Изградба на спрат - колку чини

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
Дечки ај совет, значи имам 200 квадрати градба (куќа) - се легално и околу 150 квадрати двор во центар спаѓа. Е сега наскоро ќе се градат згради па ме интересира до каде можам да одам со ценкање, колку реално би добил во замена за станови или дуќани? Зградите според план би биле 7 спрата + поткровје.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Ништо не ти сугерирам, само си го кажав моето лично мислење, ти си знаеш !
Куќите се далеку потешки за одржување, за разлика од едно станче од 60/70м2 ........... паркираш кола пред зграда и си се качуваш во стан и толку(газда човек) ........ а во куќа треба секој викенд метлата, косилката, цревото ......... да измиеш тераси, да изметеш и измиеш дворни стази, да искосиш трева, искастриш бршлен, да искастриш лозниците, да испрскаш лозниците, па да береш грозје, исто и другите овошки, прскање, кастрење, собирање плодови, да средиш градината(цвеќиња, борчиња, овошни дрвца...) .......... кровот бил стар па ајде да го реновираш, оградата била стара па ајде рушење и нова, цементото околу куќа(стазите) испукале па ајде кршење и наново бетонирање, фасадата остарела и на ништо не личи, па ајде јово на ново ......... ако отидеш на одмор некаде 2-3 недели или пак ако си претерано зафатен со работа за тој период пред куќа, а особено зад куќа ќе стане џунгла од трева и разно-разни грмушки... јас живеам во куќа(приземје+спрат) + дворно место 500м2 на периферија од СК и сите овие работи гореспомнати ги работиме сами јас и татко ми !

Jebiga toa e ali ne e se taka rozovo i vo stan zatvoren ko u zoloska barem moe mislenje i tuka imas frki komsiite lupaat renoviraat ,plati za cistacka plati za lift , za kukjen sovet ti lupaat u parnoto zurka praat nad tebe itn. abe na kraj kraeva toa e individualno koj kaj saka tamu ;)

Eve edno video poucno http://www.youtube.com/watch?v=YmA2xo_aYy8&feature=channel&list=UL
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Ме интересира колку чини изградба на поткровје..не спрат,значи без плоча..над плочата да се наддадат уште едно 7-8 реда цигли и после да се покрие тоа со гипс-картон незнам како оди..плус да се направат скали од спратот према поткровјето..има ли шанса со тек на време да попушти гипсот и да почне да навлегува вода или влага ?
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ја отворив темава па ме заинтересираа некои работи. Што е толку скапо кај градењето куќа? Како одат цените кај нас?
Цигли?
Арматура?
Бетон?
Песок?
Материјали за кров?

Поеднечно како се цените?
(се надевам за поеднечно нема да најдам: зрно песок, две лажички бетон, метар арматура...:) )
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Од изведувач до изведувач има разлика во цената,зависи дали сакаш карабина или клуч на рака
Отприлика е од 70 -150m2 евра
Ако си си сам изведувач ќе те кошта од 20-70 евра за m2
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Од изведувач до изведувач има разлика во цената,зависи дали сакаш карабина или клуч на рака
Отприлика е од 70 -150m2 евра
Ако си си сам изведувач ќе те кошта од 20-70 евра за m2
Према закон не може да биде сам изведувач, мора работата да ја изведе регистрирана градежна фирма кој ќе направи технички прим на објектот и само со таков документ може зпратот или поткровјето да се внесат во катастар и да добие имотен лист.
--- надополнето: 7 септември 2012 во 23:08 ---
Ме интересира колку чини изградба на поткровје..не спрат,значи без плоча..над плочата да се наддадат уште едно 7-8 реда цигли и после да се покрие тоа со гипс-картон незнам како оди..плус да се направат скали од спратот према поткровјето..има ли шанса со тек на време да попушти гипсот и да почне да навлегува вода или влага ?
Мене ми побараа во Битола, со се плоча турвање 10.800 евра за покриена карабина иззидана внатре, покриена со ќерамида со се турување на плоча и правње скали до поткровјето. То би дошло некои 108 евра по квадрат е сега минус плоча би дошло можеби 1500-2000 евра помалце или околу 90 евра квадрат
 
Член од
15 септември 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo do site jas sum nov clan vo forum...me interesira kako se racuna kluc na raka so kvadratura...imam mesto so plateni kumunalii za gradenje 10X10 ..sakam da gradam prizemje i sprat i potkrovje..znaci li toa deka 300 m2 treba da se plati po 300 Evra ili potkrovje i prizemje se racunaat po druga cena..i temelite dali se posebno racunaat ..vi blagodaram unapred ..
 
Член од
6 јуни 2012
Мислења
6
Поени од реакции
2
Zdravo na site ke ve molam za informacija kolku bi cinelo izgradba na kuca karabina prodrum prizemje potkrovje so dimezii 5 metri na 9 metri podrum 10metri na 9metri prizemje 10metri na 9 metri potkrovje znaci vkupno 225m2 ve molam za informacija za cena po m2 odnapred blagodaram za sekakvi informacii
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Zdravo na site ke ve molam za informacija kolku bi cinelo izgradba na kuca karabina prodrum prizemje potkrovje so dimezii 5 metri na 9 metri podrum 10metri na 9metri prizemje 10metri na 9 metri potkrovje znaci vkupno 225m2 ve molam za informacija za cena po m2 odnapred blagodaram za sekakvi informacii
Зависи дали со или без твој материјал. Дали фирма ќе ти гради или ти сам,т.е. ќе си бараш мајстори. Зависи какви материјали ќе користиш во изградбата,па дали со фасада,дали со внатрешно малтерисување..ехее има многу фактори,али грубо вака гледано ова твоево, 20 и кусур иљади евра најмалце.
 
Член од
6 јуни 2012
Мислења
6
Поени од реакции
2
Зависи дали со или без твој материјал. Дали фирма ќе ти гради или ти сам,т.е. ќе си бараш мајстори. Зависи какви материјали ќе користиш во изградбата,па дали со фасада,дали со внатрешно малтерисување..ехее има многу фактори,али грубо вака гледано ова твоево, 20 и кусур иљади евра најмалце.[/
Зависи дали со или без твој материјал. Дали фирма ќе ти гради или ти сам,т.е. ќе си бараш мајстори. Зависи какви материјали ќе користиш во изградбата,па дали со фасада,дали со внатрешно малтерисување..ехее има многу фактори,али грубо вака гледано ова твоево, 20 и кусур иљади евра најмалце.
pa konkretno samo karabina znaci vo karabina nema fasada i vnatresno mackanje so sredni materija a za majstori me zanima opcijata so firma i sam da bram majstori isto me interesira so niven materijal i so moj
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Najubavo rasprasaj se po gradeznive firmi za da znaes od prilika kolku i kako ide..So tvoj materijal i tvoi majstori sigurno kje te fati poeftino,so firma barem si na cisto znaes za tolku vreme imas karabina,ama pak i od druga strana si ebale mater i oni,moze kje se dogovorite za edni materijali a na delo kje nabutaat sosema drugi poeftini,primer mesto podebela armatura kje stavat potenka,taka da i so niv treba da se vnimava.
 
Член од
6 јуни 2012
Мислења
6
Поени од реакции
2
Najubavo rasprasaj se po gradeznive firmi za da znaes od prilika kolku i kako ide..So tvoj materijal i tvoi majstori sigurno kje te fati poeftino,so firma barem si na cisto znaes za tolku vreme imas karabina,ama pak i od druga strana si ebale mater i oni,moze kje se dogovorite za edni materijali a na delo kje nabutaat sosema drugi poeftini,primer mesto podebela armatura kje stavat potenka,taka da i so niv treba da se vnimava.
blagodaram na informacijata
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Zemete si majstor nekoj so preporaka po moznost kupete si materijal sto kje kaze majstorot i terajte so nego sto bara toa mu nosis , od toa poevtino nema Pozdrav
 
Член од
30 јуни 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo.sopstvenik sum na kuca koja se sostoi od prizemje i kat i za istata imam soodvetni dokumenti.Sakam da go menuvam krovot a bidejci i tavanot na spratot mi e so trska sakam da go smenam i nego i da stavam ploca.Bi sakal da gi zamolam onie lica koi se zapoznaeni kolku mozam da izgradam nadgradba na plocata bez da vadam novi dozvoli i da dobijam povece prostor vo krovot koj ponatamu vo bliska idnina bi go napravil potkrovje.Vi blagodaram odnapred za odgovorite.
 
C

cige

Гостин
Лани реновиравме спрат од куќа (на приземје) граден во 70-тите. Го реновиравме детално, го ископавме патосот, бетониравме одново, ставивме нов ламинат. Од цидовите малтерот го изкопавме, одново малтаревме. Сменивме нови врати и џамови, ставивме спуштен плафон. Сето тоа за околу 40 квадрати не чинеше 5000-5500 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom