Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
Јасно ми е мене тоа, појше беше реторичко прашање :wink:
Пола од фаците што ги видов денес ако знаат зашто дошле у Скопје и по кој повод у недела шетале по метропола ја еве ќе сечам глава...
Абе катастрофа,ако па почнам да слушам што имаат да кажат оние што се на говорница тогаш па дополнително ќе затупам...
Абе сељаци, тоа е, ќе ги трпиш, ама до кога? Додека не се појави некој како Хитлер, и ги испрати во....
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Ниту еден кандидат не е достоен и подготвен за да стане претседател на РМ!:nesum:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
211
Поени од реакции
12
Е сеа, бидејќи е прв човек кој се осмели да прави такво нешто, не може веднаш толку драстично да настапи во кампањата, па мора да оди претежно по албански средини и да зборува на албански и таму да му бидат централните митинзи бидејќи тешко е да го прифатат македонциве и да прави митинзи како што прават останативе партии...

Тоа со албанското знаме, зошто да го нема, тоа е државата од каде се неговите предци... и државата од каде се некоја си четвртина граѓани во државава...
Мислам дека засега кампањата на Селмани е супер успешна, неговата цел претпоставувам првенствено е да ја добие подршката на мнозинството албанци не занемарувајќи ги другите етнички заедници па делува засега само во западниот дел на државата. Би било политичко самоубиство да излезе некаде низ источниот дел во моментов, не дека не го почитуваат во источниот дел но албанските партии таму не делуваат па затоа ќе му треба подршка од некоја поголема македонска партија. Засега има рејтинг поголем и од СДСМ и од Лубе Бошковски, ако вака се гласа на денот на изборите и Селмани оди во втор круг гласовите на СДСМ и Лубе во вториот круг ќе бидат неизвесни и претпоставувам дека СДСМ ќе го подржат Селмани и ќе му помогнат да се претстави во источниот дел на земјава и во Скопје.
Ќе биде интересно доколку Селмани оди во втор круг, анкетите велат Иванов е победник во секој случај но сепак Селмани сеуште не се покажал пред граѓаните во источниот дел па ни преостанува да почеакаме дали ќе може да ги убеди македонските партии да го подржат.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ако Селмани, успее да влезе во втор круг со Иванов, уште еднаш пророштвото на Тачи ќе се оствари.
Имено, Тачи неколку пати го шиканираше Селмани, како играч на Грујо за на крај да му ја остави победата. Сеуште во Македонија нема таква свест и култура да се гласа за кандидат НЕ-Македонец во втор круг.
Сакам Љубе да оди втор круг, да се заоштри малку.

Гласам за Љубе!
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
btw еве ја емисијата кај Миленко со Ѓорѓи Иванов ...
Многу "јак" водител ја водел емисијата.:tapp:

Текстот погоре е многу конфузен.
Да знаевте таму што е конфузност немаше да застаните зад промашениот кандидат Иванов туку ќе го поддржевте Љубе Бошковски или Керим.

Ако Селмани, успее да влезе во втор круг со Иванов
Нема теорија,Селмани нема гласачко тело,има поддржувачи во огромен број ама пак за државник е потребно поголемо гласачко тело,нема да му успее само формално ќе учествува во трката како и останатите,главни претенденти остануваат Фрчко и Иванов додека пак Љубе само ќе му врати на Груевски за добредојдето во партијата со тоа што ќе му откине добар процент од гласовите.Според сите анализи Фрчкоски ќе биди идниот претседател.:smir:


:kesa:

 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Според сите анализи Фрчкоски ќе биди идниот претседател.:smir:
Ама чекај....чекај....ти стварно вервиш во то? :))))
Е ќе се отепам. Јас ќе сум Суасајд Серпико.
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Ај неможиш! :)

А ти пак стварно веруваш и со кој ум веруваш дека Иванов како најглуп кандидат има шанси да победи?
Прост народ, силна држава :)

Него, сеа ја пробив стратегијата на СДС за победа на Фрчко, и мора да признаам, реална е :) Вакви постови ко твојов ќе терет на самоубиство на сите шо не би гласале за Фрчко ни со пиштол на гла - и ќе останит тој глатко да забележит победа :tv:

Не претерувај во оценката за најглуп :) Никој не е глупав од нив, има само искусни и неискусни, добри за медиуми и крш за медиумска презентација, материјал за претседател, материјал за професионалци и материјал за во мајчина (ова категорија е вметната поради еден чоек :) ).

Не ме радуј бе прилепски...не се мајтапи вака по сабајлечки... :)
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Прост народ, силна држава :)

Него, сеа ја пробив стратегијата на СДС за победа на Фрчко, и мора да признаам, реална е :) Вакви постови ко твојов ќе терет на самоубиство на сите шо не би гласале за Фрчко ни со пиштол на гла - и ќе останит тој глатко да забележит победа :tv:

Не претерувај во оценката за најглуп :) Никој не е глупав од нив, има само искусни и неискусни, добри за медиуми и крш за медиумска презентација, материјал за претседател, материјал за професионалци и материјал за во мајчина (ова категорија е вметната поради еден чоек :) ).

Не ме радуј бе прилепски...не се мајтапи вака по сабајлечки... :)
Една работа,немаш никаква логика во муабетов ни пак солиден демант.Друга работа не сум само јас кој увиде дека Иванов е убедливо најглуп кандидат не само на претседателските туку и на целото членство на дпБне туку тоа го гледа и самото членство,а го сметав Груевски за вицешампион тука.А тие крш за медиумска презентација се глупи,или е партијата на Џоле глупа што го предложила него или пак Џоле е убедливо најглуп кандидат или Македонец што се согласил да биде кандидат на дпБне покрај сите свирежи кон Груевски и изронети бисери од него.А за стратегијата далеку си од пробивање така да не верувам дека си компетентен да ја пробијаш,а проста е верувај.
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Според сите анализи Фрчкоски ќе биди идниот претседател.:tapp:
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

Значи закон форум е кајганава !!! Кога и да се логирам, секој пат си го продолжувам животот за минимум 2-3 дена !!! :vozbud::vozbud::pos2:
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Инаку, гледам сте развиле дебата за Селмани... тој не е како Буџаку и Хоџа и сите останати албански кандидати за што и да се... неговата целна група не се само албанците, туку сите граѓани на државава...
Zboruval makeonski, sakal makedonci...drn drn.
Vtor pat kje prasam:
- Kolku makedonci ima vraboteno Selmani vo negovata fabrika ?????
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Џоле непартиски кандидат :pos2: Добро бе ....ДОБРО БЕЕ
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Еве мое мислење

Фрчко е најкул и најмангупски кандидат
Љубе е најсмешен и остава најуметнички впечаток
Ѓоре е најдосаден
Имер е најразумен и најпристоен
Мируше е најинтелектуализирана
Агрон е најспор
Нано е најНато
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Навистина чудни ми се луќето кои зборуваат за подршка на Селмани.Не не го мразам,навистина беше еден од подобрите министри.Но-
Еве зошто никогаш не би гласал за него:
Во емисијата Јади Бурек-
Прашање:Како ќе и помогнете на Македонија имате ли пријатели надвор од Македонија?
Одговор:Секако дека имам.
Бев примен од:Претседателот на Албанија,Премиерот на Албанија,Претседателот на Косово,Премиерот на Косово,Претседателот на собранието на Косово.Бев исто така и во Америка разговарав и таму со бизнисмени Албанци(се прашувам од која ли бранша биле бизнисмените),а да бев и како гостин поканет на конвенцијата на CDU.
Кој ли го поканил како гостин во Демо-христијанска партија???????
Многу големи пријателства имал човекот?Затоа не благодарам.
Од сите Седморица млади само еден покажал и докажал на што е спремен за МАКЕДОНИЈА!
Глас за Брат Љубе.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom