ИЗДАВАЊЕ НА УВЕРЕНИЈА ( ЛИЧНИ КАРТИ, ВОЗАЧКИ ДОЗВОЛИ И СЛ. )

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Што документи треба за да извадам (прва) возачка дозвола ? Ми спомнаа две слики треба да однесам, нели таму ќе ме сликаат, зашто бараат слики ?
Тоа ти се за таа возачката книшка што ќе ти ја дадат со дозволата. Треба уплатница да платиш една од 390 ми се чини и уште една од 100 за книшката, копија од ЛК и две барања пополнети, едно за дозвола едно за книшка =)
 
Член од
28 мај 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Знае ли некој каква е ситуацијата во последно време со датумите за лични карти? Престојувам во странство и сакам во септември да дојдам да си извадам нова лична карта. Сеуште немам закажано термин. Колку време претходно треба да се јавам за да закажам термин по брза постапка? И колку време ќе трае процедурата додека ја добијам личната карта (значи по брза постапка)??
Изводлив ли ми е планов или ќе ми закажат негде за во 2013? :))
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
За колку време од кога ќе поднесам барање, се зема Извод од матична книга на родени?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
За колку време од кога ќе поднесам барање, се зема Извод од матична книга на родени?
Ја лани за на факс коа ми требаше почекав 7-8 дена ама сеа викаат на лице место го принтале, ко државјанството што одма го добиваш.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ја лани за на факс коа ми требаше почекав 7-8 дена ама сеа викаат на лице место го принтале, ко државјанството што одма го добиваш.
Мене итно ми треба за до 14,15 јуни најкасно, ваљда ќе биде :).
 
Член од
5 август 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Би ве замолил доколку некој има урнек од барање за оставинска постапка некако да ми го пусти.
Поздрав и фала однапред.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Здраво. Имам едно прашање за возачките дозволи. Јас имам од старите возачки тие розевите како книшки што се и со нив не можам да возам надвор од земјава така?
Е сега ако извадам пластична возачка дали со таа ке можам да одам надвор, конкретно ме интересира за во Црна Гора?
Дали колата која ја купив пред некој месец и се уште е на име на човекот од кој ја купив треба прво да ја префрлам на мое име па после да можам да одам или како?
Знам дека ке ми треба и зелен картон, слушнав дека на почеток на август ке го намалат на 1800 денари, дали е ова точно?
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
919
Поени од реакции
907
кои документи се потребни за вадење лична карта по прв пат ?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.089
Поени од реакции
807
Тоа ти се за таа возачката книшка што ќе ти ја дадат со дозволата. Треба уплатница да платиш една од 390 ми се чини и уште една од 100 за книшката, копија од ЛК и две барања пополнети, едно за дозвола едно за книшка =)
Ќе го искористам твоево мислење за да прашам нешто.
Имам закажно фотографирање за возачка дозвола утре во 17.50, значи првин да одам порано и да ги уплатам тие две суми и потоа да чекам да дојде 17.50 и со сета документација да влезам да се фотографирам?
Или претходно треба да ги поднесам на шалтер па потоа да влезам да се фотографирам?
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Живеам во странство, и пред некој ден ми го украдоа новчаникот. Внатре ми беше возачката и личната карта. Дали ќе треба да платам некаква казна кога ќе поднесам барање за возачка и лична карта во Македонија?
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.449
Поени од реакции
1.780
До колку саат работат шалтерите во Беко оти треба да си ја подигнам новата лична карта,да знам дали попладне покасно или утре сабајле да одам за да ги избегнам вруќиниве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom