Зошто повеќе луѓе стануваат атеисти?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.720
А бе ја‘ не се заеба‘ам, туку озбилно ти велам: работа‘а е „или-или„. Нема „трето„.
Се ви е „или-или“ во религијава, науката и човекот овој проблем ми го решија со градење на Прилепско езеро 1967год и хидросистем до секоја нива, другиве направија црева и прскачи и нема потреба да се молам секоја вечер да заврни госпо туку сам си го решавам проблемот, ако чекам дожд од госпо ќе одмарам цело лето.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Се ви е „или-или“ во религијава, науката и човекот овој проблем ми го решија со градење на Прилепско езеро 1967год и хидросистем до секоја нива, другиве направија црева и прскачи и нема потреба да се молам секоја вечер да заврни госпо туку сам си го решавам проблемот, ако чекам дожд од госпо ќе одмарам цело лето.
Кеплер (ваљда се идентификуваш со славниот Јохан Кеплер, не?...),

не ми кажуј прикаски за езера и то, оти имам куп роднини по Прилеп и околината и знам какви проблеми имаат со водоснабдувањето во Прилеп, дури и кога Прилеп беше приклучен на „Студенчица„, така да толку е од твојата наука...мислим.

Патем кажано, ако Бог не го створи Светот и човекот, нит‘ вода ќе видеше , нит‘ со осцилоскоп ќе мереше.[DOUBLEPOST=1467009584][/DOUBLEPOST]
Повели, зошто ти ги заморуваш луѓето бидејќи се атеисти?
Бидејќи истата причина и создава атеисти... ;)
Хепта, разбираш,

ај што прашањава се несоодветни за насловот од темава, ама ти продолжи да ги преповторуваш па можи по некое најневероватно чудо, сами од себе ќе се одговорат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Патем кажано, ако Бог не го створи Светот и човекот, нит‘ вода ќе видеше , нит‘ со осцилоскоп ќе мереше.
a оти госпот го создаде светот и чоеко??
сееше cам у мракот една вечност и рече “Вака појќе не се издржва“
му недостигаше нешо? се осеќеше осамен, досадно, неисполнето... не беше совршено??
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.720
Кеплер (ваљда се идентификуваш со славниот Јохан Кеплер, не?...),

не ми кажуј прикаски за езера и то, оти имам куп роднини по Прилеп и околината и знам какви проблеми имаат со водоснабдувањето во Прилеп, дури и кога Прилеп беше приклучен на „Студенчица„, така да толку е од твојата наука...мислим.

Патем кажано, ако Бог не го створи Светот и човекот, нит‘ вода ќе видеше , нит‘ со осцилоскоп ќе мереше.[DOUBLEPOST=1467009584][/DOUBLEPOST]

Хепта, разбираш,

ај што прашањава се несоодветни за насловот од темава, ама ти продолжи да ги преповторуваш па можи по некое најневероватно чудо, сами од себе ќе се одговорат.
Не ти кажале убо роднините, ова е засебен хидросистем за наводнување и индустриска вода, тој од Студенчица е за пиење и во моментов е арен, оти го појачаа со бунари.

Како госпо го создаде светот? Колку луѓе се напраени од госпо?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не ти кажале убо роднините, ова е засебен хидросистем за наводнување и индустриска вода, тој од Студенчица е за пиење и во моментов е арен, оти го појачаа со бунари.

Како госпо го создаде светот? Колку луѓе се напраени од госпо?
Во Македонија, хидро-системите се комбинирани: производство на струја, снадбување со санитарна вода и вода за наводнување.

Прилепско Езеро, колку знам, не прави струја, ама се користеше и за снабдување со санитрана вода, кога „Студенчица„ беше слаба и кога беше предмет на поделби со Кичево, Крушево и „Осломеј„, така да од искуството од моите роднини, на што сум очевидец, знам какви маки си имаа со снабдувањето со санитарна вода.

Што се тиче начинот на создавањето на Светот и томе слично, за тоа имаш засебни теми на форумов. Прочепкај троа, не биди мрза...[DOUBLEPOST=1467013348][/DOUBLEPOST]
a оти госпот го создаде светот и чоеко??
сееше cам у мракот една вечност и рече “Вака појќе не се издржва“
му недостигаше нешо? се осеќеше осамен, досадно, неисполнето... не беше совршено??
Сам прашал-сам одговорил.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Сам прашал-сам одговорил.
Значи то шо тврдите дека госпот бил нешо надприродно и перфектно - не е вистина
шом тој осетил потреба да создава свето па чоеци па животини па растенија... не му било погодено, барал промени.
Исто така гледаме дека госпот онаков каков рисјаните го кажват е жесток пишман аџија, таман нешо ќе напрај, оп - му е криво па не му се бендисва па ај менвај... не му оди од рака еднаш да напрај нешто солидно како германците мерцедес од 1977 и да трае долго време.

Прво бил сам, вечен, семожен... ај неќам појќе така ќе стварам

па ај стварал па за се шо створил рекол дека е супер, па по кратко време и то не му се бендиса па ај уништувај се

па од ко уништи се му дојде криво оти уништил се па рекол појќе не уништувам

па си одбра народ даде закони за век и веков па после некое време пак се премисли па смена закони

па рече ете идам за брзо ќе ме видите наскоро па пак се премисли и не иди

И после ќе речиш “оти луѓето станват масовно атеисти“
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.758
Поени од реакции
11.829
Последното прашање ајде, не мора да го одговориш - но другите и те како се поврзани со тебе, со темава и со проклетата мисија
православни своето верување да го иделизираат до таа мера што го сметаат за апсолутна вистина преку која ќе осудат се и сешто, дури и атеист кој што избегал од тоа старо-еонско блато на застојани догми кои мирисаат на крв - и тоа, туѓа крв - според христијанската догма.

Ете во збиена форма:
1. Зошто @MIKI1 има потреба да го оправдува православието тука и на темава, и на форумов, со тоа што ќе осудува сечие друго верување, надеж или учење, со тегавење, со заморување на сите дури и никој да не му се обраќа со муабет ?
2. Кој те приморува да ја влечеш твојата идеја за бог по каливите друмови на форумите македонски со вакви „интересни“ постови мудрувајќи телесно со атеисти кои не веруваат во богови? :sneaky:
3. Дали форумџиите (атеистите посебно, бидејќи таква е темата) и нивните критики кон православието те дразнат?
4. Богот те приморува вака да пишуваш или телесно мудруваш колку што можеш мерејќи човечка мудрост со оние кои ги осудуваш дека „телесно мудруваат“, и тоа за божествени работи?
5. Ти се приморуваш самиот во грев или паѓаш под влијание на атеистите кои не веруваат во богови заради апсурдноста која ја говорат верници како тебе?
6. Од кај ти е „љубовта“ кон ова дејание на форумов - богот?
7. Дали мирјанинот христијанин и неговите „беседи“ и осуди се големата причина човекот да биде атеист, далеку од истите тие мирјани и нивните верувања?

Бидејќи истата причина и создава атеисти...

Но не мора да ги одговориш, тешки се секако прашањава не само за тебе, туку и за било кој друг „богоборец“ за старо-еонските учења...

Можеби откако ќе умреш ти, или ќе бидеш позафатен со световни работи, ќе надојде друг православен христијанин што ќе дојде на форумов за да ги осуди другите или во својата лудост се обиде да ги убеди сите дека туѓа крв е најдобра за чистење гревови преку верување, па ќе одговори на прашањава...
Е ми оти де? Знајш или не?
Бидејќи одговорите даваат светло врз тоа зошто луѓето се атеисти или зошто молчат пред старо-еонските гаврани за својот светоглед...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Е ми оти де? Знајш или не?
Па се разочарани у госпот, еден премијер на македонија па има поцврст став и решеност од госпот, ко шо реков за 6000 години дестина пати смена мислења, закони постапки, не знајш со така неодлучно битие шо да прајш, и си велиш, “по ѓаволите се, ја ќе си одам во атеисти, рает и мирен, а за сваки случај ќе вапцам јајца за великден и ќе палам огној за коледе и ќе играм комар за василица“
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па се разочарани у госпот,
Атеистите, според своето убедување, се раѓаат како атеисти, не веруваат во Бог па објасни си (себе, не мене) како е можно еден атеист да се врати во атеизмот?...[DOUBLEPOST=1467018301][/DOUBLEPOST]
Бидејќи одговорите даваат светло врз тоа зошто луѓето се атеисти или зошто молчат пред старо-еонските гаврани за својот светоглед...
Стварно бе Хепта, знајш или не знајш зашо луѓето стануваат атеисти?[DOUBLEPOST=1467018705][/DOUBLEPOST]
1. Зошто @MIKI1 има потреба да го оправдува православието тука и на темава, и на форумов, со тоа што ќе осудува сечие друго верување, надеж или учење, со тегавење, со заморување на сите дури и никој да не му се обраќа со муабет ?
2. Кој те приморува да ја влечеш твојата идеја за бог по каливите друмови на форумите македонски со вакви „интересни“ постови мудрувајќи телесно со атеисти кои не веруваат во богови? :sneaky:
3. Дали форумџиите (атеистите посебно, бидејќи таква е темата) и нивните критики кон православието те дразнат?
4. Богот те приморува вака да пишуваш или телесно мудруваш колку што можеш мерејќи човечка мудрост со оние кои ги осудуваш дека „телесно мудруваат“, и тоа за божествени работи?
5. Ти се приморуваш самиот во грев или паѓаш под влијание на атеистите кои не веруваат во богови заради апсурдноста која ја говорат верници како тебе?
6. Од кај ти е „љубовта“ кон ова дејание на форумов - богот?
7. Дали мирјанинот христијанин и неговите „беседи“ и осуди се големата причина човекот да биде атеист, далеку од истите тие мирјани и нивните верувања?
На страна што прашањава не се поставени на соодветна тема, ама еве ги одговорите, за да ми плачеш дека не сум ти одговорил.

1. Мене ми обраќаат вминание: збори за себе и за својата вера на тема „Телема„ каде никој не ве дружи. Моја должност е да сведочам за својот Бог и вера, на начин кој ми е достапен.

2. Види под точна 1.

3. Атеистичките ставови за мене се „знак за времето„ во кое живееме и апсолутно не ја менуваат мојата верска определба, туку самите атеисти, како јааааки Богоборци, се доказ за мојот вистински верски избор.

4. Божјата премудрост ја надминува секоја човекова мудрост и тоа е лесно забележливо за оние кои трагаат по вистината.

5. Не паѓам под атеситичко влијание. Атеситите можат слободно да продолжат да битисуваат во својата заблуда.

6. Од Бога и од учењето од Црквата.

7. Човекот е атеист оти така е полесно и оти тоа е негов личен избор. Никој не се раѓа како атеист, туку тоа е лична определба, според својата слободна волја.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Атеистите, според своето убедување, се раѓаат како атеисти, не веруваат во Бог па објасни си (себе, не мене) како е можно еден атеист да се врати во атеизмот?...[
сите сме атеисти барем 2 пати , кога ќе се родиме (пред попо со сила да те крсти) и ко ќе умриме (ко ќе видиш дека сите тие прикаски за небесни златни градови со улици од дијаманди и непресушни извори на деликатесна храна и пијалок и хорови на ангели кои изведуваат најголеми хитови од осумдесетите) се лажни прикаски
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
сите сме атеисти барем 2 пати , кога ќе се родиме (пред попо со сила да те крсти) и ко ќе умриме (ко ќе видиш дека сите тие прикаски за небесни златни градови со улици од дијаманди и непресушни извори на деликатесна храна и пијалок и хорови на ангели кои изведуваат најголеми хитови од осумдесетите) се лажни прикаски
Нека ти биде според верата твоја...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.758
Поени од реакции
11.829
Атеистите, според своето убедување, се раѓаат како атеисти, не веруваат во Бог па објасни си (себе, не мене) како е можно еден атеист да се врати во атеизмот?...[DOUBLEPOST=1467018301][/DOUBLEPOST]

Стварно бе Хепта, знајш или не знајш зашо луѓето стануваат атеисти?[DOUBLEPOST=1467018705][/DOUBLEPOST]

На страна што прашањава не се поставени на соодветна тема, ама еве ги одговорите, за да ме плачеш дека не сум ти одговорил.

1. Мене ми обраќаат вминание: збори за себе и за својата вера на тема „Телема„ каде никој не ве дружи. Моја должност е да сведочам за својот Бог и вера, на начин кој ми е достапен.

2. Види под точна 1.

3. Атеистичките ставови за мене се „знак за времето„ во кое живееме и апсолутно не ја менуваат мојата верска определба, туку самите атеисти, како јааааки Богоборци, се доказ за мојот вистински верски избор.

4. Божјата премудрост ја надминува секоја човекова мудрост и тоа е лесно забележливо за оние кои трагаат по вистината.

5. Не паѓам под атеситичко влијание. Атеситите можат слободно да продолжат да битисуваат во својата заблуда.

6. Од Бога и од учењето од Црквата.

7. Човекот е атеист оти така е полесно и оти тоа е негов личен избор. Никој не се раѓа како атеист, туку тоа е лична определба, според својата слободна волја.
Тешки прашања нели... сега да прашам кај се одговорите како што ти тролаш или...? :)

Како што атеистите по свое убедување учат дека секој се раѓа без верување во богови, така пак разни верници од разни вери се со убедување дека уште пред да се родиш веќе веруваш и човекот по таа теорија е религиозно суштество.
Тие не се враќаат во атеизмот, атеизам стана „философија“ откако верници почнаа да заморуваат со тоа дека нивната вера е апсолутен закон дури и за оние кои не веруваат во богови.
Како може закон даден од нешто што за човекот не постои, да биде валиден закон? Објасни си себе си, не нам.

1. Јас не те споменав во мојот пост претходно, па ти дојде неповикан да ме заморуваш со твоето верување и твојата заблуда. Сведочење за своето верување и убедување не би требало да значи кревање на својата вера како апсолутна осудувајќи ги туѓите учења. Кој те повика да сведочиш за твоете верување меѓу атеисти? Од каде доаѓа таа твоја должност како мирјанин? Од богот во кој што атеистот не верува дека постои?

2. Го скокаме бидејќи ти го израмни со првото.

3. Атеистичкиот став не треба кај тебе да менува било што. Исто и твојот став не менува кај никој ништо. Од тука следува пак првото прашање. Ти преку туѓиот пат, атеизмот во случајот си го оправдуваш верувањето со тоа што го израмнуваш атеистичкиот поглед како погрешен?
Значи атеистите се нужни за да ти си ги докажуваш себе си божјите ти вистини?

Не може атеист да е богоборец. Не можеш да се бориш против нешто што не постои. Богоборци се старо-еонските верници со умисла дека заморувајќи ги сите со нивното верување, прават услуга на богот во кој што веруваат.

4. Прашањето беше за твоето „мудрување“ тука и мерење фалуси со сите, не за некаква си божја премудрост итн итн... Ако богот те праќа да мериш фалуси со атеисти за божји работи - отиде јабана работата, не?

5. Секој е со својата заблуда. Работата е да не се осудува туѓата заблуда постојано дрдорејќи за својата како најдобра заблуда. Како успеваш ти да паднеш под туѓа заблуда и да дозволиш да те завлечат во „телесно мудрување“ за божествени работи?

6. Судејќи по дејанијата твои тука и телесното мудрување со мерење фалуси со сите кои не се православни христијани - љубовта која ти доаѓа од богот и црквата е всушност омраза.
Тоа е добра причина за атеист да не прифаќа христијанска догма и да не верува во ваков концепт на божественост.

7. Воопшто неточно. Најлесно е да веруваш. И ако секој има слободна волја да има избор - која е потребата на христијанин догматичар преку своето верување да ги осудува сите други?
Пак на прашање 1... и ете не во круг... таква е верата што да правиме...

П.С. Твоите одговори даваат слика за целата таа ујдурма на стариот еон и се делумна причина зошто атеист а не православен христијанин.
Добро е.
 
Последно уредено:

hypoterrian

Young Free Thinker
Член од
12 јуни 2016
Мислења
162
Поени од реакции
49
How to start a flame war:
1. Post something that shouldn't be offensive and wait for people who think it may offend them without them even knowing it.
2.Wait for MIKI
3.Profit
 

Kajgana Shop

На врв Bottom