ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
9 февруари 2016
Мислења
706
Поени од реакции
1.642
Јебига тие ги има на торент без пари, кога си студент не бираш, парите ти се за други работи.
Не знам брат јас за беспари имам гледано добри, од нормални луѓе, не приучени индијци. Од индијци може имам некое кратко конкретно видео за флип-флопови и слични глупости :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
8.046
Поени од реакции
13.737
Здраво на сите. Имено по завршувањето на факултетот, седам дома повеќе од две години зашто нели кај нас по струка ако немаш врски, нема шанси да се вработиш.
Видов дека многу луѓе со слични судбини како мојата, се преусмеруваат и одат на обуки, пракси во некои од овие ИТ компании/школи, и релативно брзо се вработуваат. Може ли некој да ми помогне, да ме упати од каде и како да почнам? Би му бил многу благодарен.
Napravi akaunt na rutraker, i simni si bilo koj kurs za osnovno nivo programiranje. Ili zamunda. Nie na faks ucevme C, vo stranstvo python e poise aktuelno. Cisto da vidis dali ti vlaga programiranjeto vo glava.
Ako e okej, imas dolg pat pred tebe. Kje si simnes full kurs za pravenje aplikacija i kje go teras. Se so nema da ti e jasno kje guglas. Kje ti treba godina dena minimum za da naucis ako pocinjas od nula.
 

confusion

Shadow King
Член од
27 март 2022
Мислења
73
Поени од реакции
115
Ако се од Rahul Shetty гледај ги на 1.5 брзина, јас така ги гледав инаку заспивав. А на индискиот акцент се навикнуваш после стотици саати изгледани туторијали. Може серат по улици таму во Индија, ама и факултетска диплома и работа ми дадоа мене. :D
The Complete 2022 Software Testing Bootcamp | Udemy
ISTQB Foundation Level 2022 Complete Training | Udemy

Овие два ги зедов, не беа ни нешто скапи, по 10 долари така нешто, не дека ќе ми се библија пошто зимам информации од сите страни ама никако да ги навикнам да ги слушам. :D
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.633
Поени од реакции
10.233
The Complete 2022 Software Testing Bootcamp | Udemy
ISTQB Foundation Level 2022 Complete Training | Udemy

Овие два ги зедов, не беа ни нешто скапи, по 10 долари така нешто, не дека ќе ми се библија пошто зимам информации од сите страни ама никако да ги навикнам да ги слушам. :D
Овој е некој нов индиец, ќе си рече човек ќе го испеглаат изговорот со тек на времето, ама не. :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.473
Поени од реакции
23.939
Овој е некој нов индиец, ќе си рече човек ќе го испеглаат изговорот со тек на времето, ама не. :D
Не, не го менуваат и после 20 години живеење во земји од Англиско говорно подрачје.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.473
Поени од реакции
23.939
Безбедност дипломирав.
Ова би требало да го разбереш најбргу, со малку среќа да фатиш и работа, а после тоа може да се надградуваш и да учиш покомплексни работи.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.633
Поени од реакции
10.233

Туку кои се вашите размислувања, ви се оди во канцеларија, или од дома?
Мене ми се оди во канцеларија само заради тоа што пресно сменив фирма па полесно ми е за контактирање со колеги. Инаку финансиски воопшто не ми се исплати да се враќам во Скопје моментално. Немам живеалиште и тоа значи 200 евра минус секој месец за нешто што можам да го правам од дома.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
10.628
Поени од реакции
24.043
Дома. Од кога бидна коронава на 3 пати пробаа да не вратат па имаше случај колега да е заразен и се затвараше цела канцеларија. Фала богу веќе 8-9 месеци е стабилна ситуацијава, меѓутоа си остана тоа работа од дома + опционално кога сакаш да дојдеш во канцеларија. Тимски, 7 колеги се собираме еднаш неделно или на две недели зависи од потреба. Продуктивноста е зголемена на ниво на цела фирма од кога се практикува работа од дома. Нема безвезно комуницирање со колеги, нема ручек од цел саат, нема кафиња, нема чилинг рум, нема фудбалчиња, фокусот е на работа и на оние must have состаноци. Некогаш и од дома заглавуваме со работа, ама често и многу порано завршувваме.
Башка канцеларија од 5000м2 се затвори баш поради ова и останавме на една канцеларија каде што нема dedicated desks, туку оди со букирање.

Која е потребата да се вратиме во канцеларија?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.273
Поени од реакции
40.861
Многу го сменија начинот на работа и останаа да работат од дома им се покажа како успешно, доста заштедија на патување, нема забава, но нема изнајмување простор, нема сметки итн.
Им одговара да не патуваат што финансиски што од гужви во сообраќај и обврска секој ден да се спремни, а не во пижами. :D


Јас не можам да издржам дома.
Сакам секојдневно излегување од сабајле, гужви во сообраќај, спремање за работа. Чувствувам осаменост кога сум сам во четири ѕида.

Тој што е фокусиран на работата нема безвезална комуникација со колеги, нема ручек од еден саат.
И онака дали на две недели ќе пиеме кафе и не одиме на ручек.
Не губам време во тоа и гледам еден саат да завршам порано.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
8.046
Поени од реакции
13.737
Се решава со афтерворк у Петок вон канцеларија :D
Je ama petokot vecer ti e sekako free za izlaganje. Rabotava e rabotnite saati da bidat poprijatni. Mene mi e poubavo koa sum opkruzen so lugje, bi se mrdnal ako sum cela rabotna nedela vo soba sam.
Ali vajda najbojle da ima izbor, pa koj kako mu odgovara.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
10.628
Поени од реакции
24.043
Je ama petokot vecer ti e sekako free za izlaganje. Rabotava e rabotnite saati da bidat poprijatni. Mene mi e poubavo koa sum opkruzen so lugje, bi se mrdnal ako sum cela rabotna nedela vo soba sam.
Ali vajda najbojle da ima izbor, pa koj kako mu odgovara.
Ова последново што го кажа, да има избор. На кој што му одговара. Еве кај нас најредовни на работа се луѓето со фамилија жена/маж/деца. Јас кога би одел на работа ќе губам цел саат во пат натака навака, пауза за ручек од 40-60 минути, кафе некое + највеќе што мразам е некој да ме замара на биро кога сум сконцентриран на работа. Колегите мене и ми се другари па често ги гледам после работа не само петок.
Ако работата не страда, работење од дома е сосем океј, освен нели ако индивидуата сака да е опкружена со луѓе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom