Зошто ни е полесно се преку телефон да кажеме?

Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Мене не ми е полесно.Поубаво ми е кога зборувам во 4 очи со личноста...
 

ala

Член од
17 јануари 2009
Мислења
17
Поени од реакции
1
ocite go pravat ona najvaznoto

Mislam deka preku telefon ednostavno ne moze da se iskazat potpolno covekovite cuvstva i nameri..ili zosto nekoj nekogas ke kaze pogledni me vo oci,zasto tie ne lazat.Nasiov narod voopsto ne e iskren i preku telefon postojano upotrebuva lazi,i taka najlesno komunicira so sogovornikot..Dobro sega ne deka postojano se koristi so lagi,ponekogas tie ne se ni potrebni no ednostavno preku telefon nikoj ne te gleda i zatoa..toa e toa narodot odamna e isplasen da ja kaze vistinata vo oci
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Веројатно дека не мора да го гледаш во очи соговорникот. :toe:
 

ala

Член од
17 јануари 2009
Мислења
17
Поени од реакции
1
dobar si ti,i jas nekako go primenuvam toa

e da be i alkohol nema da pieme:vozbud:
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Мене не ми е полесно да кажам се по телефон, туку в лице.
 

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
Добра тема:wink:

Иначе, најлесно е преку порака да се кажат некои работи. Најчесто, за сериозни работи, за работи за кои немаме храброст да и ги кажеме на личноста в лице, се плашиме од реакцијата нејзина или изразот на лицето кој ќе го покаже. Ама телефонот не е вистински начин за решавање проблем, впрочем, ако нема некоја сериозна тема за разговор, не би се плашеле да разговараме лице в лице, нели?:smir:
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
Мене баш ми е тешко кога не можам в лице да кажам...Сакам секогаш очи во очи, а не преку телефон или пораки, посебно не преку пораки. Сакам да гледам реакции, нема да се разбереме ако е преку пораки, често работите грешно можат се толкуваат со пораки..
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Затоа што компјутеризацијата и електрониката не` претворија во роботи. Контактот со телото не постои кога 13 саати дневно седиш пред монитор ел џи и се` шмекате со истиот... Катастрофа е. Телефон... И таму нема говор на телото, нема гледање во очи, нема забележување на телесни реакции...
 

Џ.

Ќутам на различни теми!
Член од
14 јули 2007
Мислења
868
Поени од реакции
183
Не ми е полесно преку тел посебно кога се работи на нешто деликатно, повеќе преферирам разговор очи во очи полесно ми е да се искажам и да објаснам што имам да кажам.
 

butterfly1135

Tutto questo amore...
Член од
30 август 2008
Мислења
209
Поени од реакции
5
Koga nemame hrabrost nekoi raboti da gi kazeme direktno lice v lice, najcesto se tesime na toj nacin sto ke piseme poraka ili ke se javime..licno jas sakam se vo oci da kazam!!! Imalo momenti koga ne sum mozela ni da se javam na tel. od sto mi treperel glasot, pa edinstven spas sum barala vo sms porakite, megutoa so oci vo oci pojasno ke se sfatat i resat rabotite... :toe:
 

Izr0d

Била сам дете...=)
Член од
9 мај 2008
Мислења
593
Поени од реакции
29
Нема врска.Тоа што му го велам на некој преку телефон му го велам и в лице исто ми е. И повеќе преферирам в лице се на му кажам на некој,отколку преко телефон некако по глупо ми е.:pipi:
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
зашто знаш дека неможе во моментот да ти ја закачи една заради тоа што ке му го кажеш
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
54
Поени од реакции
1
зошто можеме да ги скриеме емоциите,и некои работи полесно се кажуваат преку телефон отколку во очи.
 
Член од
12 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
30
Dali se raboti za ljubov , prijatelstvo , rabota ,molba , nekoja potreba nam ni e polesno sve preku telefon ili SMS da kazime otkolku direktno u oci , zosto ?
Можам да кажам само за љубов полесно е бидејки можам да му кажам се што сум мислела а во лице се ке заборавам ,многу подобро е во 4 очи да се прави муабет но не е секогаш лесно,тогаш мене ми е потешко отколку на него,ке мислам цело време да не кажам некоја глупост па да го докрајчам уште толку. :)
 

Paris-of-Troy

In God We Trust
Член од
5 јануари 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Во секој случај подобро е во 4ри очи најдобро ке свати соговорникот.... изразот на лицето гримасите погледите движењата ке му ја приложат комплетно фактичката состојба....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom