Излегување од плакарот и реакција од родители - ЛГБТ

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Кој рече дека немам? Разликата кај мене е што јас не живеам со семејството па да ми претат закани дека ќе ме избркаат од дома и други приказни како тоа што реално се случуваат. Тоа дека со години ми се потсмевало се живо што ќе стигне е исто така реален проблем.
пфффф
се гледа дека во основ си жена, јас лично се имам подсмевано и исмевано куп деца и луѓе во мојот живот па ником ништо и сам се бранев од туѓи подсмевања без да со тоа оптоварувам непознати луѓе и јавност.
Ако носел некој наочари , викај му “ќор“ и смеј му се, ако некој има проблем со зборување - извај му прекар и прај вицови од него, ако е некој низок. ќелав, полицаец, дојден од село, старомодно облечен, дебел..... за секого си има простор за подсмев. Мислиш ја откри топлата вода дека некој некогаш за нешто ти се подсмевал?!
И дека треба сега Македонија да се фокусира оти некој му се подсмевал на некого поради нешто?!
Па натепај го или дај го на суд.
Од дома се бркани деца и луѓе и ради непослушност и ради дрога и алкохол и комар и насилие...... ни тука не си нешто посебно дека “можеби ќе те избркале родителите“ имаа деца тепано па и убивано родители и родители деца при расправии и кавги за секави причини.
Немој а мислиш дека си некој посебен случај во светот и дека тоа треба да значи да се мобилизира јавноста за твојот проблем кој у ствари е лично твој.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.718
Поени од реакции
27.688
Наместо како сите нормални луѓе со комплекси, да почнеш да јадеш на нервна база и да се здебелиш, да станеш гејмерка, да се затвориш дома, да седиш цело време на компјутер и слично (и пак да бидеш нормална уствари), ти фати да ги лечиш комплексите на овој начин бе, трансродов маж била она...
Еве (без да ме сфатиш погрешно) на пример ти се уште ми се обраќаш во женски род, одбивајќи да го почитуваш мојот род и мојот идентитет.
Всушност, ти си таа што го прави тоа.
 

The Ocean

Money. Power. Glory.
Член од
4 февруари 2016
Мислења
140
Поени од реакции
66
Што имаме да се докажуваме :)
Последнава реченица....баш ти(вие) со ваквите размислувања.....абе што да пишувам
Смешен си :)
Па цело време се обидувате да докажете дека е болест, дека не е нормално и слично. Може сум смешен за тебе, ама во право сум.
Наместо како сите нормални луѓе со комплекси, да почнеш да јадеш на нервна база и да се здебелиш, да станеш гејмерка, да се затвориш дома, да седиш цело време на компјутер и слично (и пак да бидеш нормална уствари), ти фати да ги лечиш комплексите на овој начин бе, трансродов маж била она...

Всушност, ти си таа што го прави тоа.
Мене не ми е јасно, што ти менува во животот тоа дали она ќе биде дебела гејмерка или маж? Поголема плата ќе земеш? Ајде кажи ми баш што ти менува тоа. Многу ме интересира.[DOUBLEPOST=1477248073][/DOUBLEPOST]
Што имаме да се докажуваме :)
Последнава реченица....баш ти(вие) со ваквите размислувања.....абе што да пишувам
Смешен си :)
Па цело време се обидувате да докажете дека е болест, дека не е нормално и слично. Може сум смешен за тебе, ама во право сум.
Наместо како сите нормални луѓе со комплекси, да почнеш да јадеш на нервна база и да се здебелиш, да станеш гејмерка, да се затвориш дома, да седиш цело време на компјутер и слично (и пак да бидеш нормална уствари), ти фати да ги лечиш комплексите на овој начин бе, трансродов маж била она...

Всушност, ти си таа што го прави тоа.
Мене не ми е јасно, што ти менува во животот тоа дали она ќе биде дебела гејмерка или маж? Поголема плата ќе земеш? Ајде кажи ми баш што ти менува тоа. Многу ме интересира.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.718
Поени од реакции
27.688
Мене не ми е јасно, што ти менува во животот тоа дали она ќе биде дебела гејмерка или маж? Поголема плата ќе земеш? Ајде кажи ми баш што ти менува тоа. Многу ме интересира.
Не ми менува ништо. Нека прави што сака.
Само, досадни ми се „различните“. И косана...
Всушност, може да смени многу за други, млади и „недефинирани“ личности кога гледаат типки како оваа.

Патем, многу лош „аргумент“ ти е ова „што ти менува на тебе?“. Може да се искористи секаде и за сешто. Следна лоша реплика би ти било „што реплицираш ако ништо не ти мења“.
Не искоментирав јас како да се трескам од земја за нејзиниот потег и да не можам да се помирам со судбината...
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Па цело време се обидувате да докажете дека е болест, дека не е нормално и слично. Може сум смешен за тебе, ама во право сум.
Си јакнеш самодоверба ако си речеш сам на себе дека со во право?
а стотина ти кажуваат дека не си.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Си јакнеш самодоверба ако си речеш сам на себе дека со во право?
а стотина ти кажуваат дека не си.
Пеерче, верувам дека некој поише ќе се навреди ако слушне дека ти се согласуваш со него отколку обратно :)
 

FtM

Член од
19 февруари 2016
Мислења
65
Поени од реакции
12
Наместо како сите нормални луѓе со комплекси, да почнеш да јадеш на нервна база и да се здебелиш, да станеш гејмерка, да се затвориш дома, да седиш цело време на компјутер и слично (и пак да бидеш нормална уствари), ти фати да ги лечиш комплексите на овој начин бе, трансродов маж била она...

Всушност, ти си таа што го прави тоа.
И после јас сум бил ненормалниот. :facepalm:
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Значи секој со своите убедувања и избор, за тоа нема да коменитрам.
Проблемот е што секој филм, серија, буквално секој, денес промовира и пропагира хомосексуалност! Буквално сме бомбардирани со ваква пропаганда.
Кога би била религиозна пропаганда, би било проблем, кога би била било каква идеолошка пропаганда би било исто проблем, епа и ова е проблем.
Како ќе размислува дете растено уште од мало во таква средина?
Па после зошто имало пораст на хомосексуалноста!?
И неможе никој да ме убеди дека таква пропаганда и индоктринирање е случајно.
 

FtM

Член од
19 февруари 2016
Мислења
65
Поени од реакции
12
пфффф
се гледа дека во основ си жена, јас лично се имам подсмевано и исмевано куп деца и луѓе во мојот живот па ником ништо и сам се бранев од туѓи подсмевања без да со тоа оптоварувам непознати луѓе и јавност.
Ако носел некој наочари , викај му “ќор“ и смеј му се, ако некој има проблем со зборување - извај му прекар и прај вицови од него, ако е некој низок. ќелав, полицаец, дојден од село, старомодно облечен, дебел..... за секого си има простор за подсмев. Мислиш ја откри топлата вода дека некој некогаш за нешто ти се подсмевал?!
И дека треба сега Македонија да се фокусира оти некој му се подсмевал на некого поради нешто?!
Па натепај го или дај го на суд.
Од дома се бркани деца и луѓе и ради непослушност и ради дрога и алкохол и комар и насилие...... ни тука не си нешто посебно дека “можеби ќе те избркале родителите“ имаа деца тепано па и убивано родители и родители деца при расправии и кавги за секави причини.
Немој а мислиш дека си некој посебен случај во светот и дека тоа треба да значи да се мобилизира јавноста за твојот проблем кој у ствари е лично твој.
Јас со тебе ќе дискутирам на теми на кои што очигледно не ти фаќа кликерот.
Си се потсмевал? Пофали се. Браво.
Па јас затоа што зборувам за трансродовите лица и нивните проблеми јас не ги негирам проблемите на другите. Има луѓе кои лично се занимаваат и со тие проблеми.
Јас не мислам дека сме посебен и единствен случај, но ние зборувајќи конкретно за еден проблем не ги негираме останатите проблеми во светот... за разлика од некои од вас тука каде што лгбти ви е крив за се што постои, а реално за подобро општество не правиме ама баш ништо...[DOUBLEPOST=1477253911][/DOUBLEPOST]
Значи секој со своите убедувања и избор, за тоа нема да коменитрам.
Проблемот е што секој филм, серија, буквално секој, денес промовира и пропагира хомосексуалност! Буквално сме бомбардирани со ваква пропаганда.
Кога би била религиозна пропаганда, би било проблем, кога би била било каква идеолошка пропаганда би било исто проблем, епа и ова е проблем.
Како ќе размислува дете растено уште од мало во таква средина?
Па после зошто имало пораст на хомосексуалноста!?
И неможе никој да ме убеди дека таква пропаганда и индоктринирање е случајно.
Во секој филм се пропагира и промовира хомосексуалност? Насекаде сме бомбардиранио со вашата хетеросексуалност, така што муабетов врска нема.
Религијата е проблем, секако. Најдобро нешто кое што со години ги засенува убавите умови на луѓето.Ништо убаво во религијата, ама не е тоа темата.
Како ќе размислува дете растено во каква средина? Во средина каде што се погласно се зборува за лгбти тематики? Исто ќе се расте, само со поотворен ум така што кога другарче ќе му признае дека е геј нема да го искршат од мавање, нема да го исмејуваат, едноставно ќе го прифатат затоа што е сосема во ред.
Не станува збор за пораст на хомосексуалност, едноставно луѓето не се кријат веќе затоа што така нас вас хетеро - хомофобичните суштества така ви одговара.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Во секој филм се пропагира и промовира хомосексуалност?
Апсолутно. Само денеска симнав 4!!!! филма од 2015/16. Во с и т е до еден има хомосексуална пропаганда.
Не памтам понов филм или серија да нема. Зошто да бидам бомбардиран со ваква идеологија? Можеш да ми објасниш? Нели секој со својот избор?

така што кога другарче ќе му признае дека е геј нема да го искршат од мавање, нема да го исмејуваат, едноставно ќе го прифатат затоа што е сосема во ред.
Дали еве пример, за да почитувам муслиманче, треба 24часа на ден да ме индоктринираат со Муслиманска религија??? насекаде, кај и да се свртам, со секој филм итн итн?
Некој сериозно би се размислил да не случајно преминува во индоктринација и перење мозок отколку само “прифаќање на различностите“....

Насекаде сме бомбардиранио со вашата хетеросексуалност, така што муабетов врска нема.
Не е прашање на лични убедувања ниту на идеологии. Тоа е природата, ти си родена од секс меѓу маж и жена, сакала или не постоиш поради таа “хетеросексуалност“.

Како ќе размислува дете растено во каква средина?
Ќе ти кажам како ќе размислува. Ќе размислува дека дали да биде со машко или со женско е потполно исто. И ќе размислува дека сопствениот пол со кој е роден ништо не значи. Ете така ќе размислува. Значи сакал или несакал ќе му биде наметнато одредено убедување како негов идентитет.

Најважно, некое дете, растено во таква средина, најверојатно, нема да се репродуцира, нема да оствари поколенија. Тука лежи мотивот за индоктринацијата.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.871
Поени од реакции
25.096
@FtM, Се извинувам ако веќе си спомнал, а сум го пропуштила мубетот... Ме интересира како ја прифатија твоите родители(и најблиските околу тебе) одлуката да смениш пол?
 

FtM

Член од
19 февруари 2016
Мислења
65
Поени од реакции
12
@FtM, Се извинувам ако веќе си спомнал, а сум го пропуштила мубетот... Ме интересира како ја прифатија твоите родители(и најблиските околу тебе) одлуката да смениш пол?
Мајка ми не дозна, за жал. Татко ми не ми се меша во изборот, ниту пак некогаш би ми застанал на патот за било што. Тој го живее неговиот живот, јас мојот.

Апсолутно. Само денеска симнав 4!!!! филма од 2015/16. Во с и т е до еден има хомосексуална пропаганда.
Не памтам понов филм или серија да нема. Зошто да бидам бомбардиран со ваква идеологија? Можеш да ми објасниш? Нели секој со својот избор?
Да не сакаш да ги гланцаат филмовите точно според твоите потреби? И покрај тоа што си симнал денес 4 филма, хетеросексуалноста е насекаде - буквални. Ако не ти се по ќеф филмовите, не ги гледај. Хомосексуалноста и трансродовоста се нормални и не треба да се теми за под килими и во шкафови така да е сосема океј да бидат застапени и во филмови и во музички видео записи, реклами итн.



Не е прашање на лични убедувања ниту на идеологии. Тоа е природата, ти си родена од секс меѓу маж и жена, сакала или не постоиш поради таа “хетеросексуалност“.
Дали ти сериозно размислуваш дека секое дете е плод на една хетеросексуална врска? Не мислиш дека и бисексуалци можат да имаат деца? Лезбејки? Геј? А зошто не зборуваме исто така и за оние хетеросексуални парови кои го отфрлаат своите деца? Малтретираат? Или нема везе? Стрејт е битно...


Ќе ти кажам како ќе размислува. Ќе размислува дека дали да биде со машко или со женско е потполно исто. И ќе размислува дека сопствениот пол со кој е роден ништо не значи. Ете така ќе размислува. Значи сакал или несакал ќе порасне како хомосексуалец, то ест, нема ни да значи ништо дека се ке било исто, според пропагандата.

Најважно, некое дете, растено во таква средина, најверојатно, нема да се репродуцира, нема да оствари поколенија. Тука лежи мотивот за индоктринацијата.
Нека не те убива параноја. Само затоа што отворено се зборува за проблемите на лгбти луѓето и се бара решение за тие проблеми не значи дека сите ќе станат дел од таа заедница. Кој си е геј си е геј, која си е лезбејка си е лезбејка, кој си е бисексуалец си е бисексуалец, кој си е трансродов си е трансродов лик. Не можеш некого со сила да натераш да биде нешто што не е. Може само да се направи општеството да биде поприфатливо и поотворено за овие луѓе кои веќе постојат. Не можеш некого со сила да направиш транс или геј или би итн. како што не можеш некој со сила да го направиш стрејт или цис.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Да не сакаш да ги гланцаат филмовите точно според твоите потреби?
Извини ама во сите филмови да биде присутна некоја пропаганда, религиозна, идеолошка или било каква, сериозно ќе ме замисли. Не станува збор за “мои потреби“.


хетеросексуалноста е насекаде - буквални
Да и воздухот е насекаде-буквално, тоа го овозможува животот.


Хомосексуалноста и трансродовоста се нормални и не треба да се теми за под килими и во шкафови така да е сосема океј да бидат застапени и во филмови и во музички видео записи, реклами итн.
Не реков дека не се. Прашувам зошто да биде ова однесување сеприсутно, рекламирано со секој филм?
И Исламот е нормална работа и треба да биде застапена итн, па е проблем ако секој филм што го гледам ми прикажува Исламска идеологија.


Дали ти сериозно размислуваш дека секое дете е плод на една хетеросексуална врска? Не мислиш дека и бисексуалци можат да имаат деца? Лезбејки? Геј?
Тука можеш секакви логичко ментални вратоломии да изведуваш само за да изгледа “политички коректно“.
Животот е резултат на ебење меѓу маж и жена. Да може да е донирана сперма, да може да е донирана јајце клетка, итн итн. Може да се залажуваш колку сакаш, во основа секогаш треба маж и жена за да се создаде живот.

И ако “политички коректното“ ми се коси со природата и биологијата, сериозно би си го пресметал моето “политички коректно“.
Природата не прашува за политички коректно.


А зошто не зборуваме исто така и за оние хетеросексуални парови кои го отфрлаат своите деца? Малтретираат? Или нема везе? Стрејт е битно...
И ова е уште една класика, клише. Кога нема друг аргумент, удри на тоа дека има некои “хетеро“ нечинеле, некои што биле разведени итн итн. Ама баш никаква врска нема со ништо. Во секоја средина има и расипани јаболка, насекаде. И што?

Само затоа што отворено се зборува за проблемите
Е не, 24 часа на ден, секој филм да пропагира тоа, не се вика само отворено зборување за проблемите. Се вика индоктринација.
Зошто?
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Решено е да се намали бројот на населението во светот поради недоволно храна во иднина.....
Ова со промоција и агресивна пропаганда на гејовиве во секој филм.... насекаде и се што е слично на тоа да се разбие институцијата семејство.
Мора да се намали бројот,па кој со болести,кој преку војни,кој преку неприродниот однос кој свесно прави да се нема поколение.
Не им било цел во животот да имаат деца....ебати болниот ум.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.871
Поени од реакции
25.096
Извини ама во сите филмови да биде присутна некоја пропаганда, религиозна, идеолошка или било каква, сериозно ќе ме замисли. Не станува збор за “мои потреби“.



Да и воздухот е насекаде-буквално, тоа го овозможува животот.



Не реков дека не се. Прашувам зошто да биде ова однесување сеприсутно, рекламирано со секој филм?
И Исламот е нормална работа и треба да биде застапена итн, па е проблем ако секој филм што го гледам ми прикажува Исламска идеологија.



Тука можеш секакви логичко ментални вратоломии да изведуваш само за да изгледа “политички коректно“.
Животот е резултат на ебење меѓу маж и жена. Да може да е донирана сперма, да може да е донирана јајце клетка, итн итн. Може да се залажуваш колку сакаш, во основа секогаш треба маж и жена за да се создаде живот.

И ако “политички коректното“ ми се коси со природата и биологијата, сериозно би си го пресметал моето “политички коректно“.
Природата не прашува за политички коректно.



И ова е уште една класика, клише. Кога нема друг аргумент, удри на тоа дека има некои “хетеро“ нечинеле, некои што биле разведени итн итн. Ама баш никаква врска нема со ништо. Во секоја средина има и расипани јаболка, насекаде. И што?


Е не, 24 часа на ден, секој филм да пропагира тоа, не се вика само отворено зборување за проблемите. Се вика индоктринација.
Зошто?
На кој начин се извршува пропагандата во филмовите? И свесен си дека како што природата створила машки и женски пол, како и хетеросексуална ориентација, така ги створила и другите појави за кои дискутираме тука? Да, односот помеѓу маж и жена е повеќе застапен, но не значи дека и ова што го има во помал процент(кој патем е поголем отколку што мислиш) не е креација на природата.[DOUBLEPOST=1477258830][/DOUBLEPOST]
Решено е да се намали бројот на населението во светот поради недоволно храна во иднина.....
Ова со промоција и агресивна пропаганда на гејовиве во секој филм.... насекаде и се што е слично на тоа да се разбие институцијата семејство.
Мора да се намали бројот,па кој со болести,кој преку војни,кој преку неприродниот однос кој свесно прави да се нема поколение.
Не им било цел во животот да имаат деца....ебати болниот ум.
Овие па што мислат дека можеш да станеш педер со пропаганда ми се најинтересни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom