Зошто сте сами?

B

Bafra

Гостин
Докторатот не е мерило за зафатен човек, познавм докторанди кои имаат повеќе слободно време од секој вработен, вообичаено докторските за базирани на докторската дисертација која пола ја копираат со мали модификации и си фаќаат тезги на некои „научни“ работи и неколку фиктивни испити.

Жртвување на семејството за работа која е надвор од твојата држава е пак сомничав дел, во мојата компанија има менаџери кои патуваат секоја недела од мкд до западна европа авионски и се гледаат повеќе со своето семејство од јас со моето. За плати од неколку илјади евра јас со две раце ќе потпишам да го живеам нивниот живот, а сигурноста која ќе ти ја дадат финансиите ќе ти дозволи да формираш семејство без око да ти трепне.

На темата:
не е едноставен одговорот на ова прашање, ниту пак постои универзален одговор, според мене може да се поделат во неколку категории, дел веќе споменати погоре, дел како дополнување и да се разгледуваат причините за секоја категорија одделно.
Крај краева никаде не пишува дека некој мора да се ожени/омажи или да биде во врска.[DOUBLEPOST=1534455683][/DOUBLEPOST]
Се надевам дека си во право, од моето искуство ова е баш обратно, колку повеќе напреднав во кариерата толку повеќе обврски ми се собраа на глава.
Значи кариерата не е проблем да основаш фамилија. Ете кажуваш ги нема по неколку дена во неделата и пак имаат фамилии. Е сега како функционираат однос време, деца жена, тоа веќе е друг муабет. Ама ако се сака, се се може.

А за докторатот поентата ми беше сепак е потребно време да потрошиш и финансии а пак има три деца.

... а дека ќе биле секогаш тука за тебе, тоа никој не ти гарантира.
Па нели сте независни, нели можете и без мажите, што ќе ти го секогаш покрај тебе, а и зашто па да не бидете еден покрај друг кога треба, ама стварно кога ти е потребен ...
Еве ти веројатно си мажена па дај од искуство нешто пример....
Плус таква гаранција никој не е лиценциран од Бог да ја дава.

Јас би вовел и во основно и средно задолжително да се чита Мажите од Марс, а Жените од Венера.

А во средно по некоја од Leo Russell.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Во ред кога некој има план, ама не ги разбирам оние што ништо немаат зацртано и со години стојат на едно исто место, не се среќни, се имаат научено сами, не си ја бараат среќата и ни самите не знаат како ќе го поминат животот.

Иначе такви патувања од работа наваму натаму, повик во ниедно време настануваат проблеми. Јас после две патувања од по две недели и еднаш кога ја повикаа во 2 по полноќ ептен замарав да ја смени работата. Сите не се исти, ама мене ми пречи таков начин на живот. Сакам повеќе да има слободно време и да се знае кога е на работа, а кога е дома.

Не може женско да оди ноќна смена и секој месец по 1-2 недели да е илјадници км далеку од дома.
Секогаш е на тоа женското да поминува помалку часови на работното место и не ми е важно дали е помалку или повеќе платена и онака скоро повеќето жени помалку се платени од мажите.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во ред кога некој има план, ама не ги разбирам оние што ништо немаат зацртано и со години стојат на едно исто место, не се среќни, се имаат научено сами, не си ја бараат среќата и ни самите не знаат како ќе го поминат животот.

Иначе такви патувања од работа наваму натаму, повик во ниедно време настануваат проблеми. Јас после две патувања од по две недели и еднаш кога ја повикаа во 2 по полноќ ептен замарав да ја смени работата. Сите не се исти, ама мене ми пречи таков начин на живот. Сакам повеќе да има слободно време и да се знае кога е на работа, а кога е дома.

Не може женско да оди ноќна смена и секој месец по 1-2 недели да е илјадници км далеку од дома.
Секогаш е на тоа женското да поминува помалку часови на работното место и не ми е важно дали е помалку или повеќе платена и онака скоро повеќето жени помалку се платени од мажите.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Да си ми жив и здрав, барем си искрен и знај не си сам, затоа и јас и Маја345 збориме онака :)
 
Н

невидливио

Гостин
Затоа што многу брзо од мене дознаваат дека:
-не планирам да имам потомство и дека личната слобода ми е поважна од се друго на светов. А она би да затрудни ако може и губи трпение...
-дека 2,5 саати дневно и 6 саати за викенди обавезно се мои за играње видео игри и не сакам да бидам прекинувам додека тоа го правам... И дека тоа хоби ми значи многу повеќе него било што друго во животов и работам за да го финансирам тоа хоби, а друго повеќе во животов и не ме интересира премногу освен ако не ми е досадно ..

Одвреме навреме ќе ми се залепи некоја што не ме знае добро, не се противам многу мнгоу. Па мисли ќе затрудни со мене, свадби мадби, ама ќе изгуби трпение и јбг...
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
Затоа што многу брзо од мене дознаваат дека:
-не планирам да имам потомство и дека личната слобода ми е поважна од се друго на светов. А она би да затрудни ако може и губи трпение...
-дека 2,5 саати дневно и 6 саати за викенди обавезно се мои за играње видео игри и не сакам да бидам прекинувам додека тоа го правам... И дека тоа хоби ми значи многу повеќе него било што друго во животов и работам за да го финансирам тоа хоби, а друго повеќе во животов и не ме интересира премногу освен ако не ми е досадно ..

Одвреме навреме ќе ми се залепи некоја што не ме знае добро, не се противам многу мнгоу. Па мисли ќе затрудни со мене, свадби мадби, ама ќе изгуби трпение и јбг...
Не си лaскaј брo, никoјa не сaкa дa зaтрудни сo некoј штo игрa фoртнaјт 6 сaaти дневнo :D

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Да му наредиш на партнерот да смени работа и да ја прекине кариерата затоа што сакаш да го гледаш повеќе дома мислам дека е многу себичен гест.
Нема разлика дали е машко или е женско, ако има динамична работа и со многу патувања или прифаќаш или се тргаш, не е решение да го наговориш да се тргне од сонот само ради што сакаш да го гледаш дома.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Па нели сте независни, нели можете и без мажите, што ќе ти го секогаш покрај тебе, а и зашто па да не бидете еден покрај друг кога треба, ама стварно кога ти е потребен ...
Еве ти веројатно си мажена па дај од искуство нешто пример....
Плус таква гаранција никој не е лиценциран од Бог да ја дава.
Зашто никој не ти дава гаранција, затоа ако она сака да се посвети на кариера, комотно може. Не знам зашто и се запнавте дека можела да балансира ако сака, секако не е ваша работа. Плус, арно кажа @Ilumious , фамилија и кариера не е исто за жени и за мажи. Голем број од жениве после породилно знак прашалник е дали ќе се вратат на работното место во земјава, а има еден куп каде им ги смениле работните позиции подоле.
 
B

Bafra

Гостин
Да си ми жив и здрав, барем си искрен и знај не си сам, затоа и јас и Маја345 збориме онака :)
Како бе да е жив и здрав .... мислам нека си е жив, здрав и среќен.
Ама како тоа, ако работата ја исполнува, тоа што го работи не и смета, јас од љубомора да и кажам да смени работа. Ако и смета и не и пречи помалку платена работа а повеќе време дома, аферим, ама не секоја кавга да префрла и кае.
Тој што сака да проба од забранетото овошје ќе си најде начин и време, а многу е полесно за женските.

Во неговиот случај, баш може да дојде до израз женската "поквареност" . Женските цело време се споредуваат, цело време гледаат што има колешката/другарката и си се фалат.
Карикирам сега, но неговата сопруга штом работи и патува во странство, има голема можност да се сретне со успешни машки. Тоа сакала признала или не, е еден афродизијак. Кај да е ќе си рече па заслужувам нешто "подобро" и ќе фати патот. Значи не дека машките се плашат женското да заработува, туку женското (99%) НЕ е задоволно од мажот во таквите случаеви. Тука веќе работи психата и мајка природа.

Еве Шапел во првите 2 мин, подобро ќе објасни што сакам да кажам:

Ако не е така, слободно демантирајте, ама искрено, не детски приказни и бајки.[DOUBLEPOST=1534459881][/DOUBLEPOST]
Зашто никој не ти дава гаранција, затоа ако она сака да се посвети на кариера, комотно може. Не знам зашто и се запнавте дека можела да балансира ако сака, секако не е ваша работа. Плус, арно кажа @Ilumious , фамилија и кариера не е исто за жени и за мажи. Голем број од жениве после породилно знак прашалник е дали ќе се вратат на работното место во земјава, а има еден куп каде им ги смениле работните позиции подоле.
Не и се запнав нејзе или на Стефус Рефус. Можеби требаше да потенцирам, дека не се работи за нив, моја грешка.

Мене ме фасцинираше Гувернерката, покрај сите тие ангажмани, надоградби има и деца. Баш ме интересира да сподели како се тоа постигнала, што жртвувала, од што се откажала, што ја мотивирало итн итн.

Тоа за породилно си потполно во право, ама пак доаѓаме до материјалното е пред сите други работи, а не би требало да е така.[DOUBLEPOST=1534459983][/DOUBLEPOST]
Затоа што многу брзо од мене дознаваат дека:
-не планирам да имам потомство и дека личната слобода ми е поважна од се друго на светов. А она би да затрудни ако може и губи трпение...
-дека 2,5 саати дневно и 6 саати за викенди обавезно се мои за играње видео игри и не сакам да бидам прекинувам додека тоа го правам... И дека тоа хоби ми значи многу повеќе него било што друго во животов и работам за да го финансирам тоа хоби, а друго повеќе во животов и не ме интересира премногу освен ако не ми е досадно ..

Одвреме навреме ќе ми се залепи некоја што не ме знае добро, не се противам многу мнгоу. Па мисли ќе затрудни со мене, свадби мадби, ама ќе изгуби трпение и јбг...
Која игра ти е толку битна во животот .... и зашто не би сакал деца, па баш со нив ќе си играш :D
 
Последно уредено од модератор:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Зашто никој не ти дава гаранција, затоа ако она сака да се посвети на кариера, комотно може. Не знам зашто и се запнавте дека можела да балансира ако сака, секако не е ваша работа. Плус, арно кажа @Ilumious , фамилија и кариера не е исто за жени и за мажи. Голем број од жениве после породилно знак прашалник е дали ќе се вратат на работното место во земјава, а има еден куп каде им ги смениле работните позиции подоле.
Ако не работиш во странска фирма, тешко дека после породилно ќе се вратиш на работа, чест на исклучоци, уствари што ќе ти кажувам и сама знаеш, мене на нерви ми шета изигравање глупи август од одредени што мислат ова дека е Шведска.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Зашто се повеќето сами?? Епа дека имаат преголемо его и многу високо летаат
 
Н

невидливио

Гостин
Не си лaскaј брo, никoјa не сaкa дa зaтрудни сo некoј штo игрa фoртнaјт 6 сaaти дневнo :D

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
Тоа и јас викам. Ќе видат колку е саатот, ќе си речат не знаев овој дека бил олкав лузер и си бегаат.
Која игра ти е толку битна во животот .... и зашто не би сакал деца, па баш со нив ќе си играш :D
Небитно, се додека има добра имерзија сеедно. Битното е да не осеќам real life и тотално да сум во виртуелниот свет.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Како бе да е жив и здрав .... мислам нека си е жив, здрав и среќен.
Ама како тоа, ако работата ја исполнува, тоа што го работи не и смета, јас од љубомора да и кажам да смени работа. Ако и смета и не и пречи помалку платена работа а повеќе време дома, аферим, ама не секоја кавга да префрла и кае.
Тој што сака да проба од забранетото овошје ќе си најде начин и време, а многу е полесно за женските.

Во неговиот случај, баш може да дојде до израз женската "поквареност" . Женските цело време се споредуваат, цело време гледаат што има колешката/другарката и си се фалат.
Карикирам сега, но неговата сопруга штом работи и патува во странство, има голема можност да се сретне со успешни машки. Тоа сакала признала или не, е еден афродизијак. Кај да е ќе си рече па заслужувам нешто "подобро" и ќе фати патот. Значи не дека машките се плашат женското да заработува, туку женското (99%) НЕ е задоволно од мажот во таквите случаеви. Тука веќе работи психата и мајка природа.
Има и други работни места и со тоа знаење и искуство што го има се наоѓа и работно место со помало работно време и може да бира колку сака, така да сигурно нема да и кажам од ИТ да се префрли на сосема друга професија, да оди чекор назад и да работи со некои понеобразовани личности, само за повеќе да е дома.

Сега и е поубаво и има повеќе слободно време и за неа и за сите околу неа и самата го признава тоа. Не изгуби многу, мала е разликата во пари, ама има време и за друга работа од дома барем никој не ја замара.
Тоа не е љубомора, не сакам таков начин живот во кој двајцата фатиле на различни страни, работат во смени и никој не посветува внимание на партнерот, а и на децата. Ако ми е за така ќе си седев сам.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Се согласувам дека многу други работи може да те направат среќен, но еден совет само, седни размисли на подолгорочен план, да не дојдеш во ситуација после 10 години кога ќе се каеш за некои работи, доколку ти излезе математиката дека не ти треба семејство тогаш супер, живеј го тој живот, доколку не, тогаш гледај да ги искористиш годините додека може да формираш семејство. Имам другарче кое цел живот беше заталкан во науката, али хардкор наука, човекот е и натпросечно интелигентен но за во научниот свет, на 28 години сеуште нема ни бакнато девојка и веќе гледам дека почнаа да го маваат депресии од ден на ден се повеќе и повеќе, особено со тоа што голем дел од негова генерација веќе имаат формирано и семејства, не дека е престарен, али неговите способности да започне барем разговор со девојка се прилично на ниско ниво.
Јас најверојанто сум за семејство да формирам, не ми е некоја голема желба и опсесија. Би сакал само немора можам и без тоа. Семејство има добри и лоши страни во основа сум 50/50 али ако најдам некоја која ми се допаѓа многу би го направил и тоа. Во моментов како да барам ама не сум опседнат со тоа ни ми е ставено како приоритет. Најбитно ми е да ми е убаво и да имам друштво машко и женско а и едното и другото го имам. Може за некое време да одлучам и проактивно и поагресивно да барам девојка сега за сега ОК ми е вака. Има некои работи кои не ми се допаѓаат кај врска и ми ствараат стрес па не сум многу мотивиран да бидам поактивен барач...но, ако решам да ги прифатам може во иднина.
 
B

Bafra

Гостин
Има и други работни места и со тоа знаење и искуство што го има се наоѓа и работно место со помало работно време и може да бира колку сака, така да сигурно нема да и кажам од ИТ да се префрли на сосема друга професија, да оди чекор назад и да работи со некои понеобразовани личности, само за повеќе да е дома.

Сега и е поубаво и има повеќе слободно време и за неа и за сите околу неа и самата го признава тоа. Не изгуби многу, мала е разликата во пари, ама има време и за друга работа од дома барем никој не ја замара.
Тоа не е љубомора, не сакам таков начин живот во кој двајцата фатиле на различни страни, работат во смени и никој не посветува внимание на партнерот, а и на децата. Ако ми е за така ќе си седев сам.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Не ми беше намерата за тебе да кажам љубоморен, посесивен итн итн, како што кажав и на почетокот го почитувам секој личен избор и секој треба да си прави како мисли дека му е најдобро. Ако таков впечаток си добил, извини (y)
И јас сум за тоа мајката повеќе да има време за семејството, сепак таа е столбот и доколку таа е стабилна, среќна, тогаш имаме среќно семејство а тоа значи подобро општество. Тоа го има и во клипот, повеќето најголемиот дел од работите ги правиме за жените.

Поентата беше за женската психологија и мајка природа. Нормално е, а и природно да ги привлекуваат "посилни" мажјаци. Порано било тие да се физички поспремни да можат да обезбедат храна и безбедност за фамилијата. Сега повеќето гледаат од аспект на материјалното, ако носи многу, ако е на функција, тогаш не е битно дали е 40кгр или 150кгр.
@Ilumious не ја обвинив, ама таа префрла тежиштето кај мажите. А напротив, нормално е и има право да бара машко кое ќе котира бар еднакво ако не и повисоко од нејзе во општеството. Е сега дали таа има квалитети кои таквите машки ќе ги задоволат тоа си е веќе друго.

Ми имаат кажувано за среќен брак, жената мислам e судијка, а сопругот возач на оние цистерните за миење улици. Значи жената си го прифатила, не бара од него да носи скапи одела, да биде на јака функција итн. Сигурно квалитетно "цревото" :lolzz:

Еве и од Никола Тесла :
„Отсекогаш верував дека жената поседува деликатни и суптилни квалитети на умот и на душата, која поради тие аспекти е подобра и посупериорна од мажите. Ја ставав жената на пиедестал, и во тие карактеристики ја ценев далеку повеќе од мажите. И’ се воодушевував на ова суштество кое го дигнав толку високо, и како вистински обожавател, се чувствував недоволно вредно за предметот на сопственото обожување“.

„Но, сето тоа е минато. Сега, оваа жена, нежниот глас кој го обожавав исчезна. На нејзино место дојде жена која мисли дека главниот успех во животот е да биде повеќе како мажот – во облекување, однесување, во спортот и достигнувањата од било кој вид“,вели тој.

Тесла изјавил дека жените, стануваат посилни од мажите, и физички и ментално. Светот искусил многу трагедии, но според мене, најголемата трагедија од сите е актуелната економска ситуација на жените против мажите, и во многу случаи тие успеваат да го узурпираат нивното место и во професиите и во индустријата. Оваа растечка тенденција на жените да ја засенат машкоста е знак на цивилизација во пропаѓање“.

„Скоро сите големи достигнувања на човекот досега беа инспирирани од љубовта и посветеноста кон жените. Мажот тежнееше по големи работи само затоа што некоја жена верувала во него, затоа што сакал да го освои нејзиниот восхит и нејзината почит. Од овие причини тој се борел за неа и го ризикувал својот живот повторно и повторно“.

Во текот на интервјуто Тесла претскажува свет со мрачна иднина поради новосоздадената положба на жените.

„Изгледа мажот во човечкото општество стана бескористен. Нашата цивилизација ќе потони во една состојба која се гледа како пчела, мраква и други инсекти – состојба во која мажот сурово убива. Во овој материјален свет ќе биде воспоставено владеењето на жените. Како што жените ќе ја преземаат доминацијата, така мажите ќе се најдат во нејзината милост и немилост“.

Сепак, Тесла заклучува дека жените во оваа ситуација не се многу среќни.

„Ми се чини дека и самите жени не се претерано среќни во оваа новосоздадена слобода. Прашањето кое природно се појавува е тоа дали жените се победници или губитници. Не го гледам ова прашање само од машка страна, туку размислувам и од женска страна. Исчезна задоволството од животот на жените. Жената е амбициозна во намерата да го добие она што го сака, а тоа често ги надминува нејзините способности. Тие често забораваат дека не може сите жени да бидат примадони и филмски ѕвезди“, завршува Тесла.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Прашањето кое природно се појавува е тоа дали жените се победници или губитници.
Очигледно мажите кои гледаат на жените на тој начин се губитници впрочем не се способни за повеќе па се плашат од женски кои се поуспешни значи мажот има проблем со тоа а не жената, ако си способен да ги исполниш критериумите фати ја ако не барај си жена од твој ранг, таквите мажи немаат многу што да понудат а високо целат у превод се прецениле.

Ми имаат кажувано за среќен брак, жената мислам e судијка, а сопругот возач на оние цистерните за миење улици. Значи жената си го прифатила, не бара од него да носи скапи одела, да биде на јака функција итн. Сигурно квалитетно "цревото" :lolzz:
А да има и мажи што се молат да најдат жена финансиски моќна додека они се паразити неспособни ама не секоја жена исто размислува секоја има различни афинитети и критериуми.

Еве и од Никола Тесла :
„Отсекогаш верував дека жената поседува деликатни и суптилни квалитети на умот и на душата, која поради тие аспекти е подобра и посупериорна од мажите. Ја ставав жената на пиедестал, и во тие карактеристики ја ценев далеку повеќе од мажите. И’ се воодушевував на ова
Ова кога се релативизира ставот со мислења од генијалци најинтересен феномен ми е, сепак тое е негово субјективно мислење он бил генијалец во друга област не во психологија и социологија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom