Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
60 % od Makedonskite glasaci ne gi podrzuvaat ni Ivanov ni Frckovski. Realen cenzus e 50% + 1. So podrska od 200 000 i kusur glasovi ne se prestavuva cela drzava.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
60 % od Makedonskite glasaci ne gi podrzuvaat ni Ivanov ni Frckovski. Realen cenzus e 50% + 1. So podrska od 200 000 i kusur glasovi ne se prestavuva cela drzava.
Тоа кажи го на некој што ќе те разбере. На другите, само ќе се окозиш дур им објасниш. Напред ИВАНОВ. Три пати УРА!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
60 % od Makedonskite glasaci ne gi podrzuvaat ni Ivanov ni Frckovski. Realen cenzus e 50% + 1. So podrska od 200 000 i kusur glasovi ne se prestavuva cela drzava.
како не бе па ти :pos2:
прееска чув на ТВ за изборите во Америка ... нели Америка е репер за демократија ...
на последниве избори на кои најмасовно се гласаше и победи Обама ... излезеност на гласачи е 20% ....
шо ќе кажеш на тоа?
 
Член од
2 април 2007
Мислења
394
Поени од реакции
13
како не бе па ти :pos2:
прееска чув на ТВ за изборите во Америка ... нели Америка е репер за демократија ...
на последниве избори на кои најмасовно се гласаше и победи Обама ... излезеност на гласачи е 20% ....
шо ќе кажеш на тоа?
The voter turnout for this election was broadly predicted to be very high by American standards,and a record number of votes were cast. The final tally of total votes counted was 131.2 million, compared to 122.3 million in 2004 . Expressed as a percentage of eligible voters, 131.2 million votes could reflect a turnout as high as 63.0% of eligible voters.

Не знам од каде ти е инфото, но официјално е 63% за изборите во 2008 кога беше избран претседателот Обама.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
како не бе па ти :pos2:
прееска чув на ТВ за изборите во Америка ... нели Америка е репер за демократија ...
на последниве избори на кои најмасовно се гласаше и победи Обама ... излезеност на гласачи е 20% ....
шо ќе кажеш на тоа?
Neznam za Amerika no spored mene cenzusot mora da bide 50% +1 vo sprotivno vrednosta na pretsedatelot se sveduva bas na onakvo nivo kakvo sto mu treba na Gruevski .... MARIONETA....
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Кој победи?

Честито на тие што избориве ги гледаа како лична победа.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
како не бе па ти :pos2:
прееска чув на ТВ за изборите во Америка ... нели Америка е репер за демократија ...
на последниве избори на кои најмасовно се гласаше и победи Обама ... излезеност на гласачи е 20% ....
шо ќе кажеш на тоа?
:tv:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
60 % od Makedonskite glasaci ne gi podrzuvaat ni Ivanov ni Frckovski. Realen cenzus e 50% + 1. So podrska od 200 000 i kusur glasovi ne se prestavuva cela drzava.
Реален ценсуз точно, 50%.

Незаинтересираноста на гласачите како појава не е проблем само во Македонија, можеш за споредба да земеш и мн. други европски земји, а и САД каде % е едвам 50%.
Тешко се достигнува бројката до 60% излезеност.
Како прво имаме слаба понуда, голем дел од луѓето се аполитични и недоверливи, а како второ немаме никаква дисциплина во граѓанската платформа и нејзината моќ која би требало да ја демонстрира.


Што се однесува до избориве, им ја честитам победата на ВМРО-ДПМНЕ на локалните и претседателските избори.
А ова нека биде последен сигнал за оние кои седат на спротивната страна дека е потребна целосна реорганизација и реформација на СДСМ доколку и во иднина планираат да се бават со политика.
Време е да ги тргнат неуспешните “вечни“ функционери и заменат со нов кадар. Доколку навистина му се дозволи на Бранко да го предводи и понатаму СДСМ, тогаш нема да имаме никаква понуда и никакви смена во партијата.
Другата опција е способниот кадар да се отцепи и формира нова партија каде назависно од Б.Ц. би се наметнале како опоненти на ВМРО.
 
O

Out Boy

Гостин
60 % od Makedonskite glasaci ne gi podrzuvaat ni Ivanov ni Frckovski. Realen cenzus e 50% + 1. So podrska od 200 000 i kusur glasovi ne se prestavuva cela drzava.
Пак си гледал на МТВ како оние “експерти“ ја коментираат излезноста, па еден од нив дури и рече дека и овој претседател ќе биде “граѓанинот“ ЃИ. Истите зборови ги рече како твоите.

Според мене, цензус во вториот круг воопшто не ни треба да има.

Зошто?

Секој полнолетен има право да излезе и да гласа. Ако не излезе, тогаш тие што ќе ја исполнат својата граѓанска ДОЛЖНОСТ смеат да решат. Никој не им е крив на тие што не излегле, ТОА САМО ПОКАЖУВА ДЕКА НЕ ИМ БИЛО ГРИЖА за институцијата претседател на држава.

Епа ако не им било грижа, со кое право коментираат дека претседателот не бил легитимен????
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Пак си гледал на МТВ како оние “експерти“ ја коментираат излезноста, па еден од нив дури и рече дека и овој претседател ќе биде “граѓанинот“ ЃИ. Истите зборови ги рече како твоите.

Според мене, цензус во вториот круг воопшто не ни треба да има.

Зошто?

Секој полнолетен има право да излезе и да гласа. Ако не излезе, тогаш тие што ќе ја исполнат својата граѓанска ДОЛЖНОСТ смеат да решат. Никој не им е крив на тие што не излегле, ТОА САМО ПОКАЖУВА ДЕКА НЕ ИМ БИЛО ГРИЖА за институцијата претседател на држава.

Епа ако не им било грижа, со кое право коментираат дека претседателот не бил легитимен????
А ти текнало тебе дека и јас имам граѓанска должност, и смеам да барам подобар избор? Доколку нема таков, имам и право да бојкотирам??
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Neznam za Amerika no spored mene cenzusot mora da bide 50% +1 vo sprotivno vrednosta na pretsedatelot se sveduva bas na onakvo nivo kakvo sto mu treba na Gruevski .... MARIONETA....
Со оглед на тоа дека имавме тивок бојкот од страна на Албанците, овојпат Македонците сами си го изгласаа претседателот и нивната излезеност беше над 50%. ( зборам за македонското гласачко тело)

:toe:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom