ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Јас од сите што ги знам што биле на пракса во таа компанија, никој не се вработил. И мене ми е чудна нивната политика.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.910
Ја пред деценија коа барав работа знам 3 круга имаше. Прв круг тестирање онака со тривијални проблеми решавање на табла, основни познавања. Втор круг тестирање, решавање задачки на компјутер. На третиот круг не отидов, веќе најдов работа :)

Али у глобала добри се тестовите за филтрирање. Може некој со 10 години искуство да не знае да напраи џоин во SQL, или да заглави на тривијален проблем.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.089
А нудат ли соодветна надокнада, онака чисто информативно ме интересира или само имаат реноме на престиж?
Нудат договори во кои те обврзуваат да останеш во фирмата 3 години. Плус имаат јак тим правници/адвокати со врски во двете најголеми партии, ако решиш да ги дадеш на суд, сигурно ќе изгубиш.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Нудат договори во кои те обврзуваат да останеш во фирмата 3 години. Плус имаат јак тим правници/адвокати со врски во двете најголеми партии, ако решиш да ги дадеш на суд, сигурно ќе изгубиш.
Врска нема. Се што пиша е скроз неточно
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Можеби сега не е така, али споделувам искуство од мои колеги кои имале работа со нив.
За претходни 5-6 години можам да негирам дека не е така, за порано од тоа не знам.

Таков муабет за договор за 3 години сум чул за една друга фирма со слично име (да не си ги помешал), за Нетцетера не.

А тоа што ги одбиваат 95% од аплицираните студенти за практиканти веројатно се должи на големиот број апликанти. Маркетингот си го прави своето.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
И јас барам електричар за 200 денари еве трета година со ред
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.794
Поени од реакции
32
Тоа се околу 600$ месечно за работа која може да се работи за викенд или по работно време, а вас ако не ви одговара не мора одма да мрсите, шупци едни.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не го дочув името ама имало некоја фирма во Скопје, откако виделе со коронава дека добро функционираат од дома, ги откажале канцелариите :facepalm:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.159
Поени од реакции
25.655
Не го дочув името ама имало некоја фирма во Скопје, откако виделе со коронава дека добро функционираат од дома, ги откажале канцелариите :facepalm:
Доста фирми размислуваат да го направат истото во некоја форма. Не сфаќаат колкава глупост ќе биде долгорочно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Доста фирми размислуваат да го направат истото во некоја форма. Не сфаќаат колкава глупост ќе биде долгорочно.
И краткорочно еве - Кажи ми ти дали би ја сметал за сериозна фирма некоја каде што не можеш да отидеш во канцелариите за фејс ту фејс муабет со управата за соработка? Мора претставителен да си, не сме Индијци...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom