ИТ фирми и пракси во Скопје

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Според мое искуство, ако не одговорат најкасно за 2 дена, не одговараат..
Автоматски споено мислење:



Јас мислам дека сами се фаќаме у клопката на работа... Кога не ми се свиѓа проектот, едноставно не ми се седнува да работам (како сега на пример, па сум го заседнал форумот)...А кога ми е челинџ, само таму ми е умот. И тогаш сум ненаспан одсутен од фамилија и пријатели (психички), у сред сон се будам зошто сум го сонувал решението и одма на компјутер да го имплементирам и така натака... И да, косата ми е цела бела, уште од доста млад...
Јас пак не сум толку пребирлив и немам некои посебни емоции кон еден или друг проект. Да има проекти што ми се допаѓаат или не, ама во принцип секогаш имам повеќе работи паралелно што нема ни време многу да се мислам. Мене повеќе ме нервираат луѓето околу мене, особено тие што не разбираат кој е обемот на работата или на „пребарувањата“ а се први да дадат мислење, нереално договорени рокови, еден куп промени на средина од проектот и тн.
А седењето, порано сум киснел да работам иако не се плаќало прекувремено, али толку ми е преку нос дојдено од аспект на гага работа што во последно време се повеќе пробувам да бидам 9 до 5, ако има пари за после ок ќе седам и цела вечер, ако не се плаќа се поретко се осудувам да заглавувам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Јас пак не сум толку пребирлив и немам некои посебни емоции кон еден или друг проект. Да има проекти што ми се допаѓаат или не, ама во принцип секогаш имам повеќе работи паралелно што нема ни време многу да се мислам. Мене повеќе ме нервираат луѓето околу мене, особено тие што не разбираат кој е обемот на работата или на „пребарувањата“ а се први да дадат мислење, нереално договорени рокови, еден куп промени на средина од проектот и тн.
А седењето, порано сум киснел да работам иако не се плаќало прекувремено, али толку ми е преку нос дојдено од аспект на гага работа што во последно време се повеќе пробувам да бидам 9 до 5, ако има пари за после ок ќе седам и цела вечер, ако не се плаќа се поретко се осудувам да заглавувам.
Во последните години, јас сум бил претежно тој кој го наметнува начинот на работа, и можеби ете сум имал среќа да можам да изградам и да работам во околина која е среќна дури и кога треба да се глави бајаги (а многупати требало, па дури и претерано многу). Но никогаш не сум ги оставил тие што стојат позади мене, ненаградени, сум се борел за нив по цена и мене да ме отпуштат... А мојата награда од нив била што никад не ме оставиле на цедило...
Автоматски споено мислење:

Тоа кога сам си куцкаш на проект може. Кога имаш секој ден скрам и треба да се објасниш на што си работел, што си сработил, колку време си логирал и ако си логирал повеќе од што гласи естимацијата, зошто тоа си го направил(естимацијата ја прави тој што го отвара тикетот, не ти) . Исто за сето тоа коментар во тикетот, како и аксептанс критериуми за QA, соодветен лабел на тикетот пред мерџ, како и статус на тикетот (имаш едно 10 тина на џира). Покрај тоа треба да ставиш 10 тим лида како ревјуери на твојот пул риквест, ако си чачкал нешто фронт енд и тие што се од фронт енд. Секој ден мораш да имаш 8 саата репортирано и да ги оправдаш со тикетите на кои си работел.
Види, јас реков има проекти во кои не сум се пронаоѓал и сум бил несреќен, не сум можел да се натерам да работам... а има проекти кајшто ми е задоволство да работам... Тоа не мора секогаш да значи дека тое е начинот на работа... Незнам за другите, меѓутоа јас искрено во таквиот начин на работа, каков што го опишуваш нема никогаш да се пронајдам, ниту пак да се снајдам, ниту пак ќе бидам среќен...

Пошто имам, да речам, занат кој ми дава можност да бирам, јас претежно бирам да бидам среќен ... и притоа не ми е важно само јас да сум среќен, многу ми е важно да и тие околу мене се среќни...Пола од животот му го посветуваме на работата, и да бидеш несреќен на работа, значи да си пола од животот несреќен... Во оној момент, кога насабајле не наоѓам никаква причина со задоволство да одам на работа, тогаш е време да ја сменам работата.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Во последните години, јас сум бил претежно тој кој го наметнува начинот на работа, и можеби ете сум имал среќа да можам да изградам и да работам во околина која е среќна дури и кога треба да се глави бајаги (а многупати требало, па дури и претерано многу). Но никогаш не сум ги оставил тие што стојат позади мене, ненаградени, сум се борел за нив по цена и мене да ме отпуштат... А мојата награда од нив била што никад не ме оставиле на цедило...
Автоматски споено мислење:


Види, јас реков има проекти во кои не сум се пронаоѓал и сум бил несреќен, не сум можел да се натерам да работам... а има проекти кајшто ми е задоволство да работам... Тоа не мора секогаш да значи дека тое е начинот на работа... Незнам за другите, меѓутоа јас искрено во таквиот начин на работа, каков што го опишуваш нема никогаш да се пронајдам, ниту пак да се снајдам, ниту пак ќе бидам среќен...

Пошто имам, да речам, занат кој ми дава можност да бирам, јас претежно бирам да бидам среќен ... и притоа не ми е важно само јас да сум среќен, многу ми е важно да и тие околу мене се среќни...Пола од животот му го посветуваме на работата, и да бидеш несреќен на работа, значи да си пола од животот несреќен... Во оној момент, кога насабајле не наоѓам никаква причина со задоволство да одам на работа, тогаш е време да ја сменам работата.
Нема врска оставање на цедило со завршување во нормално време, проблемот е што се прават грешни процени и ајде после друг да му го спасува дупето со тоа што ќе се остава од работа по 15 саати.
Од мое искуство техничките лица во глобала се прилично смотани за наплата и не се согласувам дека е нормално окапување секојдневно по 20 саати ако тоа не е платено или така дефинирано во работните договори. Малку се искривени дефинициите за воркохолици, во многу ситуации може да се дефинираат истите како будали, а ако одредена организација си има навика да бара работа во такви услови тоа е веќе на некој начин ропство.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Нема врска оставање на цедило со завршување во нормално време, проблемот е што се прават грешни процени и ајде после друг да му го спасува дупето со тоа што ќе се остава од работа по 15 саати.
Од мое искуство техничките лица во глобала се прилично смотани за наплата и не се согласувам дека е нормално окапување секојдневно по 20 саати ако тоа не е платено или така дефинирано во работните договори. Малку се искривени дефинициите за воркохолици, во многу ситуации може да се дефинираат истите како будали, а ако одредена организација си има навика да бара работа во такви услови тоа е веќе на некој начин ропство.
Значи не оставање на цедило не подразбирам на неплатена работа.. Никогаш мојот тим не останал неплатен ниту за 1 час. Не секогаш тоа значи дека е тоа грешка на проценки или грешка во план. Некогаш експлицитно се барало нештото да се заврши побрзо (поради причини познати на бизнисот) , за што се добивало и добар бонус (значи и тимот добивал), па се случувало да гинеме сите 2-3 недели, буквално дома само на спиење и туширање... Меѓутоа дури и тоа време поминато такво било со смеа и задоволство.

Пошто претежно сум бил задолжен за естимации во тој период, ќе ти кажам дека од прилика скоро никогаш ми се нема десено андерестимејт, скоро никогаш (сега овој проект што го работам ми се деси, ама тоа е дека ми скрија податоци).. Дури и ако ни се десел некогаш андерестимејт, или сме го анулирале со друг сајд-проект или вообичаено ќе излезам и ќе кажам дека сум згрешил. Естимациите никогаш не сум ги правел сам, освен за работите што јас ги развивам, туку со координација на луѓето што развиваат. И притоа знаејќи дека девелоперите имаат навика да дадат помала естимација, ги наведувам да размислат и да ја зголемат... Проблем ми се појавува ако ми бараат ревизија на естимацијата, но досега ниту еднаш не сум попуштил во естимацијата и ја бранам до крај. Компромисот најчесто бил, да се направи побрзо, али тоа нели нормално се наплаќа...

Ти реков, тимот со којшто работев претходно сите сме биле воркохолици, но сите саати што сме ги одработиле (вклучително времето за планирање, естимација и бизнис анализа), сме ги наплатиле (тука нормално спаѓаат и паузите кои сме ги провеле на работа). Треба сите да имаат во предвид дека процесот програмирање, не е само голо куцкање на тастатурата, туку е пред се мисловен процес.

Јас сум поборник на тоа дека ако сакаш да имаш квалитетна услуга, мораш да си платиш убаво. На крајот од таа приказна, секогаш има 2 задоволни страни.
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
67
Јас само би сакал ако некој добие прилика за да се тестира за пракса во ItLabs нека не си го губи времето... 100% точен тест имам извадено одамна и нормално бев одбиен бидејќи според сивито сум немал доволно ИСКУСТВО. Една од фирмите која сака работите да ги тера врз грбот на практикантите за смешни пари...
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
PHP,React ili Angular што би одбрале што е најбарано?
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
67
PHP,React ili Angular што би одбрале што е најбарано?
Тотално различни работи. Како прво PHP е се користи за backend развој, додека овие 2 се користат за frontend развој. Иако се слични се базираат на различни концепти. Angular се смета за работна рамка (framework) додека react js е библиотека. Од мое лично искуство поголемиве фирми повеќе работат со Angular комбиниран со Java или .NET, овие комбинации најчесто се користат за enterprise проекти. Од аспект на што е барано можам да кажам дека се е барано
само треба да го сакаш тоа што го правиш и да си добар. Реактот е полесен за учење има многу литература видеа и слично, поинтуитивен е, едноставно по интересен, додека ангулар е доста сличен со реактот, component based се и 2та но е малце по тежок, има по груба документација и доколку немаш искуство потешко ќе се снајдеш. Пред да почнеш да работиш со реакт треба да имаш добро предзнаење на javascript исто и за ангулар TypeScript или javascript (ретко се користи и скоро никој не ја бара)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Колку и да е на мајтап еден пост што во голема мера ги отсликува голем дел од огласите.
Looking to hire a Jr Data Scientist:

- 15 years Python
- 30 years SQL
- 20 years AWS
- 15 years Spark
- 15 years Terraform
- Core contributor to assembly code base
- Team player
- Should have some sort of martial arts experience, whether Ninja, Jujitsu, or Karate. All 3 is preferred.
- Knows SQL, NoSQL, NewSQL and all future flavors of SQL
- Project Management experience
- Strong experience with Keras, TensorFlow, Sklearn, XGBoost and preferably has written their own ML library from scratch.
- Should have published at least 2 top level academic papers preferably focused around a Convolutional Recurrent Back-propagating Neural Network
- Open source contributor at least 5 projects.
- Experience leading teams of 10,000 people or more
- Managed CI/CD pipeline for an application with at least 2 billion daily users
- Should have at least 1 PhD, 5 is preferred.

Yes, we have ping pong tables and an open floor plan and lots of salty snacks in the breakroom. Organic Kombucha on tap.

The interviews will consist of a 5 day process of whiteboarding algorithms from scratch followed by writing your own compiler and a coding exam will be taken at random from the 20 most popular programming languages.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.089
Јас само би сакал ако некој добие прилика за да се тестира за пракса во ItLabs нека не си го губи времето... 100% точен тест имам извадено одамна и нормално бев одбиен бидејќи според сивито сум немал доволно ИСКУСТВО. Една од фирмите која сака работите да ги тера врз грбот на практикантите за смешни пари...
Чудно, за пракса колку што знам порано не бараа тестови. Имаа некоја програма од 3 месеца или така нешто каде работиш на фиктивен проект од нула и после тоа се одлучуваат дали ќе те вработат. Како и да е, имам слушнато од повеќемина дека односот кон вработените не им е баш најдобар, така што може и подобро што не си отишол таму. Ако сметаш дека ги имаш знаењата зошто не аплицираш за џуниор позиција во фирма која апла има потреба од девелопер, не за практикант, со некој твој личен проект?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Od druga strana pa poznavam dosta individui koi se vlezeni it firmi a se totalnj dupki
Тоа да, али дека пребаруваат се и сешто на огласи пребаруваат, веројатно сите тие технологии ги имаат во фирмата и не дека од прв ден ќе мора да ги работиш, али ако се најди будала - супер.
 
Последно уредено:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Член од
27 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
67
Чудно, за пракса колку што знам порано не бараа тестови. Имаа некоја програма од 3 месеца или така нешто каде работиш на фиктивен проект од нула и после тоа се одлучуваат дали ќе те вработат. Како и да е, имам слушнато од повеќемина дека односот кон вработените не им е баш најдобар, така што може и подобро што не си отишол таму. Ако сметаш дека ги имаш знаењата зошто не аплицираш за џуниор позиција во фирма која апла има потреба од девелопер, не за практикант, со некој твој личен проект?
Toa bese odamna sakav samo loso iskustvo da spodelam i drugitr da ne si go gubat vremeto inaku da ima dosta firmi koi ete nudat prvo 3 4 5 i sl meseci pa posle ako te biva ke te zemat
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
За frontend, дефинитивно React.
На огласи имам впечаток дека повеќе бараат Angular, иако Vue мене ми изгледа како попрактичен во споредба со Angular, исто и React.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom