Зошто постојат религиите всушност и која е нивната поента

Член од
20 јуни 2005
Мислења
132
Поени од реакции
2
Религиите ќе бидат уништени наскоро!
Зошто?
Тие се главаната причина за војните патритизмот и неединството на целата човечка раса!
Да не си се збунил малце, да не се причините за овие ствари вољата за моќ, нафтата, парите, расизмот... да не ги набројувам сега сите. Точно е дека има религиски раздори помеѓу луѓето, но дека се тие главна причина малку тешко. Како и да е нема шанса да бидат уништени религиите, како прво не можеш да уништитш туку така нешто што постои 2000 или 2500 години.
И само уште нешто како се виновни религиите за патриотизмот и зашто патриотизмот го ставаш заедно со војни и неединство???
 
С

Сатори

Гостин
...

Да не си се збунил малце, да не се причините за овие ствари вољата за моќ, нафтата, парите, расизмот... да не ги набројувам сега сите. Точно е дека има религиски раздори помеѓу луѓето, но дека се тие главна причина малку тешко. Како и да е нема шанса да бидат уништени религиите, како прво не можеш да уништитш туку така нешто што постои 2000 или 2500 години.
И само уште нешто како се виновни религиите за патриотизмот и зашто патриотизмот го ставаш заедно со војни и неединство???
Токму така.
Не е возможно да се уништи целосно вербата во нешто кај луѓето, имаме потреба да веруваме во нешто поголемо од нас.
Освен тоа религијата ни нуди каква таква заштита и сигурност, а тоа им треба на луѓето.
 
Член од
12 август 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
За да не научат дека тие што работат у сабота треба да се каменуваат до смрт и дека е сасвим оќеј да си ја продадеш ќерката. Меѓу другите работи... Морален кодекс де.
Aј кажи која религија ти го вика тоа. Или ти ако си измислил некоја, тоа си едруга работа.
 
Член од
12 август 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
Prosvetli me?????

Fakt 3: Ne veruvam deka treba da se vrsi potcenuvanje na zenata, ko sto e naprimer napisano vo Biblijata "Eva-jabolkoto" i deka taa e izvor na seto zlo.... da ne zboram za Islamot, kade zenite gi oblekuvaat kako DUHOVI i sluzat kako fabriki za deca... Budizam - seksualna apstinacija, za da dozivees karma...(zena nemoze da bide svestenik)
Ocigledno premnogu gledas CNN i tie americkite sranja. A aj toa, blage veze nemas od niedna religija, ko sto gledam. Od Islamot, pa pojma da se nemalo. prvo procitaj sto veli Koranot, pa posle zbori. Kakvi se ove fakti , koga nigde toa ne go pisuva.
Na edno mesto postirav, ama ajde i ovde.

Sto veli kuranot za zenite:

"...i uctivo odnesuvajte se ko niv!" (En-Nisa, 19)

"Koga se hranis da ja nahranis, koga se oblekuvas da ja oblekuvas, da ne ja mavas po lice, da ne ja prokolnuvas i da ne ja brkas od domot."

"Nivno pravo e pristojno da gi oblekuvate i hranite"

"Najsovrsen iman(veruvanje) kaj vernicite e nivnoto uctivo odnesuvanje, a najdobri megu vas se onie koi se najdobri kon svoite zeni"


I ne mesaj babi so zabi, ako ne ti se svigaat religiite , toa e tvoe pravo. Ama da kazuvas nevistini, a da gi naveduvas kako fakti, e svarno licemerno.

Sekoe dobro.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
ако ја сфатиме секоја религија како кодекс на однесување или пошироко како уметност на живеење и без разлика во која религија веруваме тогаш нема да имаме потреба од политички институции (држави), бидејќи секоја религија не уче за добро однесување, лошото не е дозволено, а казната ти доаѓа на крајот од животот. Сето ова е непознато и практично не докажано. Значи религијата го држи чобештвото зауздано со непознатото. Но како и во секоја работа кај човекот па и овде водачите се неразвудени и на погрешен пат не движат, за ова нашиот народ има една изрека слушај и прави го тоа за што ти зборува попот, но не прави го тоа што тој го праве.
 
Член од
12 август 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
ако ја сфатиме секоја религија како кодекс на однесување или пошироко како уметност на живеење и без разлика во која религија веруваме тогаш нема да имаме потреба од политички институции (држави), бидејќи секоја религија не уче за добро однесување, лошото не е дозволено, а казната ти доаѓа на крајот од животот. Сето ова е непознато и практично не докажано. Значи религијата го држи чобештвото зауздано со непознатото. Но како и во секоја работа кај човекот па и овде водачите се неразвудени и на погрешен пат не движат, за ова нашиот народ има една изрека слушај и прави го тоа за што ти зборува попот, но не прави го тоа што тој го праве.
абе до негде, тој е дочжен да ти каже што треба да правиш. На кајот, секој си одговара за себе. Така да...
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
А она околу христијанството и неговото контролирање не ви држи ич.
Основата на христијанството е слободна воља.Да повторам,СЛОБОДНА воља.Ви значи тоа нешто?
И не го спомињајте средниот век.Бил, поминал и немал благе везе со религија него со власт.
Hristijanstvoto kako i ostanatite religii vo svojata osnova indicira kaj kogo lezi avtoritetot. Chovechkata nadleznost... Vo Negovo ime sekako. Mozebi zatoa i ne treba da im se zameruva na tie shto ke go protolkuvaat ova kako neshto razlichno od slobodna volja.:toe:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
За да имаме некој граници, за да имаме надеж. За да ни биди некако ограничен живото да се придржуваме кон некој норми.
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
Стојам на првобитното мислење:
Драјвер за одредени деликатни ситуации во животот. Ситуaции во кои што е потребно контролирано покачување/спуштање на одредена психолошка варијабила. Пр надеж, тага, желба, бес, верба и др.
 

GarDiaN

ФудБалЕрчЕ
Член од
16 февруари 2006
Мислења
465
Поени од реакции
19
ednostavno im dava na eden del cel vo zivotot na drugi moralni eticki normi i itn. kako i da e ne losa religijata i ja podrzuvam 100%
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
Jas mislam deka religiite postojat zatoa sto lugeto sakale nekako da ja objasnat taa energija sto go sozdala univerzumot, planetite, nas lugeto i uste mnogu drugi formi na zivot, isto taka da ni dava nadez za nesto podobro, da ne uci na moralni i pravilni raboti (da ne ubivame, da ne krademe, da ne pravime preljuba itn.). Vsusnost religiite postojat za da mozat lugeto polesno da si gi objasnat nekoi neobicni pojavi. I uste nesto- site sto vikaat deka religiite se najgolema pricina za razdor i vojna- nema vrska! Bas naprotiv, religiijata treba da ne obedini, spoi. Vo hristijanstvoto pogotovo se zboruva deka site luge treba da se sakaat megusebno. A toa sto imalo vojni, sekogas ke ima (za zal), toa e edinstveno vo destruktivnata priroda na covekot, zelbata za pari, mok i sekakvi drugi raboti.
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Sigurno deka ovoj svet e sozdaden so nekoja cel, pricina zosto ne stvoril bog i zosto postoime... ima edna apsolutna vistina i milion drugi relativni i izmisleni niz vekovite od strana na covekot i gjavolot no tie stotici lazni religii, veri ,sekti i idoli se sozdadeni od edna edinstvena pricina da bideme ottrgnati od edinstvenata vistina. Bog so svojata neizmerna ljubov kon covekot mu podaril edna prekrasna mok, mokta na slobodnata volja i pravoto na izbor se e do nasata volja, dusa i razum normalno onoj koj saka da se zadovoli so malku moze da veruva i na glupavata darvinova teorija deka sme nastanale od majmuni. Nekoi prosto i da nejkis ke te nateraat da veruvas vo toa, se dokazuvaat sekoj moment deka se se pogolemi majmuni ...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
sekoj ziv stvor saka da zivee vecno! I sekoj saka da bide vecno mlad i zdrav i nikad da ne umre! I tie sto se samoubivaat i tie sakaat da ziveat vecno, no ponekogas zivotot kakov sto e, e polos od smrtta i togas taa e izlez. Znaci religioznoto cuvstvo e posledica na zelbata za opstanok za kraen opstanok za vecen zivot.I site religii vo ezoterijata zborat edno te isto i toa se etickite elementi, no se razlikuvaat po egzoterijata, dogmite, ikonografijata, arhitekturata, ritualite, obredite, praznicite itn, no toa nastanalo nuzno posto kako sto ide vremeto sekoj nesto kazal vo sustina isto ama sepak razlicno, i zatoa religiite se netolerantni, vtoro mnogu bitno e sto ima luge koi ziveat od toa, teolozite i svestenicite, i oni mora da zborat za svojata vera nadobro deka samo taa e prava i kluc za spas bidejki celta im e da imaat vernici, znaci motivot ne im e iskren osven ako i samite ne mislat taka deka Bog samo na niv tocno im se pojavil i objavil a na site drugi veri pogresno.
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
sekoj ziv stvor saka da zivee vecno! I sekoj saka da bide vecno mlad i zdrav i nikad da ne umre! I tie sto se samoubivaat i tie sakaat da ziveat vecno, no ponekogas zivotot kakov sto e, e polos od smrtta i togas taa e izlez. Znaci religioznoto cuvstvo e posledica na zelbata za opstanok za kraen opstanok za vecen zivot.I site religii vo ezoterijata zborat edno te isto i toa se etickite elementi, no se razlikuvaat po egzoterijata, dogmite, ikonografijata, arhitekturata, ritualite, obredite, praznicite itn, no toa nastanalo nuzno posto kako sto ide vremeto sekoj nesto kazal vo sustina isto ama sepak razlicno, i zatoa religiite se netolerantni, vtoro mnogu bitno e sto ima luge koi ziveat od toa, teolozite i svestenicite, i oni mora da zborat za svojata vera nadobro deka samo taa e prava i kluc za spas bidejki celta im e da imaat vernici, znaci motivot ne im e iskren osven ako i samite ne mislat taka deka Bog samo na niv tocno im se pojavil i objavil a na site drugi veri pogresno.
Ниту еден свештеник или поп не може да те натера да веруваш во она шо нејкиш. Мотивот секако дека им е искрен затоа што мора да има некој кој ке го проповеда словото божјо и секако дека им е целта да имаат верници но не поради нив самите туку поради ете за спас на душите како твојата на пример зошто имаш проклето ѓаволска желба да го грдиш господа незнаејки притоа дека само си ја валкаш твојата уста и ништо повеке
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
133
Поени од реакции
6
Zosto postoi semejstvoto?
Isto ti e!
Можеби не ја сфатив поракта ама ќе ја прокоментирам на мој начин (у други зборови, овој дел како да не сум го напишал)

Џабе ти е семејство. Треба да има бар некој нормален (неанархист) у семејството за да воспостави контрола во него и правилно да ги дисциплинира другите членови... и кога би размислил поубаво, анархистите ќе го парчосаат и нема да го регистрираат.

Единствена религија која ја поштувам (и да кажам се држам за неа) е будизам затоа што:

За Исус не знаеме дали постоел и звучи неверојатно како некој човек одел низ градови, лечел неизлечливи, одел по свадби и од вода им праел вино и такви други работи.

Не знам многу работи од куранот ама ќе го коментирам тоа што го знам: Знам дека господ (ако би постоел) нема да ги суди дали држеле диета без свинско. Знам и зашто у тоа време не јаделе свинско. Свинското има највеќе масти и најбрзо се расипува, а тие оделе по топлина. У тоа време немало фрижидери (особено не на камили) и целофански паковања ама луѓето сепак го јаделе месото и се разболувале (тогаш било критично и да се разболеш) и ако се разболеш, тогаш е смрт за тебе. Некој паметен се нашол и им рекол да не го јадат месото, овие не слушале и умирале. После тоа, им кажале дека Господ им рекол да не јадат месо и тие престанале, перфектна дисциплина

Сеа за будизмот малце, и за ова незнам многу ама ќе пробам да објаснам: Негде пред 300 години пред Исус, у азија им се избацил некое дебело и кул типче кое било многу мудро. Типот се појавил, собрал ученици, ги научил на правилни работи и им кажал ЗАШТО тие работи се правилни. Луѓето разбрале и го пренесувале знаењето.

Е сеа, иако толку искоментирав, има работи што неможам да ги објаснам, би бил благодарен ако некој може да ми ги објасни. Тие ствари се од типот: 300 години пред Исус, се појавува Буда. Буда живее 300 и нешо години и ИСЧЕЗНУВА (не умира) кога се раѓа Исус!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom