Излегување од плакарот и реакција од родители - ЛГБТ

S

staycalm

Гостин
Здр,читав до 5-6 стр.
Да искоментирам...
Прочитав затуцани сме биле како општество,затоа што родителите неможат да разберат дека синот со кои се гордееле и од кои чекаат внуци е геј?
Поради ова сме затуцани?
Сме требале да имаме разбирање за нивната односно вашата сексуална оптеделба?
Абе батки тоа си е лична работа не ме терај да имам разбирање,дај разбери ме ти мене.кои права ги немаш? Никој не ти брани да се цепиш у гз.а кој да ме разбере мене што сакам три жени.кај да ги барам јас моите права.
Во која група припаѓам???
Зошто барате некој да ве разбере,зошто мора јавно да покажувате што ебете?
Тоа личен избор никого не го занима.
Ако имам 3 деца ,јас сум старомоден,затуцан,сељак?
А ти што немаш деца и шеташ куче си ин? Модерен,фенси?
Секој си живее во својот свет на фантазии
Природата прави природна селекција на животните,растенијата....
Тие што се појаки ќе имаат природна репродукција а слабиите единки(гејовите) ќе ги нема,немаат поколение.
Суров е животот.

Sent from my Redmi Note 2
Доволно е да човек да прочита каков речник употребуваш и јасно ќе му е дека си затуцан, нема потреба размислувањата да ти ги разгледува :D[DOUBLEPOST=1468453049][/DOUBLEPOST]
што туку изрече лага и пропаганда
Сите закони и права се еднакви за сите грѓани на РМ
Истите права ги има и еден геј и една нормална особа
Така е. За прв пат ќе се согласам со тебе. И хетеро и лгбт имаат исти права во државава. Сите подеднакво немаат права. :D Тоа што употребуваш геј и НОРМАЛНА особа (индиректно укажувајќи дека уствари тие што не се хетеро не се нормални) покажува дека уствари си хомофобичен а после на секој пост шо ќе ти речат дека си хомофобичен велиш дека не си. Ох и да, се пишува Штотуку, споено.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
9 јули 2016
Мислења
17
Поени од реакции
11
Абе батки тоа си е лична работа не ме терај да имам разбирање
Никому не му е важно дали ти лично имаш разбирање или не. За да ми биде важно, треба да си ми некој фактор во животот.

Кои права ги немаш? Никој не ти брани да се цепиш у гз. а кој да ме разбере мене што сакам три жени.кај да ги барам јас моите права. Во која група припаѓам???
А кој ти брани да сакаш три жени? Или да ги цепиш кајшто сакаш? Можеби тие не сакаат таков тип на врска, е тука не можеш да бараш да им се ограничи нивното право на избор за ти да го уживаш тоа. ИД не е далеку од овој тип на размислувања што го споделиваш.

Вон тема: (Правото иако не ми е баш најпозната тема, ќе се обидам да доловам одредена слика. Најпросто ќе зборувам)

Никој не бара екстра права, туку еднакви права. И за изненадување - не се работи за права за имање секс.
Ако ти имаш право на брак со едно лице кое си го избрал сам - би требало и тоа да важи и за мене. И ти плаќаш даноци и јас плаќам даноци. И твојот избран сопатник може да биде здраствено осигуран на твое име, и мојот - оти и јас и ти допринесуваме во фондот. При не дај боже, моја смрт - како што твојта жена има право на наследство, и мојот партнер да го има тоа. А при тоа да не биде на милост и немилост на моето семејство - што ете ако не е прифатливо за таа врска, ќе го испрати „по ѓаволите“.

Кога се зборува за права - не се мисли за никакви екстра права - туку оние што веќе се тука. И самото ова - тебе нема ништо да ти смени во животот ако се воведе, но на многумина ќе им го направи поквалитетен.

Некои нешта од тука можеби можат да се постигнат со поигрување со други закони - но тоа значи само нееднакви процедури за исти работи. Ете неедаквост. Исправување на ова - тебе нема ништо да ти смени, на многумина ќе им олесни многу правни постапки. (И не зборам за секс)

Не сум правник - и нема да навлезам во тоа до кај сме со овие нешта во Македонија (верувам никаде), но идејата ми беше да Ви насликам отприлика за што станува збор. Се работи за животна сигурност, еднаквост меѓу граѓаните, а не обичен секс. Е ова е нештото што го прави некого затуцан - што мисли дека се бараат права за секс.

Зошто барате некој да ве разбере, зошто мора јавно да покажувате што ебете?
Тоа личен избор никого не го занима.
Зошто барам родителите, не секој, туку родителите да ме разберат? Зашто тие ми се фактор во животот. И за во случај да стапам во сериозна врска и почнам да градам заеднички живот со некого (ова не подразбира имање секс во јавност - жално е што има потреба ова да го потенцирам), и во случај да нешто ми се случи - фамилијата е онаа што е прва контактирана и должна да носи битни одлуки во случај на моја неможност, а зашто според државата јас со партенрот сме само цимери - тоа отпаѓа на моите родители. (Е тука има неедаквост)

Зошто јавно се бараат овие права? - Зашто, во примерот погоре - најчесто родителите не се прифатливи кон ваков тип на врска и партерот најверојатно ќе биде пратен „по ѓаволите“ при секаква можност, е тука се бара државата да направи правата што една хетеросексуална двојка ги има да ги ужива и една хомосексуална двојка. (Уште еднаш: не станува збор за право на имање секс). И повторно, при воведување на ова - тебе ништо нема да ти смени во животот - но мене ќе ми ја даде сигурноста што ти ја уживаш.

Зошто јавно мора да покажувате што ебете? - Не мора јавно ништо да се покажува. Но, ако ти со женска ти можеш да идеш на јавни места и да покажувате одредена блискост (НЕ ВЕЛАМ СЕКС), не биди лицемер тоа да го ограничиш некому.

Природата прави природна селекција на животните,растенијата....
Тие што се појаки ќе имаат природна репродукција а слабиите единки(гејовите) ќе ги нема,немаат поколение.
Суров е животот.
Сексуалната ориентација не те прави појак ниту послаб член на одредена заедница. Таа само отсликува што некого сексуално го привлекува. Инаку, општеството не остава на природата да ја направи селекцијата зашто луѓето се форсирани да влезат во хетеросексуална врска по секоја цена за да избегнат срам. Тука се оди против природата.[DOUBLEPOST=1468453338][/DOUBLEPOST]
што туку изрече лага и пропаганда
Сите закони и права се еднакви за сите грѓани на РМ
Истите права ги има и еден геј и една нормална особа
„All animals are equal, but some animals are more equal than others“ ― George Orwell, Animal Farm

Толку за ова.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.110
Поени од реакции
11.140
dali si razmislil deka voopsto nee vkusno da te vidi nekoj kako se ligavis vo kafic so tvojot decko ? Dali si razmislil deka e nevkusno kako nekoe dete gleda dvajca pederi gushnati da shetaat ? Dali si rzmislil deka ti i partnerot nemozete da imate takva seriozna vrska kako sto mislis ,barem ne vo drzavava? i uste nesto, dali mislis deka posvojuvanjeto na dete mu go zagorcuva zivotot na deteto ?ni krivo ni dolzno pederi doma.Isto kako sto tebe bi ti bilo nevkusno da imas roditeli koi se sram za opstestvoto, isto bi mu bilo i nego...duri i beter.
 
S

staycalm

Гостин
dali si razmislil deka voopsto nee vkusno da te vidi nekoj kako se ligavis vo kafic so tvojot decko ? Dali si razmislil deka e nevkusno kako nekoe dete gleda dvajca pederi gushnati da shetaat ? Dali si rzmislil deka ti i partnerot nemozete da imate takva seriozna vrska kako sto mislis ,barem ne vo drzavava? i uste nesto, dali mislis deka posvojuvanjeto na dete mu go zagorcuva zivotot na deteto ?ni krivo ni dolzno pederi doma.Isto kako sto tebe bi ti bilo nevkusno da imas roditeli koi se sram za opstestvoto, isto bi mu bilo i nego...duri i beter.
dali si razmisli deka voopsto ne e vkusno da te vidi nekoj kako se ligavis vo kafic so tvojata devojka ? Dali si razmislil deka e nevkusko kako nekoe dete gleda dvajca hetero lugje gushnati da shetaat ? Dali si rzmislil deka ti i partnerkata ne mozete da imate takva seriozna vrska kako sto mislis ,barem ne vo drzavava? i uste nesto, dali mislis deka posvojuvanjeto na dete mu go zagorcuva zivotot na deteto ?ni krivo ni dolzno hetero osobi doma.Isto kako sto tebe bi ti bilo nevkusno da imas roditeli koi se sram za opstestvoto, isto bi mu bilo i nego...duri i beter.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
dali si razmislil deka voopsto nee vkusno da te vidi nekoj kako se ligavis vo kafic so tvojot decko ? Dali si razmislil deka e nevkusno kako nekoe dete gleda dvajca pederi gushnati da shetaat ? Dali si rzmislil deka ti i partnerot nemozete da imate takva seriozna vrska kako sto mislis ,barem ne vo drzavava? i uste nesto, dali mislis deka posvojuvanjeto na dete mu go zagorcuva zivotot na deteto ?ni krivo ni dolzno pederi doma.Isto kako sto tebe bi ti bilo nevkusno da imas roditeli koi se sram za opstestvoto, isto bi mu bilo i nego...duri i beter.
Дали треба некој да ја ризикува сопствената среќа само за да некои луѓе се чуствуваат пријатно да не гледаат педери?Патем од кај тоа дека одма ќе оди некаде на јавно место да се лигави,на вас не ви сметаат дечко и девојка коа се лигават на јавни места?Не би било тоа исто?

Во врска со детето зависи ти како ќе си го воспиташ и на што ќе го насочуваш без разлика дали оно ќе гледа како машко и машко ќе се бацат или женско и машко.Ако од едното му е непријатно треба и од другото да му е.
 
Член од
9 јули 2016
Мислења
17
Поени од реакции
11
dali si razmislil deka voopsto nee vkusno da te vidi nekoj kako se ligavis vo kafic so tvojot decko ? Dali si razmislil deka e nevkusno kako nekoe dete gleda dvajca pederi gushnati da shetaat ?
Мене ниту еден вид на лигавење во кафич не ми е по вкус. Кус бакнеж, држење за рака, нежност ми е во ред - било дечко и девојка или друга комбинација. Но, за вкусови не се полемизира. Секој има свој живот, ако нешто не ми е по вкус, а при тоа не загрозува нечии права и слободи - поглед на друга страна. Јас имам свој живот и проблеми - ако почнам да размислувам за секој што има различен вкус од мојот - кај ќе е крајот.

А за децата, невкусно е да гледаат насилство, а не љубов.

Dali si rzmislil deka ti i partnerot nemozete da imate takva seriozna vrska kako sto mislis ,barem ne vo drzavava?
„Барем не во државава....“
Сериозна врска може да имаме, но не и нешто над тоа налик хетеросексуална двојка - поради постоење на неедаквост. А, интересно е и тоа што оваа нееднаквост ја нема кога се зборува за плаќање даноци.

i uste nesto, dali mislis deka posvojuvanjeto na dete mu go zagorcuva zivotot na deteto ?ni krivo ni dolzno pederi doma.Isto kako sto tebe bi ti bilo nevkusno da imas roditeli koi se sram za opstestvoto, isto bi mu bilo i nego...duri i beter.
Ако старателите на детето би му пружиле повеќе нега, љубов и подобри услови на живот од оние што ги има во Домовите за деца без родители - категорично не се согласувам дека животот би му бил загорчен.

Но, негативно врз него влијаат хомофобични коментари од поединци што кај нас го формираат мнозинството. Омразата вијае лошо врз секого, но истата не потекнува од неговите родители, туку од ликови од надвор. Битно е да се увиди кој е реалниот предизвикувач на болката кај него. И тоа не само кон децата чии старатели се родители од ист пол, дури и децата кои почнуваат да сфаќаат дека не се хетеросексуалци - тие дури поминуваат потешко - зашто не секогаш имаат родители кои со совети би ги научиле како ваквите хомофобични коментари да не дозволат да ги повредат или потценат. Болката се создава и иде од хомофобијата.
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2014
Мислења
7.110
Поени од реакции
11.140
Дали треба некој да ја ризикува сопствената среќа само за да некои луѓе се чуствуваат пријатно да не гледаат педери?Патем од кај тоа дека одма ќе оди некаде на јавно место да се лигави,на вас не ви сметаат дечко и девојка коа се лигават на јавни места?Не би било тоа исто?

Во врска со детето зависи ти како ќе си го воспиташ и на што ќе го насочуваш без разлика дали оно ќе гледа како машко и машко ќе се бацат или женско и машко.Ако од едното му е непријатно треба и од другото да му е.
dali ti da imase roditeli pederi, ke go zboruvase istovo ?Dali ke ti bese problem? da ili ne ?
dali si razmisli deka voopsto ne e vkusno da te vidi nekoj kako se ligavis vo kafic so tvojata devojka ? Dali si razmislil deka e nevkusko kako nekoe dete gleda dvajca hetero lugje gushnati da shetaat ? Dali si rzmislil deka ti i partnerkata ne mozete da imate takva seriozna vrska kako sto mislis ,barem ne vo drzavava? i uste nesto, dali mislis deka posvojuvanjeto na dete mu go zagorcuva zivotot na deteto ?ni krivo ni dolzno hetero osobi doma.Isto kako sto tebe bi ti bilo nevkusno da imas roditeli koi se sram za opstestvoto, isto bi mu bilo i nego...duri i beter.
citajci gi tvoite postovi nanazad,ne ni vredi da ti vratam.Ama ajde ke probam so eden post.Dali e isto deteto da ima majka i tatko doma, ili dvajca pederi? isto e ova?

@MajklMK
Ne e toa taka kak osto ti mislis, deka deteto ako ima ljubov i bi bilo zadovolno.Zatoa pishav vo drzavava ne e TAka. Jas ti garantiram deka kaj nas dete so dvajca pederi doma ke bide vo teshki depresii i otvrleno od opstestvoto
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
@Aleksandar91
Човеку не знам што би било кога би било....сфаќаш.Не можам да претпоставувам но доколку ме одгледале со љубов,ме научиле на морални и етички вредности би ги сакала и почитувала такви какви што се.Воошто нема да ми биде проблем но ова го зборам кога би имала 17-18години,затоа што би размислувала позрело и потрезвено.
Инаку јас никогаш не кажав овде дека подржувам да им се дозволат деца да посвојуваат.
 
?

..........

Гостин
Odi na lecenje, izleci se so vreme, ne ostavaj prostor bolesta da se siri i ppradi toa da strada i tvoeto semejstvo.
 
Член од
9 јули 2016
Мислења
17
Поени од реакции
11
dali ti da imase roditeli pederi, ke go zboruvase istovo ?Dali ke ti bese problem? da ili ne ?
Поради тоа што растев во хомофобично семејство и хомофобично општество - многупати сум имал лоши моменти кои со никого не сум ги споделил. Но, и тоа е дел од растењето и градењето на личноста. Она што мене како дете, тинејџер, младинец ќе ми го олеснеше и ќе ми го направеше поквалитетен животот е да не постоеше омраза од страна на општеството, но најглавно, од страна на оние кои ми се најбитни - да немаше омраза од страна на родителите. Ова нема врска со сексуалниот орган што го имаат. Дали ќе го зборев истово - најверојатно да, зашто човек што пропатил, собрал и мудрост и умее да го види светот од повеќе агли.

Dali e isto deteto da ima majka i tatko doma, ili dvajca pederi? isto e ova?
Дали е исто да мачкам леб со лажица или нож?

Ne e toa taka kak osto ti mislis, deka deteto ako ima ljubov i bi bilo zadovolno.Zatoa pishav vo drzavava ne e TAka. Jas ti garantiram deka kaj nas dete so dvajca pederi doma ke bide vo teshki depresii i otvrleno od opstestvoto
Се согласувам. Во државава дури и за другар хомосексуалец да имаш не е лесно. Но, повредувањето не доаѓа од хомосексуалецот - туку од хомофобичните ставови на останатите.

Овде полни сме со гнев и омраза кон нешта што реално не ни менуваат ништо лично. Се со цел да избегнеме конфронтација со некој свој проблем. Да си решаваш свои проблеми треба да имаш малку храброст и критичност прво за да се соочиш, но за туѓи - многу е лесно. Од тоа патиме сите.

И за љубовта само се зборува, ретко кој ја почувствувал. Тука во форумов јас барам решение за некој мој проблем и зборувам за стабилна врска со иднина, а многумина под тоа разбираат само секс (нема да ги употребам изворните зборови). Јас зборам за стабилност во животот - за многумина ова значи „секс“. Некој спомна права немал, следи прашање кој ти брани да имаш секс. Низ град ќе се спомне женска се вљубила во некого - коментар следи „дигнала опашката“. Се што е убаво сакаме да го нема поради завист. Тука работите се сведуваат на „ќотекот дошол од рајот“ (па ако дошол оттаму, дали во рајот тепаат - и ако да зошто сите сакаат да одат во рајот?), „кој се тепа тој се сака“ и сл. Не си маж ако не го истепаш овој, не си жена ако не знаеш да готвиш, не биди глуп преточувај бензин од работа - има пари шефот итн.

Премногу фрустрации има меѓу луѓето зашто не успеале да остварат некој свој сон, па се водат од себичното „ако не можев јас, никој нема да може“. Без ни малку критичко размислување и врз основа на недослушнати усно-пренесувани муабети имаме изградено бетонски ставови. Па, некој ако гаи барем малку човекољубие во себе - нема ни да помисли, а не лежарно ко добро утро, да спомне за враќање на одредени ликови како Хитлер и компанија.

Темава е премногу сериозна и многу судбини зависат од работите што произлегуваат од истата. Па не треба да се земе лесно - оти секој од нас може да го снајде ова. Животот знае да ни приреди изненадувања што ни во сон не ги очекуваме.

Сепак, ситиот не му верува на гладниот. Со тоа ќе завршам.

Искрено благодарам на сите што се вклучивте во дискусијава.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Така е. За прв пат ќе се согласам со тебе. И хетеро и лгбт имаат исти права во државава. Сите подеднакво немаат права. :D Тоа што употребуваш геј и НОРМАЛНА особа (индиректно укажувајќи дека уствари тие што не се хетеро не се нормални) покажува дека уствари си хомофобичен а после на секој пост шо ќе ти речат дека си хомофобичен велиш дека не си. Ох и да, се пишува Штотуку, споено.
шо туку патите од називи, за природата нормален секс е меѓу машко и женско, затоа што во таа сврха природата и го разви сексот и половите со тек на милијарди години. Првобитно, живиот свет се размножуваше со проста делба или еднополово, за да како се усовршуваше и еволуираше се развијат и полови и полов секс.
Значи секс кој е меѓу машко и женско, е природен и нормален. А ти шо си сфаќаш то нормално како навредливо е проблем на твојата неукост

А за правата, ни стрејт ни геј не можат да склучат истополов брак, без оглед на сексуалната орјентација, пример, кај матичар да појдат две истополови особи и кажат “ние сакаме да склучиме брак, сме стрејт и нормални, али поради некои причини, сакаме да сме во брачна заедница“ и матичарот ќе им каже дека по закон тоа не е можно без оглед шо се скроз нормални особи

Од друга страна да појдат две геј особи, пример еден педер и една лезбејка на матичар и кажат “Добар ден, ние сме гејој, али сакаме поради наши причини да склопиме брак“, матичарот ќе ги венча и ќе им даде државен документ дека се во брак исто како на секоја друга таква нормална двојка, без никаква разлика и дискриминација[DOUBLEPOST=1468478061][/DOUBLEPOST]
Дали треба некој да ја ризикува сопствената среќа само за да некои луѓе се чуствуваат пријатно да не гледаат педери?
Во Македонија педерите добро си живеат, ги има неколку и на никој ништо не му се случи, си се дружат си излегват по кафиќи си се ситуирании вработени.
Во многу полоша суитуација се други нормални луѓе поради свои убедувања и орјентации, оди со маица на вардар и седни на трибина кај пелистерци, оди в црква или манастир извади килимчето и почни да му се молиш на алах, оди со шајкача и кокарда шетај во арачиново или липково, оди со маица од СДСМ на митинг на власта....
Додека педерите уживаат, пијуцкаат шампањи и јадат ракчиња хетеро популацијата е тепана и убивана за некои свои идеи и опредеби
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Дали е исто да мачкам леб со лажица или нож?
примеров не ти е соодветен
Доволно е да човек да прочита каков речник употребуваш и јасно ќе му е дека си затуцан, нема потреба размислувањата да ти ги разгледува :D[DOUBLEPOST=1468453049][/DOUBLEPOST]
лепи,ако според речникот можеш да процениш затуцаност треба да ти дадат титула доктор по психологија :)
[DOUBLEPOST=1468487936][/DOUBLEPOST]
Сексуалната ориентација не те прави појак ниту послаб член на одредена заедница. Таа само отсликува што некого сексуално го привлекува. Инаку, општеството не остава на природата да ја направи селекцијата зашто луѓето се форсирани да влезат во хетеросексуална врска по секоја цена за да избегнат срам. Тука се оди против природата.
зошто мислиш јас дека од срам сум се оженил? мислиш дека и јас одам против природата?

ова со рамноправност,права што барате нема никаква врска.сите имаат исти права.
вие уствари имате проблем со вашите родители,како да ги убедите дека вашата сексуална ориентација е во ред.не зборам дали е нормална или не.според “затуцаните“ ова вашето не е нормално.
јас немам проблем да имате различна сексуална ориентација,но проблемот е во тоа што сакате јавно да го искажете тоа.и да ги убедувате другите оние затуцаните дека се затуцани бидејќи не размислуваат како вас.
ок,бидете си со вашата сексуална ориентација,никој не ве чепка.но немојте сега паради као еве ние сме тие обесправените и дај сите да ве жалиме.
може да дебатираме за се друго нема никаков проблем

јас 15 години сум во опкружување со такви како вас,односно луѓе со други погледи кон животот,несакам да го користам зборот геј,некако ми е навредлив.затоа реков луѓе.

имав еден пример кој меѓудругото ....се запознав со еден дечко во автобус патувајќи,случајно и дечкото беше со други погледи во животот,го внесов во мое друштво и сите се дружевме и го прифативме нормално се додека почна да се “пушта“ на нас.ние не го зезавме,не кажавме збор за неговата сексуална ориентација,но он прв почна да се “закача“ на таа тема и дури со подиректни реченици.
тогаш го отфрливме од друштвото.
он ги имаше сите “права“ во нашето друштво.
дали можеш да ме разбереш?

биди си каков што сакаш но немој да убедуваш дека твојот личен избор е во ред или дека за твојот личен избор треба да имаме сите разбирање.
како што јас не те убедувам,не парадирам,за мојот сексуален избор.
ова ко да јас одлучам како мој избор да формирам врска со животни и поради тоа да бидам отфрлен од средината и да се жалам дека никој не ме разбира и немам некакви права.и дај сега да промовирам дека е нормално однос човек со коза,и да правам паради дека некој не ме цени поради мојата сексуална определба.

значи секој си одлучува тоа што сака и затоа треба да е свесен за тежината или не/разбирањето од средината.

проблемот е дека со вашата сексуална ориентација ги разочарувате родителите,им го кршите срцето.
незнам дали сте вродени или со стекнати желби кон ист пол?
како го замислувате светот да би бил со исти како вас? ќе нема природна репродукција со тек на години.да би било вашево природно до сега ќе немало луѓе :) но ете гледаме дека не е природно
ќе изумре човештвото,мислам не денес..но аналогно на ова :)
не сум доволно паметен да дадам убав совет но ќе се обидам да дебатираме на оваа тема
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2016
Мислења
129
Поени од реакции
52
Колку непријатни луѓе кружат на форумов. Човекот прашува за совет, овие постојано за тоа дека било ужасно да си хомосексуалец.
 
S

staycalm

Гостин
примеров не ти е соодветен

лепи,ако според речникот можеш да процениш затуцаност треба да ти дадат титула доктор по психологија :)
[DOUBLEPOST=1468487936][/DOUBLEPOST]
зошто мислиш јас дека од срам сум се оженил? мислиш дека и јас одам против природата?

ова со рамноправност,права што барате нема никаква врска.сите имаат исти права.
вие уствари имате проблем со вашите родители,како да ги убедите дека вашата сексуална ориентација е во ред.не зборам дали е нормална или не.според “затуцаните“ ова вашето не е нормално.
јас немам проблем да имате различна сексуална ориентација,но проблемот е во тоа што сакате јавно да го искажете тоа.и да ги убедувате другите оние затуцаните дека се затуцани бидејќи не размислуваат како вас.
ок,бидете си со вашата сексуална ориентација,никој не ве чепка.но немојте сега паради као еве ние сме тие обесправените и дај сите да ве жалиме.
може да дебатираме за се друго нема никаков проблем

јас 15 години сум во опкружување со такви како вас,односно луѓе со други погледи кон животот,несакам да го користам зборот геј,некако ми е навредлив.затоа реков луѓе.

имав еден пример кој меѓудругото ....се запознав со еден дечко во автобус патувајќи,случајно и дечкото беше со други погледи во животот,го внесов во мое друштво и сите се дружевме и го прифативме нормално се додека почна да се “пушта“ на нас.ние не го зезавме,не кажавме збор за неговата сексуална ориентација,но он прв почна да се “закача“ на таа тема и дури со подиректни реченици.
тогаш го отфрливме од друштвото.
он ги имаше сите “права“ во нашето друштво.
дали можеш да ме разбереш?

биди си каков што сакаш но немој да убедуваш дека твојот личен избор е во ред или дека за твојот личен избор треба да имаме сите разбирање.
како што јас не те убедувам,не парадирам,за мојот сексуален избор.
ова ко да јас одлучам како мој избор да формирам врска со животни и поради тоа да бидам отфрлен од средината и да се жалам дека никој не ме разбира и немам некакви права.и дај сега да промовирам дека е нормално однос човек со коза,и да правам паради дека некој не ме цени поради мојата сексуална определба.

значи секој си одлучува тоа што сака и затоа треба да е свесен за тежината или не/разбирањето од средината.

проблемот е дека со вашата сексуална ориентација ги разочарувате родителите,им го кршите срцето.
незнам дали сте вродени или со стекнати желби кон ист пол?
како го замислувате светот да би бил со исти како вас? ќе нема природна репродукција со тек на години.да би било вашево природно до сега ќе немало луѓе :) но ете гледаме дека не е природно
ќе изумре човештвото,мислам не денес..но аналогно на ова :)
не сум доволно паметен да дадам убав совет но ќе се обидам да дебатираме на оваа тема
1, да кажеш геј не е навредливо.
2, ако ти имаш проблем со тоа да знаеш дека некој е геј, тогаш тоа треба да си го средиш проблемот сам со себе.
3, ти немаш проблем со сексуалната ориентација на некого, ама ти смета доколку тој некој ја искаже јавно, треба всушност да си ја чува за себе и не мора да знаат другари и негови блиски дека е геј. Ја да сум еве ќе си се изнасмеев сам на себе ако напишев вакво нешто ко тебе.
4, ако излезеш да парадираш затоа што си хетеро, само ќе си покажеш колку си игнорантен и ретардиран, пошо сите права ти се ускратени тебе ко една хетеро личност и не смееш да кажуваш многу многу на другите дека си хетеро, посо хетерофобични се луѓето, нели?
5, никој не си одлучува да биде геј, се раѓа таков, тоа што некој ОДЛУЧУВА да има жена затоа што неговите сакаат така а тој е геј, ондак за мене тој е педер, ама не во сексуална определба, во душа е педер и кукавица.
6, гуглај колку жители има на светов. Сериозно ли мислиш дека е подобро сите луѓе да се хетеро и да се размножуваат сите? Имало хомосексуалност од секогаш и ќе има и во иднина. Тоа што сме малцинство е јасно, ама не мисли дека во минатото немало, имало од секогаш, само тогаш скоро никоја личност не се осудила да остане неженет/немажена.
7. Никого не го боли кур шо ти не размислуваш ко мене, и тоа не те прави затуцан, затуцан си затоа што мозокот ти е толку плиток и затворен што не можеш да сфатиш какви глупи поделби правиш. Ај поздрав![DOUBLEPOST=1468507536][/DOUBLEPOST]
Додека педерите уживаат, пијуцкаат шампањи и јадат ракчиња хетеро популацијата е тепана и убивана за некои свои идеи и опредеби
Другите глупости ги изоставив, ама ова кога го прочитав. Не знаев дал да се смеам ил да плачам? Избрав да се смеам, дека смеењето го продолжувало животот велат, па и да отидам у Канада нема да умрам колку таму години помлад :pos::pos::tapp:[DOUBLEPOST=1468507818][/DOUBLEPOST]
citajci gi tvoite postovi nanazad,ne ni vredi da ti vratam.Ama ajde ke probam so eden post.Dali e isto deteto da ima majka i tatko doma, ili dvajca pederi? isto e ova?

@MajklMK
Дечко ти го препишав истиот текст само со измени геј со хетеро, за да сфатиш колку глупо звучиш, ама очигледно и после вака препишано немаш капацитет за да разбереш. Тоа е, не си ти крив.
ај сеа да ти одговорам со еден пост. Да, детето да има мајка и татко = да има двајца татковци/мајки. А од вакви ко тебе неандрталци срам ми е да го кажам зборот педер затоа што официјално значи нешто лошо.
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom