Зошто луѓето се толку злобни?

Романтичарка

надежна форумџика
Член од
31 октомври 2009
Мислења
382
Поени од реакции
91
Zлобата била вродена? А? И како тоа изгледа злобата во очите на некој?:)
Па едноставно се гледа.Имаат некако немирен поглед.
Тоа не може со зборови да се опише едноставно само се чита во неговите очи.
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
јас не сум сретнала таков човек...тоа е сепак наша имагинација!Не постои злобен човек....постојат лоши и добри постапки...И за мене поради некоја моја постапка некој ќе рече еј оваа е мн злобна.....ама сепак е далеку од вистината.! Можеби моите постапки за некој не се добри..ама тоа не значи дека јас сум злобен човек.
Просто јас не верувам во тоа дека постои злобен човек.Мислам дека премногу се гледаат сапуници кај нас,па луѓето се уфилмаа и ајде сега оваа е злобна како Росарио од Касандра:)
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Фамилијата може да го воспитува детето добро, но на пример - Истата да пропаѓа, или родителитеда гледа детето како страдаат и едноставно само во глава да си зацрта дека тоа на што го учат не е добро поради последиците што ги гледа. Не е буквално да се раѓа некој злобен, туку едноставно можеби ги разбира работите поинаку, за нас погрешно. Па да порасне во злобен човек. Има и луѓе кои околината ги направила такви секако. Има и такви со погрешен поглед на светот. Луѓе што мислат дека утвари не е погрешно тоа што го прават. А сите ние сме за некого "злобни" - без разлика дали навистина сме или едноставно некогаш не сме биле во можност и прилика да се поставиме поинаку, или сме сметале дека другиот не заслужил. Така да - Вистински она баш ЗЛОБНИ луѓе обично се луѓе со погрешно толкување на светот, испревртени сваќања и неретко психички нестабилноти. А навидум злобни или понекогаш злобни за некого сме сите.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
јас не сум сретнала таков човек...тоа е сепак наша имагинација!Не постои злобен човек....постојат лоши и добри постапки...И за мене поради некоја моја постапка некој ќе рече еј оваа е мн злобна.....ама сепак е далеку од вистината.! Можеби моите постапки за некој не се добри..ама тоа не значи дека јас сум злобен човек.
Просто јас не верувам во тоа дека постои злобен човек.Мислам дека премногу се гледаат сапуници кај нас,па луѓето се уфилмаа и ајде сега оваа е злобна како Росарио од Касандра:)
Повеќето од филмовите се направени по вистински случки со исклучок на оние научна фантастика.
Реалноста и филмот не се исти но сепак овие постојат и овде во реалниот живот, не рагираат како на филмовите али сепак се тука.
 
С

Сатори

Гостин
Повеќето од филмовите се направени по вистински случки со исклучок на оние научна фантастика.
Реалноста и филмот не се исти но сепак овие постојат и овде во реалниот живот, не рагираат како на филмовите али сепак се тука.
Научна фантастика рулз!
Има медицинско име за овие за кои што зборуваш или само по филмови ги има?
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Научна фантастика рулз!
Има медицинско име за овие за кои што зборуваш или само по филмови ги има?
Нема ама слободно може да ги викаш луѓе со две лица, нешто како јинг и јанг.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
"Only the good die young
All the evil seems to live forever'
.....Iron Maiden...(y)


 
Член од
22 јуни 2012
Мислења
7
Поени од реакции
1
Nekoi luge se zlobni, tocno. Toa netreba nas da ne zasega. Zlobata sto ja dale i niv ke im se vrati.Kako prvo tie samite ne se voopsto srekni stom pravat zlo i toa e za niv najgolemata kazna. Sekoj ima izbor vo zivotot, odlukata da bides zloben e posledica na toa sto ne se sakas sebe si dovolno, ne si zadovolen so zivotot pa sakas i na drugite da im unistis. Zarem si sreken koga se zamaras kako da gi unistis drugite luge? Samo se jades sebe si i se nerviras . Zlobnite ne se sakani od drugite i so sigurnost go cuvstvuvaat toa samo se trudat da ne pokazat slabost.Tesko im e niv i samite se za toa vinovni. :)(y)
 

Doc holidej

I'm your huckleberry!
Член од
6 септември 2012
Мислења
78
Поени од реакции
52
Iskustvoto ne pravi takvi...i al capone da se rodil vo kocani ke bil orizar...okolinata kade ziveeme ne uci i ni dava pravec t.e poveke pravci od koj nie eden izbirame...losi se lugeto zatoa sto ja izgubile nadesta,srekata,verbata,ljubovta,drugarstvoto...psihata na covekot lavirint sosdaden od zrnca pesoj i sekoe edno zrnce se povrzuva so drugoto zrnce i na kraj kako test od magazin so A,B,C,D,na nas toa ni se sobira vo glavata i ni go dava patot na odnesuvanje...zemete za primer vaka:sakas nekoja devojka,no toa e samo platonska ljubov koja sakas da ja iskazes,taa ne te ni poglednuva onna saka drug koj ima kola,pari i e facka a ti si so tocak na edna brzina so moznost za potpiranje,nemas kesh dovolno......I sto se desava vo coveckiot mozok???mozebi si mislis nisto,no ne toj pamti,toj e iznerviran,ponizen a sekoj covek ima ego i gordost,no taa ti e podgazena!!!!sega tvojot mozok ti dava zadaca da stanes los covek.....
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
293
Поени од реакции
415
Точно злобата доаѓа од немоќта расизмот е добар пример за кој нема рационално објаснување зошто некој би мразел евреи или црнци на пр?.Едноставно некои луге својата немоќ ја манифестираат преку злоба.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Точно злобата доаѓа од немоќта расизмот е добар пример за кој нема рационално објаснување зошто некој би мразел евреи или црнци на пр?.Едноставно некои луге својата немоќ ја манифестираат преку злоба.
А има и обратно, злоба токму во тие групи, евреин, војник се изживува врз послаби од позиција на моќ, како генерациски се менува поларитетот, од жртва на злоба стануваш злобниот.
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
293
Поени од реакции
415
А има и обратно, злоба токму во тие групи, евреин, војник се изживува врз послаби од позиција на моќ, како генерациски се менува поларитетот, од жртва на злоба стануваш злобниот.
Точно но денешната еврејска држава и политика е резултат од ашкеназите кои од корен ја изменија сликата за евреите поради тоа што се случуваше во ww2.Правите евреи кои ги задржаа нивните принципи и начин на живот се хасидите кои стриктно се држат до својата религија и не мешаат религија со нација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom