Изградба на спрат - колку чини

J

Johnny Stulic

Гостин
Па да има веке еден спрат градбата. Деловен објект е (кафана :) ) па на тоа место сакам да доградам уште еден спрат што исто така би бил деловен објект... Околу материјалите горе долу разбрав колкава ке биде сумата потребна за изградба. Кровот ке може да се употребе пак... Барем поголемиот дел од него, шознам.

Дозволата за доградба колку ке ме чини инаку, тоа не прашав?
Ne znam tocno mislam deka varira od opstina do opstina .
Eve step by step


Mislam deka tebe ti treba ova


Б А Р А Њ Е
(за издавање на решение- анекс на основен проект по чл. 52 од ЗПУП)

250 + 50 denari

i


Барам да ми се издаде Одобрение за привремено зафаќање на јавна површина за сместување на градежен материјал, во површина од x

250 + 50 denari

Ovie treba da se dostavat vo podracnata edinica za urbanizam i zastita na zivotnata okolina

Mislam deka cenata vo Kavadarci bi bila od 20-30 evra m2 vo zavisnost vo koja zona e smesten objektot.

Najdobro e da si pojdes da si prasas licno pa tamu ke ti objasnat.
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Ne znam tocno mislam deka varira od opstina do opstina .
Eve step by step


Mislam deka tebe ti treba ova


Б А Р А Њ Е
(за издавање на решение- анекс на основен проект по чл. 52 од ЗПУП)

250 + 50 denari

i


Барам да ми се издаде Одобрение за привремено зафаќање на јавна површина за сместување на градежен материјал, во површина од x

250 + 50 denari

Ovie treba da se dostavat vo podracnata edinica za urbanizam i zastita na zivotnata okolina

Mislam deka cenata vo Kavadarci bi bila od 20-30 evra m2 vo zavisnost vo koja zona e smesten objektot.

Najdobro e da si pojdes da si prasas licno pa tamu ke ti objasnat.
небара он совет за градба бара дупка у законот за урбанизам да му кажеш , и како да смени урбанистички план без да плати
 

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
SOVET

Sakam na site sto gradat i mislat da gradat da im dadam,, isproban,,sovet.Prvo ako sakate da gradite za svoja dusa pazarete se samo za rabotna raka a materijalot da bide vas.moze ke izgubite malku no barem toa sto ke bide vgradeno ke bide TOP.Vtoro sprema majstorite odnesuvajte se vo start kako gazdi bez nikakvi emocii sprema niv.SREKNO
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Sakam na site sto gradat i mislat da gradat da im dadam,, isproban,,sovet.Prvo ako sakate da gradite za svoja dusa pazarete se samo za rabotna raka a materijalot da bide vas.moze ke izgubite malku no barem toa sto ke bide vgradeno ke bide TOP.Vtoro sprema majstorite odnesuvajte se vo start kako gazdi bez nikakvi emocii sprema niv.SREKNO
абе нее проблем да се однесуваш како газда без емоции само по некое време после дане почне дати смрди нешто во куќатѕа или да не излага дим од оџакот или недај боже споеви у инсталација,а може да почне и малтерот да ви паѓа
 

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
NE MISLEV BUKVALNO.......Samo spodeliv iskustvo koe sto davalo rezultati....POZ
 
Член од
1 април 2011
Мислења
46
Поени од реакции
0
дали некој има изградено куќа на 2до 3 спрата,да ми каже колку го чинело?

во план сум да градам затоа прашувам.

поздрав
 
Член од
31 октомври 2010
Мислења
338
Поени од реакции
58
ОДИ ВО ОПШТИНАТА

1. Првиот чекор е Урбанизам и комуналии- во матична Општина
2. Основен план и одобрение за градба ( ако имаш веќе куќа на таа локација, ќе проверат дали има во планот катови, и дали смееш да доградуваш и колку)- тука ќе ти направат и пресметка колку ќе те чинат овие давачки
3. Одделение за животна средина, да се информираш за шутот- гјубрето и градежниот материјал
4. Ако се е во ред, порачуваш идејно решение и основен план и тоа го носиш во општината


ИЗБОР НА ГРАДЕЖНА ФИРМА

Само градбата ќе те чини 300 - 350 евра по м2 - клуч на рака
( во зависност од избор на дограма, под, плафон, додатоци за ѕидови и сл.)
 
П

Паспарту

Гостин
дали некој има изградено куќа на 2до 3 спрата,да ми каже колку го чинело?

во план сум да градам затоа прашувам.

поздрав
Барај луѓе и споредувај цени, некој ќе ти наплати 10 000 за 100m2 карабина, а некој 15 000. Никој нема да ти каже точна сума бидејќи секаде е различно :) Имај на ум дека доколку фирма ти ја гради куќата ќе треба да искешираш добри пари. Најбитно од се е да ги сочуваш нервите, не знаеш што те чека кога ќе влезеш во општина. Една година ќе изгубиш само за да ја добиеш дозволата. Среќно пријателе :)
 
Член од
1 април 2011
Мислења
46
Поени од реакции
0
абе ја вика ја да града не градежна фирма ,и прашува некој веќе ако имат изградено да ми каже цена .
ај поздрав.:smir:

--- надополнето ---

мислам на зграда од 3до 4 станови лошо су го поставил прашањето погоре.
 
П

Паспарту

Гостин
абе ја вика ја да града не градежна фирма ,и прашува некој веќе ако имат изградено да ми каже цена .
ај поздрав.:smir:

--- надополнето ---

мислам на зграда од 3до 4 станови лошо су го поставил прашањето погоре.
Епа тоа ти кажувам, некој изградил објект за 20 000, друг за 30 000, а трет за 35 000 евра. Точна цена не може никој да ти каже бидејќи секаде е различно... :)

Отприлика 100 евра е м2 карабина, а како што кажа и Jassna од 300 па нагоре клуч на рака.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Колку би коштало спрат од некои 60 квадрати со плоча и нов кров..? Значи спрат да се догради врз спрат веќе направен :P А да и фасада после нели на цела куќа, да ја заличи
 
П

Паспарту

Гостин
Колку би коштало спрат од некои 60 квадрати со плоча и нов кров..? Значи спрат да се догради врз спрат веќе направен :P А да и фасада после нели на цела куќа, да ја заличи
Не би требало повеќе од 10 000 евра...
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
абе ја вика ја да града не градежна фирма ,и прашува некој веќе ако имат изградено да ми каже цена .
ај поздрав.:smir:

--- надополнето ---

мислам на зграда од 3до 4 станови лошо су го поставил прашањето погоре.

Како што си решен да градиш вака-така, од тука до таму, стан-два или спрат-два, СВЕЈЕДНО и да продаваш на овој-оној, сигурно би те коштало колку-толку!
Без ДДВ! :toe:

Е, мори Македонијо...
 
Член од
1 април 2011
Мислења
46
Поени од реакции
0
Како што си решен да градиш вака-така, од тука до таму, стан-два или спрат-два, СВЕЈЕДНО и да продаваш на овој-оној, сигурно би те коштало колку-толку!
Без ДДВ! :toe:

Е, мори Македонијо...
па ти читај ја што пишува
ја прашува веќе ако некој имат изградено таква зграда :tapp:
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
moja preporaka do site sto gradat ne se zaletuvajte so firmi i preduzimaci bidete sigurni deka duplo plakjate najdobro najdete si majstor, po moznost nekoj so preporaka on kje ti tera rabota a ti samo materijal da mu nabavuvas i ne se pravete gazdi mnogu mnogu posto majstor ako saka da te zaebe i da ti gi zeme parite bidi siguren deka toa kje ti go napravi bez ti da znaes ako ne gi zeme on parite kje gi zeme nekoj drug majstor sto kje dojde posle nego :D . Vi kazuvam od licno iskustvo posto i samiot su majstor (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom