Идеја за сопствен бизнис

Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
60
Дечки, имам повеќе прашања. Во план сум да отворам мини пивара, но незнам како оди со лиценците и дозволи за работа.
Дали прво ја отварам фирмата, ги правам сите инвестиции у машини и тешка артилерија па тек после барам дозволи?
Колку се чека и дали има шанса да не ги добијам за ситни глупости, па да ми е арч целата работа?

Следно прашање, во продажниот дел сум послаб од производниот. Дали морам сам да трчам по кафичи/ресторани за да склучам договори за пијачките, или постојат фирми комерцијалисти/дистрибутери кои бркаат ваква работа? Знам дека скопска и прилепска си имаат свое одделение за тоа, не ме споредувајте со нив


Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 

darko4spain

Praetorian
Член од
13 април 2012
Мислења
57
Поени од реакции
100
Дечки, имам повеќе прашања. Во план сум да отворам мини пивара, но незнам како оди со лиценците и дозволи за работа.
Дали прво ја отварам фирмата, ги правам сите инвестиции у машини и тешка артилерија па тек после барам дозволи?
Колку се чека и дали има шанса да не ги добијам за ситни глупости, па да ми е арч целата работа?

Следно прашање, во продажниот дел сум послаб од производниот. Дали морам сам да трчам по кафичи/ресторани за да склучам договори за пијачките, или постојат фирми комерцијалисти/дистрибутери кои бркаат ваква работа? Знам дека скопска и прилепска си имаат свое одделение за тоа, не ме споредувајте со нив


Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
За првото прашање, Пивница на Кале се продава(ше?), прашај може не е продадена. Со цела опрема, дозволи и рецептури, само да продолжиш.
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
95
Поени од реакции
103
Дечки, имам повеќе прашања. Во план сум да отворам мини пивара, но незнам како оди со лиценците и дозволи за работа.
Дали прво ја отварам фирмата, ги правам сите инвестиции у машини и тешка артилерија па тек после барам дозволи?
Колку се чека и дали има шанса да не ги добијам за ситни глупости, па да ми е арч целата работа?

Следно прашање, во продажниот дел сум послаб од производниот. Дали морам сам да трчам по кафичи/ресторани за да склучам договори за пијачките, или постојат фирми комерцијалисти/дистрибутери кои бркаат ваква работа? Знам дека скопска и прилепска си имаат свое одделение за тоа, не ме споредувајте со нив


Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Со овие прашања, искрен совет е да не отвараш пиварница пошто ќе пропаднеш за 6 месеци.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
8
Поени од реакции
20
Дечки, имам повеќе прашања. Во план сум да отворам мини пивара, но незнам како оди со лиценците и дозволи за работа.
Дали прво ја отварам фирмата, ги правам сите инвестиции у машини и тешка артилерија па тек после барам дозволи?
Колку се чека и дали има шанса да не ги добијам за ситни глупости, па да ми е арч целата работа?

Следно прашање, во продажниот дел сум послаб од производниот. Дали морам сам да трчам по кафичи/ресторани за да склучам договори за пијачките, или постојат фирми комерцијалисти/дистрибутери кои бркаат ваква работа? Знам дека скопска и прилепска си имаат свое одделение за тоа, не ме споредувајте со нив


Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Мој совет: ако веќе си решен да инвестираш и да започнеш со работа сериозно прво ангажирај адвокат што ќе ти објасни какви лиценци и дозволи ти требаат и кои стандарди треба да ги исполниш за да добиеш дозвола. Следен чекор ти е да направиш некоја анализа колку би те чинел единица производ, за да можеш да формираш некоја цена, па тек потоа анализа на постојната понуда дали ќе бидеш конкурентен (вклучително маркетинг, достава и сл.). Во ова фаза може и да си препрашаш некој сметководител чисто да имаш претстава како оди со даноци и останати давачки :) . Следно ти е да го почнеш процесот на набавка на машини и суровина и да почнеш да произведуваш и во истата фаза да бараш веќе купувачи. Како и да е, главен совет консултирај си се со луѓе што може да ти ги објаснат постапките и процедурите. И да good luck!
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Дечки, имам повеќе прашања. Во план сум да отворам мини пивара, но незнам како оди со лиценците и дозволи за работа.
Дали прво ја отварам фирмата, ги правам сите инвестиции у машини и тешка артилерија па тек после барам дозволи?
Колку се чека и дали има шанса да не ги добијам за ситни глупости, па да ми е арч целата работа?

Следно прашање, во продажниот дел сум послаб од производниот. Дали морам сам да трчам по кафичи/ресторани за да склучам договори за пијачките, или постојат фирми комерцијалисти/дистрибутери кои бркаат ваква работа? Знам дека скопска и прилепска си имаат свое одделение за тоа, не ме споредувајте со нив


Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
шо тип на пиво прајш и на шо опрема досега имаш праено?
Од кај земаш суровини и вода?
Хмељот и водата ти се најбитните работи и дефинитивно неможеш индустриско производство со вода од чешма. Знам луѓе што пробаа тука во Холандија и само си ја заебаа опремата и производот не им беше конзистентен. Океј е за хоби производство, ама за големо сериско производство од 2000-3000 литри тешко.

Види ако можеш да се регистрираш како занаетчија оти во спротивно ти треба лиценца за производство, лиценца за трговија, санитетски објект, голем ладилник за складирање, инокс опрема итн итн
за да можеш да произведуваш и продаваш алкохол.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Море батки, не треба да си умен многу да собереш 2 и 2! Пиво можеш да произведуваш, никад нема да можеш да го продадеш!Едиствено, мала пивара и ресторан со капацитет на пиварата, колку што арчи ресторанот И главното НЕ во Мк!
Инаку ПП и СкП ќе те изедат за доручек, ако почнеш да им се мешаш у ресорт! Реално во Мк да влезеш во пивски бизнис треба да тежиш јаче него пола миљарда еври и двајца братучеди во УБК за ортаци! Ако го имаш тоа, на кој петко би отварал пивара, да те мрцвари секој кој на кој не му дала жена му?
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
60
шо тип на пиво прајш и на шо опрема досега имаш праено?
Од кај земаш суровини и вода?
Хмељот и водата ти се најбитните работи и дефинитивно неможеш индустриско производство со вода од чешма. Знам луѓе што пробаа тука во Холандија и само си ја заебаа опремата и производот не им беше конзистентен. Океј е за хоби производство, ама за големо сериско производство од 2000-3000 литри тешко.

Види ако можеш да се регистрираш како занаетчија оти во спротивно ти треба лиценца за производство, лиценца за трговија, санитетски објект, голем ладилник за складирање, инокс опрема итн итн
за да можеш да произведуваш и продаваш алкохол.
Па не е пиво, знам дека напишав мини пивара ама мала/средна дестиларница повише одговара. Линијата за производство ке ме фати некои 10.000€ од Бугарија најефтино, со капацитет 1000 литри на една 8ч смена. И онда додатно опрема за етикетирање, лабораториски инструменти и сл. Комора има и за 2.000€. Водата ке зависи од местоположбата, која не е утврдена. Самиот објект ке ме фати некои 40-50м², у план ми е монтажен да е објектот, или ако најдам на рента ефтино место уште подобро. За дистрибуција би требало да се нафатат фирмиве без проблем, бидејќи ке имам многу мала конкуренција на домашниот пазар во ова време.
Истражив од дистрибутерите што ги имаме.
Решив да бидам само производител, а да не мешам прсти лично во дистрибуција и продажба, туку специјализирана фирма да го врши тој дел. На мој грб само уште и маркетингот и реклама што ке падне.
Е тоа незнам за колку ке ме исуши
Има интернет маркетинг месечно проаѓаш со 500€ солидна реклама. Ама за снимање реклама, и емитување на ТВ, и билборди особено, незнам колку ми е тоа изводливо.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.610
Па не е пиво, знам дека напишав мини пивара ама мала/средна дестиларница повише одговара. Линијата за производство ке ме фати некои 10.000€ од Бугарија најефтино, со капацитет 1000 литри на една 8ч смена. И онда додатно опрема за етикетирање, лабораториски инструменти и сл. Комора има и за 2.000€. Водата ке зависи од местоположбата, која не е утврдена. Самиот објект ке ме фати некои 40-50м², у план ми е монтажен да е објектот, или ако најдам на рента ефтино место уште подобро. За дистрибуција би требало да се нафатат фирмиве без проблем, бидејќи ке имам многу мала конкуренција на домашниот пазар во ова време.
Истражив од дистрибутерите што ги имаме.
Решив да бидам само производител, а да не мешам прсти лично во дистрибуција и продажба, туку специјализирана фирма да го врши тој дел. На мој грб само уште и маркетингот и реклама што ке падне.
Е тоа незнам за колку ке ме исуши
Има интернет маркетинг месечно проаѓаш со 500€ солидна реклама. Ама за снимање реклама, и емитување на ТВ, и билборди особено, незнам колку ми е тоа изводливо.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

lol, citaj pogore
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
95
Поени од реакции
103
Па не е пиво, знам дека напишав мини пивара ама мала/средна дестиларница повише одговара. Линијата за производство ке ме фати некои 10.000€ од Бугарија најефтино, со капацитет 1000 литри на една 8ч смена. И онда додатно опрема за етикетирање, лабораториски инструменти и сл. Комора има и за 2.000€. Водата ке зависи од местоположбата, која не е утврдена. Самиот објект ке ме фати некои 40-50м², у план ми е монтажен да е објектот, или ако најдам на рента ефтино место уште подобро. За дистрибуција би требало да се нафатат фирмиве без проблем, бидејќи ке имам многу мала конкуренција на домашниот пазар во ова време.
Истражив од дистрибутерите што ги имаме.
Решив да бидам само производител, а да не мешам прсти лично во дистрибуција и продажба, туку специјализирана фирма да го врши тој дел. На мој грб само уште и маркетингот и реклама што ке падне.
Е тоа незнам за колку ке ме исуши
Има интернет маркетинг месечно проаѓаш со 500€ солидна реклама. Ама за снимање реклама, и емитување на ТВ, и билборди особено, незнам колку ми е тоа изводливо.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Од напишаново се гледа дека немаш никакво искуство во производство, дистрибуција и маркетинг на пиво или што и да планираш да дестилираш. Уште еден добронамерен совет е да не се задолжуваш за проектов. Ако имаш вишок пари на страна и ова ти е некој сон, ок пробај. Премногу коцки што се надвор од твоја контрола ( а и тоа под твоја контола е сомнително) треба да се наместат.
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
60
Од напишаново се гледа дека немаш никакво искуство во производство, дистрибуција и маркетинг на пиво или што и да планираш да дестилираш. Уште еден добронамерен совет е да не се задолжуваш за проектов. Ако имаш вишок пари на страна и ова ти е некој сон, ок пробај. Премногу коцки што се надвор од твоја контрола ( а и тоа под твоја контола е сомнително) треба да се наместат.
Само дистрибуција и маркетинг*, да те поправам. Затоа постојат фирми кои се занимаваат со тоа. Колку што знам и Витаминка, толкава фирма па друг дистрибутер и ја врши дистрибуцијата. Со производство се занимавам и јас и мојата фамилија со децении, таму не се рчкај
Да те потсетам, отварам фирма за производство, не за маркетинг и реклама, или дистрибутивен центар. Туку чисто прашував за нив.


Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
M

Macedon1um

Гостин
Немаме ние менталитет и интерес за крафт пива, тоа и е најголемиот проблем во целава приказна.. многу поголем од конкуренцијата и сл
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
95
Поени од реакции
103
Само дистрибуција и маркетинг*, да те поправам. Затоа постојат фирми кои се занимаваат со тоа. Колку што знам и Витаминка, толкава фирма па друг дистрибутер и ја врши дистрибуцијата. Со производство се занимавам и јас и мојата фамилија со децении, таму не се рчкај
Да те потсетам, отварам фирма за производство, не за маркетинг и реклама, или дистрибутивен центар. Туку чисто прашував за нив.


Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Не е тешко да продаваш Стоби Флипс и Атлантис, тоа само иде и улогата на дистрибутерот се сведува на испорака, а не на продажба. Кај тебе е друг случај. Тоа што нема крафт пива во маркети не е дека на никој не му текнало и нема конкуренција, туку дека не се бараат. Пивара имаше разни обиди за варијанти на пива, ама освен смут друго не пројде, со сета маркетинг машинерија позади.
Веќе некој пиша, димензионирај го производството према тоа што можеш да продадеш во сопствен/и кафич/и или кафана/и. Не ти требаат големите ланци маркети, а и очигледно немаш претстава колку пари кошта влез во нив.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Некој што е у бизнисот со фотоволтаици да пушти линкови од последни законски измени? Или накратко да објасни што е сменето или како функционира во моментот. Дали важат исти регулативи и за 1 мегават и за над 1.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Некој што е у бизнисот со фотоволтаици да пушти линкови од последни законски измени? Или накратко да објасни што е сменето или како функционира во моментот. Дали важат исти регулативи и за 1 мегават и за над 1.
Сакаш да зае*еш некого или сам да се зае*беш?
Ако не ги знаеш законските измени, значи толку си мал инвеститор што при првиот проблем ќе те голтне ЕВН, за пола пари од тие што си ги инвестирал, плус и благодарен треба да им бидеш!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom