Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јануари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Mene ne mi e jasno dali narodot ke dozvoli da eden covek odlucuva za se,
do sega mnogu dobro mu odi no sekogash lugjeto pravat greshki.
Gruevski ke gi poprava site sto greshat no koj ke go popravi nego ako pogreshi????
Dokolku Ivanov bide presedatell.
Jas Mislam i ne samo sto mislam tuku siguren sum deka najveke sega na Makedonija im odgovara Ljube Boskoski i najpotreben i e na Makedonija.
So drugo prashanje dali sakame podvizna kukla kako Ivanov so koja gruevski ke si igra ili sakame vistinski presedatel ????

Gorgi Ivanov - Vistinski izbor.


ZA VISTINSKA KUKLA???
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
32
Поени од реакции
4
Gledam deka SDSM ne trebase da stavaat dvajca kandidati!!! Vo Resen dogovoreno e sdsm da go poddrzi boskovski.
Gledate sto e politika?!?! Kurva!! Boskovski sto ke gi zatvorase sdsmovcite i sto za nego bea predavnici sega sklapa koalicii!!! Brukii!!
A pa sdsm ovcite sto smetaa deka boskovski ja napravi vojnata, sto vikaa deka treba da odgovara, sto vikaa deka e nacist... i red drugi rab.. sega so nego..
Abe da vi se mocam vo partiite!!!
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Не знам зошто некои сметаат дека постојаното висење по колумни весници телевизии односно нели личноста треба да ја знаеме е предуслов за добар кандидат за претседател.Не мерило каков е вашиот бекграунд дали имате позади себе афера каков е вашиот општоприфатен човечки кредибилитет.Од сето ова Фрчко нема ништо ама важно не се симнува од колумни и тв и затоа е добар кандидат?????Иванов е познат на стручната јавност неговото резиме е доволно за народот бргу да го прифати како и Борис Трајковски.Велат доброто бргу се прифака.А Фрчко кој 15 год е на политичка сцена има катастрофален речник позади себе има афери недолично однесување.Значи битно е да знае и запознае јавноста но по квалитет а не по негативности
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Не знам зошто некои сметаат дека постојаното висење по колумни весници телевизии односно нели личноста треба да ја знаеме е предуслов за добар кандидат за претседател.Не мерило каков е вашиот бекграунд дали имате позади себе афера каков е вашиот општоприфатен човечки кредибилитет.Од сето ова Фрчко нема ништо ама важно не се симнува од колумни и тв и затоа е добар кандидат?????Иванов е познат на стручната јавност неговото резиме е доволно за народот бргу да го прифати како и Борис Трајковски.Велат доброто бргу се прифака.А Фрчко кој 15 год е на политичка сцена има катастрофален речник позади себе има афери недолично однесување.Значи битно е да знае и запознае јавноста но по квалитет а не по негативности
да де тој има познато резиме од типот - јас сум за сдсм ама ако го притворите брат ми за шверц ќе бидам за вмро

инаце имам креденцијали пошто ја бев претседател на фондацијата киро фиромски, само сега времињата се сменија па и јас мора да се сменам
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Кога СДСБЦ ке излезе на прес со фотокопија на пристапницата на Горги Иванов или било каков пишан документ каде тој се изјаснува за своето политичко припагање тогаш ке биде точно она што го пишуваш.Дотогаш настапот ке ти се смета за типична комуњарска реторика ОБВИНИ И ОСУДИ во иста секунда.Но кога би сакал малку да ги искоментираш малку оние колумнички на ФРЧЕ во дневник за БЦ БИ МОЖЕЛ ЛИ
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Кога СДСБЦ ке излезе на прес со фотокопија на пристапницата на Горги Иванов или било каков пишан документ каде тој се изјаснува за своето политичко припагање тогаш ке биде точно она што го пишуваш.Дотогаш настапот ке ти се смета за типична комуњарска реторика ОБВИНИ И ОСУДИ во иста секунда.Но кога би сакал малку да ги искоментираш малку оние колумнички на ФРЧЕ во дневник за БЦ БИ МОЖЕЛ ЛИ

Со самото учество во 80.тите во МЛАД БОРЕЦ повеќе од јасно е кое политичко убедување го имал,нели ? :toe:
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Кога СДСБЦ ке излезе на прес со фотокопија на пристапницата на Горги Иванов или било каков пишан документ каде тој се изјаснува за своето политичко припагање тогаш ке биде точно она што го пишуваш.Дотогаш настапот ке ти се смета за типична комуњарска реторика ОБВИНИ И ОСУДИ во иста секунда.Но кога би сакал малку да ги искоментираш малку оние колумнички на ФРЧЕ во дневник за БЦ БИ МОЖЕЛ ЛИ
никогаш не бил член на сдсм, те задоволува ова.
само бил близок, од кај доаѓат пари од таму е и тој.

и немој ти мене со тие комуњарски финти, иванов најдобро ги знае, па прашај го него

Не, кога Љубе зборел со Австралијанци од дијаспората, го прашале:
Иванов ху т.е. Ivanov who?

А и не мора да бидеш дијаспорец, за да прашаш Ѓорѓе, кој?
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Добро е што призна.А она само БИЛ близок укажува на тоа дека ти претпоставуваш или си чул од втора рака.Да напишеше БЕШЕ ке беше поуверливо.Од каде па Иванов комуњар кога потекнува од скромно валандовско семејство.А КОЛУМНИТЕ НА ФРЧКО.Видиш јас на се ти реплицирам а ти не
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Добро е што призна.А она само БИЛ близок укажува на тоа дека ти претпоставуваш или си чул од втора рака.Да напишеше БЕШЕ ке беше поуверливо.Од каде па Иванов комуњар кога потекнува од скромно валандовско семејство.А КОЛУМНИТЕ НА ФРЧКО.Видиш јас на се ти реплицирам а ти не
Нема што јас да те уверувам тебе. Ниту претпоставувам, ниту е важно дека сум чул од прва, нагласувам не втора рака, како што ти наведуваш, ниту пак ми е битно present continuous, past simple ili past perfect tense. Нека му служи на мераклијата на чест, како и на испраните, јас лично ниту добивам ниту губам нешто, и треба да речам ај јас сум себичен па си гледам за себе, еден ден тоа можеби и ќе се деси тоа, засега сеуште имам право на надеж и никој не може да ми го одземе тоа, па дури ни најактивниот поддржувач на младинско-комунистичката централа од белград
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Не треба мене да ми се објаснуваш таман работа сакав да дебатирам.Преку разговоров сакав да дознаам чив подржувач си на кој кандидат на која полтичка опција едноставно не сфакам каква идеолошка матрица имаш.Ваму го обвинуваш Иванов за комунистичко минато за пројугословенство а тој е кандидат на десната ВМРО-ДПМНЕ.Ниту збор од тебе во оваа дебата за СДСМ и нивното комунистичко минато СДСМ е правна наследничка на СКМ а ти очигледно одбивен си кон таа идеологија но ниту збор од тебе за Фрчко и СДСМ.Конфузно
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Не треба мене да ми се објаснуваш таман работа сакав да дебатирам.Преку разговоров сакав да дознаам чив подржувач си на кој кандидат на која полтичка опција едноставно не сфакам каква идеолошка матрица имаш.Ваму го обвинуваш Иванов за комунистичко минато за пројугословенство а тој е кандидат на десната ВМРО-ДПМНЕ.Ниту збор од тебе во оваа дебата за СДСМ и нивното комунистичко минато СДСМ е правна наследничка на СКМ а ти очигледно одбивен си кон таа идеологија но ниту збор од тебе за Фрчко и СДСМ.Конфузно
еве да ти објаснам, фрчко за мене е исто ѓубре како и “иванов, кој?“ (превод од австалиска верзија на англиски).
Што се однесува до политичка опција мојата ја нема во локалново подрачје, јас сум ултра-левичар за заштита на основните човекови права, во кои спаѓа и право на слободен избор на име и слобода на идентификација.

Да сумирам, за мене, иако официјално постојат 7 кандидати за претседател, пак за мене, постојат само 5 или со букви ПЕТ.

и да додадам кој и да го изберат, нема да го викам граѓанинот, туку ќе се помирам и ќе го викам Претседателот, моите “навреди“ важат само пред изборите
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Во ред ја почитувам твојата идеологија и за она што ти се залагаш но баш поради тоа треба да имаш активен критички однос и кон Фрчковски и СДСМ кои дефинитвно не се лева партија.Значи како ултралевичар очекувам општа критика и кон двете страни и кон двајцата претседателски кандидати.Секако си стојам на ставот дека обвинувањето кон Иванов за комунистичко минато е најблаго речено смешно па и тоа дека бил пројугословенски настроен
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Во ред ја почитувам твојата идеологија и за она што ти се залагаш но баш поради тоа треба да имаш активен критички однос и кон Фрчковски и СДСМ кои дефинитвно не се лева партија.Значи како ултралевичар очекувам општа критика и кон двете страни и кон двајцата претседателски кандидати.Секако си стојам на ставот дека обвинувањето кон Иванов за комунистичко минато е најблаго речено смешно па и тоа дека бил пројугословенски настроен
не е можно да се следи се на форумот. гледам дека си релативно нов, затоа веројатно си ги пропуштил моите ставови (во кои сум кажал дека сдсм и бране немат врска со лева идеологија). а и не очекувам да читаш се на форумот, бидејќи ни јас не го правам тоа, а ако јас не правам нешто, не можам да очекувам други да го прават. башка, по слободна проценка 40% од постовите нја форумов не се вредни за читање, т.е. се губење време.
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
830
Поени од реакции
27
Во ред ја почитувам твојата идеологија и за она што ти се залагаш но баш поради тоа треба да имаш активен критички однос и кон Фрчковски и СДСМ кои дефинитвно не се лева партија.Значи како ултралевичар очекувам општа критика и кон двете страни и кон двајцата претседателски кандидати.Секако си стојам на ставот дека обвинувањето кон Иванов за комунистичко минато е најблаго речено смешно па и тоа дека бил пројугословенски настроен
A sto bil Ivanov?Da bil radikal,nemase da bide Profesor na Praven fakultet ili svoite vistinski stavovi gi kriel samo za da dojde do pozicijata na koja e sega.A koj moze da veruva na covek koj za svoi interesi e vo sostojba da gi krie svoite stavovi i dozvoluva drugite da go vodat.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom