЗ која се наоѓа помеѓу двете жолти згради на Сава Табак осигурување во Капиштец позади заводот за вработување односно лево на околу 150 метри од црквата Свети Јован.Дневно има по 200 луѓе од цела Македонија и работи максимум 3 саати во денот.На здрави луѓе што одат на местење поради незгодно кревање или оптеретување не зима пари а останатите што имаат посериозни проблеми ке ги чини од 50 евра па нагоре за целосно завршената терапија но наплатува откако ке ја заврши комплет целата работа.Освен обичните луѓе кај него во договорени денови одат и ВИП луѓе како амбасадори, конзули,министри,директори,бизнисмени и други влијателни луѓе во државава.Телефонот му е 070772892 работно време од 8 до 10 сабајле поради топлото време но во останатиот дел од годината кога се намалуваат температурите работи од 9 до 12 напладне.
фала многу , овој човек ми го предложија и други , иначе што мислиш за местенје на пршлен ,... оти нели сепак кичма е , може ли да ми притисне некој нерв или да скине недај боже па уште толку да ми напраи мака??? тоа ми е страв
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
.Дневно има по 200 луѓе од цела Македонија и работи максимум 3 саати во денот
Una pregunta por favor.

Си прашам јас:

200 : 180 = 1,1111.....

Ако му доаѓаат по двесте лица дневно, а работи максимум три саати (3 * 60 = 180 минути), значи овој е фтор Исус??!!

Мислам, по минутка и единајсе секунди по човек или 71 секунда. Што е и нереално освена ако не чита мисли кому што му фали дури ид а е по телефон договорено од кај знае кој е кој и да памти, значи, да намалиме секундажата по човек, еве секој со брзозобрка да му каже:
здравоживокакостедобарденјасвечаресејавивјовансевикамвпомагајмеболикичмаодпршлен...
или: здравоживокакостедобарденгорансумјасодзавчераженамимилкашозакажапомагајсјебавзглобналевашака...
значи еве десет секунди во кои пациентот за секунда плус дур збори да седне, легне и слече/спреми, остануват 55 секунди оти фа остајме пет секунди за отворање врата и у трк полуголи да искачаат за у ходниот да се доспремат за одење....аман бе? Чоеков по математикава е бољи и од Исус.

А пошто бољи од Исус е само татко му, ондка треба да е Јахве чоеков.

Или јанлаш си дека за три саата прегледува двесте пациенАти??!!!!!!!!!!!

А?

П.С. не велам дека е лош или добар, само математикава не ми искача на мегдан со логиката и реалноста.
Освен ако не е Јехова/Јахве во телесен облик.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
Una pregunta por favor.

Си прашам јас:

200 : 180 = 1,1111.....

Ако му доаѓаат по двесте лица дневно, а работи максимум три саати (3 * 60 = 180 минути), значи овој е фтор Исус??!!

Мислам, по минутка и единајсе секунди по човек или 71 секунда. Што е и нереално освена ако не чита мисли кому што му фали дури ид а е по телефон договорено од кај знае кој е кој и да памти, значи, да намалиме секундажата по човек, еве секој со брзозобрка да му каже:
здравоживокакостедобарденјасвечаресејавивјовансевикамвпомагајмеболикичмаодпршлен...
или: здравоживокакостедобарденгорансумјасодзавчераженамимилкашозакажапомагајсјебавзглобналевашака...
значи еве десет секунди во кои пациентот за секунда плус дур збори да седне, легне и слече/спреми, остануват 55 секунди оти фа остајме пет секунди за отворање врата и у трк полуголи да искачаат за у ходниот да се доспремат за одење....аман бе? Чоеков по математикава е бољи и од Исус.

А пошто бољи од Исус е само татко му, ондка треба да е Јахве чоеков.

Или јанлаш си дека за три саата прегледува двесте пациенАти??!!!!!!!!!!!

А?

П.С. не велам дека е лош или добар, само математикава не ми искача на мегдан со логиката и реалноста.
Освен ако не е Јехова/Јахве во телесен облик.
Не ти е лошо размислувањето и тоа е сепак многу реално за некој што никогаш не го посетил докторов. Јас пред да отидам бев скептичен до небо и назад, изгледаше „ ту гуд то бе тру “ ама ете испадна дека се тоа е вистина. Во врска со горенаведениот пост, неможе да се одреди точниот број на пациенти што го има дневно ама сигурен сум дека audiofil мислеше на многу голем број на пациенти. Кај него идат разни луѓе меѓу кои некои што одат за прв пат и некои што одат редовно ( крцкачи ги вика овие вториве ). Он кој ке дојде сабајле на работа прво нив ги средуа, му треба 5 секунди за еден ... има 20, ете ти 20 души за 1 минута. 180 то го. ( ако веќе се фаќаме за дословната бројка од 200 ). Има некои што ете лошо станале од сабајле и цела кичма им е здрвена, и нив набрзина ги средуа.... Ама ете има некој со дискусхернија, со изместени пршлени, и ред др болести... не ми текнува сеа у 6 сабајле, епа за нив треба подолго време, неможе во 1 минута да ги реши.
Знам колку изгледа нереално од страна, ден денес кому да му кажам за докторов ме прави ненормален ама ете... вакво нешто мора лично да се доживее, иначе не ја бива работата.
позз брате
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
1, 2, 3, 4, 5...SEKUNDI???

Јас сум скептик за секундажата, реков не навлегувам во стручноста, ама и една минута да е, малку е. Освен реков ако не е Јахве :)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.118
Поени од реакции
4.623
Una pregunta por favor.

Си прашам јас:

200 : 180 = 1,1111.....

Ако му доаѓаат по двесте лица дневно, а работи максимум три саати (3 * 60 = 180 минути), значи овој е фтор Исус??!!

Мислам, по минутка и единајсе секунди по човек или 71 секунда. Што е и нереално освена ако не чита мисли кому што му фали дури ид а е по телефон договорено од кај знае кој е кој и да памти, значи, да намалиме секундажата по човек, еве секој со брзозобрка да му каже:
здравоживокакостедобарденјасвечаресејавивјовансевикамвпомагајмеболикичмаодпршлен...
или: здравоживокакостедобарденгорансумјасодзавчераженамимилкашозакажапомагајсјебавзглобналевашака...
значи еве десет секунди во кои пациентот за секунда плус дур збори да седне, легне и слече/спреми, остануват 55 секунди оти фа остајме пет секунди за отворање врата и у трк полуголи да искачаат за у ходниот да се доспремат за одење....аман бе? Чоеков по математикава е бољи и од Исус.

А пошто бољи од Исус е само татко му, ондка треба да е Јахве чоеков.

Или јанлаш си дека за три саата прегледува двесте пациенАти??!!!!!!!!!!!

А?

П.С. не велам дека е лош или добар, само математикава не ми искача на мегдан со логиката и реалноста.
Освен ако не е Јехова/Јахве во телесен облик.
Ти си дефинитивно за некое работно место во завод за статистика,филозовски факултет или да влезеш во онаа група на таканаречени експерти демагози кои само филозофираат и перат мозок на јавноста што треба да се направи за да се подобри економската состојба во Македонија.Како и да е за секоја работа има и пофалби и критики така да кучуњата лаат а караванот си тера напред.
--- надополнето: 12 октомври 2012 во 10:00 ---
Не ти е лошо размислувањето и тоа е сепак многу реално за некој што никогаш не го посетил докторов. Јас пред да отидам бев скептичен до небо и назад, изгледаше „ ту гуд то бе тру “ ама ете испадна дека се тоа е вистина. Во врска со горенаведениот пост, неможе да се одреди точниот број на пациенти што го има дневно ама сигурен сум дека audiofil мислеше на многу голем број на пациенти. Кај него идат разни луѓе меѓу кои некои што одат за прв пат и некои што одат редовно ( крцкачи ги вика овие вториве ). Он кој ке дојде сабајле на работа прво нив ги средуа, му треба 5 секунди за еден ... има 20, ете ти 20 души за 1 минута. 180 то го. ( ако веќе се фаќаме за дословната бројка од 200 ). Има некои што ете лошо станале од сабајле и цела кичма им е здрвена, и нив набрзина ги средуа.... Ама ете има некој со дискусхернија, со изместени пршлени, и ред др болести... не ми текнува сеа у 6 сабајле, епа за нив треба подолго време, неможе во 1 минута да ги реши.
Знам колку изгледа нереално од страна, ден денес кому да му кажам за докторов ме прави ненормален ама ете... вакво нешто мора лично да се доживее, иначе не ја бива работата.
позз брате
И заборави да споменеш дека оправа луѓе до 50 годишна возраст а сите над 50 ги враќа со образложение дека нема резервни делови за нив.:)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Bac, a be, ja NIKADE NE REKOV DEKA NE CINI, komentirav deka e nerealna reklamata sto mu ja naprajvte deka vremeto podeleno so pacienti ne soodvetstvuva na aktuelnata moznost na eden covek, ako ne e bogocovekot :)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.118
Поени од реакции
4.623
Bac, a be, ja NIKADE NE REKOV DEKA NE CINI, komentirav deka e nerealna reklamata sto mu ja naprajvte deka vremeto podeleno so pacienti ne soodvetstvuva na aktuelnata moznost na eden covek, ako ne e bogocovekot :)
Ако ти кажам дека после официјалното време вратата се заклучува за обичните пациенти и се отвара за ВИП пациентите тогаш дали бројката што ја кажав за тебе ќе биде реална?Сите тие телефонски на повик со закажување одат во одредено време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom