Зошто македонските момци не фаќаат албанки за девојки?

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Тоа дека албанката ќе вика браќа и братучеди во слободен превод значи: Не сум имал воопшто женска, како ли ќе фатам албанка?!

Македонци, поготово од Скопјево, фаќаат албанки за девојки и ги растураат од ебење, факт. Јахја Кемал средното, исто така. Има и во други градови, онака помали каде што сите се знаат меѓусебе, ама детето (машкото) е право фраерче, па ни албанка ни русинка ни американка не може да му одолее, исто и ова факт.

Не дека има случаи каде што причина за корпа е тоа што детето е македонче, ама дека не сте сакале да ебете затоа што некои си непостоечки браќа со калаши ке ве убијат, на друго место таа приказна.
Вакви одговори колку ми се смешни. Што го прави твоето тврдење факт? Твојата смисла за понеделничко рибарско преувеличување? Само тресете глупости.

Факти се оние работи коишто се општо видени и лесно докажливи. Албанки нема во дискотеките каде што одат македонци, ама албанци има во диксотеките каде што одат македонки. Знаеме 100 примери каде што македонка имала врска со албанец и 1 пример каде што албанка имала врска со македонец. Не знам која е поентата да дојдеш на темава и да истресеш албанки се ебат со македонци и тоа е факт.

Чекај да најдам тема „Кој бил на Марс“ и да напишам, јас сум бил - факт е тоа. Ебаве дечурлаана.

Сè уште инаку, никој не дал логично објаснување и после точно 300 мислења, зошто албанките не фаќаат македонци. Не е прашањето зошто македонците не сакаат, туку зошто албанките не се плеткаат со македонци.

Арта?! Уау, некој дечко од Студеничани шо се претставува како девојка, ги напали македонциве, браво. Тоа е доказ дека албанките бркаат македонци. Шур тенг.
 

Arta

I AM THE YUMMY PIE!
Член од
26 јуни 2011
Мислења
142
Поени од реакции
49
dali jas sum masko ili ne znam shto toa e pravo na tvoite fantazii i halucinacii, nekolku sho me zapozna znaat...a stho ako si greska i ako ti go potvrdam sprotivnoto?! ke pisuvas posle eve izvinete malce glup bev??!
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.961
Поени од реакции
24.165
Вакви одговори колку ми се смешни. Што го прави твоето тврдење факт? Твојата смисла за понеделничко рибарско преувеличување? Само тресете глупости.

Факти се оние работи коишто се општо видени и лесно докажливи. Албанки нема во дискотеките каде што одат македонци, ама албанци има во диксотеките каде што одат македонки. Знаеме 100 примери каде што македонка имала врска со албанец и 1 пример каде што албанка имала врска со македонец. Не знам која е поентата да дојдеш на темава и да истресеш албанки се ебат со македонци и тоа е факт.

Чекај да најдам тема „Кој бил на Марс“ и да напишам, јас сум бил - факт е тоа. Ебаве дечурлаана.

Сè уште инаку, никој не дал логично објаснување и после точно 300 мислења, зошто албанките не фаќаат македонци. Не е прашањето зошто македонците не сакаат, туку зошто албанките не се плеткаат со македонци.

Арта?! Уау, некој дечко од Студеничани шо се претставува како девојка, ги напали македонциве, браво. Тоа е доказ дека албанките бркаат македонци. Шур тенг.
Затоа што се учени уште од мали дека тоа е против Алах и традиција и е харам. Затоа што и да сака нешто со Македонец ако ја дознаат, ќе пукне срам во цела фамилија, село/град, меѓу роднини и пријатели, ќе ја откажат од ќерка, никој нема да сака да ја жени, а нарочито не Беким од Швицарска на кого му е обеќана уште пред 20 години, а он има 4 БМВ-иња 2 куќи и 6 викендици.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Од претходнана страна мислењана, бла бла бла, детски муабети... И што искочи, дека најружни сме ние Македонките, а? Абе глава во ѕид. Сомнителни ми се таквите фраери (особено позади монитор), демек поминале многу Македонки, не се нешто убави, и дај сеа малце ршум ќе правиме по другиве земји, ептен поубави девојки имало. Да не останете со к*рот во рака...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Од претходнана страна мислењана, бла бла бла, детски муабети... И што искочи, дека најружни сме ние Македонките, а? Абе глава во ѕид. Сомнителни ми се таквите фраери (особено позади монитор), демек поминале многу Македонки, не се нешто убави, и дај сеа малце ршум ќе правиме по другиве земји, ептен поубави девојки имало. Да не останете со к*рот во рака...
Ах, да :( тоа е жалната off-topic реалност. Мораме, како граѓани на оваа држава, да се помириме со неа.
Но не е се така страшно - имено во пресек нашите Mакедонки се поубави од Албанките - joy! joy! happy! happy!
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Ах, да :( тоа е жалната off-topic реалност. Мораме, како граѓани на оваа држава, да се помириме со неа.
Но не е се така страшно - имено во пресек нашите Mакедонки се поубави од Албанките - joy! joy! happy! happy!
Не мораш бе брат да се помириш, барем за селење кај соседиве немаш никаков проблем. Ама не ми беше тоа поентата. Јас само сакав да се исмеам за лошите генерализации како во реченицава твоја погоре наведена. Али нема проблем, радуј се, па макар било и цинично ;)
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Вакви одговори колку ми се смешни. Што го прави твоето тврдење факт? Твојата смисла за понеделничко рибарско преувеличување? Само тресете глупости.

Факти се оние работи коишто се општо видени и лесно докажливи. Албанки нема во дискотеките каде што одат македонци, ама албанци има во диксотеките каде што одат македонки. Знаеме 100 примери каде што македонка имала врска со албанец и 1 пример каде што албанка имала врска со македонец. Не знам која е поентата да дојдеш на темава и да истресеш албанки се ебат со македонци и тоа е факт.

Чекај да најдам тема „Кој бил на Марс“ и да напишам, јас сум бил - факт е тоа. Ебаве дечурлаана.

Сè уште инаку, никој не дал логично објаснување и после точно 300 мислења, зошто албанките не фаќаат македонци. Не е прашањето зошто македонците не сакаат, туку зошто албанките не се плеткаат со македонци.

Арта?! Уау, некој дечко од Студеничани шо се претставува како девојка, ги напали македонциве, браво. Тоа е доказ дека албанките бркаат македонци. Шур тенг.
Викторе, од памет не зборувам јас. Лично и персонално се имам 2 парови, албанка и македонец, и тоа не христијанка албанка, или “албанка“ од мала преспа, него албанка чиј дедо оди да се клања секој петок во џамија. Ова за првиот пример, значи чим јас знам 2 парови, има и други.

Албанки, под 16/17 е малце потешко македонец да фати, малце е потешко и албанец да ја убеди, дека знаеш како е на почеток, не ова не она, сме биле сите деца, ама ако е над 20 години, нема шанси да му рече не само заради тоа што е македонец. Не зборувај од инает аман. Ти со речников кој го употребуваш ме силиш и јас да користам ист да не речам прост пример, еве и јас сега ке ти речам тебе: Абе тебе некоја албанка ти рекла “бегај таму бе грт, што ќе ми си, не ми досадувај“ и сега ти се лажеш дека не е до тебе, до нејзе е, дека македонец си.

Еве мислења како твоите мене ми се смешни, “не сакале албанкиве“, и што сакат албанките бе? Некој да ги третира како крави ама дека е албанец со него да одат, или некој кој ке ги третира како жени (нормално само еднаш месечно надвор од кујна да ги остави) .

Сите три примери што ги набројав, знам дека се случиле, и чим јас знам по минимум една работа, а не сум тип на човек кој САКА И МОРА СВЕ ДА ЗНАЕ, него онака од нај кежуал муабети сум разбрал, сигурно има и повеќе.

Моево обраќање на темава беше за тие што само ќе пишат “ама после ќе ми вика брача со каљаши“, значи пази, на нив албанкава им се фрла во раце (читај кур) они нејќаат бе, дека после проблеми ќе имаат, абе аман...

Еве таман пример за тие што зборам е и Сусаро, од кого сум изненаден да читам такво мислење. Тебе бе Сусаро ти се случило ова некогаш или онака тропаш само? Пишуваш ти, и одма дечиштава се палат со уште повеќе лепење на етикети, што не си земате по една етикета и лепејте си вчело...
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Еднаш несакајќи се препнав и паднав меѓу две Албанки... Ќе избиеше четврти светски рат.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.961
Поени од реакции
24.165
[quote="Еве таман пример за тие што зборам е и Сусаро, од кого сум изненаден да читам такво мислење. Тебе бе Сусаро ти се случило ова некогаш или онака тропаш само? Пишуваш ти, и одма дечиштава се палат со уште повеќе лепење на етикети, што не си земате по една етикета и лепејте си вчело...[/quote]

Абе Д-р Менхетен или кој и да си со старо име веќе изгубив траг. Да сум од Тунгузија дојден вчера, да не сум излегол во град и информацииве што ги црпам да ми се од некој како ти на форумов, па да кажам да бе стварно е така. Ама како за беља, кафичи, кафани и ноќни клубови ми се хоби, фала Богу не сум слеп, глув и нем па да не исперцепирам што се дешава околу мене. Прво уште од старт за етикетите и генерализациите http://forum.kajgana.com/threads/%D0%93%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%9A%D0%B5.9473/#post-1470678
сум се изјаснил таму.
Но бидејќи постои голема опасност да не ме разбереш и покрај текстот ќе се трудам да бидам што поописен за да убаво ме сфатиш, барем се надевам. Како човек што релативно добро ги знае местата во Скопје, којшто работи во Скопска населба со доминанто Албанци на кој што еден од најдобрите другари му е Тетовчанец, и човек што пред 4 месеца службено одеше во Куманово на секои 2-3 дена во места со доминантен Албански етникум, се сметам за доволно компетентен да зборам на темава, со други зборови имам доволно етикети, а без нив не ти проаѓа производот нигде (метафора на без добра позадина тезите не ти вредат заб на авт.).
Значи кај год и да одам низ Скопјево (членување на име не е дозволено во македонскиот јазик, оп еве ти грешка), било тоа Ленинова (улица во Скопје позната по многуте кафиќи), Македонија (види претходен коментар), кеј 13-ти Ноември (види претходен коментар) а па за Стара Чаршија и муабет не правам (во смисла таму тоа се однесува на квантитативно многу големо ниво), машки Албанци, што другари и познаници, што непознати кои ги препознавам по јазикот (замисли можам да препознаам Албански јазик кога ќе го чујам) ги среќавам насекаде. За разлика од нив, девојки многу ретко и да сум упознал (за разлика од машки кои знам прилично) а па да ги гледам, многу ретко. Најчесто и кога ќе чујам девојки Албанки во град, најчесто се со машки придружник, и тоа најчесто дечко им (а видиш тоа може ми и е етикета, може така и со брат и се гушка и се фаќа за раце во кафич). Женско друштво Албанки, сами, без мантили и бурки имам начекано два пати еднаш во Алка (кафиќ пардон кафуле на ул. Ленинова) и еднаш во Ало-Ало (лаунџ бар на кеј 13-ти Ноември). И тоа баш бевме во Ало-Ало друштво собрани и сите се изненадивме што бараат Албанки сами во Македонски кафич. Ама па види може сите мои другари и другарки од таа вечер се етикеташи па грешиме чопоративно. Знам само еден другар што се има смувано со Албанка и тоа сокриен и под дрво и под камен (со негови зборови-Мене ептен ми беше страв а она пребледе) а познавам и неколку познаници коишто краткотрано биле со Албанки заради како што они кажуваат притисокот што произлегувал од константното криење и пазење и можните последици ако дознаат пази блиските на девојката. Ама па што ги знаеш, може они лажат и етикетираат.
А сега збор-два за Албанците во Македонија. Поголемиот број (над 90%) се муслимани и Тоски и се од северниот дел на Албанија. Дали поради религијата која е покозервативна од Христијанската нарочито на тема жени, дали поради генот и историјатот каде што генезата е од планински по така да кажам диви племиња, и крвав историјат по правилникот на Лека Дуќанџини, крвни одмазди, Беса бес (зборот е збор и треба да се почитува, ако не следува казна-вооружена) и така натаму или комбинација на 3-те фактори, го прават Албанскиот народ малку (или малку повеќе) поагресивен и многу осетлив на тема жени подтема невиност пред брак и подтема врска/брак со немуслиман.
Е сега јес да некои трендови од Туна или па уште поотворено Гента Исмаили, (каде што вторава е растена во Јунајтед Стејтс и не можеш ти неа да ја тераш да ти носи фереџе), се шират срамежливо низ нивната популација тоа е уште светлосни години од нивната конзервативност. Доказ за тоа е една успешна клиника за хименопластика во Западна Македонија од каде што добив информација дека доброто мнозинство се Албанки и кадешто многу е битно тоа што докторот молчи за имињата на пациентите услуга за која што Албанците рака на срце добро наплаќаат. Па сега види ти колку им е битен тој химен на нив. А може и глупости да тропаат и да етикетираат.
Сега ќе ти парафразирам 2 разговора со Албанци едниот ќе го крстам Адријан а другиот Ветон, Албанци што ги знам.

Го начекувам Адријан во Алка и бидејќи се знаеме и сме опуштени во комуникација почнувам да го зафркавам.
Јас-Што си дошол овде бе? Што не си седиш си во Чаир и Север (нормално малце се шегував)
Он-Абе тука и жени многу искачаат, таму се мажи се, а и овие вашиве се послободни се, јас многу сакам со Македонки да се дружам, а не со нашиве многу невини ми изиграваат.
Бидејќи те приметив дека тешко ти иде со метафори, да ти појаснам што Адријан мислеше а ми го кажа во поблага форма за да не ме навреди иако немаше да ме навреди и да го кажеше дирекно кога нешто е така така е и нема јас што да реагирам. Он сакаше да каже-Другар за што мака ќе видам да стигнам до една Албанка ќе истурам од ебење некоја ваша ако не и повеќе за тој период.

Меѓутоа тоа што не сакаше Адријан поотворено да ми го каже, ми го кажа Ветон во еден отворен разговор кој одеше одприлика вака:

Јас-Добро Ветон, што е со вас браќава и Македонките во последниот период? Немате ли жени ваши, нашиве се поубави или...?
Ветон-Види другар, како што ти се ебе тебе, така и мене. Е сега проблемот кај нас е знаеш ако ја фатиш треба да ја жениш, секс малце потешко и така натаму. Не дека ги нема ама малце се. Со вашите е полесно. Ем се послободни, ем многу лесно можеш да ги к4упиш. Ќе видат кола, нешто кеш и им се шират ноџињата. (Што отвара една друга тема али за тоа друг пат заб. на авт.). А ние и повеќе плаќаме пошто ем имаме ем ни се може ем сакаме убава женска за секс, а Македонецот не може да не надплати :).

Албанецот после пак ќе си земе чесна и пристојна Албанка за жена, ама дур е млад и сака испуцавање, доста добар дел од Македонки има на располагање (а и од кога ќе се ожени му стојат на располагање).

Јас се надевам дека бев доволно јасен на темава. А може и грешам. Може се што напишав излажав. Може не излажав ама етикетирав. Може луѓето што ги цитирав не постојат, а може постојат и етикетираат. Може од 21 страна на темава повеќето што ги прочитав, што раскажаа искуства, грешат или етикетираат. Може моментот што освен Арта (за која што Виктор има основано сомневање дека е машко) друга Албанка не се изјасни на темава а и воопшто на форумов се како дијаманти во земјава (односно ретко има Албанки на форумов), може се тоа е случајност.

Се е можно, се е релативно тоа уште Ајнштајн го рекол.

Ама сума сумарум, се на купче ако ставам, и ако проценам, некако ми е најможно дека ти тропаш глупости, дека ти сакаш да си интересен, и дека ти изиграваш многу паметен а не си.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Sussaro@

Значи вака и твојот пост држи вода не да не,али еве јас имам и некое друго мислење.Значи темата е погрешно именувана и треба да гласи „зошто христијаните не сакаат муслиманки за девојки“.Значи тука не е проблемот националноста туку религијата затоа што во Македонија Албанците се претежно муслимани и тоа во голем дел конзервативни.Јас не гледам некој од прилепски,битолските села што се оженија со Албанки христијанки да е убиен,тепан,сечен и слично.Значи во овој случај религијата игра најбитна улога,а не националноста.Такви не се само Албанките туку и Босанките,Турчинките и Ромките, односно муслиманките.Тоа што овдека луѓето гледаат турски серии и мислат дека сите Турчинки се такви гадно се вараат.Слободно нека отидат на одмор во Турција и ќе видат само колку Турчинки има покриено како мумии(забулени) и тоа такви се бањаат во море.Но, друже не заборавај дека дека албанската жена или муслиманките сеедно живееја во комплетна изолација до пред 10 години во Македонија.Најголемиот процент на неписмени и необразовани луѓе во Македонија е токму кај муслиманките.На најголемиот дел од Албанките до пред 10 години комплетно им беше скратено правото на образование,работа,право на избор на сопруг,дечко во животот,слободно движење,право на избор како ќе се облекува и многу други работи од страна на нивните татковци,чичковци,браќа и слино.Секаде има исклучоци,но најголемиот дел од нив беа забулени посебно во селата.Но, и тие се менуваат друже посебно во последните 10 години.Кај си можел да видиш Албанка во мини,маичка,штикла до пред 10 години никаде,а сега секоја втора е веќе таква кај младите генерации.Денеска голем дел од нив студираат,се образуваат,се дотеруваат,работат и најважно најголем процент од нив сами си ги одбираат мажите што не беше слушајност во минатото.Значи неможеш веднаш да искорениш традиции,менталитет што бил всаден 5 века(кога Албанците преминале во исламот).За се треба време и простор.Ќе правиме муабет какви ќе бидат во наредните 10 години.Далеку послободни,покомуникативни и посоцијализирани.Значи зборам за Албанките.Значи за се треба време и простор.

Како прво ова е форум и не гледам зошто некој би лажел кога никој со никого не се знае.Точно е дека овдека има секакви луѓе,но дали некој ми верува во тоа што го пишувам или не тоа е негов проблем.Мое да си кажам што мислам,а негово е да процени дали е во ред моето мислење или не.

Кога веќе збориме за врски и слично ќе кажам еден пример во моја најблиска околина.На татко ми близок другар е женет ,има 42 години,3 деца и е на добра функција во министерство за образование.Тој истиот човек сексаше две Албанки сестри коишто се скоро 20 години помлади од него затоа што им среди да се вработат во едно училиште на албански јазик.Значина девојките очајно им требаше работата и подолго време му даваа да ги ебе,а истиот за тоа им среди да се вработат.Сум бил сведок кога му се јавувале,договарале и слично.Едната од нив се омажи и сега се куќни пријатели ,а дали уште ја ебе тоа незнам.Тоа беше пред 2-3 години.Мој пријател кој е таксист ебеше две Албанки коишто и двете беа на хероин.Целото такси смрдеше од тоа што им испаруваше од дрогата.За 300 денари се проституираа само за пакетче хероин.Кога бев средна школа отидовме на екскурзија во Кавадарци цело школо и еден познаник се муваше со една Албанка(не го кажувам името) сите три вечери,а таа имаше брат којшто учеше во истото школо кајшто учеше и она.Еден дечко којшто е од Штип,а веќе подолго време седи во Скопје се муваше и сексаше една Албанка од Чаир,а истата има дечко Босанец.Значи ги знам и по име и презиме само не изнесувам лични податоци.Мое другарче коешто беше преку работа во Приштина на семинар,упозна една од таму,али не беше убава ич.Истата му се јави кога она дојде во Скопје.Можеше кога сака и каде сака да ја ебе,али не прифати пошто не беше убава навистина.На фејс ми ја покажа.Што е со Нора Шаќири и Ермира Мехмети?Таа Нора Шаќири колку дечковци Македонци имала јас и ти толку влакна на коса немаме.Ермира Мехмети,таа што денес највеќе јаде гомна за Македонците му беше цура на Тошо Малерот едно време;).Имам сигурно уште неколку такви примери коишто лично сум ги видел и доживеал, ме мрзи сега да ги пишувам.

И,незнам што ги правите вие Албанците овдека дека сите се Џек Мевосек?Ќе ве убиеле,колеле,касапеле ова она,дрн мр и слично.Како па да не!!Ајде нека дојде некој и нека ве убие.Така се убивало тоа.Како и во сите нации,религии така и кај нив си има ок луѓе,мирни,другари и слично.Како баш на сите Албанки на коишто налетувате имале 9,10,15 браќа?Јас искрено ни на една таква не сум налетал.Тоа се некои глупи предрасуди од наша страна.Како ни една немла сестра туку само браќа и тоа цела армија:LOL:.Тоа што не оделе во дискотеки или не пишувале по форуми тоа воошто ништо не значи дека тие ништо не прават.И јас имам комвшивка којашто има 5 години швалер,па доаѓа ли да се фали по форуми дека има швалер.Секој несака да си ја искажува приватноста по форуми,сајтови и слично.
И,не гледам зошто некое машко би дошло да се претставува како женско на форумот освен ако нема трансексуални чувства.Тоа што е искрена незначи дека е машко.Зашто некое машко би дошло и би се претставувало како женско кога може истото мислење да го искаже и како машко.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.458
Поени од реакции
1.808
Сусаро ја долови реалноста кај нас.Се што кажа 100% true.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.961
Поени од реакции
24.165
Господ да те знае, јас се слагам со првиот дел од тоа што си го пишал заклучно со простор.
За надаље неколку работи ќе ти кажам

Прво баш поради тоа што е форум и секој може да биде Супермен или Анџелина Џоли, баш поради тоа се лаже. Не знам колку си ги запознал во живо па да стекнеш мислења, ама јас кога сум запознавал форумџии пред да се појават сум си викал, леле ќе ми се појави сега кој знае кој со пола метро пенис (у смисол да ме импресионира многу) па ми се појавувале исплашени WOW (world of warcraft) гејмери. На форумов и те како се лаже, чекај млад си (нов си) со тек на време ќе се уходаш.
Второ ти ми наброја 5-6 примери од кои тие со хероинот не треба да ти ги рачунам (тогаш за пари нема нешто што нема да направиш). Тоа не е контрареплика на темава. Знаеш што е контрареплика на темава? Кога барем прибилижен број на луѓе како тие што пишале негативно ќе одговорат тука со по 30-40 примери колку што можам јас да ти набројам обратни. А не само ти и Менхетен со по 2-3. Е тогаш да си речам чекај скоро 50-50 е, може сум грешка.
Трето знаеш колку другари ми се пожалиле дека биле бркани и напаѓани реда-ради заради тоа што се Македонци (не викам дек немало и обратно)? Ете во Струга во средното, на сите мечеви на Шкендија (нарочито со Тетекс и Вардар), ЕМУЦ, ЕТУЦ, АСУЦ. Не навлегувам кој е крив ти кажувам има тучи и тоа само поради национална основа, а тек замисли да дознаат овие од Шкендија дека сестра му или братучедка му идела со Македонец. Значи на вести го даваат овој проблем, МАСИ на луѓе се тепаат на Кале, на мечеви, по автобуси и школи, и сега ми се појавувате ти и Менхетен и ми викате, абе знаеш што ама јас знам еден Трајче што со Шкодран се најдобри другари од детство, така да не треба да генерализираш. Дајте малце мислете пред да коментирате, не е само да се каже. Еден на 1000 не е контрааргумент.
Четврто. До сега кај и да сум бил по светов жените обожаваат дискотеки и да денсаат(пак генерализација ама веќе ќе биде и ретардирано да се објаснувам зарем не)? Така да или колективно Албанките нејќат ноќен живот поради икс непознати социјални причини (генетска фобија од дискотеки или слично), или нешто е друго во прашање како на пример забрани од дома да речеме, традиционално воспитување можеби, родтиелски-роднински притисок, страв, традиција, култура, вера? Сакаш гласање да отвориме и анкета, ама ако тепам јас да частиш нешто мрсно?
И петто ти Вардарче односно Латитеа не ги знаеш. А на пример тоа што јас на времето (кога беше мирцот и кога имав 15) и јас се ставав женско. Ради скеч бе, интересно ми беше да се кезиме со другари, па сме санкале луѓе да доаѓаат у 4 сабајле од Ново Лисиче до Капиштец а ние од страна сме пукале сеир. Абе другар како да не си од државава и да не знаеш какви се не фаци и луѓе постојат. Па сттавање женски ник (а ти си машко) на социјални мрежи ти е старо колку што се и социјалните мрежи. Не викам дека Арта е машко ама дај бре да не дебатираме за вакви баналности, како основни поими да не ви се јасни, а после сакате озбилно да ве сфатам на темата Албанки-Македонец?

И уште нешто, пошто знам на каде ќе ја затерате дискусијата како демек одбрана. За 15-20 години може главните порно кастинзи ќе се одвиваат во Западна Македонија. Коментари од типот работите се менуваат ама споро не ми е валидно на темава. Денес работите се такви какви што се. А темава не е, зошто Македонските момци нема да фаќаат во иднина Албанки за девојки.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
Не би рекол дека е така ..... Читај го ова.
Најдов една интересна статистика во весник кој ме изненади.

-Бројките покажуваат дека од 2003 година досега, браковите меѓу Македонци и Албанци расте. Минатата година бројката изнесувала 137, од кои 16 се кога невестата била Македонка, а момчето Албанец, додека бројот на склучени бракови на Албанка со Македонец е 121. Во 2007 година, бракови меѓу Македонка и Албанец имало 19, а на Албанка со Македонец – 169. Една година порано, нивниот број изнесувал 246, од кои меѓу Албанка и Македонец биле склучени 227 брака. -

Инаку јас познавам 2-3 такви бракови и сите се Македонка со Албанец иако испадна дека тие всушност се многу ретки.Така да го имав спротивното мислење. Јас не сум бил никогаш во врска или брак со Албанка иако мислам дека имало симпатии некој меѓу мене и 2-3 Албанки али, останало на тоа. Во последно време доста се социјализарам доста со муслиманки (Индонезики, Индики) и мислам дека се доста фини, културни и обзирни.

Ај толку од мене вие сега вадите теории за ова ако имате некои.
decko taa brojka ja pokacuvat makedonskite ergeni koj se zenat od albanija a tie ne se makedonski albanki sigurno
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
God only knows, само затоа што веројатно си немал лично искуство (допир,контакт) со луѓе што се навлечени на хероин, си го стаил примерот со зависничките. Зависничка од хероин е токму тоа и ништо друго, у 95% посто случаи - цел живот. Таа во ниеден момент не е ниту сестра, мајка, Албанка, Монголка, Будистка, туристка или кафекуварка, туку само и единствено зависник од хероин. Примерот ти е сосема и ептен не-на место.
За другото, Sussaro ти кажа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom