Зошто спортските фанови зборуваат во 1 лице множина за својот тим?

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.647
Поени од реакции
14.498
Ја цела песна иам напишано за Ливерпул, а ти па прашуваш зашто сме збореле у прво лице множина.
OMG
In your Liverpool slums
You look in the dustbin for something to eat
You find a dead rat and you think it's a treat
In your Liverpool slums
In your Liverpool slums
You shit on the carpet, you piss in the bath
You finger your grandma, and think its a laugh
In your Liverpool slums

In your Liverpool slums
You speak in an accent exceedingly rare
You wear a pink tracksuit and have curly hair
In your Liverpool slums

In your Liverpool slums
Your mum's on the game and your dad's in the nick
You can't get a job cos you're too fucking thick
In your Liverpool slums
 

kjara

Самовилата
Член од
1 март 2007
Мислења
666
Поени од реакции
1.424
Де објави ја песната бе XD
Nope! :P

In your Liverpool slums
You look in the dustbin for something to eat
You find a dead rat and you think it's a treat
In your Liverpool slums
In your Liverpool slums
You shit on the carpet, you piss in the bath
You finger your grandma, and think its a laugh
In your Liverpool slums

In your Liverpool slums
You speak in an accent exceedingly rare
You wear a pink tracksuit and have curly hair
In your Liverpool slums

In your Liverpool slums
Your mum's on the game and your dad's in the nick
You can't get a job cos you're too fucking thick
In your Liverpool slums
Не си интересен. (n)
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Ептен потат со тоа , или ко ќе чујам ауууууу ве згазивме еј , 18 : 10 у серија , на што се однесува ова ? Демек они играле па " ги згазиле " ? :)))))
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
Темава е малку чудна ама се работи и за чуден феномен. Овде (на Кајгана) приметив дека во оделот спорт и спортски фан клубови навивачите на спортските клубови зборуваат за клубот во прво лице множина...На пример „победивме против ХХХ“ „ не требаше да го продадеме ХХХ“. За мене ова е крајно чудно... Вакви изјави да слушнам од тренери играчи или менаџери или сопственици на некој клуб ми е јасно ама навивачи :confused:. Инаку следам спорт и навивам долго време на некои клубови ама ни на крај памет не ми да зборувам во 1 лице множина за нив.
Се надевам дека некој ќе го објасни ова од психолоши аспект...затоа и ја ставив темата тука а не во спорт иако има доста врска со тоа.
Кога ќе навиваш од срце за тимот, и после секоја победа ќе чуствуваш радост и среќа, а после пораз болка, ќе го најдеш одговорот на твоето прашање.
 
C

Creating.

Гостин
За дечкото што ја отвори темата. :)
Клубот те бира тебе, а не ти него. Без разлика дали на тоа ќе влијае твојата омилена боја, некој играч за кој судбината ги наредила коцките токму тогаш да настапува во тој клуб и да ја испишува историјата, или пак едноставно си почувствувал љубов на прв поглед и пеперутки во стомакот. Љубов е кога како копиљ бегаш од часови за да гледаш натпревар на твојот клуб на стадион или во училишната сендвичара на телевизорче на кое газдата гледал Макфест 1963. Љубов е кога победата на тимот ти е поважна од петката во училиште. Љубов е кога ја лажеш девојката дека си болен, со цел да гледаш дерби. Секако, не одобрувам лажење, ама се’ за љубов нели. Дури ќе се осмелам да кажам, љубов е и кога ќе стигнеш до стадиум татко ти да ти рече: „Сине, има и други работи во животот освен фудбал“.
Најпросто, така би му дошло. Кога ќе почувствуваш како очите ти солзат од радост за освоена титула, или кога паѓаш во едномесечна депресија по пораз на пенали во финале, тогаш си ја почувствувал љубовта.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
За дечкото што ја отвори темата. :)
Клубот те бира тебе, а не ти него. Без разлика дали на тоа ќе влијае твојата омилена боја, некој играч за кој судбината ги наредила коцките токму тогаш да настапува во тој клуб и да ја испишува историјата, или пак едноставно си почувствувал љубов на прв поглед и пеперутки во стомакот. Љубов е кога како копиљ бегаш од часови за да гледаш натпревар на твојот клуб на стадион или во училишната сендвичара на телевизорче на кое газдата гледал Макфест 1963. Љубов е кога победата на тимот ти е поважна од петката во училиште. Љубов е кога ја лажеш девојката дека си болен, со цел да гледаш дерби. Секако, не одобрувам лажење, ама се’ за љубов нели. Дури ќе се осмелам да кажам, љубов е и кога ќе стигнеш до стадиум татко ти да ти рече: „Сине, има и други работи во животот освен фудбал“.
Најпросто, така би му дошло. Кога ќе почувствуваш како очите ти солзат од радост за освоена титула, или кога паѓаш во едномесечна депресија по пораз на пенали во финале, тогаш си ја почувствувал љубовта.
:cuc::cuc::cuc: (y)
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.461
Поени од реакции
10.157
Ако веќе замараш, тогај знај дека во Баерн нема бројка 12-ка на дрес за ниеден играч, таа бројка е резервирана за сите навивачи и така се смета дека навивачите се дел од клубот, не е битно дали си од Македонија или Тунгузија
Озбилно ова со бројкава?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.647
Поени од реакции
14.498

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
In your Liverpool slums
You look in the dustbin for something to eat
You find a dead rat and you think it's a treat
In your Liverpool slums
In your Liverpool slums
You shit on the carpet, you piss in the bath
You finger your grandma, and think its a laugh
In your Liverpool slums

In your Liverpool slums
You speak in an accent exceedingly rare
You wear a pink tracksuit and have curly hair
In your Liverpool slums

In your Liverpool slums
Your mum's on the game and your dad's in the nick
You can't get a job cos you're too fucking thick
In your Liverpool slums
Кретен.
Сигурно ко си ја пишувал си се пипал у гаќи и си душкал раката после.

А на темата:

затоа пто и бродовите се ТАА или She секогаш. Женцко. Од дамнина, така и со клубовите.
Со нив се поиствиетуваш бидејќи со нив ја споедлуваш и радоста и болката. Со нив и за нив живееш.


When you walk through a storm
hold your head up high
And don't be afraid of the dark.
At the end of a storm is a golden sky


And the sweet silver song of a lark.
Walk on through the wind,
Walk on through the rain,
Tho' your dreams be tossed and blown.


Walk on, walk on with hope in your heart
And you'll never walk alone,
You'll never, ever walk alone.
Walk on, walk on with hope in your heart


And you'll never walk alone,
You'll never, ever walk alone
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
За разлика од сите останати,јас зборувам со право во прво лице множина,бидејќи Морати ми е втор братучед и сум дел од администрацијата во Интер.
Абе ти и во конфликтот пукаше со 10-11 години(роден 93 така нешто) и беше во лавовите што е најважно,па за ова ич проблем не би ти правеле.:icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 
Член од
6 февруари 2013
Мислења
50
Поени од реакции
40
Едноставно е, секој си се смета за дел од клубот за кој навива, и се соживува со него ;)
Сосема точно, иако очигледно татко ми ова не го разбира, па ме умара со "Колку пари ти даваат" и сл :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom