Зошто има жени кои паѓаат на „ново печени богаташи!?“

Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Dolphin напиша:
Може да ми елаборираш?
Жена ми. Кога почнавме да излегуваме, немав ама баш ништо - бев економски максимално зависен од моите, кои имаа доволно да ми обезбедат школување и толку. Ни станови, ни коли, ни ти пак некое наследство. Кога се зедовме, имав систем, компјутер и маса за него, и работа со месечна плата од 9000 денари. И толку.

Инаку жена ми потекнува од семејство поситуирано од моето, и нејзините успеаја (со малку мака, ама успеаја) да ни обезбедат еден стан од 30 квадрати.

Нити таа, нити нејзиното семејство некојпат го поставиле прашањето колку имам, со што ќе ја издржувам и такви работи - секојпат знаеле дека спаѓам во луќето кои го имаат само она што ќе го заработат.

Сега ситуацијата е доста подобра - јас имам одлична работа, таа си отвори сопствена аптека (која уште не е профитабилна, ама белки има Господ), уплативме нов стан на сметка на претходниот и полека-полека се средуваме.

Така да, ќе го корегирам твојот совет до кајганџиите и кајганџиките : не гледајте само конто на штедна книшка, гледајте дали можете да му верувате на оној со кој влегувате во некаква врска.
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
spooky напиша:
Dolphin напиша:
Може да ми елаборираш?
Жена ми. Кога почнавме да излегуваме, немав ама баш ништо - бев економски максимално зависен од моите, кои имаа доволно да ми обезбедат школување и толку. Ни станови, ни коли, ни ти пак некое наследство. Кога се зедовме, имав систем, компјутер и маса за него, и работа со месечна плата од 9000 денари. И толку.

Инаку жена ми потекнува од семејство поситуирано од моето, и нејзините успеаја (со малку мака, ама успеаја) да ни обезбедат еден стан од 30 квадрати.

Нити таа, нити нејзиното семејство некојпат го поставиле прашањето колку имам, со што ќе ја издржувам и такви работи - секојпат знаеле дека спаѓам во луќето кои го имаат само она што ќе го заработат.

Сега ситуацијата е доста подобра - јас имам одлична работа, таа си отвори сопствена аптека (која уште не е профитабилна, ама белки има Господ), уплативме нов стан на сметка на претходниот и полека-полека се средуваме.

Така да, ќе го корегирам твојот совет до кајганџиите и кајганџиките : не гледајте само конто на штедна книшка, гледајте дали можете да му верувате на оној со кој влегувате во некаква врска.
Е сеа... Зар не мислиш дека ти ѕирнала во штедна книшка кога се зимала за тебе? Зар ќе се земеше ако ти немаше просперитет за одлична работа? Го знаеш и ти одговорот!!! Бидејќи тука збориме исклучиво за финансиски аспект, тука ќе се задржам... Она знаела дека со твоето образование, и пред се со твојот ум, ти ќе ја обезбедиш финанскиски!
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Dolphin напиша:
Е сеа... Зар не мислиш дека ти ѕирнала во штедна книшка кога се зимала за тебе? Зар ќе се земеше ако ти немаше просперитет за одлична работа? Го знаеш и ти одговорот!!! Бидејќи тука збориме исклучиво за финансиски аспект, тука ќе се задржам... Она знаела дека со твоето образование, и пред се со твојот ум, ти ќе ја обезбедиш финанскиски!
:D :D Штедна книшка немав тогаш, а немам ни сега. А што знаела или мислела - тоа не знам ни јас, па можеме да го толкуваме секој како што сака...
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
ПА не биди толку буквалиста де!!! Коа викам штедна книшка не мислам на моменталните пари на конто, и ти го знаеш тоа!!!

Уфффффффф, ме мрзи да елаборирам пошто ќе возам точак...

Али нека ти текне на некој твој убав другар, побогат од тебе кога ти си бил студент, и позгоден, ама шупелка у глава и без образование...
Е он е со празна штедна книшка, а не ти!

Е сеа, повеќето жени си ги сакаат и двете работи... И образование и памет, ама и МОМЕНТАЛНА финансиска јакост - нешто што само родителите на дечкото може да го пружат!!!

Здравје, така работи светот, а ја никогаш не сум се замарал на оваа тема, пошто моите родители - пружиле доволно...
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Dolphin напиша:
ПА не биди толку буквалиста де!!! Коа викам штедна книшка не мислам на моменталните пари на конто, и ти го знаеш тоа!!!
Ок, ок. Не се жести :) :)
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
Во секој случај свесен сум дека џабе би ми бил и фраерлукот и сексот и се... Ако немам таква финансиска ситуација ко што имам (ако немале моите родители де), немаше шанси да имам толку успех кај жениве!!!

И нормална работа е лепотиците да нејќат да замислат да се возат во пеглица, кога можат во беемве... А и верувај тие што возат беемве барем во 95% од случаите се позабавни поинтересни пофраери и поѕверови од тие што возат пеглица!!! :twisted: :twisted: :twisted:

И насловот на темава не е баш соодветен, пошто нема жена која што паѓа само на “новопечен“ богаташ! На никоја не и смета и ако типот е богаташ цел живот!

Со тоа што новопечените се поарни... Они барем сами се избориле за својот статус и богатство!!!
 
Член од
4 септември 2005
Мислења
168
Поени од реакции
1
Aspekt za izbor e kaj mene po makedonski da znae da rinta ko crnec ...

Dolphin e vo pravo, da ne mu bea bogati roditelite nema da imashe koja da ja legne ... :twisted:
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.729
Поени од реакции
977
Desert напиша:
Aspekt za izbor e kaj mene po makedonski da znae da rinta ko crnec ...

Dolphin e vo pravo, da ne mu bea bogati roditelite nema da imashe koja da ja legne ... :twisted:
De be Desert...nesposoben go napravi coekot...demek ako nemal pari nemalo da se omrsuva kaj zenite..hehehe
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Dolphin напиша:
Ми викаш дека заљубувањето иде несвесно, онака како гром... Абе не ме зезај Спуки, размисли убаво! Тоа не постои, без многу предуслови...

Сакам да кажам дека ниедна ас`лна девојка и паметна, нема да се заљуби во некој кој што нема да и пружи лагоден живот... И тоа не е со математика, едноставно, не идат такви чувства...

До жените - Никогаш не планирај ништо со ниеден маж, доколку не му е безпрекорна штедната книшка!!!

До мажите - Никогаш не планирај ништо сериозно со ниедна жена доколку не и е безпрекорна здравствената книшка!!!

Толку имав јас да кажам..сеа за сеа

Konecno da kazes nesto so shto mozam 100 % da se slozam! Sho bi rekol tatko mi(u edna od nasite debati za brak megju siromashen maz i bogata devojka ili obratno) "Samo od ljubov ne se zivee.Za da uspee brakot mora i finansiite da bidat sredeni" (sho ne znaci samo od ednata ii drugata strana).Mene licno izgledot na deckoto mi znaci,ne premnogu no nikad ne bi bil nekoj grd bez zabi so stomak 5 min pred nego, no i mi znaci toa deka koga sum so nego pokraj toa shto toj me saka , sigurna sum u sekoj pogled.I kako sho kaza dolphin - i zaljubuvanjeto kolku tolku mozeme da go kontrolirame -zatoa shto vo glavata nie si go imame modelot na sovrshen maz/zena i sekoj onoj koj shto ne se vklopuva barem priblizno na toj opis ne mozeme da go zasakame kolku i da e toj/taa ubav/a,zgoden/na,bogat/ta i tn i tn.A realno ako zborime ( nie zenskite ) sekoja od nas saka pokraj sebe covek shto kje moze da i ovozmozi se ili barem da ne bara od nea taa da mu ovozmozuva nego se. Jas taka mislam moze ne e taka ...Pozdrav
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
:cls:

Демек, мора и да е и убав, и богат, со сите нишани...

Легнете си...
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Мистичен напиша:
:cls:

Демек, мора и да е и убав, и богат, со сите нишани...

Легнете си...
Ne mora,ama pozelno e da e barem priblizno takov/va .Tebe bi ti smetalno da najdesh ubava,pametna,bogata devojka?Ili kje i reces :aj mrsh ,kje idam da najdam nekoja sho i fali nesto? Sekoj saka nekoj takov ama sea nemoze sekoj da go ima.Ako go sretne-super ako ne-jebi ga....
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Dani^^^ напиша:
Мистичен напиша:
:cls:

Демек, мора и да е и убав, и богат, со сите нишани...

Легнете си...
Ne mora,ama pozelno e da e barem priblizno takov/va .Tebe bi ti smetalno da najdesh ubava,pametna,bogata devojka?Ili kje i reces :aj mrsh ,kje idam da najdam nekoja sho i fali nesto? Sekoj saka nekoj takov ama sea nemoze sekoj da go ima.Ako go sretne-super ako ne-jebi ga....
Епа ајде тогаш да разграничиме што сакаш да кажеш всушност, одлучи се веќе. Тоа "пожелно" во твојата потсвест не е ли всушност "мора да е"?

М?

Ајде, ајде, признај си...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom