Избори Црна Гора 2020

Кој ќе победи на изборите во ЦГ?

  • ,,Одлучно за Црна Гора" - предводена од Демократска Партија на Социјалистите (ДПС)

    Гласови: 10 45,5%
  • ,,За иднината на Црна Гора" - предводена од Демократски фронт (ДФ)

    Гласови: 12 54,5%

  • Вкупно гласачи
    22
  • Гласањето е завршено на .
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
И јас сум лично атеист, но го почитувам огромното мнозинство од Македонскиот народ кој си е религиозен. На крајот на краиштата таа вера од моите претци е темел на Македонскиот идентитет. Религијата за 95%+ од народот е битна, а црквата е темел за националниот идентитет и самобитност. Во случајов СПЦ со шетање со икони и водење политичка кампања грубо ја искористи религијата за негирање на црногорството и сепаратизам. Така што сосема оправдана е желбата за возобновување на својата црква од страна на црногорскиот народ.
 
Член од
12 август 2020
Мислења
51
Поени од реакции
128
Дали мене ми се допаднало? Тебе ти се допадна што милијардеров го призна Косово во 2008ма? Имав прилика повеќе пати и во Црна Гора да одам, а имам пријатели во сите бивши држави на Југославија. Кој нормален гласач во Црна Гора и Македонија би поддржал независност на Косово, освен ако не е шиптaр? Паторот и Мило го признаа Косово у ист ден.
Ти се читаш ли што пишуваш?
Свесен си кој ја поддржува таа политика?
Америка, шиптaрското лоби и никој друг на планетава....ти не знам у кои припаѓаш, еве кажи си.
Ќе ти се допадне ако такво лигле прв признае северозападен кантон на твојата држава како независен ентитет, пошо „од стално у него живееле шиптaри, неговите сегашни сојузници“? Таков политички надреализам би ти се допаднал?

Имаш можност да побараш по форумов, имам многу пишувано на тема влијание на српската држава и на нашата историја и сега - тотално нема врска ова што си го напишал. Српското малцинство во Македонија секогаш било бројчано скромно. Точно, биле џандари, држеле битни раководни позиции, имале привилегии - и покрај тоа да ги прашаш се чувствувале обесправени овде - чиста злоба и кажано од дијаспора, која стално е на граница на екстремен национализам и детска фантазија. Неспорен факт е дека подобри услови за самоопределба биле во времето на АВНОЈ, кои тој твој црногорски народ би си ги изборил тогаш - а зошто не го напраил тоа, јасно е како бел ден. И кога сме кај српските интервенции - да, тоа не засега нас овде, ама факт е дека на големи територии каде што де факто живееа Срби (ја памтам јас и таа држава), сега не живеат - во Босна, Косово, Книн, Вуковар - за тоа како српските националисти и нивниот примитивен одговор, посебно во Босна, ги изгубија тие позиции, може да дискутираме, ама ситуацијава со Црна Гора е тотален апсурд и нема врска со ова што го пишуваш.
Поддржувате американски политики кои се вон здрав разум и кои го усраа Балканов до коска. Народ што секогаш историски војувал заедно со Русија и Србија, што со нас никогаш не е случај, на пример, а пред 2-3 години и овде како печурки никнаа некои квази-русофили, ама во Црна Гора постојат такви релации, реално - преку ноќ станаа заколнати непријатели, а Црна Гора за малку на чело на НАТО не дојде - тешки глупости.
Тешко дека во догледно време би се споиле во една држава со Србија. Ниту пак некој од нас овде навива за такво нешто - ама да седнам да навивам за милијардер, главен шверцер на дрога на Балканов и креатор на политики што го усеруваат регионов и застапуваат американски интереси - проверете си ги дрогите. Ко да ве праќаат муртињо и димитров бугарчето да пишувате на форумов,
Немам коментар,јас ја подржувам само независноста и Црногорскиот народ,ситуацијата е забегана резултатот на опозицијата во Црна Гора се прославува на плоштади во Белград,Р.Српска и на други места,барем не се кријат,сега фали уште вие да искочите со српски знамиња и да славите,ама што да славите?
Пораз на избори? најмалце што ќе има е широка коалиција,или ако не се направи влада ќе има нови избори.
А какви сме биле ние од дијаспората,се имаме изборено и за црква,и за образование на македонски јазик,споменици на македонски дејци на секој крај од Австралија,Македонски фудбалски клубови во голем број,културни друштва,македонски пабови,браства,е така се чува традицијата,јазикот,културата кога си отргнат од мајчината грутка.
И да ти одговорам јас сум прозападно ориентиран и по мене мислам дека Македонија во таа лига треба да биде а не со Русија,Бразил,Азербеџан и слично.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Mило и пред 4 години беше неверојатни 26 години на власт и беше милијардер, шверцер и будала па не му пречеше на никој србоман и не се хистеришаше по цел ден на српски телевизии за неговото диктаторство. Јасно е како ден зошто се наелектризира ситуацијата и зошто се славеше во Бања Лука и Београд. Мене лично не, но нејасно би му било на некој од страна зошто тоа славје стигна и до Скопје, кога во иста ситуација од истата таа црква и држава, како и црногорците сме и ние.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Немам коментар,јас ја подржувам само независноста и Црногорскиот народ,ситуацијата е забегана резултатот на опозицијата во Црна Гора се прославува на плоштади во Белград,Р.Српска и на други места,барем не се кријат,сега фали уште вие да искочите со српски знамиња и да славите,ама што да славите?
Пораз на избори? најмалце што ќе има е широка коалиција,или ако не се направи влада ќе има нови избори.
А какви сме биле ние од дијаспората,се имаме изборено и за црква,и за образование на македонски јазик,споменици на македонски дејци на секој крај од Австралија,Македонски фудбалски клубови во голем број,културни друштва,македонски пабови,браства,е така се чува традицијата,јазикот,културата кога си отргнат од мајчината грутка.
И да ти одговорам јас сум прозападно ориентиран и по мене мислам дека Македонија во таа лига треба да биде а не со Русија,Бразил,Азербеџан и слично.
Реченицата во мојот пост се однесуваше на српската дијаспора во Македонија.
Јас нема што да излегувам да славам, коментирам геополитика од позиција од која мислам дека е корисна за нашата ситуација.
Не знам од кога пишуваш на форумов - ако имаш време, ѕирни во темите за Русија, Србија какви глорификатори има на Путин, Вучич, па и Лукашенко во поново време. Мило е прозападен исто колку Рада и муртинецот - се раскурцава со историја и продава државен газ за лични интереси, интереси на странски држави и мафија.
Моите ставови овде се толкуваат како анти-руски или анти-американски, само затоа што мислам дека треба да не водат луѓе со силен личен интегритет и пред се патриоти, свесни за колективот - тоа значи баланс во регионална и светска политика, а не тотално продавање газ на едните или другите. Ние сами одбравме да сме топовско месо за вонгранични поткусурувања (proxy wars) на истокот и западот. Големите сили никогаш не војуваат на сопствените територии, туку бираат вакви диви племиња како балканскиве, за да си ги мерат меѓу себе.

Инаку, обичниот народ во Црна Гора е многу ок за мои сфаќања - дури би рекол, по менталниот склоп, освен тоа што покажале силен интегритет и чувство за заедништво, како поединци се многу слични со нас, по начин на живот, дневни навики и слично - многу послични отколку со другиве балкански народи.
 
M

Macedon1um

Гостин
Mило и пред 4 години беше неверојатни 26 години на власт и беше милијардер, шверцер и будала па не му пречеше на никој србоман и не се хистеришаше по цел ден на српски телевизии за неговото диктаторство. Јасно е како ден зошто се наелектризира ситуацијата и зошто се славеше во Бања Лука и Београд. Мене лично не, но нејасно би му било на некој од страна зошто тоа славје стигна и до Скопје, кога во иста ситуација од истата таа црква и држава, како и црногорците сме и ние.
Срби во Македонија нема ни 2% така да не гледам како тоа ние сме биле во иста ситуација со ЦГ, тука СПЦ нема скоро па никакво влијание. Се знае во Македонија од каде доаѓа и ќе доаѓа најголемата опасност, да не се правиме мутави и против таа опасност Србија може само сојузник да ни испадне а не непријател.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.294
Поени од реакции
45.838
Политика е една работа, расположението на народот друга работа, на секој му е јасно дека народите како Македонскиот, Српскиот, Црногорскиот се осеќаат за свои и кога би ги прашал на референдум сигурно би пак сакале да живеат во иста држава,
Автоматски споено мислење:
Додади ја и Бугарија во равенкава и јас потпишувам со две раце за една таква избалансирана држава на две морета.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ако може некој пропалица Вранишковски да ми ја поткопа државава, не ни вреди да постојам, а вие со самото тоа што му придавате важност, си покажувате дека сте копуци на исто ниво со него.
Пропалица Вранишковски кој се држеше до канонските правила, во кои како ти што кажа секуларна држава воопшто нетребаше да се меша, туку да пушти црквите сами да го решат проблем кој го имаат.

Инаку, атеистите граѓааниеријата ми е исто така смешна, они се за граѓанско општество базирано на западни вредности, а кога се работи за некој проблем со црквата веднаш први рипаат да бранат една или друга страна, уште пострашни се оние па кои плукаат по црквите демек за се црквата е крива а рецимо кога се појави проблем со муџиве они се залагаат за диверзити и анти дискриминација демек сите биле луѓе, а најсмешни се оние атеисти кои раади помодоарство секој поголем празинк го обележуваат во црква со неколку селфи како се пали свеќа.
 
Член од
22 август 2020
Мислења
87
Поени од реакции
58
Честито прва српска држава у НАТО! :icon_lol:
Доколку опозицијата формира влада, ЦГ ќе биде четничка клерофашистичка држава.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Доколку опозицијата формира влада, ЦГ ќе биде четничка клерофашистичка држава.
Oтцепете ги Улцињ,Бaр,Плaв и Гусиње сo време.Сo еден дoбaр дел oд Мaкедoнијa ке имaте 4 држaви
 
Член од
17 август 2020
Мислења
2.231
Поени од реакции
1.612
Време е за обединување на Црна Гора со својата мајка Србија.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.779
Доколку опозицијата формира влада, ЦГ ќе биде четничка клерофашистичка држава.
Тепаат муслимани а не Црногорци, ако тера оваа политика се знае што следува, ќе ги тепаат нив во Подгорица.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Тепаат муслимани а не Црногорци, ако тера оваа политика се знае што следува, ќе ги тепаат нив во Подгорица.
Пa зaтoa е зaгрижен чoвекoт,дa тепaле Црнoгoрци немaлo ни дa пoстирa,aмa у случaјoв пo негoвите удриле
 

Kajgana Shop

На врв Bottom