Иднината на Фиат Валутите

Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Едни од најголемите Hedge Funds менаџери во светот Paul Tudor Jones
Stanley druckenmiller последниве 3 месеци имаат алоцирано инвестиции во Биткоин како Hedge од инфлација. Финансиски неписмени луѓе кој им дал на овие 100милијарди капитал да менаџираат?? :pos:

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Едни од најголемите Hedge Funds менаџери во светот Paul Tudor Jones
Stanley druckenmiller последниве 3 месеци имаат алоцирано инвестиции во Биткоин како Hedge од инфлација. Финансиски неписмени луѓе кој им дал на овие 100милијарди капитал да менаџираат?? :pos:

hyyyyyppppppeeee.... idememeee

a ti da naucis sto ustvari e hedge fund, sto uloga imaat itn... sekogas ke ima nekoj sto ke grize ama ne e toa taa validacija koja bitcoinot ke go napravi sledniot fiat...

citaj nazad mislenjata jas nikad ne rekov deka nemoze pari da se pravi od bitcoin AMA ne se slagam deka e sledniot fiat, zamena za valuta duri ni nekakov store of value mada ajde toa veke i moze da se debatira... ti ja otvori temata deka bitcoinot e idninata na fiat
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.627
Поени од реакции
34.880
Според мене BTC конкретно за 4-5 години не ке може туку така да се користи за онлајн транскации. Мислам и дека самиот еволуира над тоа да му биде достапен на секој. Самиот лимит од 21 милион прави неговата вредност да расте експоненцијално, за разлика од другите валути што можат да пуштаат/произведуваат коини колку што сакаат. Автоматски си ја намалуваат вредонста. BTC може да претставува некоја солидна алтернатива на злато. А во врска со другите валути без сомнеж дека ке има многу други валути во иднина. А членов погоре што континуирано збори дека ке имало во иднина фиат крипто валути, такви и сега постојат и се општо прифатени на пример во САД Tether e целосно и прифатен и регулиран ...
Неспоредлив е со златото.
Јас лично не го гледам толку како долгорочна инвестиција, ако ти се ризикува да се коцкаш може да играш на краткорочни инвестирања за да направиш набрзина некој денар но очите отворени да го следиш маркетот добро, ако почне да чкрипи да си спремен одма да го шитнеш. Така спасив глава јас со етериумот, го имав земено на крај од 2017та по околу 750тина усд, за на почеток од Февруари 2018та да го продадам околу 800усд за по недела дена после тоа да падне на 600 усд и за месец и пол на под 400усд. Во тие месец и пол додека го имав се искачи дури и преку 1300усд, али јбг и тогаш беа сите оптимисти како и сега со биткоинот дека ќе оди нагоре и над 5к. За влакно спасив глава да не ми отидат јабана пола од тоа што имав инвестирано, излегов со некој минимален ќар од 50тина усд по парче.
Чиста среќа што не најдов и графички картици, во Јануари тогаш имаше недостиг на графички карти, инаку планирав да склопам 3 ригови и да го копам чудово.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
971
Поени од реакции
1.375
znaci bitcoin "evoluiral" od valuta vo comodity kako zlatoto lol... uspat vikas nema da moze da koristi za online transakcii (pretpostavuvam aludiras na anonimni) togas sto e poentata?moderno online zlato sto nema nikakva druga upotreba osven toa e sto limitirano?seriozno ti toa go vrednuvas? samo sto opisa tipicen meur, ke ima vrednost dur ne dojde do dumping.
Биткон никогаш нема да ја изгуби приватноста, нема да биде достапен поради тоа што ке има голема цена и ретко кој ке може туку така да си го дозволи а и најголем дел од оние што го поседуваат ке го чуваат. Највеке трансакции би правеле инвестициските фондови, берзите и сл.


А за другиве работи, основната поента на целиот крипто систем е шансата валутата да не биде во сопственост на државата. Ако токенот е во сопственост целосна или делумна од државата зошто тогаш воопшто да го користам? ке си продолжам да користам USD, EURO и сл. никаква разлика не би ми правело.. дури би бил и посигурен да користам USD да речеме што е поддржан од USA отколку некој нов фиат токен што делумно или целосно би бил подржан од државата ама без предходна историја и увид како би реагирал на нови предизвици..



Неспоредлив е со златото.
Јас лично не го гледам толку како долгорочна инвестиција, ако ти се ризикува да се коцкаш може да играш на краткорочни инвестирања за да направиш набрзина некој денар но очите отворени да го следиш маркетот добро, ако почне да чкрипи да си спремен одма да го шитнеш. Така спасив глава јас со етериумот, го имав земено на крај од 2017та по околу 750тина усд, за на почеток од Февруари 2018та да го продадам околу 800усд за по недела дена после тоа да падне на 600 усд и за месец и пол на под 400усд. Во тие месец и пол додека го имав се искачи дури и преку 1300усд, али јбг и тогаш беа сите оптимисти како и сега со биткоинот дека ќе оди нагоре и над 5к. За влакно спасив глава да не ми отидат јабана пола од тоа што имав инвестирано, излегов со некој минимален ќар од 50тина усд по парче.
Чиста среќа што не најдов и графички картици, во Јануари тогаш имаше недостиг на графички карти, инаку планирав да склопам 3 ригови и да го копам чудово.
Знам го пратам и јас од тоа време, попрецизно активно година дена(декември 2016, јануар 2017) пред тој рапиден раст. Како и да е на толку висока позиција според мене не се влегува моментално затоа што е голем ризик. Исто како сега да влезеш на BTC едноставно ризикот е преголем...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Биткон никогаш нема да ја изгуби приватноста, нема да биде достапен поради тоа што ке има голема цена и ретко кој ке може туку така да си го дозволи а и најголем дел од оние што го поседуваат ке го чуваат. Највеке трансакции би правеле инвестициските фондови, берзите и сл.


А за другиве работи, основната поента на целиот крипто систем е шансата валутата да не биде во сопственост на државата. Ако токенот е во сопственост целосна или делумна од државата зошто тогаш воопшто да го користам? ке си продолжам да користам USD, EURO и сл. никаква разлика не би ми правело.. дури би бил и посигурен да користам USD да речеме што е поддржан од USA отколку некој нов фиат токен што делумно или целосно би бил подржан од државата ама без предходна историја и увид како би реагирал на нови предизвици..




Знам го пратам и јас од тоа време, попрецизно активно година дена(декември 2016, јануар 2017) пред тој рапиден раст. Како и да е на толку висока позиција според мене не се влегува моментално затоа што е голем ризик. Исто како сега да влезеш на BTC едноставно ризикот е преголем...

lol, toa so visokata cena go baziras na sto tocno?

za vtoriot paragraf treba da sfatis deka NIKOGAS nema da ima valuta koja ke bide siroko prifatena bez poddrska od drzavata. sekogas na kraj pobeduva toj sto ima vistinska mok (oruzje) taka da koga ke dojde momentot da go kriminaliziraat koinot i site drugi ednostavno preku nok ke stavat kraj i togas koj ostanae so vrelite kosteni naebal... toa e krajot na piramidata
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Неспоредлив е со златото.
Јас лично не го гледам толку како долгорочна инвестиција, ако ти се ризикува да се коцкаш може да играш на краткорочни инвестирања за да направиш набрзина некој денар но очите отворени да го следиш маркетот добро, ако почне да чкрипи да си спремен одма да го шитнеш. Така спасив глава јас со етериумот, го имав земено на крај од 2017та по околу 750тина усд, за на почеток од Февруари 2018та да го продадам околу 800усд за по недела дена после тоа да падне на 600 усд и за месец и пол на под 400усд. Во тие месец и пол додека го имав се искачи дури и преку 1300усд, али јбг и тогаш беа сите оптимисти како и сега со биткоинот дека ќе оди нагоре и над 5к. За влакно спасив глава да не ми отидат јабана пола од тоа што имав инвестирано, излегов со некој минимален ќар од 50тина усд по парче.
Чиста среќа што не најдов и графички картици, во Јануари тогаш имаше недостиг на графички карти, инаку планирав да склопам 3 ригови и да го копам чудово.
Прво твоето лично искуство со Ethereum неможеш да го продадеш како општо искуство на сите.
Јас на пример купувам ETH веќе 4 години по ред, секој месец по малку, мометално просечна цена на купување на ETH ми е 90 ЕУР.
Ете ти си изгубил ама јас сум во добивка од над 400% кој за 2 години ќе бидат накај 2000%.
Незнам со кој памет си купувал на цена од 750$ одкако порасна веќе неколку илјади проценти во 2017.
Што мислеше дека бесконечно ќе оди нагоре, зашто не купи на 100, 200, 300 долари.
Па ти си бил зафатен од FOMO и без да research-аш или да анализираш си купувал на првата цена што дошла.
Не ти е ETH крив за тоа туку ти самиот си крив што така наивно си размислувал и си купувал кога повеќето што знаеa што прават продаваа.
Да погодам не си купил после одкако падна на 80/90/100 долари?

Вакви примери како тебе еден куп, да те потсетам дека луѓе кај нас купуваа во 2007 година БЕТОН на 55 000, Топлификација на 18 000 и ред други акции кои паднаа по 50-80% после кризата. Дали сметаш дека и они се коцкале или само биле наивни.
Дел од овие и ден денес се во минус после 12 години, Бетон денес е 6000 денари а Топлификација е 0 денари, но тие што купуваа во време на падот иди прашај ги колку пари заработија. Стопанска падна на 140 а денес е 1100 денари, Комерцијална падна на 1600 денари денес е 6700 денари, Тутунска падна на 2000 а денес е 19 000 денари и да не редам натака Алкалоид, Гранит...
Дали ќе бидеш во плус или минус не зависи само од тоа што го купуваш туку и кога и на каква цена ќе купиш како и еден куп други фактори.

п.с. BTC e 400% нагоре од падот што се случи во Март оваа година.
За влакно да си купел кога паѓаше сега ќе беше 400% во плус ама треба храброст за да купиш кога сите продаваат.
Основно правило не толку тешко за следење ако сите купуваат ти продаваш, ако сите продаваат ти купуваш.
Има тука луѓе купувале на 4000$ пред само 7 месеци и си бројат парички дома.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.627
Поени од реакции
34.880
Прво твоето лично искуство со Ethereum неможеш да го продадеш како општо искуство на сите.
Јас на пример купувам ETH веќе 4 години по ред, секој месец по малку, мометално просечна цена на купување на ETH ми е 90 ЕУР.
Ете ти си изгубил ама јас сум во добивка од над 400% кој за 2 години ќе бидат накај 2000%.
Незнам со кој памет си купувал на цена од 750$ одкако порасна веќе неколку илјади проценти во 2017.
Што мислеше дека бесконечно ќе оди нагоре, зашто не купи на 100, 200, 300 долари.
Па ти си бил зафатен од FOMO и без да research-аш или да анализираш си купувал на првата цена што дошла.
Не ти е ETH крив за тоа туку ти самиот си крив што така наивно си размислувал и си купувал кога повеќето што знаеa што прават продаваа.
Да погодам не си купил после одкако падна на 80/90/100 долари?

Вакви примери како тебе еден куп, да те потсетам дека луѓе кај нас купуваа во 2007 година БЕТОН на 55 000, Топлификација на 18 000 и ред други акции кои паднаа по 50-80% после кризата. Дали сметаш дека и они се коцкале или само биле наивни.
Дел од овие и ден денес се во минус после 12 години, Бетон денес е 6000 денари а Топлификација е 0 денари, но тие што купуваа во време на падот иди прашај ги колку пари заработија. Стопанска падна на 140 а денес е 1100 денари, Комерцијална падна на 1600 денари денес е 6700 денари, Тутунска падна на 2000 а денес е 19 000 денари и да не редам натака Алкалоид, Гранит...
Дали ќе бидеш во плус или минус не зависи само од тоа што го купуваш туку и кога и на каква цена ќе купиш како и еден куп други фактори.

п.с. BTC e 400% нагоре од падот што се случи во Март оваа година.
За влакно да си купел кога паѓаше сега ќе беше 400% во плус ама треба храброст за да купиш кога сите продаваат.
Основно правило не толку тешко за следење ако сите купуваат ти продаваш, ако сите продаваат ти купуваш.
Има тука луѓе купувале на 4000$ пред само 7 месеци и си бројат парички дома.
Со недели си ја акав главата и јас и исчитав еден тон глупости по интернет и ислушав еден куп слични експерти на овие што сега ги величавте на темава дека демек разбираат каде се инвестира, и тогаш даваа совети дека маркетот ќе оди нагоре и нагоре.

Не си ни прв ни последен што заработил од ова, познавам и такви што направија многу пари, а и такви што се изгореа глава да не можат да дигнат.
Поентата ми е дека се далеку од сигурна инвестиција, тоа дека се за долгорочна инвестиција уште помалку (најмалку може да се споредат со златото). Ако намирисаш добар момент и влезеш, може за неколку месеци да направиш многу пари, ама ако рокне може и се да изгубиш преку ноќ - тука немаш никаква гаранција.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Со недели си ја акав главата и јас и исчитав еден тон глупости по интернет и ислушав еден куп слични експерти на овие што сега ги величавте на темава дека демек разбираат каде се инвестира, и тогаш даваа совети дека маркетот ќе оди нагоре и нагоре.

Не си ни прв ни последен што заработил од ова, познавам и такви што направија многу пари, а и такви што се изгореа глава да не можат да дигнат.
Поентата ми е дека се далеку од сигурна инвестиција, тоа дека се за долгорочна инвестиција уште помалку (најмалку може да се споредат со златото). Ако намирисаш добар момент и влезеш, може за неколку месеци да направиш многу пари, ама ако рокне може и се да изгубиш преку ноќ - тука немаш никаква гаранција.
Поентата ми беше дека ова ми е 4 години како инвестирам во ETH.
Не сум влегол на кратко па да сум заработил како што викаш. Ниту сум се изгорел до сега ниту пак сум изгубил пари за овие 4 години.
Јас не се согласувам со тезата дека краткорочно можеш да добиеш а долгорочно да изгубиш, дури мислам дека е скроз обратно.
Краткорочно при продажба во паника можеш да изгубиш се согласувам ама долгорочно не ми се верува.
Доколку требаше ETH да пропадне или имаа таква намера до сега имаа шанса да го пропаднат поготово што се симна до 70-80 долари.
Не се симнува нешто до 80 па да го качиш на 500 ако требало да пропадне туку ќе продолжеше да тоне надоле.

п.с. Ова што го пишав важи за ETH и BTC. Ако купувате други shitcoin-и од типот на OneCoin или незнам кој ондак сами сте си криви за таквата одлука.
Краток совет: Нкогаш не инвестирај во нешто зашто другар ти ти кажал или незнам кој експерт на интернет ти кажал. Направи си сопствена анализа и слушај го само советот што сам себе ќе си го дадеш.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Поентата ми беше дека ова ми е 4 години како инвестирам во ETH.
Не сум влегол на кратко па да сум заработил како што викаш. Ниту сум се изгорел до сега ниту пак сум изгубил пари за овие 4 години.
Јас не се согласувам со тезата дека краткорочно можеш да добиеш а долгорочно да изгубиш, дури мислам дека е скроз обратно.
Краткорочно при продажба во паника можеш да изгубиш се согласувам ама долгорочно не ми се верува.
Доколку требаше ETH да пропадне или имаа таква намера до сега имаа шанса да го пропаднат поготово што се симна до 70-80 долари.
Не се симнува нешто до 80 па да го качиш на 500 ако требало да пропадне туку ќе продолжеше да тоне надоле.

п.с. Ова што го пишав важи за ETH и BTC. Ако купувате други shitcoin-и од типот на OneCoin или незнам кој ондак сами сте си криви за таквата одлука.
Краток совет: Нкогаш не инвестирај во нешто зашто другар ти ти кажал или незнам кој експерт на интернет ти кажал. Направи си сопствена анализа и слушај го само советот што сам себе ќе си го дадеш.

sfakas deka site se ustvari bas toa shitcoins so toa sto nekoj imaat podobar marketing, malku pogolem kult i eve neka bide nekoja "podobra" jebi vetar tehnologija zad nea. nikoj od niv nema nisto sustinski zad nego, nikakva garancija (zad fiat bar stoi drzavata) i se se bazira na posledna prodazba (cena) na clenovi od kultot. toa deka cenite variraat kako ludi i deka nesto moze da ide 400% nagore nadole za nekolku meseci u princip go pokazuva bas toa sto ti go zboram. DA, mozes da napravis pari ako go "pogodis" momentot isto i da zagubis. KOCKA... nisto poveke
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.627
Поени од реакции
34.880
Поентата ми беше дека ова ми е 4 години како инвестирам во ETH.
Не сум влегол на кратко па да сум заработил како што викаш. Ниту сум се изгорел до сега ниту пак сум изгубил пари за овие 4 години.
Јас не се согласувам со тезата дека краткорочно можеш да добиеш а долгорочно да изгубиш, дури мислам дека е скроз обратно.
Краткорочно при продажба во паника можеш да изгубиш се согласувам ама долгорочно не ми се верува.
Доколку требаше ETH да пропадне или имаа таква намера до сега имаа шанса да го пропаднат поготово што се симна до 70-80 долари.
Не се симнува нешто до 80 па да го качиш на 500 ако требало да пропадне туку ќе продолжеше да тоне надоле.

п.с. Ова што го пишав важи за ETH и BTC. Ако купувате други shitcoin-и од типот на OneCoin или незнам кој ондак сами сте си криви за таквата одлука.
Краток совет: Нкогаш не инвестирај во нешто зашто другар ти ти кажал или незнам кој експерт на интернет ти кажал. Направи си сопствена анализа и слушај го само советот што сам себе ќе си го дадеш.
Па некој мора да слушаш, јас не го измислив биткоинот и етериумот ниту пак поседувам берза.
Читаш статистики и гледаш предвидувања на други, тоа е тоа.
Како што ти пишал и кано, се на се коцка, дали ќе ставам на спортска каде што анализирал некој дека гостите се со пола тим заболен од корона и ќе се нервирам 2 саати, или ќе инвестирам во ова и ќе се нервирам неколку месеци исто ти се фаќа.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Па некој мора да слушаш, јас не го измислив биткоинот и етериумот ниту пак поседувам берза.
Читаш статистики и гледаш предвидувања на други, тоа е тоа.
Како што ти пишал и кано, се на се коцка, дали ќе ставам на спортска каде што анализирал некој дека гостите се со пола тим заболен од корона и ќе се нервирам 2 саати, или ќе инвестирам во ова и ќе се нервирам неколку месеци исто ти се фаќа.
Ако мислиш дека е подобро да си ги ставиш парите на спортска отколку во BTC слободно стави ги јас тука неможам да помогнам.
Зар мислиш дека тие што инвестираат во Apple го измислиле Apple или поседуваат берза па затоа инвестираат?
Мој совет е ако неможеш сам да направиш анализа или пак ако се нервираш откако ќе инвестираш тогаш е подобро и да не инвестираш.
Стај си ги парите во Банка за 1% камата годишно и спиј си мирно :)
Автоматски споено мислење:

sfakas deka site se ustvari bas toa shitcoins so toa sto nekoj imaat podobar marketing, malku pogolem kult i eve neka bide nekoja "podobra" jebi vetar tehnologija zad nea. nikoj od niv nema nisto sustinski zad nego, nikakva garancija (zad fiat bar stoi drzavata) i se se bazira na posledna prodazba (cena) na clenovi od kultot. toa deka cenite variraat kako ludi i deka nesto moze da ide 400% nagore nadole za nekolku meseci u princip go pokazuva bas toa sto ti go zboram. DA, mozes da napravis pari ako go "pogodis" momentot isto i da zagubis. KOCKA... nisto poveke
Анализава врска ти нема ама ајде.
Секоја цена на asset во светот се базира на последната направена трансакција. Истото не е исклучиво само за BTC туку важи и за долар на пример.
Tesla отиде неколку пати по 300% нагоре/надоле во последнава година па никому ништа. Shitstock ли е Tesla? Вакви примери колку што сакаш на берза.
Поголема коцка од тоа да купуваш долари во моментов нема. Било што да купиш акции, злато и метали, имот, BTC e подобра инвестиција од долари.
Се гледаме наредна година кога инфлацијата ќе биде 5-10% па ќе праиме пак муабет.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Ако мислиш дека е подобро да си ги ставиш парите на спортска отколку во BTC слободно стави ги јас тука неможам да помогнам.
Зар мислиш дека тие што инвестираат во Apple го измислиле Apple или поседуваат берза па затоа инвестираат?
Мој совет е ако неможеш сам да направиш анализа или пак ако се нервираш откако ќе инвестираш тогаш е подобро и да не инвестираш.
Стај си ги парите во Банка за 1% камата годишно и спиј си мирно :)
Автоматски споено мислење:



Анализава врска ти нема ама ајде.
Секоја цена на asset во светот се базира на последната направена трансакција. Истото не е исклучиво само за BTC туку важи и за долар на пример.
Tesla отиде неколку пати по 300% нагоре/надоле во последнава година па никому ништа. Shitstock ли е Tesla? Вакви примери колку што сакаш на берза.
Поголема коцка од тоа да купуваш долари во моментов нема. Било што да купиш акции, злато и метали, имот, BTC e подобра инвестиција од долари.
Се гледаме наредна година кога инфлацијата ќе биде 5-10% па ќе праиме пак муабет.

Ne.

Nekretnina na primer ne se bazira na poslednata naprevna transakcija nego na cenata sto ke se dobie na aukcija na denot i vazi strikno samo za toj moment. Naredniot den ti da sakas da ja kupis toa moze samo TEBE da ti bide pojdovna tocka a definitivno nema da bide cenata.

Cenata na dolarot samo navidum se bazira na posledna napravena transakcija (lol, takvi nesto e prakticno nevozmozno so ogled na kompleksnosta na pazarot, zbotime za 5 triljoni dneven obrt, shitcoins imaat obrt od edvaj eden PROMIL (ne procent) od toa) nego na preku realno (golemo) pobaruvanjeto i ponudata (supply and demand). Se bazira i na eden kup drugi raboti, sigurno nema cenata da se "smeni" zasto ti si smenil 100e na primer, ama i te kako ke se smeni ako GER na primer rece od utre se vrakame na markata i ne priznavame evra. Malku pokomplicirano e od shitcoins politikata...

Ahhhh Tesla... E vidi Tesla za razlika od bitcoin ima grb, ima fabriki ima visitinski proizvodi ima namena. Da i tamu ima dosta puvanje i marketing i se pravi kult od Elon Mask ama sepak stanuva zbor za kompanija so rbet i potencijal. Duri i tamu ima KRETENSKI visok rizik da investiras, znaci PE Ratio od 800+ e luda rabota. Za razlika od niv na primer imas cel kup banki vo top 100 listata so poevtini akcii i PE Ratio od pod 20. Square sto gi komentiravme predhodno imaat PE Ratio od pod 400 i se samo bank wana be... Toyota na primer ima PE Ratio od pod 15 i market cap od 25 triliona posto se palite na market cap a ignorirate sve sto ustvari treba da mu e bitno na investitor. Kolku da imas prestava i IT gigantite kako Google (alphabet) i Microsoft imaat PE od okulu 30, ova se kompanii so reputacija i definirani proizvodi, lideri vo svojata sfera i pazar.

U princip pak se vrakame na toa deka vo MKD ima finansiski nepismen narod... Ako predhodnite generacii gi lazea TATovci i nekoj slicni scams novite generacii potpagaat pod hajp na internet..

BTW inflacija e normalna rabota, 2-3% ne e uopste strasno i na eden nacin prifatlivo vo zapadnitot svet kade i platite se krevaat sekoja godina. Sistemot im e napraven da funkcionira so inflacija a toa ti kako si zamisluvas "deflacija" se izveduva preku zajaknuvanjeto na valutata.
Автоматски споено мислење:

@CHL1 cisto me interesira dali razbiras angliski, dali gi citas (slusas) i analiziras rabotite sto gi postiras ovde ili samo shlapas gluposti od nekoj bitcoin propaganda portal?

Poslednite raboti sto si gi postiral:

1. DBS otvara fiat/kripto platforma... Ova go prestavuvas kako nekoja validacija na kripto od bankarskiot sistem iako blage veze nema. Jasno si pisuva vo linkot deka bankata ke vovede exchange koj ke raboti so isti saati kako stock exchange, deka ke nema vikend ili posle 4 saat trgovija itn... So drugi zborovi se ona sto bitcoin neli treba da bide, NEMA da bide na ovaa platforma. Aj toa ama DBS nema ni centa da vlozi vo shitcoin nego ke dere na provizii zatoa sto ovozmozuva "bezbedna" platforma... The bank has "deployed DBS Digital Custody, an institutional-grade custody solution specially tailored for safekeeping digital assets," Pa neli transakciite se bezbedni i ima cela tehnologija zad toa... SMESKI covece, zemi citaj i analizraj drug pat da ne pocnam za sve da ti pravam debunk...

2. Videoto so Paul Tudor Jones pogore "eden od najgolemite Hedge Funds menadzeri" pocnuva so toa sto go okarakterizuva shitcoinot kako prv investitor vo tech kompanija (neznam kolkav si bil koga bese dot kom brodolomot, ama aludira na toa) za posle da kaze deka ima SINGLE DIGIT investment vo bitcoin... SINGLE DIGIT be... ima NULA do duri DEVET bitkoina ovoj, jas se kladam deka ima poblisku do NULA ama eve i DURI DEVET da gi ima, jas sum siguren deka u garazha ima poveke "investicii" od bitkoinot... Jasno kazuva deka ne e "bitcoin flag bearer" uste vo prvite 30 sekundi valjda znaes sto znaci toa. Narednive minuta i pol zbori deka edina rabota zad bitcoin e kult na luge spored nego "pametni" sto se trudat na naparavat nesto od koinot mada na kraj jasno kazuva deka ova e "fist inning"... Neznam kolku razbiras bezbol ama vo bezbol ima nine innings taka da koga ke ti kazat deka si vo prviot, ti brat samo sto si pocnal, doaga nesto kako zagrevanje... Znaci DALEKU e od uspeh ova i ova probuva da go kaze na blag nacin za pak da ne mu se zalepi kultot kako prviot pat koga gi plukase javno...

3. Videoto so Stanley Druckenmiller e JAKOOOO... tipot pocnnuva so "I do own a TINY LITTLE BIT OF IT (bitcoin) BUT I OWN A LOT MORE GOLD"... Za potoa da kaze "I own MANY MANY MORE TIMES GOLD then bitcoin"
za bitcoin kazuva deka e atraktivno za milenials i za west coast money prakticno IT i HOLLYWOOD propaganda sektorot na USA. Me interesira dali ustvari znaes ZOSTO e atraktiven za milenials? I nemoj da mi kazes zatoa sto ne veruvaat vo dolarot ili nekoj takvi gluposti, bas me interesira zosto mislis deka nekoj random crncuga u LA e zagrean za bitcoin?

Se kladam i ovoj kako Paul ima SINGLE DIGIT investment vo bitcoin kolku da se rece deka e diversificiran... Ovoj za razlika od Paul, ima poveke vrednost u plakar vo odela nego bitcoin...
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
@kano Ова е последен пат што ти одговарам зошто немам време да трошам на форум како тебе а фактот што не разбра дека Тудор уствар има инвестирано single digit во проценти % е факт дека не ги разбираш работите. Тудор има фунд што менаџира околу 7 мил и алокација од 2% во биткоин колку што прочитав дека има инвестирано е скоро 150мил. ДБС само отвара уште една порта каде што фиат парите ќе можат да влезат во Биткоин во поголема, по-регулирана и безбедна форма со еден збор се зголемува адопција за кирпто, пред 3 год ниту една банка нејќеше да чуе за Биткоин сега се тепаат за бизнис и можност повеќе луѓе да влезат во Биткоин.
И за крај Кано кога Билионер вика Little Bit верувај не е тоа малку овие двајца имаат нет над 10 бил и 2% алокација е многу.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
@kano Ова е последен пат што ти одговарам зошто немам време да трошам на форум како тебе а фактот што не разбра дека Тудор уствар има инвестирано single digit во проценти % е факт дека не ги разбираш работите. Тудор има фунд што менаџира околу 7 мил и алокација од 2% во биткоин колку што прочитав дека има инвестирано е скоро 150мил. ДБС само отвара уште една порта каде што фиат парите ќе можат да влезат во Биткоин во поголема, по-регулирана и безбедна форма со еден збор се зголемува адопција за кирпто, пред 3 год ниту една банка нејќеше да чуе за Биткоин сега се тепаат за бизнис и можност повеќе луѓе да влезат во Биткоин.
И за крај Кано кога Билионер вика Little Bit верувај не е тоа малку овие двајца имаат нет над 10 бил и 2% алокација е многу.
jas komentiram toa sto e na videoto mada eve i da se procenti, 2% ko sto vikas, toa za tebe e seriozna investicija od nekoj sto vredi miljardi? lol

DBS samo ke karuva na kultot a pritoa se sprema e dolar. poveke od jasno e toa.

2% e 2% toa sto tebe ti izgleda mnogu e druga rabota.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
@kano Ова е последен пат што ти одговарам зошто немам време да трошам на форум како тебе а фактот што не разбра дека Тудор уствар има инвестирано single digit во проценти % е факт дека не ги разбираш работите. Тудор има фунд што менаџира околу 7 мил и алокација од 2% во биткоин колку што прочитав дека има инвестирано е скоро 150мил. ДБС само отвара уште една порта каде што фиат парите ќе можат да влезат во Биткоин во поголема, по-регулирана и безбедна форма со еден збор се зголемува адопција за кирпто, пред 3 год ниту една банка нејќеше да чуе за Биткоин сега се тепаат за бизнис и можност повеќе луѓе да влезат во Биткоин.
И за крај Кано кога Билионер вика Little Bit верувај не е тоа малку овие двајца имаат нет над 10 бил и 2% алокација е многу.
Сосема е нормално за луѓе кои прават пари на шортс, да прават пари или што би се рекло да продаваат мадиња за бубрези и со шиткоинов.

Но, нема да има сериозна криптовалута, дури зад неа не застани држава. Впрочем како и што видовме деновиве со шиткоинов пардон биткоинов, што не се знае кој продава и кој купува во вредности од милјарди долари.

Едноставно пирамида, зад која што стојат, прилично сумнителни типови, со оглед дека најсомнителните трансакции во моментов се прават преку биткоини. Од официјална валута на даркнет не бива светска валута.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom