ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
21 март 2014
Мислења
477
Поени од реакции
326
Еве и јас да споделам искуство за практиканти за софтверски инженер, мое видување и мислење.

Претходното лето (2ра факс), се решив да аплицирам за пракса. Видов оглас кај една од "најпосакуваните" македонски фирми за вработување помеѓу колегите и решив да аплицирам.

Упс.. Бараат CV па направив едно нерелевантно, немам проекти, буквално без врска информации.

Вие сте млад, немате проекти, бла бла. Не ме повикаа на интервју. Разочарување огромно.

Океј, менувам тактика, немам CV и искуство, ај да аплицирам некаде кај што не бараат CV за пракса.

Втор обид, огромна фирма од соседна земја, академија, не пракса.

Пред интервју имаа решавање на две задачи со алгоритми, со кои филтрираат кандидати.

Ги решив задачите и после некое време, радост, интервју!!!

На интервјуто ме чешлаа за ООП и податочни структури, реално единствено нешто за што можев да зборувам тогаш..

И така успеав да влезам на пракса/академија без CV и со нула проекти иако не ја завршив.

Оваа пролет/лето фирмата што ми бараше лани CV, не ни аплицирав во неа, аплицирав во една што на сличен начин како претходнава(со решавање задачи) селектира, и ме примија, така да од таму ќе почнам.

Мојот заклучок за сите што сакаат да почнат пракса а немаат проекти и искуство е да си најдат фирма која што не бара CV за пракса, оти во тие фирми што бараат CV, шансите се многу многу мали за почеток.

Она што мене ме интересира за овие фирми што бараат проекти за пракса, ако јас за пракса треба да имам проекти, тогаш што треба да имам за вработување?!??
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.642
Поени од реакции
10.234
Она што мене ме интересира за овие фирми што бараат проекти за пракса, ако јас за пракса треба да имам проекти, тогаш што треба да имам за вработување?!??
За пракса бараат повеќе заради тоа што мора некако да филтрираат луѓе што се без искуство.

Кога веќе имаш искуство и конкурираш за позиција, ако тој што те интервјуира стварно добро си ја врши работата, знае точно што да те праша за да види дали имаш познавање од материјата.

Еве јас кога конкурирав како јуниор со година дена искуство имав едночасовно интервју со неколку практични проблеми и тоа беше тоа.

Е кога конкурирав за сениорска позиција имаше неколку интервјуа во текот на две недели кои што траеа по еден час и не напишав ниедна линија код таму. Сите интервјуа беа разговорни ама затоа прашањата беа конкретни за да погодат во сржта од проблематиката. Последното беше со head manager и lead на проектот и ми се чини дека ги поминавме сите можни хипотетички ситуации што може да се случат и од технички и од секаков друг аспект без никакво кодирање.

Секако има разлика помеѓу компаниите и начинот на кој интервјуираат, ама ќе видиш понатаму како одат тие работи. И јас ги имав истите прашања како тебе пред неколку години.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
10.341
Поени од реакции
15.193
За пракса бараат повеќе заради тоа што мора некако да филтрираат луѓе што се без искуство.

Кога веќе имаш искуство и конкурираш за позиција, ако тој што те интервјуира стварно добро си ја врши работата, знае точно што да те праша за да види дали имаш познавање од материјата.

Еве јас кога конкурирав како јуниор со година дена искуство имав едночасовно интервју со неколку практични проблеми и тоа беше тоа.

Е кога конкурирав за сениорска позиција имаше неколку интервјуа во текот на две недели кои што траеа по еден час и не напишав ниедна линија код таму. Сите интервјуа беа разговорни ама затоа прашањата беа конкретни за да погодат во сржта од проблематиката. Последното беше со head manager и lead на проектот и ми се чини дека ги поминавме сите можни хипотетички ситуации што може да се случат и од технички и од секаков друг аспект без никакво кодирање.

Секако има разлика помеѓу компаниите и начинот на кој интервјуираат, ама ќе видиш понатаму како одат тие работи. И јас ги имав истите прашања како тебе пред неколку години.
Има разлика. Убедливо најтешки интервјуа, барем за мене, се кога ќе ти дадат 3 - 4 комплексни проблема да решиш за пола саат на некоја платформа со алгоритамски проблеми и имаш тајмер што ти мери време. После тоа ако поминеш следува видео кол со девелопер/девелопери на кои им ги објаснуваш решенијата и плус ти поставуваат дополнителни прашања и задачи. И на крај интервју со менаџерот. И тоа све на англиски, после третиот саат толку си исцрпен психички од толку многу прашања што почнуваш да се губиш.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
2.439
Поени од реакции
5.919
Има разлика. Убедливо најтешки интервјуа, барем за мене, се кога ќе ти дадат 3 - 4 комплексни проблема да решиш за пола саат на некоја платформа со алгоритамски проблеми и имаш тајмер што ти мери време. После тоа ако поминеш следува видео кол со девелопер/девелопери на кои им ги објаснуваш решенијата и плус ти поставуваат дополнителни прашања и задачи. И на крај интервју со менаџерот. И тоа све на англиски, после третиот саат толку си исцрпен психички од толку многу прашања што почнуваш да се губиш.
Јас пред 12 години во иста фирма морав 3 круга да поминам за junior, првиот као општо интервју требаше да биде, се најдов на табла, алгоритамски проблеми, ооп, sql, технологии итн 4 саата. Втор круг алгоритамски проблеми, пак 4 саати. Трет круг као со менаџерот, па пак на табла, алгоритми, ооп, дата структури итн. Секој пат кога си одев бев како изгубен случај.
Мислам дека беше претерано, како у НАСА да треба да влегуваш...

Можеби премногу кандидати за една позиција и затоа толку филтрирање.
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
338
Поени од реакции
575
Видов објава пред некој ден, бараа 5 тестови за интелегенција на оглас за пракса. 1655995261889.png
 
Член од
17 август 2011
Мислења
8.241
Поени од реакции
14.149
Ne mora da gi plasite lugjevo, ne e tolku rigorozno. Tie testovi se poise da vidat da ne si sakat, ne e nekoj test za u Nasa.
Vo site drugi mozni struki samo kaj delot education ako nemate soodveten fax, CVto kje vi leta u kanta. Tek posle intervjua, testovi za IQ i se ostanato za filtriranje.

Mislam deka periodov sekoj so imase zapnato seriozno stana developer. Kriteriumite se na 0 spusteni, ne baraat ni iskustvo ni soodveten background.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.779
Поени од реакции
24.849
Ne mora da gi plasite lugjevo, ne e tolku rigorozno. Tie testovi se poise da vidat da ne si sakat, ne e nekoj test za u Nasa.
Vo site drugi mozni struki samo kaj delot education ako nemate soodveten fax, CVto kje vi leta u kanta. Tek posle intervjua, testovi za IQ i se ostanato za filtriranje.

Mislam deka periodov sekoj so imase zapnato seriozno stana developer. Kriteriumite se na 0 spusteni, ne baraat ni iskustvo ni soodveten background.
Ама сепак мора да подзапнат троа :D
Да, критериумите се спуштени премногу, ама има и премногу конкуренција кај апла почетници, и често грубите филтри знаат да исфрлат од игра и некој што е солиден кандидат.
Инаку луѓе кои сега ги примаме на џуниор позиција пред 5-10 години немаше да стигнат ни на пракса, а и голем дел од тие што ги гледаш со титули сениор тогаш ќе беа на многу пониска позиција.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
24
Поени од реакции
6
И јас сум без искуство само со проекти/вежби кој ги имам постирано на youtube/github и пробувам како јуниор (дури и за мала плата) да почнам во некоја фирма каде би се надоградил. Ориентиран сум према back-end. Html и css ги знам но едноставно не сакам да ги работам. Одбивни ми се. Најинтересно ми е кога правам .NET Windows forms апликации или нешто слично на нив. Најслично што сум видел до сеа за веб апликации е Anvil framework вo Python. Без разлика на кој програмски јазик дали c# или visual basic или python или било кој. Битно го избегнувам правењето на user interface со drag i drop на компонентите и после само им давам функционалност. Денес имав интервју за junior .NET developer во голема реномирана фирма кај нас и не добив ниту едно прашање за .NET ради што најискрено го објаснив истово од погоре. Едноставно без html, css/bootstrap и javascript/node.js/react си unhireable. Пак тек после ќе се објаснуваш за back end јазици. Тотално се демотивирав. Така да планирам да барам фирма која работи со софтвер за сметководство и магацинско работење. Web development is just to much.
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
338
Поени од реакции
575
Какви предрасуди имаат луѓето што ги водат интервјуата?
Дел од тоа што сум видел досега:
- QA/Support се entry level позиции во IT. Ако сакаш да напредуваш мора да смениш професија, најчесто во dev.
- QA незнаат да програмираат, нивна задача е да ги искликаат апликациите пред објава на нова верзија.
- Луѓе без (финки, пмф, електро) не се вистински програмери.
- Senior developer те прави знењето и само знаењето. Од истите луѓе ке слушнеш и дека луѓе со помалку од 3-5 години искуство несмеат да бидат senior devs, неможело тоа така.
- Прав програмер програмира и после работно време, има активен GitHub профил, блог и допринесува во проекти со отворен код.
- Frontend е само HTML/CSS и е за „слаби програмери“ и почетници што пробуваат да стигнат до првата работа.
- Backend е само CRUD операции и е за „слаби програмери“ и почетници што пробуваат да стигнат до првата работа.
- Било кој интерес надвор од програмирање, како менаџмент, маркетинг, продажба, итн, е слабост и доказ дека не си добар програмер.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
15.451
Поени од реакции
19.242
Дел од тоа што сум видел досега:
- QA/Support се entry level позиции во IT. Ако сакаш да напредуваш мора да смениш професија, најчесто во dev.
- QA незнаат да програмираат, нивна задача е да ги искликаат апликациите пред објава на нова верзија.
- Луѓе без (финки, пмф, електро) не се вистински програмери.
- Senior developer те прави знењето и само знаењето. Од истите луѓе ке слушнеш и дека луѓе со помалку од 3-5 години искуство несмеат да бидат senior devs, неможело тоа така.
- Прав програмер програмира и после работно време, има активен GitHub профил, блог и допринесува во проекти со отворен код.
- Frontend е само HTML/CSS и е за „слаби програмери“ и почетници што пробуваат да стигнат до првата работа.
- Backend е само CRUD операции и е за „слаби програмери“ и почетници што пробуваат да стигнат до првата работа.
- Било кој интерес надвор од програмирање, како менаџмент, маркетинг, продажба, итн, е слабост и доказ дека не си добар програмер.
Јас гледам само дека си ти со предрасуди :)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
14.302
Поени од реакции
22.813
Дел од тоа што сум видел досега:
- QA/Support се entry level позиции во IT. Ако сакаш да напредуваш мора да смениш професија, најчесто во dev.
- QA незнаат да програмираат, нивна задача е да ги искликаат апликациите пред објава на нова верзија.
- Луѓе без (финки, пмф, електро) не се вистински програмери.
- Senior developer те прави знењето и само знаењето. Од истите луѓе ке слушнеш и дека луѓе со помалку од 3-5 години искуство несмеат да бидат senior devs, неможело тоа така.
- Прав програмер програмира и после работно време, има активен GitHub профил, блог и допринесува во проекти со отворен код.
- Frontend е само HTML/CSS и е за „слаби програмери“ и почетници што пробуваат да стигнат до првата работа.
- Backend е само CRUD операции и е за „слаби програмери“ и почетници што пробуваат да стигнат до првата работа.
- Било кој интерес надвор од програмирање, како менаџмент, маркетинг, продажба, итн, е слабост и доказ дека не си добар програмер.
Кај си имал несреќа да се паднеш на интервју?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom