Изместени пршлени / крива кичма

Член од
15 јуни 2012
Мислења
56
Поени од реакции
4
Незнам дали има ваква тема но доколку има слободно избришете ја ..
значи вака.. имам проблем со кичмата, веке две години, крива ми е тоест пршлен ми е изместен.. имам болки и тоа е во пределот на половината .. е сеа сакам да прашам дали е можно да се исправи и дали има некој лек за тоа што да направам ??? иначе повредата ми е од салто напред, бидејки многу летав во облаци , од спортот PARKOUR (еве клип од мене може да погледнете http://www.youtube.com/watch?v=lRp6OrYtVY8) ве молам дајте некој совет доколку можете ... ://
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Незнам дали има ваква тема но доколку има слободно избришете ја ..
значи вака.. имам проблем со кичмата, веке две години, крива ми е тоест пршлен ми е изместен.. имам болки и тоа е во пределот на половината .. е сеа сакам да прашам дали е можно да се исправи и дали има некој лек за тоа што да направам ??? иначе повредата ми е од салто напред, бидејки многу летав во облаци , од спортот PARKOUR (еве клип од мене може да погледнете http://www.youtube.com/watch?v=lRp6OrYtVY8) ве молам дајте некој совет доколку можете ... ://
Постапка во 3 чекори :

1) Матичен доктор кој ќе ти даде упат за Физијатар
2) Физијатар кој ќе те прегледа и ќе те прати на физикална терапија
3) Физикална терапија

Ќе те средат, ќе ти помине болката и ќе ти се опорави кичмата - колку што може, нормално (се надевам целосно).
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
56
Поени од реакции
4
Постапка во 3 чекори :

1) Матичен доктор кој ќе ти даде упат за Физијатар
2) Физијатар кој ќе те прегледа и ќе те прати на физикална терапија
3) Физикална терапија

Ќе те средат, ќе ти помине болката и ќе ти се опорави кичмата - колку што може, нормално (се надевам целосно).
мислиш дека може да се исправи пршлен? оти мене ми е изместен и многу големи болки имам :С
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
мислиш дека може да се исправи пршлен? оти мене ми е изместен и многу големи болки имам :С
Епа сигурно од седење дома нема да ти помине, колку повеќе одолговлекуваш толку повеќе полошо е за тебе.
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
56
Поени од реакции
4
Епа сигурно од седење дома нема да ти помине, колку повеќе одолговлекуваш толку повеќе полошо е за тебе.
океј фала многу... иначе мн сум у мисла , имам отидено и ми рекоа дека треба ренген снимка да направам па сеа нз колку е паметно тоа
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
мислиш дека може да се исправи пршлен? оти мене ми е изместен и многу големи болки имам :С
Да ги завршам студиите можеби и ќе можам да ти одговорам целосно, вака не сум баш квалификуван искрено :icon_lol: .
Со физикална терапија ќе ти се ублажи или тотално ќе ти прекине болката, не одолговлекувај - некогаш зависи и од колку долго си чекал до терапијата.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Незнам дали има ваква тема но доколку има слободно избришете ја ..
значи вака.. имам проблем со кичмата, веке две години, крива ми е тоест пршлен ми е изместен.. имам болки и тоа е во пределот на половината .. е сеа сакам да прашам дали е можно да се исправи и дали има некој лек за тоа што да направам ??? иначе повредата ми е од салто напред, бидејки многу летав во облаци , од спортот PARKOUR (еве клип од мене може да погледнете http://www.youtube.com/watch?v=lRp6OrYtVY8) ве молам дајте некој совет доколку можете ... ://
Исправија ако ти е крива, шо ве глеам чудни. Ако не ја исправиш кличмата или наместиш пршленот ќе те боли и понатаму.
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
56
Поени од реакции
4
Исправија ако ти е крива, шо ве глеам чудни. Ако не ја исправиш кличмата или наместиш пршленот ќе те боли и понатаму.
АМА КАКО ??? ТОА Е ПРОБЛЕНОТ у страна ми е крив , немаш осетено незнаеш како е а и недај боже да осетиш .. :/
--- надополнето: 10 октомври 2012 во 00:03 ---
Да ги завршам студиите можеби и ќе можам да ти одговорам целосно, вака не сум баш квалификуван искрено :icon_lol: .
Со физикална терапија ќе ти се ублажи или тотално ќе ти прекине болката, не одолговлекувај - некогаш зависи и од колку долго си чекал до терапијата.
океј :) иначе со среќа !
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Убо бе, не викај, ќе ојш кај железничар и ќе те намести. Или на ортопедија, ебаго.
Да не сакаш на кајгана да ти го наместиме?

(или најди црнец, позамашен, и очи че ти напрај ако носиш наочари и кичма ќе ти среди, исправен да бидеш)
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
океј фала многу... иначе мн сум у мисла , имам отидено и ми рекоа дека треба ренген снимка да направам па сеа нз колку е паметно тоа
Паметно е, и тоа многу, рендгенот ни боли ни ништо. Оди додека е пресно, ја сум ја шинал раката пред многу години и сеа тоа е више застарено и нема шанси никако да се излечи, така да оди што е можно побргу.
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
56
Поени од реакции
4
Убо бе, не викај, ќе ојш кај железничар и ќе те намести. Или на ортопедија, ебаго.
Да не сакаш на кајгана да ти го наместиме?

(или најди црнец, позамашен, и очи че ти напрај ако носиш наочари и кичма ќе ти среди, исправен да бидеш)
не само сакав да прашам што мислите за местачи , паметна ли работа е да отидам оти у прашање е кичма да не ме заебат уше толку ???
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јас колку сум ренгеносан, ноќе ќе почнам да светам

Оди бре на лекар, аман, дреме на кајгана со болка и мисли виртуелно ќе мине.
Алоооо! Доцна е, утре трк на матичен и упут, ама никако у градска освен на снимање.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Убо бе, не викај, ќе ојш кај железничар и ќе те намести. Или на ортопедија, ебаго.
Да не сакаш на кајгана да ти го наместиме?

(или најди црнец, позамашен, и очи че ти напрај ако носиш наочари и кичма ќе ти среди, исправен да бидеш)
не само сакав да прашам што мислите за местачи , паметна ли работа е да отидам оти у прашање е кичма да не ме заебат уше толку ???
Местачи кај нас се практично киропрактичари што немаат апсолутно школа нити појма што прават.
Да, многу нормално, ќе помогне ако ти го исправи лигаментот и ти го ослободи зглобот од компресија, ама многу често знаат трајно да заебат работа.

Медицинско лице па и лаички да е обучено - сносува одговорност, местач ако ти притисне на нерв нити сносува одговорност за твоја евентуална парализа нити ништо.
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
56
Поени од реакции
4
Местачи кај нас се практично киропрактичари што немаат апсолутно школа нити појма што прават.
Да, многу нормално, ќе помогне ако ти го исправи лигаментот и ти го ослободи зглобот од компресија, ама многу често знаат трајно да заебат работа.

Медицинско лице па и лаички да е обучено - сносува одговорност, местач ако ти притисне на нерв нити сносува одговорност за твоја евентуална парализа нити ништо.
ок фала .. утре одам на ренген па ќе ве известам шо како
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Прашај го масерот, местач и шо ли не шо масира и мести, од Охрид, од Еразмо, има два грама школо, ама цар је. Оправа кичми, раце, пршлени, зглобој, понекад и фасада праи (ама кај него дома му или чешма за у ВеЦе, исто кај него дома му, ми кажа се жалеше), а иде и викенди Скопје, оит појче плаќаме. Име му забрајф, ако ми текне ќе го пишам.

А медицинско лице, ха lemme tellya 'bout медицински лица, лицу им јебем, ќе ме остаеја сакат и сјебан.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom