Зошто ни е полесно се преку телефон да кажеме?

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Лично практикувам во 4 очи , немам навика да зборувам на телефон за други работи покрај за договарање средби...
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
Бидејки не се гледаме во очи и страмот се намалува според мене.......
 

МургоДШит

Чаршиска џукела
Член од
3 ноември 2008
Мислења
128
Поени од реакции
19
Илјадапати повеќе ќе те почитувам, ако она што имаш да ми го кажеш, ми го кажеш во четири очи, наместо кукавички, преку телефон, или скраја да е, преку порака.
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
Поради тоа што не се гледаме у очи и изтрескаш се преку телефон.
 

Smile=)

културно-вулгарна
Член од
13 октомври 2008
Мислења
510
Поени од реакции
27
Затоа што нема никаков физички контакт.. Емоциите не можеш да ги изразиш на таков начин како во 4 очи... :toe:
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Неам појма човече, ја зборам релативно исто и во лице и на телефон
Некогаш ми е полесно да се искажам во лице. И стварно е глупо и незгодно да се збори за важни работи по телефон.
Ама на телефон кога ќе фатам... можам саат време да зборам. Не бе си се опуштам и ми оди муабетот, лесно, фино....:toe:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Никогаш важно не кажувам преку телефон. Секој заслужува во очи да дознае.
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Зошто некои поцрвенуваат :kesa: кога сакаат да кажат некои работи очи во очи и затоа полесно им е преку телефон, но некои работи премногу е кукавички да ги соопштиш преку телефон и затоа секогаш е подобро да се кажат некои работи во лице
 
Член од
30 декември 2008
Мислења
131
Поени од реакции
20
Па самиот директен контакт ,,очи во очи,,не прави да го избегнуваме она што сакаме да го кажеме на директен начин,и не е реткост кога соопштуваме нешто било да е тоа за љубов,молба,расправија ,,кружиме околу,,.Доколку,на телефон ова кружење не постои-се губи срамот или тие чувства кои во живо ги имаме,така што на крајот се добива и до различен ефект.
 
Член од
3 јануари 2009
Мислења
38
Поени од реакции
0
Затоа шо немаме храброст у фаца!!! Тоа е најбоље али.... ја на пример не можам.. многу се срамам, а сум многу искрен... Комбинација смрт!
 

Sacansi*

Oh, crystal ball!
Член од
4 април 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
68
Епа да. Некои немаат храброст да кажав во лице и преку телефон :toe:
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Ne mi e podobro tuka bas naprotiv ,nekoi delikatni raboti preferiram da gi kazuvam lice vo lice ..za da im ja vidam reakcijata vo oci od mojot iskaz:wink:
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
23
Поени од реакции
1
За кого како. Мене ме е полесно работите да ги кажам лице во лице затоа што можам да ја видам реакцијата од кажаното без разлика дали е позитивна или негативна. Преку телефон можат да се кажат мн работи кои можеби не се вистинити но погледот никогаш не лаже.
 
Член од
23 февруари 2007
Мислења
780
Поени од реакции
69
Зависи за што.
Пример преку телефон не ја гледаш особата со која збориш. Сеа ако си и направил нешто ептен лошо на таа особа тогаш би ти било тешко да ја погледнеш во очи и ќе и кажеш преку телефон. Ама сепак важни работи се кажуваат лично, никако не би оправдал некој да ми кажува нешто преку телефон што би требало да ми го кажат во лице стоејќи пола метро од мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom