Избори Црна Гора 2020

Кој ќе победи на изборите во ЦГ?

  • ,,Одлучно за Црна Гора" - предводена од Демократска Партија на Социјалистите (ДПС)

    Гласови: 10 45,5%
  • ,,За иднината на Црна Гора" - предводена од Демократски фронт (ДФ)

    Гласови: 12 54,5%

  • Вкупно гласачи
    22
  • Гласањето е завршено на .

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.970
ааа, значи он е од браќата.
Пa зaр рaндoм Мaкедoнец при тoлку прoблеми штo ги имaме oвде би бил тoлку зaгрижен зa четниците у Црнa Гoрa декa тепaле Муслимaни? Гледaш декa чoвекoт у несвест кaј дa е ке пaдне
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.754
Пa зaр рaндoм Мaкедoнец при тoлку прoблеми штo ги имaме oвде би бил тoлку зaгрижен зa четниците у Црнa Гoрa декa тепaле Муслимaни? Гледaш декa чoвекoт у несвест кaј дa е ке пaдне
Немам појма стварно, има некој се многу настроени антисрбски, што е и ок, но не во вакви ситуации, а од кој е овој не знам.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.392
Поени од реакции
7.326
За сите што мислат дека цела опозиција е просрпска само еден детал, водач на УРА граѓанската листа која освои 4 пратеници и ќе биде дел од новата влада е Дритан Абазовиќ од Улцињ, по националност Албанец.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.970
Немам појма стварно, има некој се многу настроени антисрбски, што е и ок, но не во вакви ситуации, а од кој е овој не знам.
Ништо страшно да си антисрпски настроен,страшно е да си загрижен за 99,9 % од малогаѓаните жители на Црна Гора.Тоа е една од двете држави на Балканот што е по шљам од нашава.Едино делфините од Бока Которска,за нив би се загрижил ако се пред истребување
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.754
За сите што мислат дека цела опозиција е просрпска само еден детал, водач на УРА граѓанската листа која освои 4 пратеници и ќе биде дел од новата влада е Дритан Абазовиќ од Улцињ, по националност Албанец.
Освен ако не е некоја инсталација од надвор, човекот е баш за да ја води Црна Гора.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.392
Поени од реакции
7.326
Освен ако не е некоја инсталација од надвор, човекот е баш за да ја води Црна Гора.
Abazović ima 35 godina, a u politici je od svojih dvadesetih. Bio je jedan od osnivača političke partije Pozitivna Crna Gora 2012. godine, koja je tada osvojila sedam mandata, a Abazović je postao najmlađi član tog saziva Skupštine Crne Gore.
Dve godine kasnije, nakon podela, napušta ovu partiju i funkcioniše kao nezavisni poslanik do 2015. godine, kada se priključuje novoosnovanoj Ujedinjenoj reformskoj akciji (URA), na čijem je danas čelu.

Oko URE je okupljeno još nekoliko stranaka i pokreta - Savez građana Civis, Bokeški forum, Stranka pravde i pomirenja i nezavisni intelektualci.

Gimnaziju je završio u Ulcinju, fakultet u Sarajevu, gde je bio student generacije, magistrirao u Podgorici, pa doktorirao u Sarajevu. Usavršavao se u Oslu, SAD, Španiji, Austriji... i propagira ideju multikulturalnosti koje se nije odrekao ni u kampanji.
Ne želi fašiste i nacionaliste
Abazović se zalaže za ekspertsku vladu, što je prema sopstvenom priznanju, bio i razlog da pokret URA napuste pojedini članovi.
- Čim sam predložio ekspertsku vladu, ovi što se baš nisu prepoznali, što im smetaju stručnjaci, oni su se pošteno udaljili - rekao je Abazović.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Обичен Србин и Црногорец:


Обичен народ во Црна Гора:
Автоматски споено мислење:

Освен ако не е некоја инсталација од надвор, човекот е баш за да ја води Црна Гора
Се додека држи овој став во однос на спорниот закон, јас немам проблем со тоа да тера граѓанска агенда
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.056
ne zeli fasiste i nacionaliste oti se 5%. Da bea 20% druga izjava ce imase.
Ama gledam nasednuvaat ovde site kako prv pat vo takva situacija da se nasle.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.970
Јас сум православен Македонец, имаш некоја грешка.
Извини,декa зaсегнaт те видoв зa кутрите Црнoгoрски Муслимaни штo мoжaт фaмилијa целa нa пaрчињa дa искaсaпaт сoсе жени и децa пoрaди крвнa oдмaздa,пa пoгрешнo сум те рaзбрaл.Мoјa грешкa
 
Член од
22 август 2020
Мислења
87
Поени од реакции
58
Извини,декa зaсегнaт те видoв зa кутрите Црнoгoрски Муслимaни штo мoжaт фaмилијa целa нa пaрчињa дa искaсaпaт сoсе жени и децa пoрaди крвнa oдмaздa,пa пoгрешнo сум те рaзбрaл.Мoјa грешкa
Поентата е друга. Им текнува на четниците да тепаат останати малцинства без никаква причина.
Тоа е за оправдување?
Автоматски споено мислење:

Пa зaтoa е зaгрижен чoвекoт,дa тепaле Црнoгoрци немaлo ни дa пoстирa,aмa у случaјoв пo негoвите удриле
А ова што е? Овде Црногорци тепаат.
Луѓе, во прашање е четничка големосрпска фашистичка идеологија. Немојте да мислите дека српските клерофашисти гледаат пријателски или братски на Македонија.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Се што правеше Мило(исто како и властите во Македонија) е исполнување на барањата на Америка и ЕУ,кои беа екстремно антируски и антисрпски проалбански и воедно и антицрногорски против вољата на огромното мнозинство од народот во ЦГ.Тоа беше една такв добро испреплетена мрежа на позиција-опозиција со добро поделени улоги(мислам дека ве потестува на нашата Македонија)а раководени од американската и ЕУ амбасадите е со цел стратешки зацртаните цели на ликвидирање на руското влијание на овие простори што значи безалтернативност на словенските народи и прифаќање на "реалноста" која значи сеење раздор меѓу нас и создавање на великоалбанските(читај американските)идеали.
Тоа беше Мило тоа се сите наши политичари,тоа беа и претходните српски политичари.
Со јакнењето на Русија,и појавувањето на Вучиќ се создадоа услови и за реална промена во Црна Гора.
Ова што сега се случува е токму тоа.Можно е Мило да сето тоа се обиде да го запре,и да го претвори во драматичен момент кој според мене само ќе ги забрза настаните а нема никако да ги спречи.
Па сега газдите на Мило имаат да бираат,да ја предадат власта или пак да ја предадат власта.
Русија ги гледа внимателно и напрегнато.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
А ова што е? Овде Црногорци тепаат.
Луѓе, во прашање е четничка големосрпска фашистичка идеологија. Немојте да мислите дека српските клерофашисти гледаат пријателски или братски на Македониј
Еве ти што мислат црногорците, јавно и без увијања:

Знам дека не ти се свиѓа, ама црногорски народ избра за она што мисли дека е во право и покрај огроните притисоци што ги имаа од власта.
 
Член од
22 август 2020
Мислења
87
Поени од реакции
58
Еве ти што мислат црногорците, јавно и без увијања:

Знам дека не ти се свиѓа, ама црногорски народ избра за она што мисли дека е во право и покрај огроните притисоци што ги имаа од власта.
Црногорскиот народ и помалите малцинства гласаа за ДПС. Србите за опозицијата.
Не може црногорски народ да пее туѓи националистички песни и да вее туѓи знамиња.
Овие се Срби од ЦГ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom