Зошто сте сами?

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Колку си спремна на животен компромис маж хирург да имаш? (карикирме)
Постојано се на штрек и со раб време ко во рудник...
Несакам никој да навредам но ако ви се пружи прилика за врска со личност што мислите ке ви одговара обидете се.
Сум бил и сингл сум бил и со чопор друштво, сум бил у шашави врски ..Случајно се појави личност што јас се пронајдов во неа целосно.Сосема друг човек станав.
Неможам и не е убаво да мудрувам на форумски луѓе на оваа тема, но нај добронамерно велам едно е да си сингл на 19 а друго на 29.
Другар, маж е едно, женско е друго. Женското треба деца да има и на децата мајка им треба, не мешај баби и жаби. Јас нема да можам уште долго оваа моментална позиција да ја работам, кога ќе се префрлам во менаџментот, помалку логистика ќе има. Значи јас за мене си зборам, досега низ животов сите зацртани цели си ги исполнив, и во спорт и во образование и во кариера и во приватен живот и верувам дека е така зошто не дозволував било што да ми го одвлече вниманието и имав план однапред.

За да се омажиш, ожениш ради реда е најлесно, земи потпиши се рандом некој што ќе го знаеш месец два и готово.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Na primer, porado bi sakal da prestanam da pusam i oslabnam 10 kila otkolku da imam vrska. Za jas da bidam sreken mi treba samo zdravje, hrana i voda i krov nad glava a, toa i mnogu poveke imam taka da sum sreken i dosta zadovolen od momentalnata sostojba. Devojka, seks, patuvanje, kola i slicno ne mi se neophodni za da bidam sreken. Ne samo sto ne custvuvam deka nisto ne mi fali tuku mislam deka imam na materijalen i psihicki i socijalen plan poveke od sto mi e neophodno. Da ne bev ateist, monah isposnik bez problem bi mozel da stanam. Duri edna drugarka vo koja sum vo redoven kontakt probuvase da se zamonasi so nea mnogu ubavi muabeti si imame. Skromnost mi e jaka strana...ama neskromno zvuci.
Уживај во животот на свој начин, и јас несакам наметнати правила.Се што до сега прокоментирав беше од мое лично искуство и најдобронамерно пишано.
Имам и јас периоди кога сакам прватност, без тв и пц без музика без муабети непотребни ...
Потребите на еден млад човек се компензираат секако, но неможе да се искомпензира она светкање и сјај на очите од личност што знаеш дека е тука за тебе секогаш.
Замонашувањето е сосема друга работа, да не го сплеткаме муабетот.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Тенка е таа граница на сингл статус доколку е на долг рок знае и опасно да биде затоа што кога ќе го пронајдеш мирот сам со себе многу тешко можеш да се одлучиш на таков чекор да започнеш врска, јас у таква стапица западнав иако на моменти имам потреба но не можам да се одлучам на сериозни врски затоа што знам каква сум како карактер и се плашам дека нема да ме разбере партнерот ако наеднаш испарам или ако сум на дистанца а не сум себична не сакам да разочарувам никој и се на кантар кога ќе ставам затоа сум сама.
 
B

Bafra

Гостин
Затоа што во месецот три четири пати патувам во странска држава на по 2-3 дена. Зошто кога сум дежурна неделата може да се случи среде ноќ да морам да одам на работа. Зошто може нов клиент може да ти заѕвони за инфо додека си со дечко ти. Сеа јасно дека замарањево што го трпам финансиски ми се исплати и ми одговара и тоа ми е најважно во моментов, да заштедам за да остварам некои Х цели што ми се зацртани од тинејџерските години. Да бев државно вработена со оваа плата како што сакам деца сега веќе три ќе ги имав, не па сериозна врска.

Извини ама барем според мене партнер/ка си заслужува внимание, кога си со него, со него си, не може ајде сега ваму, таму, ќе се лути и со право тоа. Пак ќе кажам барем според мене, не значи дека е исправно ова.
Да не бидам сфатен погрешно, не се мешам во личен животен избор, но зашто сметаш дека па партнерот ќе се љути ако ти посветуваш голем дел од времето на работа, сигурно изборот ќе ти биде некој сличен на тебе па ќе имате разбирање еден за друг ... Има љубоморни ама има и спротивни од нив.
Друга работа, врска кариера и немање време, јас сум позитивно изненаден како новата наша Гувернерка на Народна Банка ем од странство мислам е дојдена, ем докторат ем 3( три) деца.
Баш би сакал некој да и направи интервју врска приватниот живот па да видиме како се постигнала.
И таа што беше кратко министерка за информатичко општество, мислам и таа докторат имаше, три деца, семинари конференции патувања ми рече ти реков.

Кај дел сметам дека се работи за себичност, привикнување на самотија, а како поминуваат и години а и зависно од работата потешко се сретнуваат можности за врска, т.е. кругот за избор се намалува, претежно за машкиот род.
Плус страв а што ако не е идеалниот, последица од Дизни и Холивуд бајките, каде во ниту еден цртан/филм не покажуваат како после свадбата девојката живее со принцот :D.
Еве со Дијана и Чарлс додуша видовме ама па видете и ја свекрвата. И деца и пола свет го контролира :cool:[DOUBLEPOST=1534454396][/DOUBLEPOST]
Тенка е таа граница на сингл статус доколку е на долг рок знае и опасно да биде затоа што кога ќе го пронајдеш мирот сам со себе многу тешко можеш да се одлучиш на таков чекор да започнеш врска, јас у таква стапица западнав иако на моменти имам потреба но не можам да се одлучам на сериозни врски затоа што знам каква сум како карактер и се плашам дека нема да ме разбере партнерот ако наеднаш испарам или ако сум на дистанца а не сум себична не сакам да разочарувам никој и се на кантар кога ќе ставам затоа сум сама.
Па ти во реалноста не би требало да постоиш, т.е. еднорог o_O
Таман испаруваш и мажот си е на раат одреден период, нормално да знае кај си :sneaky: .
Ќе немате време ни да се скарате, а ни да му пререкуваш (y) .
 
Последно уредено од модератор:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да не бидам сфатен погрешно, не се мешам во личен животен избор, но зашто сметаш дека па партнерот ќе се љути ако ти посветуваш голем дел од времето на работа, сигурно изборот ќе ти биде некој сличен на тебе па ќе имате разбирање еден за друг ... Има љубоморни ама има и спротивни од нив.
Друга работа, врска кариера и немање време, јас сум позитивно изненаден како новата наша Гувернерка на Народна Банка ем од странство мислам е дојдена, ем докторат ем 3( три) деца.
Баш би сакал некој да и направи интервју врска приватниот живот па да видиме како се постигнала.
И таа што беше кратко министерка за информатичко општество, мислам и таа докторат имаше, три деца, семинари конференции патувања ми рече ти реков.

Кај дел сметам дека се работи за себичност, привикнување на самотија, а како поминуваат и години а и зависно од работата потешко се сретнуваат можности за врска, т.е. кругот за избор се намалува, претежно за машкиот род.
Плус страв а што ако не е идеалниот, последица од Дизни и Холивуд бајките, каде во ниту еден цртан/филм не покажуваат како после свадбата девојката живее со принцот :D.
Еве со Дијана и Чарлс додуша видовме ама па видете и ја свекрвата. И деца и пола свет го контролира :cool:[DOUBLEPOST=1534454396][/DOUBLEPOST]

Па ти во реалноста не би требало да постоиш, т.е. еднорог o_O
Таман испаруваш и мажот си е на раат одреден период, нормално да знае кај си :sneaky: .
Ќе немате време ни да се скарате, а ни да му пререкуваш (y) .
Ме тегнете за јазик од прееска ама ај :D да се нашол таков може ќе сум била сега со него ама ајде малку да ја погледнеме машката страна, не велам за тебе, општо ќе зборам - не трпат мажите женско да е поуспешно/да заработува повеќе од нив, нели? Со тек на време фрустрациите се јавуваат :) може тебе нема да ти смета, можеби ти не си таков, има исклучоци ама стави се во патиките на рандом маж. :))))))

@Ставрогин am I right? Ти мислам ова го разглабаше, заедно со Леандра пред неколку години.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Ме тегнете за јазик од прееска ама ај :D да се нашол таков може ќе сум била сега со него ама ајде малку да ја погледнеме машката страна, не велам за тебе, општо ќе зборам - не трпат мажите женско да е поуспешно/да заработува повеќе од нив, нели? Со тек на време фрустрациите се јавуваат :) може тебе нема да ти смета, можеби ти не си таков, има исклучоци ама стави се во патиките на рандом маж. :))))))

@Ставрогин am I right? Ти мислам ова го разглабаше, заедно со Леандра пред неколку години.
Кој е "врвот" на успехот ?
 
B

Bafra

Гостин
Ме тегнете за јазик од прееска ама ај :D да се нашол таков може ќе сум била сега со него ама ајде малку да ја погледнеме машката страна, не велам за тебе, општо ќе зборам - не трпат мажите женско да е поуспешно/да заработува повеќе од нив, нели? Со тек на време фрустрациите се јавуваат :) може тебе нема да ти смета, можеби ти не си таков, има исклучоци ама стави се во патиките на рандом маж. :))))))

@Ставрогин am I right? Ти мислам ова го разглабаше, заедно со Леандра пред неколку години.
Wtf машко не трпело женско повеќе да заработува .. :confused::eek: абе нели во Скопје живеш...

Јас сум рекол, кој носи помалку дома, тој ќе чисти по дома :D . Дај боже повеќе да носи, сепак женските се стоногалки па повеќе штикли им требаат.

Мислам дека женските се попокварени па во кавги знаат да навредат и да кажат, бегај бе неспособен, не те бива за ништо, повеќе од тебе заработувам итн итн. Е тогаш проработува машката гордост, ама па и оправдано нели.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Wtf машко не трпело женско повеќе да заработува .. :confused::eek: абе нели во Скопје живеш...

Јас сум рекол, кој носи помалку дома, тој ќе чисти по дома :D . Дај боже повеќе да носи, сепак женските се стоногалки па повеќе штикли им требаат.

Мислам дека женските се попокварени па во кавги знаат да навредат и да кажат, бегај бе неспособен, не те бива за ништо, повеќе од тебе заработувам итн итн. Е тогаш проработува машката гордост, ама па и оправдано нели.
Во голема заблуда си за менталитетот на многумина, само тоа ќе кажам :)))

П. С. Местото на живеење барем во Македонија не ти го дефинира менталниот склоп. А дека вие како мажи сте каде каде попривилегирани во професионалниот свет и имате повеќе опции тоа е точно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Wtf машко не трпело женско повеќе да заработува .. :confused::eek: абе нели во Скопје живеш...

Јас сум рекол, кој носи помалку дома, тој ќе чисти по дома :D . Дај боже повеќе да носи, сепак женските се стоногалки па повеќе штикли им требаат.

Мислам дека женските се попокварени па во кавги знаат да навредат и да кажат, бегај бе неспособен, не те бива за ништо, повеќе од тебе заработувам итн итн. Е тогаш проработува машката гордост, ама па и оправдано нели.
Тоа у врска ти ги вадат низ нос тие ствари а не пак у брак.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.570
Да не бидам сфатен погрешно, не се мешам во личен животен избор, но зашто сметаш дека па партнерот ќе се љути ако ти посветуваш голем дел од времето на работа, сигурно изборот ќе ти биде некој сличен на тебе па ќе имате разбирање еден за друг ... Има љубоморни ама има и спротивни од нив.
Друга работа, врска кариера и немање време, јас сум позитивно изненаден како новата наша Гувернерка на Народна Банка ем од странство мислам е дојдена, ем докторат ем 3( три) деца.
Баш би сакал некој да и направи интервју врска приватниот живот па да видиме како се постигнала.
И таа што беше кратко министерка за информатичко општество, мислам и таа докторат имаше, три деца, семинари конференции патувања ми рече ти реков.

Кај дел сметам дека се работи за себичност, привикнување на самотија, а како поминуваат и години а и зависно од работата потешко се сретнуваат можности за врска, т.е. кругот за избор се намалува, претежно за машкиот род.
Плус страв а што ако не е идеалниот, последица од Дизни и Холивуд бајките, каде во ниту еден цртан/филм не покажуваат како после свадбата девојката живее со принцот :D.
Еве со Дијана и Чарлс додуша видовме ама па видете и ја свекрвата. И деца и пола свет го контролира :cool:[DOUBLEPOST=1534454396][/DOUBLEPOST]

Па ти во реалноста не би требало да постоиш, т.е. еднорог o_O
Таман испаруваш и мажот си е на раат одреден период, нормално да знае кај си :sneaky: .
Ќе немате време ни да се скарате, а ни да му пререкуваш (y) .
Докторатот не е мерило за зафатен човек, познавм докторанди кои имаат повеќе слободно време од секој вработен, вообичаено докторските за базирани на докторската дисертација која пола ја копираат со мали модификации и си фаќаат тезги на некои „научни“ работи и неколку фиктивни испити.

Жртвување на семејството за работа која е надвор од твојата држава е пак сомничав дел, во мојата компанија има менаџери кои патуваат секоја недела од мкд до западна европа авионски и се гледаат повеќе со своето семејство од јас со моето. За плати од неколку илјади евра јас со две раце ќе потпишам да го живеам нивниот живот, а сигурноста која ќе ти ја дадат финансиите ќе ти дозволи да формираш семејство без око да ти трепне.

На темата:
не е едноставен одговорот на ова прашање, ниту пак постои универзален одговор, според мене може да се поделат во неколку категории, дел веќе споменати погоре, дел како дополнување и да се разгледуваат причините за секоја категорија одделно.
Крај краева никаде не пишува дека некој мора да се ожени/омажи или да биде во врска.[DOUBLEPOST=1534455683][/DOUBLEPOST]
Другар, маж е едно, женско е друго. Женското треба деца да има и на децата мајка им треба, не мешај баби и жаби. Јас нема да можам уште долго оваа моментална позиција да ја работам, кога ќе се префрлам во менаџментот, помалку логистика ќе има. Значи јас за мене си зборам, досега низ животов сите зацртани цели си ги исполнив, и во спорт и во образование и во кариера и во приватен живот и верувам дека е така зошто не дозволував било што да ми го одвлече вниманието и имав план однапред.

За да се омажиш, ожениш ради реда е најлесно, земи потпиши се рандом некој што ќе го знаеш месец два и готово.
Се надевам дека си во право, од моето искуство ова е баш обратно, колку повеќе напреднав во кариерата толку повеќе обврски ми се собраа на глава.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Докторатот не е мерило за зафатен човек, познавм докторанди кои имаат повеќе слободно време од секој вработен, вообичаено докторските за базирани на докторската дисертација која пола ја копираат со мали модификации и си фаќаат тезги на некои „научни“ работи и неколку фиктивни испити.

Жртвување на семејството за работа која е надвор од твојата држава е пак сомничав дел, во мојата компанија има менаџери кои патуваат секоја недела од мкд до западна европа авионски и се гледаат повеќе со своето семејство од јас со моето. За плати од неколку илјади евра јас со две раце ќе потпишам да го живеам нивниот живот, а сигурноста која ќе ти ја дадат финансиите ќе ти дозволи да формираш семејство без око да ти трепне.

На темата:
не е едноставен одговорот на ова прашање, ниту пак постои универзален одговор, според мене може да се поделат во неколку категории, дел веќе споменати погоре, дел како дополнување и да се разгледуваат причините за секоја категорија одделно.
Крај краева никаде не пишува дека некој мора да се ожени/омажи или да биде во врска.
Само дебатираме на темата Зошто се сами.
Секој со своја теорија, никој ништо не наметнува.Можеби се во право можеби ке се покајат еден ден.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Во голема заблуда си за менталитетот на многумина, само тоа ќе кажам :)))

П. С. Местото на живеење барем во Македонија не ти го дефинира менталниот склоп. А дека вие како мажи сте каде каде попривилегирани во професионалниот свет и имате повеќе опции тоа е точно.
Ич не ги слушај.
Гледај си ти како сакаш да си тераш во животот, светкање очиња и симнување ѕвезди не ти бегаат, а дека ќе биле секогаш тука за тебе, тоа никој не ти гарантира.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.570
Na primer, porado bi sakal da prestanam da pusam i oslabnam 10 kila otkolku da imam vrska. Za jas da bidam sreken mi treba samo zdravje, hrana i voda i krov nad glava a, toa i mnogu poveke imam taka da sum sreken i dosta zadovolen od momentalnata sostojba. Devojka, seks, patuvanje, kola i slicno ne mi se neophodni za da bidam sreken. Ne samo sto ne custvuvam deka nisto ne mi fali tuku mislam deka imam na materijalen i psihicki i socijalen plan poveke od sto mi e neophodno. Da ne bev ateist, monah isposnik bez problem bi mozel da stanam. Duri edna drugarka vo koja sum vo redoven kontakt probuvase da se zamonasi so nea mnogu ubavi muabeti si imame. Skromnost mi e jaka strana...ama neskromno zvuci.
Се согласувам дека многу други работи може да те направат среќен, но еден совет само, седни размисли на подолгорочен план, да не дојдеш во ситуација после 10 години кога ќе се каеш за некои работи, доколку ти излезе математиката дека не ти треба семејство тогаш супер, живеј го тој живот, доколку не, тогаш гледај да ги искористиш годините додека може да формираш семејство. Имам другарче кое цел живот беше заталкан во науката, али хардкор наука, човекот е и натпросечно интелигентен но за во научниот свет, на 28 години сеуште нема ни бакнато девојка и веќе гледам дека почнаа да го маваат депресии од ден на ден се повеќе и повеќе, особено со тоа што голем дел од негова генерација веќе имаат формирано и семејства, не дека е престарен, али неговите способности да започне барем разговор со девојка се прилично на ниско ниво.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ич не ги слушај.
Гледај си ти како сакаш да си тераш во животот, светкање очиња и симнување ѕвезди не ти бегаат, а дека ќе биле секогаш тука за тебе, тоа никој не ти гарантира.
Знам ама ме иритира кога дел од машкиве не се самокритични кон својот пол и се во филм, ништа не видим, ништа не чујем. Значи дел, не сите. Силмарилон, Пеџа, Кеплер, Ставрогин и Мистичен ми се онака од прв поглед најсамокритични. И јас и ти на форумов имаме ругано женски ама дај малце самокритика и од другиве, it takes two to tango :)))))
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
На ваков тип на теми не може споредби да се прават, секоја личност е приказна сама за себе, не можам и не сакам да се угледувам на никој имам свој став за животот и тоа дали сакам или нејќам да имам партнер тоа е личен избор, мене па ме вадат од патики личности/"пријатели"/роднини што
индиректно форсираат некого да има партнер и сеа ако е послаб карактер ќе попушти и на крај се разбира со трагична развршница резултира, врска со рандом тип/женска ради реда/раскинување/развод или тотално промашен брак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom