ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Здраво,

Мен интересира, што според вас на македонскиот ИТ пазар се бара најмногу: PHP или .NET програмери?

Мене лично ме интересира ASP.NET, и веќе почнав да вложувам време да го изучам.

Планирам да се запишам на академијата за веб девелопмент во Сивус. Кажете ми дали вреди оваа академија.... И дали со овој профил (овој програмски јазик) можам полесно да најдам работа?

Дали вакви програмери бараат во (ако не се лажам) подобрите компании во македонија како Endava, Haselt, Netcetera, Nextsense, Asseco - SEE и Musala Soft.

Ако некој работи или работел во овие компании, нека ме контактира во ЛП, би сакал да му поставам неколку прашања приватно. :)

Ви благодарам однапред.

Поздрав!
.Net дефинитивно.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: stk
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Малце офф топик.
Зошто на pluralsight ми прави decline code error а на картичка имам пари...имал некој друг ваков проблем?
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Дали се користи node.js кај нас или некој од стаковите mean/mern/mevn.
Или подобро е PHP/Laravel што мислите вие.
И зошто PHP има лоша репурација по интернетов демек е dead language..или нема врска?
Што би препорачале вие.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.970
Дали се користи node.js кај нас или некој од стаковите mean/mern/mevn.
Или подобро е PHP/Laravel што мислите вие.
И зошто PHP има лоша репурација по интернетов демек е dead language..или нема врска?
Што би препорачале вие.
PHP не е програмски јазик

1600333250862.png
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
7
Поени од реакции
1
Здраво, јас сум од Кавадарци, штотуку дипломиран на ФИКТ (Факултет за информатички и комуникациски технологии) во Битола.
Јас и мојот другар кој е 4та година студент на ФИНКИ во Скопје сакаме да се вработиме како програмери во некоја компанија. Може ли некој да ми каже како одат тие работи, дали имаме шанса да започнеме да работиме како почетници.
Имам искуство во Visual C#, Visual Basic, Unity3D онака ги имам користено за некои мои потреби некои програмчиња или игри (во Unity3D).
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.322
Поени од реакции
3.171
Здраво, јас сум од Кавадарци, штотуку дипломиран на ФИКТ (Факултет за информатички и комуникациски технологии) во Битола.
Јас и мојот другар кој е 4та година студент на ФИНКИ во Скопје сакаме да се вработиме како програмери во некоја компанија. Може ли некој да ми каже како одат тие работи, дали имаме шанса да започнеме да работиме како почетници.
Имам искуство во Visual C#, Visual Basic, Unity3D онака ги имам користено за некои мои потреби некои програмчиња или игри (во Unity3D).
Zaedno sakate ili odvoeno?
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
Шо е финтава со Аксапта Мастерс, ги избркаа сите ко почна короната и сега наеднаш 20 души бараат на оглас?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Шо е финтава со Аксапта Мастерс, ги избркаа сите ко почна короната и сега наеднаш 20 души бараат на оглас?
Напротив, се шири кадарот. Никој не е избркан :)
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Луѓе, ве молам да ми кажете нешто за Axeltra, добри лоши страни?
Благодарам.
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
7
Поени од реакции
1
Некој да ми каже мислење за на пракса во iborn како front-end developer? Или општо за на пракса во друга фирма
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Шо е муабетов со Netcetera, објавуваат оглас за пракса за студенти константно, и одбиваат 95% од кандидатите со образложение дека не се квалификувани за нивните потреби. Шо треба да знае студент на 3-4 година за да е квалификуван за нивни потреби? Или уште се во филмот од пред неколку години дека примаат само десеткаши?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
За нив знам дека отсекогаш барале ептен талентирани студенти.


Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
60
Поени од реакции
44
За нив знам дека отсекогаш барале ептен талентирани студенти.


Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
А нудат ли соодветна надокнада, онака чисто информативно ме интересира или само имаат реноме на престиж?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom