Извршителите тропаат на врата за сметки стари и по 15 години

  • Креатор на темата Hip.Hop_MKD
  • Време на започнување

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Верувал или не, најлесно се наплаќа од државата :) Од јавно претпријатие, друштва во сопственост на државата.
Да,а?
Баш ми текна за фирмите кои бараат повраток на ДДВ од државата....[DOUBLEPOST=1395166622][/DOUBLEPOST]
Дијаспората годишно преку банкарски трансакции праќа во Македонија речиси 2 милијарди долари. Ако се додадат и оние кои влегуваат надвор од банкарски канали (лично донесени, преку приатели пратени....) цифрата е можеби уште 50% или повеќе повисока. Тоа власта го знае и изнајде начин како и тие пари да ги испумпа. Глоби казнувања рации на УЈП, трудова санитарна инспекција високи казни за секакви ситници..... Луѓето кукаат плачат и голем број од нив се снаоѓа, ќе му се јави на брат, сестра, татко, син во Германија, Америка, Австралија “аман помагај ќе ми затворат дуѓан... немам за казна...“ и за такви потреби - ќе пратат.
Државата и народот јас ги гледам (овде) како две спротивставени страни, како во свој ров смислува начин како да му пријде на другиот, заобиколи, зароби изненади....а другиот како да се куртули, спаси, маскира, избегни опколување и заробување..... не е то во ред, држава и народ треба заедно и со меѓусебно разбирање да опстојуваат не да се мразат и стравуваат
Плус, двоаршински се спроведува тоа. Односно, не важи за сите.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Да,а?
Баш ми текна за фирмите кои бараат повраток на ДДВ од државата....[DOUBLEPOST=1395166622][/DOUBLEPOST]
Плус, двоаршински се спроведува тоа. Односно, не важи за сите.
Повратокот на ДДВ е најмал проблем,кога ќе се одземе долгот ќе ја платиш само разликата.

Ако треба да платиш 600к а државата ти должи 140к фино лепо ќе си платиш 460к денари на нашава чудесна земја.

Проблем се добиените државни тендери кои се завршени а многу долго се чека за нивна наплата дури и со судско решение а за кои ниеден извршител немаше муда да ги наплати ни со награда од 40%.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Повратокот на ДДВ е најмал проблем,кога ќе се одземе долгот ќе ја платиш само разликата.

.
Баш и не е.
Повратокот на ДДВ оди некако, али после.....
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Да,а?
Баш ми текна за фирмите кои бараат повраток на ДДВ од државата...
Овде зборуваме од позиција кога извршител наплаќа правосилна судска пресуда од државата, т.е. нејзините органи, а повратот на ДДВ е сосем друга работа.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Еве пример од Охрид кој покажува дека ситуацијата не е добра
http://www.sitel.com.mk/mk/grozdanov-kompromis-so-trudbenik-samo-preku-cvrsti-garancii-so-konkretni-rokovi-za-isplata-na-dolgot
http://libertas.mk/грозданов-компромис-со-трудбеник/
Случајот Трудбеник Охрид
Да Ве подсетам Претпријатието за стопанисување со станбен и деловен простор за да наплати долг од Трудбеник заплаенувала станови кои веќе биле продадени
Каков е Вашиот коментар за овој случај?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Еве пример од Охрид кој покажува дека ситуацијата не е добра
http://www.sitel.com.mk/mk/grozdanov-kompromis-so-trudbenik-samo-preku-cvrsti-garancii-so-konkretni-rokovi-za-isplata-na-dolgot
http://libertas.mk/грозданов-компромис-со-трудбеник/
Случајот Трудбеник Охрид
Да Ве подсетам Претпријатието за стопанисување со станбен и деловен простор за да наплати долг од Трудбеник заплаенувала станови кои веќе биле продадени
Каков е Вашиот коментар за овој случај?
Да ти стегнат извршно и да не можеш да си извадиш имотен лист за сопствениот стан.

Уште ова го немав прочитано во мојата чудесна земја.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Да ти стегнат извршно и да не можеш да си извадиш имотен лист за сопствениот стан.

Уште ова го немав прочитано во мојата чудесна земја.
Тука има многу правни недоречености
Станот е во градба и купувачот дал аванс
Што представува тој аванс? Дали тој купил дел од станот? Дали е сега вмешан во градбата? Дали го кредитира изведувачот на работите?
Не е едноставно да се одговори
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Хмммм... ај да теоретизираме малку...
Сакам да купам стан од Трудбеник, одам кај нив, ми покажуваат стан, ми покажуваат чист имотен лист за тој стан на име на Трудбеник, одиме на нотар, и со купопродажен договор заверен кај нотар, плаќам данок во општина, веднаш одам во катастар и си го запишувам на мое име. Завршена работа!
Во конкретниот случај, најверојатно не е спорна купопродажбата како таква, но зошто сеуште купувачите не извршиле пренос на сопственоста во катастар?
Има две опции: Едната е дека нешто фали, другата е немарност од страна на купувачот, или неисплатена цена на станот.
И, станбеното бара извршување на долг од Трудбеник кон нив, оди кај извршител, овој бара имот на Трудбеник и на имотен лист се појавуваат спорните станови...
Официјално, тоа е имот на Трудбеник. Се додека на имотен лист стои така.
И, конечно, доаѓаме до извршителот.
Бидејќи е тоа имот на Трудбеник, можел елегантно врз истиот да впише заложно право (хипотека во катастар), ама, од само нему познати причини, решил да воспостави владение врз становите (менувал брави).
Требало да покаже малце сенс за ситуацијата и само да го впише правото во катастар, а во тој момент да не воспоставува и фактичко владение.
И онака пишува дека станбеното бара начин да се дојде до решение и хипотеката би била доволен адут во нивни раце. :)
Туку, што станало со тоа, гледам од јануари е веста?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Хмммм... ај да теоретизираме малку...
Сакам да купам стан од Трудбеник, одам кај нив, ми покажуваат стан, ми покажуваат чист имотен лист за тој стан на име на Трудбеник, одиме на нотар, и со купопродажен договор заверен кај нотар, плаќам данок во општина, веднаш одам во катастар и си го запишувам на мое име. Завршена работа!
Во конкретниот случај, најверојатно не е спорна купопродажбата како таква, но зошто сеуште купувачите не извршиле пренос на сопственоста во катастар?
Има две опции: Едната е дека нешто фали, другата е немарност од страна на купувачот, или неисплатена цена на станот.
И, станбеното бара извршување на долг од Трудбеник кон нив, оди кај извршител, овој бара имот на Трудбеник и на имотен лист се појавуваат спорните станови...
Официјално, тоа е имот на Трудбеник. Се додека на имотен лист стои така.
И, конечно, доаѓаме до извршителот.
Бидејќи е тоа имот на Трудбеник, можел елегантно врз истиот да впише заложно право (хипотека во катастар), ама, од само нему познати причини, решил да воспостави владение врз становите (менувал брави).
Требало да покаже малце сенс за ситуацијата и само да го впише правото во катастар, а во тој момент да не воспоставува и фактичко владение.
И онака пишува дека станбеното бара начин да се дојде до решение и хипотеката би била доволен адут во нивни раце. :)
Туку, што станало со тоа, гледам од јануари е веста?
Колку што разбрав Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор на Република Македонија (АДССПП) се или биле инвеститор а АДГ „Трудбеник“ изведувач.
Од Х причини АДССПП престанале да бидаат инвеститори а АДГ „Трудбеник“ покрај изведувач станале и привремен инвеститор додека не се најде нов а претходните инвеститори (АДССПП) си ги бараат инвестираните пари назад на мака на крајниот корисник.
Е мој напатен народе се додека бегаш надвор и го игнорираш проблемот во стил сам или друг ќе дојде да го реши проблемот ќе го јадеш стапот.
Златен социјализам упропастија во кој владееше ред и поредок и немаше вакви далавери
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
@Струмикс
Ајде и јас да „теоретизирам “
Станот е во градба - што значи станот не постои. Не може да се продаде нешто што не постои Според мене станот е готов, во оној момент кога ќе добие употребна дозвола. По завршената градба, се поднесува барање до општината да се изврши технички прием и по тоа се добива употребна дозвола.
Значи сите плаќања кои купувачот ги врши во текот на градбата се капар.
Но ете Трудбеник имал некаков поседовен лист. Како успеал во тоа, не ми е јасно. Па уште ги ставал под хипотека. А извршителот ги запленувал. Извршителот запленувал нешто што не постои
Да резимирам:
Постои договор помеѓу купувачот и Трудбеник и постои капар кој купувачот го дал како гаранција дека договорот ќе се изврши
За капар важат одредбите од членовите 71 до 73 од ЗОО
Со давање на капар, купувачот не станал сопственик на станот
Од друга страна станот во градба не е имот на Трудбеник, туку е предмет на договор и како таков не може да биде предмет на присилно извршување. Ако некој друг ( за кој се врши извршување ) го преземе предметот на договорот - тој всушност го превзел договорот и тој треба сега да го исполни договорот да му испорача стан на купувачот или да му врати двоен капар.
 
Последно уредено:
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Еве пример од Охрид кој покажува дека ситуацијата не е добра
http://www.sitel.com.mk/mk/grozdanov-kompromis-so-trudbenik-samo-preku-cvrsti-garancii-so-konkretni-rokovi-za-isplata-na-dolgot
http://libertas.mk/грозданов-компромис-со-трудбеник/
Случајот Трудбеник Охрид
Да Ве подсетам Претпријатието за стопанисување со станбен и деловен простор за да наплати долг од Трудбеник заплаенувала станови кои веќе биле продадени
Каков е Вашиот коментар за овој случај?
Да ти стегнат извршно и да не можеш да си извадиш имотен лист за сопствениот стан.

Уште ова го немав прочитано во мојата чудесна земја.
Хмммм... ај да теоретизираме малку...
Сакам да купам стан од Трудбеник, одам кај нив, ми покажуваат стан, ми покажуваат чист имотен лист за тој стан на име на Трудбеник, одиме на нотар, и со купопродажен договор заверен кај нотар, плаќам данок во општина, веднаш одам во катастар и си го запишувам на мое име. Завршена работа!
Во конкретниот случај, најверојатно не е спорна купопродажбата како таква, но зошто сеуште купувачите не извршиле пренос на сопственоста во катастар?
Има две опции: Едната е дека нешто фали, другата е немарност од страна на купувачот, или неисплатена цена на станот.
И, станбеното бара извршување на долг од Трудбеник кон нив, оди кај извршител, овој бара имот на Трудбеник и на имотен лист се појавуваат спорните станови...
Официјално, тоа е имот на Трудбеник. Се додека на имотен лист стои така.
И, конечно, доаѓаме до извршителот.
Бидејќи е тоа имот на Трудбеник, можел елегантно врз истиот да впише заложно право (хипотека во катастар), ама, од само нему познати причини, решил да воспостави владение врз становите (менувал брави).
Требало да покаже малце сенс за ситуацијата и само да го впише правото во катастар, а во тој момент да не воспоставува и фактичко владение.
И онака пишува дека станбеното бара начин да се дојде до решение и хипотеката би била доволен адут во нивни раце. :)
Туку, што станало со тоа, гледам од јануари е веста?
Инаку баш ништо не стана, ниту пак, правно може некој да им ги одземе становите на сопствениците (кои Трудбеник веќе ги отуѓил), за тоа се води посебна постапка за утврдување на правото на сопственост во која сопствениците лесно ќе докажат дека токму тие се титулари на правото на сопственост, а не должникот (во извршната постапка) Трудбеник.
А за противзаконитото превземање на извршителот во конкретниов случај истиот си заработи кривична пријава:
http://www.webohrid.com/2014/02/05/krivicna-prijava-za-izvrsitel-za-podracjeto-na-osnovnite-sudovi-ohrid-struga-i-debar/[DOUBLEPOST=1395225215][/DOUBLEPOST]
@Струмикс
Ајде и јас да „теоретизирам “
Станот е во градба - што значи станот не постои. Не може да се продаде нешто што не постои Според мене станот е готов, во оној момент кога ќе добие употребна дозвола. По завршената градба, се поднесува барање до општината да се изврши технички прием и по тоа се добива употребна дозвола.
Значи сите плаќања кои купувачот ги врши во текот на градбата се капар.
Но ете Трудбеник имал некаков поседовен лист. Како успеал во тоа, не ми е јасно. Па уште ги ставал под хипотека. А извршителот ги запленувал. Извршителот запленувал нешто што не постои
Да резимирам:
Постои договор помеѓу купувачот и Трудбеник и постои капар кој купувачот го дал како гаранција дека договорот ќе се изврши
За капар важат одредбите од членовите 71 до 73 од ЗОО
Со давање на капар, купувачот не станал сопственик на станот
Од друга страна станот во градба не е имот на Трудбеник, туку е предмет на договор и како таков не може да биде предмет на присилно извршување. Ако некој друг ( за кој се врши извршување ) го преземе предметот на договорот - тој всушност го превзел договорот и тој треба сега да го исполни договорот да му испорача стан на купувачот или да му врати двоен капар.
Сосема погрешно ти е мислењето, секако дека може да се продаде стан во градба (односно стан кој според тебе не постои). Правото познава еден милион примери кога може да се плати купопродажната цена уште пред да се создаде стварта (пред да постои). Така, може да се нарача и подоцна да се изработи на пример еден споменик (кој во моментот на плаќање на цената не постои), може да се продаде и да се прими во целост цената и за стан кој веќе е изграден, а предавањето на станот да се одложи по истек на одреден период (на пример една година) и повторно и во ваков случај да се работи за плаќање на купопродажната цена, а не на капар.
И плаќањето кое купувачот го врши во текот на градбата на станот не е капар доколку не е одредено како капар, туку плаќање на купопродажната цена во целост (или пак делумно).
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2009
Мислења
107
Поени од реакции
1
Денес ми стигнува решение за утврдување на радиодифузна такса. за 02/2014 рок на плаќање до 15/03/2014 денес сме 19/03/2014. А претходно имав проблем ми средија неколку месееци од 2012 и 2013 па по некој основ ми земаа од сметка со извршител 3,500. Ајде биде што биде,но сега и ова за заостанат долг вели, заклучно со 20/02/2014 имам 1,330. си велам ВТФ. И да ,директно Решение иде,а никакви сметки за да платам,не идат сметки само иде решение со рок за плаќање кој е веќе одминат. Директно скокнав на пишување пост,нешто видов во темата ,па ајде што се случува,ова е далеку од нормалата на однесување на наша администрација. П.С. и телефоните не работат на задната страна кои се оставени за контакт омг
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
@Sase_Ohrid
Најнапред уште еднаш ќе напоменам дека теоретизираме
Зборуваме за два поима
- платена ствар
- превземена или непраевземена ствар
Oportet quod certa sit res quae venditur. Стварта која се продава треба да биде точно одредена
На пример јас одам и се договорам со фиљан мајстор, штом ќе умрам, да ми изработи таков и таков споменик - и му платам за тоа.
Што ќе се случи ако тој умре пред мене?
Неговите наследници би требеле да ја извршат обврската или да ми вратат пари е сега се прашувам дали да ми ја вратат сумата или двоен износ како да е капар во прашање
Второ прашање
Пред и јас и тој да умреме - тој бакротира и со тоа моите уплатени пари влегуваат во масата
Каков е мојот статус?
Трето прашање:
Јас умрам, а тој не ја изврши обврската, односно не ми направи споменик. Јас не можам да го тужам.
Што тогаш?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
@Sase_Ohrid
Најнапред уште еднаш ќе напоменам дека теоретизираме
Зборуваме за два поима
- платена ствар
- превземена или непраевземена ствар
Oportet quod certa sit res quae venditur. Стварта која се продава треба да биде точно одредена
На пример јас одам и се договорам со фиљан мајстор, штом ќе умрам, да ми изработи таков и таков споменик - и му платам за тоа.
Што ќе се случи ако тој умре пред мене?
Неговите наследници би требеле да ја извршат обврската или да ми вратат пари е сега се прашувам дали да ми ја вратат сумата или двоен износ како да е капар во прашање
Второ прашање
Пред и јас и тој да умреме - тој бакротира и со тоа моите уплатени пари влегуваат во масата
Каков е мојот статус?
Трето прашање:
Јас умрам, а тој не ја изврши обврската, односно не ми направи споменик. Јас не можам да го тужам.
Што тогаш?
Веќе навлегуваме во ссосема други води, кои всушност се офтопик, но сепак ќе ти одговорам на сите поставени прашањаЧ
Викаш дека стварта која се продава треба да биде точно одредена. Зошто мислиш дека станот кој се купува пред градба не може да биде точно определен (позиција, кат, квадратура и сл.)? Впрочем во градежништвото вообичаени се договори за купопродажба на недвижност пред изградба (за иден производ). Зградата која ќе се гради има однапред добиени документи ккао детален урбанистички план, ревидиран проект и сл. во кои точно се гледа кој стан (со број на станот) се продава во градба, така да стварта е баш точно одредена. Уште еден типичен пример за купопродажба на недвижна ствар со плаќање однапред и тоа пред градба на недвижната ствар е нарачка и изградба на бродовите. Тое е регулирано и со ЗОО:

Оддел 2
СОСТОЈКИ НА ДОГОВОРОТ ЗА ПРОДАЖБА

Отсек 1

ПРЕДМЕТ


Општо правило

Член 446

(1) Предметот за кој е договорот мора да биде во промет, па е ништовен договорот за продажба на предмет кој е надвор од прометот.

(2) За продажбата на предмети чијшто промет е ограничен важат посебни прописи.

(3) Продажбата може да се однесува и на иден предмет.

Во твоите прашања се наведени примери со договор за дело, а не за купопродажба на недвижност, каде што не е потребно запишување во катастар, ниту пак солемнизација и заверка кај нотар (што за купопродажба на недвижност е задолжително).

А еве ги и одоговите на твоите прашања:
1.Ако умре пред тебе - ќе бараш враќање на платеното во целост или пак на платениот капар (во двоен износ) во зависност од тоа дали си платил капар или пак за цена на договорената изработка на надгробниот споменик.
2.Ако банкротира (оди во стечај) тогаш ќе наплатиш од стечајната маса доколку има средства, а ако тогаш стечајот ќе се отвори и веднаш ќе се затвори, а ти ќе нема од што да наплатиш.
3.Ако ти умреш, а тој не ја изврши услугата (односно не ти изработи споменик) - велиш дека не можеш ТИ да го тужиш, што е сосема точно :) Меѓутоа, твоите наследници можат да го тужат и да бараат исполнување на договорот, односно раскин на договорот и враќање на платеното и надомест на штета (доколку таква имало).
 
G

Gjoksi

Гостин
Најнапред уште еднаш ќе напоменам дека теоретизираме
Па, ние веќе 11 страници на оваа тема САМО теоретизираме! :D Значи постојат: Устав, Закони, Правилници, Уредби, Решенија, ПРАКСА и слично, а се' друго е теоретизирање! ;)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom