ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
9 февруари 2016
Мислења
252
Поени од реакции
384
Здраво,

Мен интересира, што според вас на македонскиот ИТ пазар се бара најмногу: PHP или .NET програмери?

Мене лично ме интересира ASP.NET, и веќе почнав да вложувам време да го изучам.

Планирам да се запишам на академијата за веб девелопмент во Сивус. Кажете ми дали вреди оваа академија.... И дали со овој профил (овој програмски јазик) можам полесно да најдам работа?

Дали вакви програмери бараат во (ако не се лажам) подобрите компании во македонија како Endava, Haselt, Netcetera, Nextsense, Asseco - SEE и Musala Soft.

Ако некој работи или работел во овие компании, нека ме контактира во ЛП, би сакал да му поставам неколку прашања приватно. :)

Ви благодарам однапред.

Поздрав!
.Net дефинитивно.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: stk
Член од
3 јуни 2018
Мислења
13
Поени од реакции
7
Малце офф топик.
Зошто на pluralsight ми прави decline code error а на картичка имам пари...имал некој друг ваков проблем?
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
13
Поени од реакции
7
Дали се користи node.js кај нас или некој од стаковите mean/mern/mevn.
Или подобро е PHP/Laravel што мислите вие.
И зошто PHP има лоша репурација по интернетов демек е dead language..или нема врска?
Што би препорачале вие.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.782
Поени од реакции
11.609
Дали се користи node.js кај нас или некој од стаковите mean/mern/mevn.
Или подобро е PHP/Laravel што мислите вие.
И зошто PHP има лоша репурација по интернетов демек е dead language..или нема врска?
Што би препорачале вие.
PHP не е програмски јазик

1600333250862.png
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, јас сум од Кавадарци, штотуку дипломиран на ФИКТ (Факултет за информатички и комуникациски технологии) во Битола.
Јас и мојот другар кој е 4та година студент на ФИНКИ во Скопје сакаме да се вработиме како програмери во некоја компанија. Може ли некој да ми каже како одат тие работи, дали имаме шанса да започнеме да работиме како почетници.
Имам искуство во Visual C#, Visual Basic, Unity3D онака ги имам користено за некои мои потреби некои програмчиња или игри (во Unity3D).
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
939
Поени од реакции
1.886
Здраво, јас сум од Кавадарци, штотуку дипломиран на ФИКТ (Факултет за информатички и комуникациски технологии) во Битола.
Јас и мојот другар кој е 4та година студент на ФИНКИ во Скопје сакаме да се вработиме како програмери во некоја компанија. Може ли некој да ми каже како одат тие работи, дали имаме шанса да започнеме да работиме како почетници.
Имам искуство во Visual C#, Visual Basic, Unity3D онака ги имам користено за некои мои потреби некои програмчиња или игри (во Unity3D).
Zaedno sakate ili odvoeno?
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
7.957
Поени од реакции
13.042
Шо е финтава со Аксапта Мастерс, ги избркаа сите ко почна короната и сега наеднаш 20 души бараат на оглас?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.289
Поени од реакции
185.768
Шо е финтава со Аксапта Мастерс, ги избркаа сите ко почна короната и сега наеднаш 20 души бараат на оглас?
Напротив, се шири кадарот. Никој не е избркан :)
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.506
Луѓе, ве молам да ми кажете нешто за Axeltra, добри лоши страни?
Благодарам.
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Некој да ми каже мислење за на пракса во iborn како front-end developer? Или општо за на пракса во друга фирма
 
На врв Bottom