ИТ фирми и пракси во Скопје

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Каква петарда, а имав високо мислење за него, па дури и дека е паметен човек.


On Friday, Musk sent an email summoning remaining employees who “actually write software” to meet him at the Twitter headquarters.
“Before doing so, please email me a bullet point summary of what your code commits have achieved in the last ~6 months, along with up to 10 screenshots of the most salient lines of code,” Musk wrote.
About 20 minutes after his first email, Musk sent a follow-up to address remote workers. He directs them to “email the request below” and he will perform “short, technical interviews” over video. Only those who cannot physically get to Twitter HQ or “have a family emergency” are excused, Musk said.
Then, several minutes after the second email, Musk sent a third email asking employees to fly to SF to be present in person if they can.
“I will be at Twitter HQ until midnight and then back again tomorrow morning,” Musk wrote.

Ова е бонус од вчера :pos:

Прегледај го приврзокот 354558
Зш, не е паметен?
Негови пари, негова работа што ќе прави. А ако ја шортал акцијата, може и повеќе пари ќе направи отколку да се нервира со овие :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.614
Поени од реакции
18.058
Зш, не е паметен?
Негови пари, негова работа што ќе прави. А ако ја шортал акцијата, може и повеќе пари ќе направи отколку да се нервира со овие :D
Друже, не знам дали пробуваш да влезеш у негови чевли, ама ти не си Елон Маск, тоа е едно. Друго, не ти пожелувам некогаш да работиш за ваков лик. Со фактот што он го брка од работа секој кој ќе му отиде малку контра, кажува дека он не се понаша ко бизнисмен, туку ко многу богат човек со каприци. Ова ти е дефиниција за токсична околина.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Друже, не знам дали пробуваш да влезеш у негови чевли, ама ти не си Елон Маск, тоа е едно. Друго, не ти пожелувам некогаш да работиш за ваков лик. Со фактот што он го брка од работа секој кој ќе му отиде малку контра, кажува дека он не се понаша ко бизнисмен, туку ко многу богат човек со каприци. Ова ти е дефиниција за токсична околина.
Не, туку од погледот дека Твитер беше фекална канализација, да би ги имал неговите пари чисто од кеиф би ја купил и банкротирал таа бљувотина.
Јас имав прилика да работам на 2 места каде имало слична „диктатура“, и колку и да не ми се допаѓало како вработен фирмата правеше најголеми профити во тој период, така да за бизнисот тој си е арен.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.614
Поени од реакции
18.058
Не, туку од погледот дека Твитер беше фекална канализација, да би ги имал неговите пари чисто од кеиф би ја купил и банкротирал таа бљувотина.
Јас имав прилика да работам на 2 места каде имало слична „диктатура“, и колку и да не ми се допаѓало како вработен фирмата правеше најголеми профити во тој период, така да за бизнисот тој си е арен.
Чисто зборам ко човек кој имал работа со вакви ликови, да си осетел на своја кожа ќе си знаел и што е несоница и како е да си го мрзиш животот, и како е у 10 - 11 навечер некој да те пинга на slack итн.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Чисто зборам ко човек кој имал работа со вакви ликови, да си осетел на своја кожа ќе си знаел и што е несоница и како е да си го мрзиш животот, и како е у 10 - 11 навечер некој да те пинга на slack итн.
Не само што не сум спиел, туку и беше задолжително да се носи лаптопот каде и да одиме. Немаше одмор да не запалам лаптоп и да „гасам пожари“.
На гости кога одев во друг град го имам носено лаптопот и имам работено и од таму. А сум седел затоа што никаде на друго место не ми ги даваа тие пари, исто и тие што работат за овој.
И се ова нема врска со тоа што го прави тој со Твитер, ниту пак дали ми се допаѓало или не.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.614
Поени од реакции
18.058
Не само што не сум спиел, туку и беше задолжително да се носи лаптопот каде и да одиме. Немаше одмор да не запалам лаптоп и да „гасам пожари“.
На гости кога одев во друг град го имам носено лаптопот и имам работено и од таму. А сум седел затоа што никаде на друго место не ми ги даваа тие пари, исто и тие што работат за овој.
И се ова нема врска со тоа што го прави тој со Твитер, ниту пак дали ми се допаѓало или не.
Ниедни пари не ти го покриваат burnout от и паничните напади кои ќе си ги добиеш отпосле ко поклон и да си го усереш приватниот живот, толку од мене.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Ниедни пари не ти го покриваат burnout от и паничните напади кои ќе си ги добиеш отпосле ко поклон и да си го усереш приватниот живот, толку од мене.
Пак не гледам како е ова поврзано со Твитер :)
Никој не ги тера да седат на работа ако не им се допаѓа, а тој ќе прави што сака се додека не ги прекрши законите за работа.
Не гледам ни дека ги крши, негови пари се, и сака да знае дали се компетентни и дали си ја бркаат својата работа.
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
5
Поени од реакции
4
Здраво!

Сакав да знам дали некој може да ми помогне со следниов проблем? И доколку има познавања од АПИ сервиси.

Треба да ги извлечам податоците температура за сите градови (градовите имаат ID, и преку тоа треба да се повика сервисот). Пробав секако да го повикам, но не можам да најдам решение за да ги добијам сите градови наместо одделно.

https://openweathermap.org/api - ова е линкот.

Пробував со q parameter да извлечам податоци, но ништо.

Доколку би помогнал некој, би била многу благодарна бидејќи сега ги учам и јас овие работи и не знам кај грешам.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Здраво!

Сакав да знам дали некој може да ми помогне со следниов проблем? И доколку има познавања од АПИ сервиси.

Треба да ги извлечам податоците температура за сите градови (градовите имаат ID, и преку тоа треба да се повика сервисот). Пробав секако да го повикам, но не можам да најдам решение за да ги добијам сите градови наместо одделно.

https://openweathermap.org/api - ова е линкот.

Пробував со q parameter да извлечам податоци, но ништо.

Доколку би помогнал некој, би била многу благодарна бидејќи сега ги учам и јас овие работи и не знам кај грешам.
За да добиеш помош, треба да наведеш во која технологија работиш.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.614
Поени од реакции
18.058
Здраво!

Сакав да знам дали некој може да ми помогне со следниов проблем? И доколку има познавања од АПИ сервиси.

Треба да ги извлечам податоците температура за сите градови (градовите имаат ID, и преку тоа треба да се повика сервисот). Пробав секако да го повикам, но не можам да најдам решение за да ги добијам сите градови наместо одделно.

https://openweathermap.org/api - ова е линкот.

Пробував со q parameter да извлечам податоци, но ништо.

Доколку би помогнал некој, би била многу благодарна бидејќи сега ги учам и јас овие работи и не знам кај грешам.
Еве ти во PHP

PHP:
<?php



function cURL()

{



// Create a new cURL resource

    $curl = curl_init();



    if (!$curl) {

        die("Couldn't initialize a cURL handle");

    }



// Set the file URL to fetch through cURL

    curl_setopt($curl, CURLOPT_URL, "http://api.openweathermap.org/geo/1.0/direct?q=London&limit=5&appid={API_KEY}");



// Set a different user agent string (Googlebot)





// Follow redirects, if any

    curl_setopt($curl, CURLOPT_FOLLOWLOCATION, true);



// Fail the cURL request if response code = 400 (like 404 errors)

    curl_setopt($curl, CURLOPT_FAILONERROR, true);



// Returns the status code

    curl_setopt($curl, CURLOPT_RETURNTRANSFER, true);



// Wait 10 seconds to connect and set 0 to wait indefinitely

    curl_setopt($curl, CURLOPT_CONNECTTIMEOUT, 10);



// Execute the cURL request for a maximum of 50 seconds

    curl_setopt($curl, CURLOPT_TIMEOUT, 50);



// Do not check the SSL certificates

    curl_setopt($curl, CURLOPT_SSL_VERIFYHOST, false);

    curl_setopt($curl, CURLOPT_SSL_VERIFYPEER, false);



// Fetch the URL and save the content in $html variable

    $response = curl_exec($curl);



// Check if any error has occurred

    if (curl_errno($curl)) {

        echo 'cURL error: ' . curl_error($curl);

    }



// close cURL resource to free up system resources

    curl_close($curl);



    return  json_decode($response, true);

}



$response = cURL();



var_dump($response);
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.058
Поени од реакции
19.749
Еве ти во PHP

PHP:
<?php



function cURL()

{



// Create a new cURL resource

    $curl = curl_init();



    if (!$curl) {

        die("Couldn't initialize a cURL handle");

    }



// Set the file URL to fetch through cURL

    curl_setopt($curl, CURLOPT_URL, "http://api.openweathermap.org/geo/1.0/direct?q=London&limit=5&appid={API_KEY}");



// Set a different user agent string (Googlebot)





// Follow redirects, if any

    curl_setopt($curl, CURLOPT_FOLLOWLOCATION, true);



// Fail the cURL request if response code = 400 (like 404 errors)

    curl_setopt($curl, CURLOPT_FAILONERROR, true);



// Returns the status code

    curl_setopt($curl, CURLOPT_RETURNTRANSFER, true);



// Wait 10 seconds to connect and set 0 to wait indefinitely

    curl_setopt($curl, CURLOPT_CONNECTTIMEOUT, 10);



// Execute the cURL request for a maximum of 50 seconds

    curl_setopt($curl, CURLOPT_TIMEOUT, 50);



// Do not check the SSL certificates

    curl_setopt($curl, CURLOPT_SSL_VERIFYHOST, false);

    curl_setopt($curl, CURLOPT_SSL_VERIFYPEER, false);



// Fetch the URL and save the content in $html variable

    $response = curl_exec($curl);



// Check if any error has occurred

    if (curl_errno($curl)) {

        echo 'cURL error: ' . curl_error($curl);

    }



// close cURL resource to free up system resources

    curl_close($curl);



    return  json_decode($response, true);

}



$response = cURL();



var_dump($response);
Ова ти е само за еден град. Таа бара решение за со еден риквест да го добие инфото за сите градови, наместо еден по еден.

@andrijana77
Разгледај го линков: https://openweathermap.org/bulk
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.614
Поени од реакции
18.058
Ова ти е само за еден град. Таа бара решение за со еден риквест да го добие инфото за сите градови, наместо еден по еден.

@andrijana77
Разгледај го линков: https://openweathermap.org/bulk
Таа спомна id а на градови, не сретнав такво нешто у документација. Ако ги знае имињата на градовите може и со мулти курл


ќе ги прати ко конкурентни реквести
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Еве што вика архивата:
api.openweathermap.org/data/2.5/group?id={id,..,id}&appid;={API key}

 
Член од
2 септември 2021
Мислења
5
Поени од реакции
4
Ви благодарам многу на сите, ќе ги разгледам овие решенија и линковите.

Не ми е за на интервју, веќе сум на пракса и работам на проекти но, овие работи за АПИ сервиси сега ги учам и затоа не се снаоѓам многу.

Ви благодарам уште еднаш на тие што одделивте време да помогнете!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom